Michal Albert: Matovič a Sulík podporia referendum o predčasných voľbách?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Igor Matovič sa na slovenskej politickej scéne preslávil okrem teatrálnosti aj obľubou ankiet a referend. Preto by ho snaha o vyvolanie ďalšieho referenda mala veľmi potešiť. Ak je konzistentný, mal by byť z aktuálnych snáh opozičných síl, ale aj množstva niekdajších svojich voličov, nadšený. Ide predsa o možnosť ľudí, aby sa sami rozhodli, čo chcú. Líder OĽaNO by teda mal referendum podporiť. Veď pred voľbami sa preslávil tým, že chcel dokonca existenciu možnej koalície podmieniť témami, o ktorých rozhodnú ľudia v ankete.

Rovnako aj Richard Sulík, ktorý sa na politickej scéne preslávil aj teplými rožkami, Radičovej balónikom, raňajkami s Kočnerom, ako jeden z prvých politických krokov totiž zorganizoval referendum. Preto by mal tiež zostať konzistentný a podporiť súčasné referendové snahy. Veď obom vládnym politikom je vzhľadom k ich predošlej obľube referenda jasné, že ide o sviatok demokracie, ide o možnosť, aby sa sami ľudia rozhodli, či pokračovanie súčasnej koalície chcú, alebo nie. Veď v samotnom referende sa ich voliči môžu ísť vyjadriť v prospech súčasnej vlády. Vyzývať ich k neúčasti na referende, aby tak docielili neplatnosť všeľudového hlasovania, by bola nekonzistentnosť oboch týchto politikov.

Už sa objavili úvahy o tom, či niekto nebude chcieť sabotovať aktuálnu demokratickú snahu o vyvolanie predčasných volieb. Možností je mnoho, od vykrádania schránok, cez bojkot zo strany poštárov či zasielanie prázdnych hárkov za peniaze, ktoré Smer-SD obetuje na poštovné. Lebo už aj takúto možnosť mohol pozorovateľ sociálnych sietí zo strany Matovičovych nadšencov vidieť. Igor Matovič by však takýmto výzvam k rôznym formám bojkotu mal povedať rozhodné nie. Iba ak konzistentný nie je a ankety či referendá vyťahuje len a výlučne vtedy, keď sa to hodí.

Takto by referendum mal podporiť aj Richard Sulík a jeho strana, ktorá už v minulosti nebola ochotná za cenu zotrvania koalície hlasovať v jednej otázke za dôveru vláde a zároveň za euroval. Navyše keď sám má dnes s Matovičom veľa nezhodných postojov. Nech sa teda aj voliči SaS majú možnosť rozhodnúť, či chcú, aby sa volebné karty rozdali ešte raz. A Sulík tým bude z obliga, že on vládu nepovalil, rozhodli sa ľudia. Ale sabotovanie ich účasti na referende je zbabelosť.

Matovič i Sulík majú možnosť ukázať svoju vlastnú tvár. Či ankety a referendá uznávajú len vtedy, keď majú z toho politické body, alebo aj vtedy, keď môžu na tom aj pohorieť. Ale čoho sa predsa boja? Hádam neveria, že ich priaznivci budú v referende hlasovať rovnako, ako ľudia, ktorí sú na vládu z rôznych dôvodov nahnevaní a nedôverujú jej. Jedine, ak sa im zdá správnejšie peniaze vynaložené za organizovanie referenda odhodiť do pomyselného Dunaja tým, že vyzvú na bojkot. Ale potom nebudú konzistentní.

Michal Albert

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *