Nová „Veľká kríza“ už začala (…a čoskoro to pocítime)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Portál BullionVault pre investorov a veľkoobchodníkov s drahými kovmi a komoditami priniesol koncom novembra článok Jamesa G. Rickardsa, experta na strategické financovanie, o dopadoch „koronakrízy“ na svetové hospodárstvo. Rickards prezentuje výskum vykonaný na niekoľkých stovkách veľkých miest po celom svete, ktoré boli najviac zasiahnuté dôsledkami pandémie a lockdownov. V ich súbore sú oblasti od totálneho lockdownu (Austrália) až po takmer žiadny (Švédsko). Výsledkom ich výskumu tvrdých dát je: nová veľká hospodárska kríza už začala, a nespôsobil ju vírus, ale lockdown, čo je takmer jediné opatrenie, po ktorom siahajú politici celého sveta, a okrem ktorého nie sú schopní vymyslieť nič iné.
Autor upozorňuje na jedno zistenie, ktoré je spoločné pre všetky veľké mestá na svete, a to je masívny exodus obyvateľov. V New Yorku je to počet až 300 000 ľudí, ktorí sa v priebehu minulého polroka vysťahovali na perifériu alebo celkom do iného štátu na vidiek. Dnes sa tento jav ešte neprejavuje v ekonomike, no po všetkých veľkých krízach začínalo oživenie vo veľkých mestách a ich súčasné vyprázdňovanie pravdepodobne prehĺbi prichádzajúcu krízu a skomplikuje obdobie budúceho zotavovania.

Graf vľavo zobrazuje relatívny rast HDP USA v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Graf pokrýva obdobie od začiatku 2011 do polovice roka 2020.
(Zdroj)

Graf vpravo zobrazuje vývoj medziročnej zmeny HDP za svet (World), Čínu, EÚ a Slovenskú republiku.
Všimnite si, že súčasný pokles už predstihol ten z roku 2008 a ešte „nevidíme dno“. Prudký bodkovaný nárast, ktorý by mal začať na budúci rok, je hypotetický.
(Zdroj)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *