PRIPRAVUJEME: Do tlačeného čísla revue DAV DVA prispel aj politológ Igor Melicher: Západoeurópske strany majú pocit, že nimi nastavená politika má byť preberaná bez diskusie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


? Tlačená revue DAV DVA vo finálnej fáze. ? Posledné články do nového čísla revue DAV DVA uzatvárame do konca tohto týždňa. Následne ide na jazykové korektúry a grafikovi. Už teraz máme v čísle ? štyroch profesorov, osem docentov, niekoľko doktorov – práva, filozofie, politológie, prírodných vied, zamestnancov univerzít, akadémií, odborov. Máte sa na čo tešiť! Jedným z nich je aj politológ Igor Melicher. Igora Melichera si budete môcť prečítať hneď dva krát. Jednak odpovedal na anketu Čo robiť a poslal nám k tejto téme aj špeciálny článok.

Ukážky z odpovedí na otázku Čo robiť?

Igor Melicher: Začnem od konca… mnou najpreferovanejší systém je demokratický socializmus, pretože podľa môjho názoru je nástupcom sociálnej demokracie a prináša prehĺbenie socialistických a demokratických ideálov v spoločnosti. Vo svojej podstate sa momentálne dostávame aj k otázke ako pomôcť pracujúcej triede na Slovensku. Odpoveďou je práve demokratický socializmus a jeho nový ekonomický a politický program, ktorý v sebe zahŕňa aj model ekonomickej demokracie, ktorá rozšíri práva a ochranu zamestnancov a vo svojej podstate zväčší moc v rukách zamestnanca nad kontrolou výroby v segmente ekonomiky, v ktorej pracuje. Čo sa týka znárodnenia, tak v tejto otázke u mňa prevláda postoj, že nevyhnutné, priam až žiadúce, aby mal štát vo svojom vlastníctve strategické podniky, ktoré definujem ako odvetvia priemyslu dotýkajúce sa každodenného života každého človeka (elektrárne, plynárne, vodárne, distribučné siete, cesty atď.). Niektoré oblasti v ekonomike by však mali byť prístupné ľuďom, ktorí majú inovatívne riešenia a dokážu skvalitniť a rozšíriť možnosti, ktoré ponúka tento priemysel.

Čo má robiť ľavica na európskej úrovni…

Ľavica na európskej úrovni zastrešená politickou frakciou PES, S&D má rôzne regionálne špecifiká s tým, že členovia strán, ktorí sú zastrešení pod týmito stranami v západnej Európe majú bližšie k liberalizmu a ich preferovaný typ demokracie je minoritný, kým štáty strednej a východnej Európy majú bližšie skôr ku konzervativizmu a ich typ demokracie je zameraný na majoritu. Takže spájanie politických síl naprieč Európu má zásadný problém v tom, že v rámci jednotnej EU majú západoeurópske strany pocit, že nimi nastavené programy a politiky majú byť bez diskusie automaticky preberané všetkých socialistickými stranami združenými v európskych stranách. Spolupráca by bola možná, ak by našla európska ľavica spoločný bod, na ktorom by sa zhodli všetky strany, ale ktorý by musel byť natoľko dôležitý, aby z neho neodpadlo nadšenie a motivácia.

ukážka z článku:
Čo má robiť ľavica

Otázkou, čo by mala robiť ľavica sa zaoberá množstvo popredných ľavicových mysliteľov, ale aj bežných ľudí. Nájsť odpoveď na túto otázku nie je samozrejme jednoduché. A to najmä preto, že sa k tejto odpovedi snažíme dopracovať komplikovanými cestami. Práve preto by sme si mali túto kľúčovú otázku položiť opäť, ale riešenie, ktoré potrebujeme hľadajme na tom mieste, ktoré nebude komplikované a dá nám najviac logiky.

Problém európskeho socialistického hnutia je jeho roztrieštenosť. Subjekty na politickej priamke od stredu doľava sa vedia zhodnúť na spoločných postupoch len veľmi ťažko. Počet názorových prienikov sa dnes výrazne zmenšuje už aj medzi navzájom relatívne blízkou sociálnou demokraciou a sociálnym liberalizmom. Nadnesene by sa dalo povedať, že dnešné socialistické hnutie sa dokáže pohádať aj na tom, koľko kociek cukru patrí do kávy. A tieto žabomyšie hádky bývajú až také silné, že ľavicová strana radšej naplno zaútočí na inú ľavicovú stranu, než na pravicovú stranu a toto predznamenáva veľký úpadok. Čo teda robiť, aby sa situácia zvrátila?

Dozviete sa v novom čísle revue DAV DVA

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “PRIPRAVUJEME: Do tlačeného čísla revue DAV DVA prispel aj politológ Igor Melicher: Západoeurópske strany majú pocit, že nimi nastavená politika má byť preberaná bez diskusie

  • 21. septembra 2019 at 11:12
    Permalink

    politológ?
    člen smeru ako nezávislý ? na čom nezávislý?

    Progresívne slovensko zverejnilo svoj program.
    Je v ňom toľko „ľavicovosti“ na koľko sa smer nezmohol na dvadsať rokov od svojho vzniku!

    Chmelára jeho socialisti sú ľavicovejší ako smer.

    Pri tom sa tu dookola verklíkuje o ľavici a ekonomickej demokracii.
    Činy vždy boli a budú ľavicové. Nikdy nie keci.
    progresívne slovensko a chmelár ešte neboli pri moci ale na dav dva sú odpísaní…
    smer toľko rokov pri moci nič ľavicové neurobil len si kupuje voličov za omrvinky…
    ale …

    Reply
  • 21. septembra 2019 at 15:20
    Permalink

    Iba toľko:
    Pán Chmelár dlhodobo DAV DVA ignoruje a odmieta aj odpovedať na maily. Kontaktoval som ho neraz. Bez výsledku. Za to, že pán Chmelár našu stránku ignoruje my nemôžeme.
    Progresívne Slovensko nie je ľavicová strana. Pozrite si jej program. A ak ju považujete za ľavicovú tak asi každý myslíme pod týmto pojmom niečo iné.

    Reply
  • 21. septembra 2019 at 20:26
    Permalink

    Progresívne Slovensko dnes zverejnilo svoj program. Tých 247 strán určite čítať nebudem. Zatiaľ je známe, že:
    1. chce zrušiť ministerstvo hospodárstva, t.j. zlikvidovať akýkoľvek vplyv na ekonomiku štátu a nechať všetko na trh,
    2. zakázať krížové vlastníctvo v zdravotníctve, t.j. aby jeden koncový vlastník nemal poisťovne, zdrav. poisťovne aj lekárne – to Penta hravo obíde prenesením sídla do Holandska napríklad, tam je aj vlastník jej zdrav. poisťovne, je to teda neškodné opatrenie,
    3. namiesto registrovaných partnerstiev tzv. životné partnerstvo aj pre hetero páry mimo manželstva – ďalší odrb, pretože relativizuje rodinu,
    4. chce zaviesť ministerstvo pre ľudské práva, občiansku spoločnosť a obranu demokracie – to už je na zvieraciu kazajku.
    Záver:
    Od tejto strany sa pravicový Smer útoku zľava obávať nemusí.

    Reply
    • 21. septembra 2019 at 20:29
      Permalink

      Opravujem:
      namiesto „poisťovne“ dať „zdravotnícke zariadenia“.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *