Juraj Blanár v rozhovore s M. Albertom: Kapitalizmus založený na spotrebnej ekonomike nemá dlhú životnosť, je to neudržateľné

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


„Kapitalizmus založený na spotrebnej ekonomike nemá dlhú životnosť. Lebo takto to nemôže ísť ďalej. Nedá sa fungovať tak, že musíme propagovať a zaťažovať zemegulu odpadmi… V tej špirále je človek pracovná sila, ktorá nemá v konzumnej spoločnosti čas, ani na seba, ani na rodinu… Tento systém nedokáže dostatočne napĺňať ľudské potreby.“

Juraj Blanár v rozhovore s M. Albertom

Bývalý predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a v súčasnosti poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraj Blanár sa v rozhovore pre portál KĽÚČ OD… vyjadril aj o stíhačkách F16, ktoré ľudia vnímajú citlivo a mnohí aj negatívne. Na jednej strane bol tiež proti zvyšovaniu výdavkov na obranu, no zároveň spomenul „slniečkárov“ túžiacich po moci, ktorí by podľa neho kúpili ešte viac takýchto stíhačiek. Blanár sa v rozhovore dotkol aj súčasného „honu na čarodejnice“, keď sa spustila vlna procesov pripomínajúcich tie politické z 50. rokov. Súčasné procesy podľa neho útočia na slobodu slova, ktorá je pre demokraciu podstatná.

Juraj Blanár sa pri príležitosti vianočných sviatkov dotkol aj súčasnej konzumnej doby. „Dnes je doba konzumu, dnes je doba celebrít, ale takých umelých celebrít, ktoré sa vyšplhajú len vďaka tomu, že vystupujú v nejakých televíziách, ale hodnotovo nič neponúkajú,“ povedal s tým, že na tie skutočné autority, ktoré sa v spoločnosti nachádzajú, mediálny priestor nezostáva. „Skvelí učitelia, skvelí ľudia, ktorí sa starajú o druhých ľudí a nikomu to nemusia pritom ani hovoriť, tak na takých sa zabúda,“ netajil sa výčitkou pre Rozhlas a televíziu Slovenska. Verejnoprávna inštitúcia by si podľa neho v tomto ohľade mala výrazne vstúpiť do svedomia.

Hon na čarodejnice

Blanár priznal, že súčasná séria útokov na slobodu slova, ako napr. zadržanie novinárov Martina Daňa a Rudolfa Vaského, ale aj neprávoplatné odsúdenie Tibora Eliota Rostasa za citovanie Štúra a podobne, ho veľmi prekvapila. „Pretože demokracia je aj o tom, že máme slobodu slova,“ povedal poslanec NR SR a doplnil, že sloboda by však nemala siahať na ľudskú podstatu. „Nemal by som sa dotýkať ľudskej podstaty niekoho druhého,“ dodal s tým, že to však nevytvára pôdu na to, aby neexistovala možnosť pomenovať pravdivé skutočnosti, napríklad situáciu, keď niekto zneužíva sociálny systém, čím narážal pravdepodobne na situáciu okolo trestného stíhania expremiéra Fica, ktorý sa zastal odsúdeného Mazureka. Blanár je presvedčený, že aj kritika zlých vecí v spoločnosti „patrí k slobode slova rovnako, lebo to nás môže posunúť dopredu a ukazuje sa, že to, že sme do trestného zákona dali v podstate aj ochranu týchto skupín, sa začalo zneužívať a spolitizovávať práve niektorými ľuďmi, ktorí majú politické chúťky“. Narážal na niektorých ľudí patriacich v minulosti k orgánom činným v trestnom konaní, ktorí sú dnes na listinách strán kandidujúcich v blížiacich sa parlamentných voľbách. Súčasný poslanec NR SR si kladie otázku, kde sa napríklad objavili vyšetrovatelia z Gorily. „Dnes sú na kandidátke OĽANO. Ako je to možné? Odkiaľ potom má informácie pán Matovič?“ opýtal sa Blanár s presvedčením, že vyšetrovatelia majú chrániť takzvané živé spisy, aby sa informácie z nich nedostávali von a neohrozovali tak samotné dôležité vyšetrovania. „Ja zatiaľ dúfam, že je to len exces niektorých prokurátorov a možno aj sudcov. A že takéto niečo nebude pokračovať, pretože sloboda slova je absolútne kľúčová,“ doplnil Blanár pre www.klucod.sk.

Stíhačky vs. byty

Bývalý predseda ŽSK sa v rozhovore dotkol aj sociálnej oblasti. Je presvedčený, že štát musí byť sociálny a pomáhať ľuďom, ktorí sa dostali do neľahkých životných situácií. „Ten bezdomovec veľakrát sa nedostane do tejto situácie úplne sám, aj keď mnohí, bohužiaľ, áno. A tu je práve štát na to, aby týmto ľuďom vytváral nejaký ochranný vankúšik,“ povedal Blanár s tým, že „nemôžeme očakávať od človeka, ktorý prišiel o všetko, že jednoducho sa dokáže brániť. No a brániť sa práve tomuto kapitalistickému systému, ktorý je založený na ziskoch,“ doplnil s tým, že štát musí byť sociálne orientovaný. Blanár si uvedomuje, že nákup stíhačiek F16 mnohých ľudí nahneval. Práve za ušetrené peniaze sa mohlo postaviť množstvo nájomných bytov, alebo sa investovať do chátrajúceho zdravotníctva. „Viete, keď ste v koalícii, tak sa snažíte nájsť nejaký kompromis. Ja osobne som mal tiež problém s tým, aby sme zvyšovali náklady do zbrojného priemyslu, teda presnejšie do obrany. Avšak máme nejaké záväzky,“ povedal s tým, že je potrebné pozerať sa na to aj z tohto objektívneho hľadiska. „Súhlasím s vami, že toto môžu ľudia vnímať veľmi citlivo, a môj názor je taký, že sme nemuseli ísť vôbec takto extenzívne, ale rešpektovali sme nášho koaličného partnera. Pretože možno vďaka tomuto by boli predčasné voľby, a mohlo by to vyzerať ešte horšie, pretože prišli by sem tí slniečkári a tí, ktorí sa dnes snažia uchopiť moc. A tí by nakúpili ešte viacej stíhačiek.“ Podľa Blanára je práve súčasná opozícia ešte viac orientovaná na NATO. Blanár tiež spomenul socializmus, počas ktorého sa tiež kupovali stíhačky. „A dokonca ich tu bolo viacej, ako ich máme teraz. Pritom štát dokázal dávať aj veľké finančné prostriedky práve aj na stavanie bytov. K tomuto je potrebné sa naozaj vrátiť,“ dodal s tým, že okrem doterajšej podpory pre obce a mestá cez Štátny fond rozvoja bývania chcú vytvoriť aj možnosti pre zamestnávateľov, aby mohli stavať svojím pracovníkom nájomné byty.

PhDr. Michal Albert, PhD., prevzaté od Kľúč OD a Z&V

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Juraj Blanár v rozhovore s M. Albertom: Kapitalizmus založený na spotrebnej ekonomike nemá dlhú životnosť, je to neudržateľné

  • 27. decembra 2019 at 20:28
    Permalink

    Typické smerácke pokrytectvo bez hraníc.

    Kritizuje RTVS pričom riaditeľa tam dali oni.
    Hovorí o politických procesoch pričom legislatívu na základe ktorej sa dejú vytvorili oni.
    Pripúšťa nevhodnosť nákupu amerického zbrojárskeho šrotu, ale veď opozícia by určite nakúpil ešte viac stíhačiek.
    Je potrebné sa vrátiť k stavaniu bytov – a čo ste pre to za dvanásť rokov urobili? H…o!

    Záver: sme zlí ale tí po nás budú ešte horší.

    Ďakujem, neprosím

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *