Práca s ľuďmi z komunít, ktoré sú do veľkej miery odrezané od spoločnosti, ale tá ich stále obmedzuje nejakými jej pravidlami je často ťažká. Chudoba, špecifická kultúra často brániaca niektorým jedincom sa vymaniť z prostredia, choroby, problematické životné podmienky a iné spôsobujú mnohé patologické javy, ktoré sa podpisujú pod to, že mnohé deti z rómskych rodín často končia v špeciálnych školách. Avšak aj tu, ak sa zovšeobecňuje, môže to spôsobovať extrémne problémy. Napríklad na deťoch v Rokycanoch si takto spravili na súkromnej škole biznis, keďže do nej zaradili aj deti, ktoré by do nej chodiť nemali. Eurofondy na prístup k pitnej vode pre mnohých Rómov zostávajú nevyužité pre nezáujem starostov. V Žiline zas rozdelili mnohé deti do rôznych škôl, často vzdialených kilometre od ich bydliska s nutnosťou cestovať. Na tom by nebolo ešte nič extra hrozné, ak by nebola pre deti v meste doprava zadarmo a mesto to schválilo aj pre deti, ktoré majú rodičov neplatičov, ale primátor to výlučne nakoniec týmto deťom zatrhol.
Poďme sa však pozrieť na svetlejšie prípady, kedy je prístup k tejto problematike odbornejší, mimo chápadiel prefíkaného biznisu a zlovestnej politiky a naopak kde prináša výsledky. Na začiatku septembra písal americký New York Times o tom, ako situáciu Rómov vyriešil starosta Spišského Hrhova. No je tu ďaleko viac príkladov, ktoré ukazujú, že vymaniť sa z mnohých problémov je možné a že mnohé sociálne programy vedia ľuďom pomôcť. Vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia sa darí realizovať program Zdravé komunity, kedy osvetári pomáhajú zlepšovať zdravotnú situáciu mnohých ľudí v segregovaných komunitách. Ďalším úspešným projektom je činnosť združenia Svatobor. Cez hospodársku a farmársku činnosť s Rómami im nielenže pomáha nájsť si miesto v spoločnosti, ale pomáha aj komunitám s energetickou sebestačnosťou a krajine sa snaží čo najmenej škodiť vďaka ekologickému poľnohospodárstvu. Zároveň napomáha aj medzikultúrnemu dialógu. Veľmi úspešným je aj projekt Schopné deti. Sústredí sa na online mentoring pre deti z vylúčených komunít. Tieto deti často čelia predsudkom majoritnej spoločnosti, ale ani život v ich rodisku im často veľmi nepomáha. Taktiež o sebe informujú aj na facebooku. Príkladov je samozrejme viac. Na nich je vidieť, že integrácia funguje, ak sa chce a vie ako na to.
Osobne si myslím, že treba viac podporiť týchto ľudí, lebo na zmenu treba zmenu prostredia (s čím súvisia iné vzory, ale aj materiálne podnety a zázemie), vzdelávanie a tým pádom aj kultúry. Treba to však chápať ako komplex a nemyslieť si, že matérium všetko vyrieši alebo že všetko vyrieši len mentoring, treba systémový prístup. Ak mnohí hovoria, že nechcú, aby sa v rómskych osadách rodilo veľa detí a chcú to riešiť sterilizáciami ako slovenskí pravičiari, možno by sa mali zamyslieť ako na toto vplýva chudoba ako taká a aké sú skúsenosti sociálnych pracovníkov, ktorí vedia čo je to solidarita, ale sú často urážaní a dehonestovaní na Slovensku, pritom často robia prácu, ktorá v dlhodobom horizonte šetrí veľké peniaze štátnemu rozpočtu. Súvisí s tým aj téma housing first, o ktorej som píšem v inom článku. A ktovie, možno vám raz nebude ani ten Luník IX tak biť do očí, lebo sa situácia tamojších ľudí vyrieši.
Na záver trochu odbočím aj keď možno ani nie. Na túto tému nadväzuje aj integrácia utečencov z iných krajín, migrantov s inou kultúrou. Veď, keď to ide s Rómami, prečo by to nešlo s ľuďmi z ďalších kultúr. V Bratislave na Lazaretskej 32 vznikla Mareena. Toto združenie spája cudzincov a miestnych cez dobrovoľnícke programy. Pomáha ľuďom rozbehnúť sa na Slovensku cez kurzy a workshopy a prepája ľudí cez komunitné aktivity, na ktoré má aj svoje priestory. Treba dodať, že nie sú na Slovensku jediní v takýchto aktivitách, čo len dokazuje, že integračné projekty u nás fungujú a ide to s ľuďmi s akoukoľvek tmavou pleťou. Toto je kladivo na všetkých rasistov, šovinistov, xenofóbov a ľudí, ktorí sa nadraďujú nad iných a oháňajú sa pseudoriešeniami. Nechcem tým tvrdiť, že teraz nám treba napríklad viac utečencov, zdroje tejto krajiny tiež nie sú neobmedzené, ale určite nesmieme prestať byť ľudskí a zvaľovať naše problémy na ľudí, ktorí za ne nemôžu. Sú tiež obeťami systému a prostredia ako my.
Foto: Zdravé komunity
—
Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.
Rómom pomohol dostať sa z chudoby/ ekonomickej, sociálnej i mentálnej/ SOCIALIZMUS ! Kapitalizmus mnohých vrhol znovu späť ! Kapitalizmus otvoril Pandorinu skrinku a vypustil medzi ľudí ZLO, prebudil v nás rasistov, šovinistov, xenofóbov… Americký New York Times o tom nepísal? Hlasovanie o zmrazení platov poslancov ma presvedčilo i o tom, že fašizmus nemusí mať uniformu, stačí pozrieť, ako hlasovali členovia poslaneckých klubov!
Úspešné projekty? A v čom boli úspešné, že minuli peniaze z vašich daní?
Že spravili výsledky, ktoré nás v konečnom dôsledku budú stáť z tých našich daní v dlhodobom horizonte menej. Príklad 500 ľudí nebude ďalej žiť na dávkach, ale bude štátu odvádzať dane keď budú robiť, jednoduchá ekonómia.