Daruj knihu, zabiješ konzum a možno zachrániš svet! Komunita DAV2 odporúča zaujímavé knihy pod vianočný stromček

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Komunita DAV DVA pozostávajúca z autorov, spolupracovníkov, čitateľov a podporovateľov odporúča zaujímavé knižné inšpirácie pre dnešné Vianoce. Namiesto bezbrehého konzumu a kupovania hlúpostí, je tu kvalitná literatúra, ktorá poteší vašich blízkych. Výhodou našej komunity je, že jej súčasťou je aj vedúci Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov, Roman Michelko, ktorého knihy významným spôsobom prispievajú k šíreniu vyššej knižnej kultúry na Slovensku. Jednou z hlavných úloh DAV2 je šírenie osvety, vzdelania a skutočného kritického myslenia. Preto je šírenie informácii o kvalitnej literatúre jednou z našich priorít. Zabi konzum, daruj knihu a možno zachrániš svet (pred nekonečným hlúpnutím z hyperkonzumu). Článok budeme aktualizovať o knižné odporúčania ďalších autorov.

Mgr. Tomáš Daněk

Mgr. Tomáš Daněk, kulturológ
1) Antiglobalista je kniha od Ľuboša Blahu, ktorá reflektuje súčasný neoliberálny kapitalizmus a jeho deštruktívny dopad na ľudskú civilizáciu. Kniha odporúčam.
2) Eseje o kríze
Kniha politológa Romana Michelka, ktorá mapuje súčasnú krízu spoločnosti. Je to kniha, ktorá učí kritickému mysleniu o svete v ktorom žijeme.
3) Nová Atlantída. Klasika o utopickom myslení od Francisa Bacona. Kniha je dodnes v určitom smere nadčasová, pretože sa ,,po konci dejín“ treba zamýšľať nad alternatívou voči súčasnému upadajúceho systému. Pretože náš čaká buď nový a lepší systém alebo zánik ľudského rodu…
4) Kniha Utopistika od amerického socióloga Immanuel Wallersteina. Autor tvrdí, že súčasný systém sa vyčerpáva a je v kríze. Autor upozorňuje, že to nemusí skončiť revolúciou, ale aj nejakým novým fašizmus.

Domino Petruška

Mgr. Domino Petruška, učiteľ
Franz Kafka kedysi napísal: ,,Dobrá kniha musí provokovať a slúžiť ako sekera ktorá rozbíja ľady v ľudských srdciach.“ Pokiaľ beriem do úvahy Kafkou výrok,  tak bol môj čitateľský rok 2018 v znamení štyroch sekier. Prvú predstavujú temne oslňujúce úvahy francúzskeho provokatéra Michel Houellebecqa: Zostať nažive a iné texty. Jedinečná zbierka o ,,mŕtvej postmoderne“ a úlohe básnika vo svete plnom rozporov a paradoxov. Druhá sekera patrí poviedkovej zbierke G. G. Marqueza: Devadesát dnů za železnou oponou, vďaka ktorej pochopíme prečo bolo Československo v 50. rokoch pre kráľa magického realizmu ideálnym miestom pre život. Vopred upozorňujem že uvedená kniha je nebezpečná pre všetkých, ktorí vidia v socializme čiernu dieru.  Ako tretiu sekeru, by som nominoval román z pera najznámejšieho Juhoslovanského autora Ivo Andriča: Most na Drine. Zrejme najlepšiu knihu o civilizačných zlomoch na Balkáne. Nepriamo aj o  súčasnej Európe. No a do štvorice určite pridávam práve rozčítanú štúdiu Thomasa Pikettyho: Kapitál v 21. storočí. Je ostrá a hutná a preto s ňou narábam opatrne, no už teraz viem že neoľutujem.  Požehnané Vianoce a nech je Nový rok v znamení dobrých sekier, minimálne tak ako ten minulý súdruhovia:)

Daniel Toth

Bc. Daniel Toth, politológ
Z času na čas, aj kriticky premýšľajúci človek potrebuje oddych. Pre tých, ktorí sa počas bežného roka kriticky zaoberajú minulosťou, odporúčam knihu od šikovnej slovenskej etnologičky Zory Mintálovej Zubercovej Ako sme kedysi žili. Pútavým spôsobom opisuje každodenný život našich predkov v rôznych obdobiach, trendy zmien vo zvykoch, odievaní, architektúre, celkovom charaktere života. Oddychové, ale obohacujúce čítanie na zimu, ktoré zároveň dopomôže lepšie pochopiť aj sociálnu a hospodársku minulosť našich predkov.


Ľubomír Jánošík, zdravotník, aktivista
Richard Tarnas: Vášeň západnej mysle
Igor Daniš: Nereálne očakávania
Mark Bauerlein: Najhlúpejšia generácia
Roman Michelko: Eseje o kríze
Thomas More: Utopia
Michal Macháček: Gustáv Husák


Mgr. Tomáš Klimek, právnik, aktivista
V dobe, kedy všetky možné rebríčky TOP 10 valcujú Umlčaní, Oteckovia, Zomri či iný brak s mentálne poddimenzovaným obsahom, je vzácnosťou dopátrať sa ku knihám, ktoré majú hodnotu. Rentabilnejšie je vsadiť na lacné marketingové produkty, než na výchovu čitateľa. V Česku už sú vydavatelia a združenia, ktoré si latku kladú vyššie. Na Slovensku túto úlohu na seba berie vo veľkej miere Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov. Len za rok 2018 toto vydalo viacero zaujímavých titulov – či už svetových autorov, ktorí tu doteraz akosi chýbali – Arthura Rimbauda (v preklade Ľ. Feldeka), Baconovu Novú Atlantídu, H. G. Wellsove Stručné dejiny sveta, alebo autorov slovenských, ktorí hoc kvalitní, iba málokedy dostanú väčší priestor na našom knižnom trhu. Asi najmarkantnejšie sa toto prejavuje u slovenskej poézie. VSSS uskutočnilo tento rok nevídaný počin – vydalo Antológiu súčasnej slovenskej a českej poézie, ktorá prehľadne čitateľa oboznámi s textami viacerých známych i menej známych súčasných básnikov. Ďalej spomeniem zbierky s filozofickým presahom ako Mechanika všednosti (R. Rochallyi), S predtuchou svetliny (E. Farkašová), či nikdy nevydanú Bránu Vojtecha Mihálika. 


RNDr. Karol Ondriaš, DrSc, 
vedec, fyzik, biofyzik, bývalý politik, satirický bloger

Noami Kleinová: Šoková doktrína, vzostup kalamitného kapitalizmu
David Graeber: Dluh prvních 5000 let
David Rothkopf: Supertřída
Kladivo na čarodejnice
Mircea Eliade: Dejiny náboženských predstav a ideí I, II, III
Novak: The World’s wisdom
William Blum: Rogue State: A Guide to the World’s Only Superpower. Common Courage Press, 2000


Soňa Valovičová, šéfredaktorka pre V. číslo, poetka
Starikov: Geopolitika
Dostojevskij: Rusko a Europa, Zločin a trest, Bratia Karamazovci
Jozef Nálepka: Kapitán Nálepka Repkin
Puškin: Eugen Onegin
Dante Aligieri: La Divine Comedia
Francois Villon: Veľký testament
Henrich Heine: Zimná rozprávka

„Ustanovujú sa nové meny, krachujú celé ekonomiky, zúria vojenské konflikty. Všetky tieto udalostoi postupne odchádzajú do minulosti, aby poskytli dôvod zúrivým bitkám o interpretáciu histórie.“ N.Starikov – Geopolitika
Geopolitika úplne jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje príčiny a následky evolúcie človeka v kontexte historického povedomia a jeho kroky podľa určitých pravidiel hry v globálnom ponímaní celých národov. Koncentruje sa v nej ľudská skúsenosť nadobudnutá vojnami a prekonávaním prekážok, ktoré smerujú len k jednému cieľu a to – prežiť. Kto pochopí túto hru, pochopí minulosť, prítomnosť a taktiež veľmi jasno bude predvídať aj budúcnosť. Poznanie geopolitiky má však ešte jeden cieľ a to nenechať sa zatlačiť do úzadia a dovoliť poprekrúcať minulosť! Geopolitika, to je súhrn poznania politiky, histórie a geografie….Je to eso v rukáve.


Renáta Ryníková, herečka
Steven L. Taylor: 30 sekúnd politiky*
*
*
*
*
*


Ing. David Diczhazy, IT technik, správca webovej stránky DAV DVA
David Schweickart: Po kapitalizme
Yanis Varoufakis: Globálny minotaurus
*
*


Ing. Adrián Ondrovič, PhD.

Ing. Adrián Ondrovič, PhD, ekonóm, ekológ

V poslednej dobe som čítal dobré veci od prof. Oskara Krejčího: Geopolitika středoevropského prostroru a Geopolitika Ruska. Výborné knihy, ktoré dodávajú výborný historický kontext do súčasného diania.
*
*
*
*

Mgr. Igor Melicher, politológ, MSD

Marcus Aurelius – Myšlienky k sebe
Immanuel Kant – K večnému mieru
Karl Marx – Kapitál (prvý zväzok)
Ľuboš Blaha – Antiglobalista
Aristoteles – Politika
Niccolo Machiveli – Vladár
Budúcnosť Európy – cesta k post-kapitalizmu


Ing. Juraj Janošovský, redaktor

Karol Lováš, Alojz Lorenc: Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem…Vydavateľstvo Spolku spisovateľov Slovenska, Bratislava 2018

Veľmi netradičné spojenie autorov (Karol Lováš, nar. 1976, redaktor „revolučného“ Rádia Twist, v súčasnosti premonštrátsky kňaz a Alojz Lorenc, nar. 1939, najvyšší funkcionár ŠTB, v súčasnosti expert na hodnotenie rizík). Tradičná téma: politické udalosti v ČSSR, ČSFR, ČSFR a na Slovensku, udalosti roku 1968 a 1989, najmä ich súvislosti, osoby a politici z najvyšších poschodí československej politiky a to zafarbené súčasnými pomermi… Vynikajúce čítanie, rozhovory, ktoré však vznikali ako vzájomná korešpondencia. Teda úvahy hlbšie a hlboké. V melodramatickom strete vzdelaného, ale patetického teológa a vzdelaného, ale pragmatického manažéra dostávajú známe udalosti nové kontúry. Každá veta odpovedí A. Lorenca odkrýva nové súvislosti, a ak ich respondent zasadzuje do súčasného kontextu, formuluje nové výzvy… Kladač otázok stavia dramaturgiu na základoch prvého plánu súčasnej povrchnej žurnalistiky, aby postupne odhaľoval jej dubióznosť a otváral svoje pochybnosti (a ako hovoril môj priateľ Štefan Murín: ide zo sveta javov, nahliadať do sveta podstát). Našiel som v knihe vynikajúce perly ducha, ale nechcem budúceho čitateľa, ani orientovať, ani mu brať radosť z objavu nového briskného pohľadu na súčasné problémy civilizácie. Tak iba jedna chuťovka na záver: „…Začiatkom roku 2018 bola v USA publikovaná analýza think-tanku RAND Co. s názvom Truth Decay. Renomovaní autori analýzy M. D. Rich a J. Kavanagh vidia úpadok pravdy za ostatných 20 rokov vo falošnej interpretácií faktov. V nedôslednom rozlišovaní faktov a názorov, vo výraznej prevahe názorov nad faktami a napokon, v znížení dôvery, kedysi, rešpektovaných zdrojov informácii. Uvedené trendy súvisia s viacerými činiteľmi. V prvom rade k nim patrí kognitívna predpojatosť. Ľudia nehľadajú pravdu, naopak, usilujú sa jej vyhnúť. Hľadajú len tie zdroje, ktoré potvrdzujú ich pocity a názory…“


Mgr. Lukáš Perný

Mgr. Lukáš Perný, sociálny filozof, kulturológ, hudobník
Rok 2018 bol na knihy skutočne bohatý. V ľavicovo-ľudových kruhoch zarezonovala kniha Ľuboša Blahu, Antiglobalista (pozri recenziu) a hrubý životopis Gustava Husáka (pozri rozhovor s autorom na D2) od historika Michala Macháčka. Tieto dve knihy považujem rozhodne za knihy roka 2018. Tieto dve knihy považujem rozhodne za knihy roka 2018. V oblasti beletrie odporúčam, žiaľ nedocenenú, knižku Lukáša Luka, Zlodeji medu (pozri recenziu). Lukáša Luka považujem za jedného z najinovatívnejších súčasných slovenských spisovateľov. Vo svojej tvorbe spája humor, filozofiu, históriu s presahmi do mystickej teológie. Toho roku vydal Miroslav Majerník, knihu Zrada rytiera Andreasa o živote hrdinov, mocných a bohatých, chudobných i bezvýznamných z dejín východného Slovenska. Touto cestou by som chcel podporiť aj kolegu z redakcie DAV2, vydavateľa Romana Michelka, ktorému sa podarilo tento rok vydať desiatky zaujímavých knižných titulov prostredníctvom Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov. Po návšteve skladu vydavateľstva kníh som dostal darom niekoľko vynikajúcich kníh: Rozjímanie o Veľkom inkvizítorovi odporúčam každému, kto má rád existencializmus a otázky zmyslu nášho bytia. Predovšetkým druhá časť knihy je záznamom zaujímavej teologicko-filozofickej diskusie k najznámejšej časti Dostojevského Bratov Karamazovcov. Darom som dostal aj knižku Svedomie proti násiliu Castelia proti Kalvínovi od S. Zweiga. Priznám sa, že som sa dostal zatiaľ iba do polovice tejto knihy, no myslím si, že je tu Kalvín vykreslený až tak negatívne, že to vo mne vyvoláva podozrenie zo subjektívnej averzie Zweiga voči Kalvínovi. Napriek tomu sa knižka veľmi dobre číta, a ukazuje ako ďaleko môže zájsť náboženský fanatizmus aj keď má tie najvznešenejšie ciele. Najviac som sa samozrejme tešil z dvoch titulov môjho obľúbenca Jeana-Jacquesa Rousseaua – O pôvode nerovnosti a Rozprava o vedách a umeniach, z ktorých aktuálne citáty som bohato propagoval na sociálnych sieťach. Inšpirovali ma až natoľko, že som začal písať prácu na tému Rousseaua a filozofia dejín (momentálne v procese). Teší ma, že som sa na jednom titule VSSS (Nová Atlantída, cestopisno-utopický román Francisa Bacona) mohol sám spolupodieľať (nájdete v nej môj Doslov a poznámky). Pre zaujímavosť, minulý rok bola vydaná aj Utópia Thomasa Mora, ktorú považujem za jednu z najinšpiratívnejších kníh. Tento rok publikovalo vydavateľstvo aj dnes už takmer zabudnutého, no kvalitou jedného z najlepších slovenských básnikov, Vojtecha Mihálika. Taktiež odporúčam knihu profesora Dalimíra Hajka, Slovenské provokácie, ktorá sa venuje nielen známym národnými buditeľom ako Štúr a Hurban, ale aj dnes už skoro zabudnutým menám ako napríklad Štefan Marko Daxner, Ján Francisci a Mikuláš Dohnány. Od samotného vydavateľa Romana Michelka odporúčam jeho Eseje o kríze, kde sa dozviete okrem iného aj o tých najväčších zločinoch privatizácie po roku 1989. No a napokon chcem čitateľom D2 doporučiť (troška self-promotion neuškodí) aj svoju najnovšiu knihu Vybrané kapitoly zo súčasnej anglo-americkej sociálnej filozofie, ktorú nájdete zdarma na webe (nakoľko je nepredajná; je zdarma k dispozícii na linku:  http://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/Perny1). V závere knihy nájdete bohatý výber odporúčanej literatúry so sociálno-filozofickými a politologickými témami. Napr. Rodneyho Peffera, Marxizmus, morálka a sociálna spravodlivosť, Wallersteinovu Utopistiku, Sandelovu knihu Spravodlivosť, čo je potrebné robiť; Jamesonovu knihu Postmodernizmus alebo logika neskorého kapitalizmu a mnohé ďalšie tituly. Už druhý rok čítam (pre zapracovanie do svojej štvrtej knihy) texty od Mora, Campanellu, Bacona, Morellyho, Mablyho, Babeufa, Saint-Simona, Fouriera, Owena, Lamennaisa a ďalších, ktoré sa dajú zohnať už iba v knižniciach a antikvariátoch. Považujem ich za najväčších mysliteľov našej planéty. Ak sa vám niečo od nich podarí pod stromček zohnať, rozhodne tým osvieteného človeka neurazíte. Tieto takmer nezohnateľné knižky priebežne scanujem pre archív DAVu. Snáď som vás svojimi knižnými odporúčaniami inšpiroval a prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov.


Mgr. Roman Michelko,
filozof, politológ, historik, predseda Vydavateľstva spolku slovenských spisovateľov
*
Odporúčania knižných titulov v rozhovore s Lukášom Perným pre OTV

Roman Michelko v rozhovore s L. Perným

Branislav Jurný, robotník
Vážení priatelia a súdruhovia, rád by som daroval prípadnému záujemcovi knihu staršieho dáta vydania no dosiaľ neprekonanú čo do kvality zdrojov tak ani do obsahu a síce Banderovcov od Bohuša Chňoupka. Ako možno viete tak presne prvého januára budúceho roku to bude presne 110. výročie narodenia zakladateľa banderizmu a Ľvovská oblastná rada už aj v predstihu stihla celý rok 2019 vyhlásiť za rok Stepana Banderu. Ak má teda niekto z vás záujem pochopiť z akých triednych, sociálnych a kultúrno-historických koreňov tento vred na tele Ukrajiny, mieru a bohužiaľ aj zdravého rozumu vyrástol a naďalej vyrastá tak ho jednoznačne môžem odkázať na túto publikáciu. Autor, mimochodom bývalý novinár a neskôr minister zahraničných vecí ju písal dlhé roky, počas ktorých zhromažďoval nielen archívne materiály, ale aj osobné svedectvá príslušníkov vtedajšej ČS armády, Zborov národnej bezpečnosti ako aj dobrovoľníkov z radov bývalých partizánov. Kniha pojednáva o ich boji proti najelitnejšiemu, najskúsenejšiemu a najlepšie vyzbrojenému útvaru banderovcov (Burlakovej sotni), o ich márnom pokuse zahájiť na Slovensku partizánsky boj a o ich neskoršom zúfalom pláne sa aspoň prestrieľať do Rakúska.

Mgr. Slavomíra Kotrádyová, bývalá učiteľka, spisovateľka

Odporúčam severskú románovú ságu / trilógiu/ nórskeho spisovateľa Trygve Gulbranssena Večne spievajú lesy, Zo smrtnej hory fúka, Niet inej cesty. Silná rýdza epika. Podmanivé poetické videnie sveta. Klenot svetovej literatúry. Alexander Matuška r. 1947 v úvode ku knihe napísal:
Príbeh je rámcovaný divou prírodou ďaleko na severe, plnou zvierat, vrchov, jazier, opradenou bájami a povesťami o vílach a škriatkoch, nebezpečná, prudká, živelná atmosféra s refrénom šumu a spevu lesov. No najväčšou silou tohto románu sú jeho postavy….ľudia robustnej životnej energie, náčelnícke duše, hrdé a tvrdé, s nefalšovanými inštinktmi a pudmi, určovaní tradíciami rodu a prírodou.“

Ladislav Michalek, administratívna pracovník
Viktor E. Frankl: Hľadanie zmyslu života
Robertson, Donald: Stoicism and the Art of Happiness (Teach Yourself)
Joy Irvine, William B.: A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic
Lawrence C.: A New Stoicism Becker
Pigliucci, Massimo: How to Be a Stoic: Using Ancient Philosophy to Live a Modern Life
Peterson, Jordan B.: Maps of Meaning: The Architecture of Belief
Marinoff PhD, Lou: Plato, Not Prozac!: Applying Eternal Wisdom to Everyday Problems
Wright, Robert: The Moral Animal: Why We Are, the Way We Are: The New Science of Evolutionary Psychology
Pinker Steven: The Blank Slate: The Modern Denial of Human Nature
Bly, Robert: Iron John: A Book about Men
Robert Moore: King, Warrior, Magician, Lover: Rediscovering the
Archetypes of the Mature Masculine

Mgr. Ivan Lulják, historik
Ivan odporúča na sociálnych sieťach:
Vianočné mystérium
Jason Segel: Fantazíjna triológia
Dominik Dán: Mucholopka
Jozef Karika: Trhlina, Strach, Priepasť
R. L. Stine: Mlčení noci, Nebuď dlho hore
Peter Dinuš: Politika bez masky
Andrej Štiavnický: Alžbeta Báthoryová
Tracy Bormanová: Tudorovci
Tim Weaver: Hon na mrtvého
Ľuboš Blaha: Antiglobalista, Späť k Marxovi
Udo Ulfkotte: Koupení novináři
Kokošin, Rogov: Šedé eminencie bieleho domu
Kurčera: Ideologická manipulace
Volkogonov: Psychologická válka

Snáď bude tento článok užitočný a vyberiete si niektoré zo zaujímavých knižných inšpirácií.

REDakcia

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




7 thoughts on “Daruj knihu, zabiješ konzum a možno zachrániš svet! Komunita DAV2 odporúča zaujímavé knihy pod vianočný stromček

  • 21. decembra 2018 at 21:05
    Permalink

    Dóóbry nápad, priatelia. Kniha je hodnotný a hmotný a kultúrny dar. Vhodný pod vianočný stromček. Prečítal som si článok s radosťou, pretože práve dnes sa mi stalo, že jeden z členov Spolku národohospodárov Slovenska ma požiadal o dve knihy „Ekonomika po kapitalizme“ i s mojim podpisom, že to chce darovať svojim synom a ešte mi aj vnútil Eurá na fond Spolku za ne…a tak mi napadlo: aha kde je ešte taký okruh kníh, čo by sa vám páčilo: https://obchod.slobodnyvysielac.sk/kategoria/knihy/ ….aby to nebolo iba akože propagácia vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov….
    a Devana a Slávka – tie básne kde vyšli? Nie sú knižne vydané?

    Reply
    • 22. decembra 2018 at 17:12
      Permalink

      Kantor, a prečo človek, ktorý píše knihy, nemôže nájsť prácu/ako ste minule napísali/? To je teda veľká hanba pre Slovensko! Prajem Vám žičlivejší nový rok!

      Reply
    • 23. decembra 2018 at 15:57
      Permalink

      Kantor, knihy majú vlastný život, tak ako ľudia…
      Mnohé sú plné krásnych a zaujímavých myšlienok, múdrosti a majú svoju dušu… Iné sú prázdne, povrchné, lacné svojim obsahom, bez duše…
      Myslím, že Vás o knihu požiadam aj ja a tiež Vám za ňu vnútim eurá:-)
      Teraz pred sviatkami som urobila radosť viacerými knihami, Voltairovým Filozofickým slovníkom básnickými zbierkami: Štvorveršiami Omara Chajjáma, Ovídiovým Umením milovať, zbierkou renesančných básní talianskych autorov -Pohovorme si spolu o láske, zbierkou starej čínskej ľudovej poézie -Spevy od Žltej rieky a staroegyptskou ľúbostnou lyrikou – Dávne piesne lásky, ale aj Antológiou slovenskej poézie o poézii – Ars poetica…
      Všetky sú pre mňa malým pokladom:-)

      Reply
  • 22. decembra 2018 at 21:37
    Permalink

    Odporúčam:
    severskú románovú ságu / trilógiu/ nórskeho spisovateľa Trygve Gulbranssena Večne spievajú lesy, Zo smrtnej hory fúka, Niet inej cesty. Silná rýdza epika. Podmanivé poetické videnie sveta. Klenot svetovej literatúry.
    Alexander Matuška r.1947 v úvode ku knihe napísal:
    Príbeh je rámcovaný divou prírodou ďaleko na severe, plnou zvierat, vrchov, jazier, opradenou bájami a povesťami o vílach a škriatkoch, nebezpečná, prudká, živelná atmosféra s refrénom šumu a spevu lesov. No najväčšou silou tohto románu sú jeho postavy….ľudia robustnej životnej energie, náčelnícke duše, hrdé a tvrdé, s nefalšovanými inštinktmi a pudmi, určovaní tradíciami rodu a prírodou.

    Reply
  • 23. decembra 2018 at 16:10
    Permalink

    Pani Slávka, Gulbranssenova trilógia patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy… Je v nej život sám… So svojimi vrcholmi aj pádmi, bolesťou a krutosťou, ale aj tichým šťastím a radosťou, láskou aj nenávisťou…
    Veta, ktorú povedala zomierajúca Dorothea starému Dagovi „Najväčšou povinnosťou muža je milosrdenstvo“ dáva životu zmysel aj v súčasnosti, práve teraz, keď je ľudská bieda obrovská a rozdiely medzi chudobnými a bohatými priepastné…
    Vo štvrtok som dostala od môjho drahého priateľa Drahoslava Miku krásnu báseň a od nášho spoločného priateľa Jozefa Škrabáka ďalšiu z jeho kníh – Grajciare z troch grošov. Už mám jeho básnické zbierky Slnečnice, Nezábudky a Milujem, nádherná poézia…

    Reply
  • 23. decembra 2018 at 22:20
    Permalink

    Áno, Devana, Gulbranssenova sága je kniha, na ktorú sa nezabúda.
    „Životné údery privedú Daga k poznaniu, že peniaze a moc, ktorých otrokom sa stal, „právo“, ktorého sa dovolával, urobili ho síce mocným, obávaným, lež osamelým, bez družnosti a lásky ľudí, bez radosti a šťastia. Pochopí, že je síce povinnosťou muža, aby si sám pomohol, ako to bolo nepísaným zákonom jeho rodu, že však láska a milosrdenstvo kážu pomôcť slabším. Pustil sa „po najťažšej ceste sveta: starať sa trochu o ľudí“. Členovia jeho rodu dobýjali víťazstvá nad prírodou – on zvíťazil nad prírodou v sebe, nad sebou samým. Dostal sa tak zo sveta živočíšnosti a egoizmu do sveta mravného poriadku. Takéto je – prosté a veľké – posolstvo prítomnej knihy.“
    Alexander Matuška /1947/

    A tie prekrásne opisy prírody:
    Tmavobelasé končiare hôr nad hlbinou Panenského údolia týčili sa v chladne drsnom vzduchu jesenného večera v nejasných obrysoch. V úzadí bola obloha sťa trblietajúca sa páľa s nádychom krvi na miestach, kde zapadalo slnce. Na krajnom končiari stál medveď, temný ako hora, a vetril dolu do šíreho kraja, kde sa nad rybníkmi a korytami potokov kúdlila hmla…

    Reply
  • 24. decembra 2018 at 16:47
    Permalink

    Ďakujem Vám, Slávka, Devana, – a dnes želám pohodové Vianoce…Slováci nikdy nepísali svoje knihy „aby zarobili“, skôr pre osvetu a potešenie svojho národa. Je tu veľa kníh z ktorých sa dá vybrať. I tak ste a potešili, Devana, skontaktujeme sa osve, viem…a čo sa týka „zarábať si knihou“…napísať knihu a vydať ju, to nie je profesia, to je povolanie…pokiaľ dnes nechcete písať životopisy ešte žijúcich celebritiek a iných ….-ritiek, alebo krváky, jednoducho ak nechcete udierať na najspodnejšie ľudské pudy – to sa dobre predáva…neverili by ste, aké ťažkosti mal s knihou profesor Husár, o M.Vitkovičovi ani nehovoriac…ešte ju nedopísal… preto – dobré je ísť aj cez elektronické vydania – ako osveta…ja som sa živil zahraničným obchodom a tránovaním manažérov, to som iba mohol do kníh zužitkovať, ale nie sa tým živiť…príjemné vianočné sviatky
    ..

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *