Kubánska vakcína je už v druhej fáze klinických testov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V utorok 22. 12. začali kubánski vedci z Instituto Finlay (IFV) druhú fázu testovania vlastnej vakcíny proti Covid-19, keď sa nechali zaočkovať prví dobrovoľníci. Informácia sa objavila na twitterovom účte riaditeľky pre výskum z IFV Dagmar García. Vakcína pod názvom Soberana 02 je prvá latinskoamerická vakcína, ktorá sa dostala do druhej fázy klinických testov.

Vývoj vakcíny je aj na Kube veľmi rýchly. V novembri začal tím IFV testovať vakcíny Soberana 02 a jej sesterskú Soberana 01 v prvej fáze klinických testov. Soberana 02 sa v nich ukáazala ako sľubnejšia.

Ide o kombinovanú vakcínu, v ktorej protilátka proti vírusu, doména viažúca sa na receptor (RBD), je chemicky naviazaná na tetanový toxoid, ktorý je základom vakcín proti tetanu. IFV testovali niekoľko variantov chemického zloženia tejto vakcíny a toto víťazné sa ukázalo ako veľmi efektívne v testoch na zvieratách už po prvom týždni po prvej dávke. Pôsobenie bolo veľmi efektívne aj na imunitný systém príjemcu. Vakcína nielen stimulovala tvorbu protilátok, ale aj dlhodobú imunitnú pamäť. V druhej fáze testovania sa očakáva, či sa tieto zistenia potvrdia aj na ľuďoch.

Popri IFV na Kube vyvíja vakcíny proti SARS-CoV-2 aj Centrum genetického inžinierstva a biotechnológie. V prvej fáze testovania sú ich vakcíny Abdala a Mambisa. Táto posledná by sa mala dať aplikovať formou spreja do nosa.

(zdroj)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Kubánska vakcína je už v druhej fáze klinických testov

  • 8. januára 2021 at 22:49
    Permalink

    Keby sme neboli v EU, tak by slovenskí vedci, či už sami, alebo v spolupráci, napríklad, s českými či maďarskými vedcami tiež vytvorili vakcínu proti čínskej chrípke. Lenže takto vyzeráme ako neschopní pastieri v krpcoch, ktorí musia ďakovať EU za to, že v našom mene objedná pre Slovensko nejaké vakcíny.
    A ešte zabudol napísať autor článku, že na Kube vyrobili ešte na jar 1,7 milióna balení homeopatického lieku ProVengho-Vir, ktoré rozdali dôchodcom, invalidom a tehotným ženám. Aj preto má Kuba relatívne malú úmrtnosť starých a chorých ľudí na spomínanú chrípku.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *