Rozmnožovanie strán delením
Slovensko je unikátne aj vysokým počtom politických strán, ktorých ustavične pribúda. Nezanedbateľnou okolnosťou je rozmnožovanie strán delením, presnejšie povedané zbieraním prebehlíkov z iných politických zoskupení. Lenže podľa elementárnej logiky spravodajských služieb, ktorých činnosť – mimochodom – úzko súvisí s takzvanou vysokou politikou, špeciálne inštitúcie privítajú každého prebehlíka z konkurenčnej formácie, ale nikdy nikomu z nich nedôverujú, lebo kto raz niekoho zradil, ten celkom iste raz zradí aj svoju novú organizáciu.
Na slovenskej politickej scéne prakticky niet ľudí, o ktorých možno s čistým svedomím povedať, že vyznávajú nejaké myšlienky, hodnoty či programy, ale sa na nej hmýria i preskupujú osoby úporne a neomylne hľadajúce osobný prospech – čím väčší, tým lepšie. Najmä pri bývalých a súbežných podnikateľoch oprávnene možno očakávať, že prahnú po ešte objemnejších možnostiach zisku, pričom presne vedia, že verejné funkcie, do ktorých ich zvolia prostoduchí občania, im prinesú viac osohu ako biznis bez politických konexií. Mnohí pozorovatelia verejného života nesprávne vidia chybu vo voličoch, ale chyba je v systéme formálnej demokracie, veď volič si môže vyberať iba spomedzi kandidátov, ktorí majú stranícke zázemie a/alebo ešte pokútnejšie finančné pozadie.
Stačí sa pozrieť, ako je Slovenská republika nepretržite a dôkladne oblepená veľkoplošnými plagátmi zobrazujúcimi dobrého anjela, ktorý bez zaváhania pokračuje v ohlupovaní ľudí napriek tomu, alebo práve preto, že je už viac ako jasné, o koho vlastne ide. Pravdaže – nie je sám, hoci je zrejme momentálne najviditeľnejším účastníkom súťaže o egocentrickú prezentáciu, v ktorej – ako napokon všetci – sľubuje komukoľvek čokoľvek. Veď nenáhodne aj starodávny bystroumný postreh vraví – nikto vám nedá viac, ako vám my sľúbime. To je asi jediná pravdivá zásada reklamy – vrátane politickej.
Určite najpôvabnejšími postavičkami na mocenskom javisku sú univerzálni odborníci, ktorí sa kedykoľvek zasvätene vyjadrujú na akúkoľvek tému, čo je zrejme úplne v poriadku, pretože aj tak ani o jednej z nich nič nevedia. Pre laikov – vrátane médií hlavného prúdu – je to vždy iste dostačujúce. Možno sa raz niektorí z nich rozhovoria aj o princípoch rozmnožovania strán delením a v tejto súvislosti navrhnú príslušné legislatívne normy, upravujúce bezpohlavné obcovanie politikov s jednotlivými cieľovými skupinami v rámci hygienického lobizmu a sterilných marketingových stratégií.
Rýdzi básnik
Nehatený prúd umeleckej a mysliteľskej živelnosti veršov KARLA SÝSA sa cieľavedome spája s majstrovským spracovaním pôsobivých lyrických detailov, s vynachádzavými riešeniami poetickej obraznosti i hudobnosti. Vynikajúci český autor s medzinárodným renomé sa programovo nevyhýba tabuizovaným spoločenským aj najintímnejším podnetom, ale nikdy nestráca rafinovanú eleganciu rýdzeho básnika.
V súvislosti s jeho najnovšou knihou VELKÁ INVENTURA s podtitulom BÁSNÉ RŮZNÉ A JINÉ (Praha 2019), možno konštatovať, že popri konštantných hodnotách svojej príslovečnej nápaditosti KAREL SÝS ďalej rozvíja a objavuje nové akrobatické polohy jazyka, skúma netušené možnosti uchopovania neuchopiteľného tajomstva bytia v individuálnych i kozmických rozmeroch.
Prirodzený talent umocnený dlhoročným neúnavným tvorivým a tvarovým zdokonaľovaním prináša čitateľom neobyčajne esteticky efektné a intelektuálne produktívne okamihy pri vnímaní vzácnej knihy, plnej zázrakov lyrického mága, ktorý nestráca večnú mladosť ducha. Jeho zrelé dielo očividne odoláva času a nepodlieha snahe komukoľvek sa zapáčiť – s výnimkou tých, ktorí dokážu rozlíšiť skutočné literárne skvosty v súčasnej tlačenici na presýtenom knižnom trhu.
Vzhľadom na svoje nesmierne rozsiahle a nezmerateľne prínosné portfólio cenných kreatívnych investícií si KAREL SÝS nemusí pomáhať opieraním sa o zvučné mená autorov, ktorých verše sprístupnil českej kultúrnej verejnosti, ani o mená význačných prekladateľov, ktorí umožnili úspešný export jeho básní do mnohých blízkych i vzdialených krajín, napriek tomu predsa len vzdáva hold nezabudnuteľnému F. X. Šaldovi, keď pripomína jeho dávne a nesmrteľné slová, poukazujúce v podstate na to, že pravý básnik tvorí z osudovej nevyhnutnosti a riadi sa pri písaní diskontinuitnou logikou, akou sa snívajú sny. V prípade KARLA SÝSA sú to nesporne aj sny o dôstojnosti, jedinečnosti a nezameniteľnosti každého človeka.
Európania uprednostňujú neutralitu
Oficiálne americké vojenské noviny STARS AND STRIPES (Hviezdy a pruhy), ktoré vydáva Ministerstvo obrany USA, 11. 9. 2019 uverejnili výsledky prieskumu, ktorý konštatuje, že v prípade rusko-amerického konfliktu Európania uprednostňujú neutralitu. Paneurópsky politický inštitút (think tank) EUROPEAN COUNCIL ON FOREIGN RELATIONS (Európska rada pre zahraničné vzťahy) poveril britskú analytickú firmu YouGov, aby vykonala rozsiahly prieskum verejnej mienky, v rámci ktorého oslovili viac ako 60 000 ľudí v 14 členských štátoch Európskej únie.
Na otázku, na čej strane by ich krajina mala stáť v prípade konfliktu medzi USA a Ruskom, väčšina oslovených vo všetkých krajinách – okrem Poľska – uviedla, že by bolo najlepšie neprikloniť sa ani na jednu stranu. Tri krajiny EÚ – Slovensko, Grécko a Rakúsko – by dokonca preferovali Moskvu pred Washingtonom, hoci dve z nich sú aj členmi NATO (Slovensko a Grécko). Treba zdôrazniť, že v Nemecku, kde sa nachádza približne 35 000 amerických vojakov, preferuje neutralitu 70 % opýtaných.
Prehľad výsledkov je naozaj viac ako výrečný – uvádzam ho v percentuálnom vyjadrení podpory zachovania neutrality: Poľsko (45 %); Dánsko (53 %); Česká republika (59 %); Holandsko (64 %); Francúzsko (63 %); Španielsko (62 %); Rumunsko (65 %); Švédsko (68 %); Taliansko (65 %); Maďarsko (71 %); Nemecko (70 %); Slovensko (65 %); Grécko (81 %); Rakúsko (85 %). Zistenia sú podobné aj pre prípad, keby došlo ku konfliktu medzi USA a Čínou, pričom Európania tiež vo vysokej miere uprednostňujú neutralitu. „Štúdia odhaľuje zásadný posun v názoroch Európanov na svet,“ uvádza sa v záveroch Európskej rady pre zahraničné vzťahy. Výsledky prieskumu dokumentujú rastúcu túžbu Európanov, aby EÚ bola protiváhou veľmocí – akými sú USA, Čína a Rusko. „Zdá sa, že európski voliči chcú, aby sa EÚ stala silným, nezávislým aktérom prostredníctvom nekonfrontačnej stratégie. V konfliktoch medzi USA a Čínou alebo Ruskom jednoznačne preferujú neutralitu EÚ vo vzťahu ku konkurenčným veľmociam, “ uvádza štúdia. Viacerých amerických analytikov výsledky prekvapili a niektorých veľmi nepríjemne. Je zrejmé, že Európania si aj na pozadí dvoch svetových vojen uvedomujú katastrofálne dôsledky potenciálneho ozbrojeného súperenia veľmocí. Otázkou je, kto financuje podobné prieskumy so šialeným predpokladom vzniku globálneho konfliktu, ktorý niekoľkonásobne garantuje vzájomne zničenie a zánik civilizovaných foriem života na našej planéte.
K otázke novoznikajúcich strán…
Vyzerá to tak, že Slovensko je krajina neobmedzených možností, kde chce byť veľa ľudí pánom, mať sa dobre, mať zabezpečené plné korýtko a žiadnu zodpovednosť. To je možné jedine v politike, kde sa dá moc a politická strana bežne kúpiť.
A zrazu sme sa ocitli v aréne divokých kohútích zápasov, kde sa strhla medzi kohútmi obrovská ruvačka, lebo Slovensko je veľmi malé smetisko pre toľkých kohútov.
Ešte to bude zaujímavé.
Ak by bola politická činnosť spojená s osobnou a hmotnou zodpovednosťou, tak by sme boli ušetrení od tohto nechutného divadla a kupovania si moci.
Za ostatné informácie Vám patrí veľká vďaka.
Iveta, Vaša veta, Slovensko je veľmi malé smetisko pre toľkých kohútov, ma inšpirovala. Dovolím si ju trochu prešiť: Slovensko je veľké smetisko, preto je tu toľko kohútov.
A áno, pierka budú lietať.
A dovolím si požičať i vetu pána Janíka:“…Slovenská republika je nepretržite a dôkladne oblepená veľkoplošnými plagátmi zobrazujúcimi dobrého anjela.“
Viete, čo ma pobavilo? Jednu z našich ulíc „zdobí“ billbord Kisku a hneď vedľa neho je umiesnený billbord Remišovej. Čítam text na billborde Remišovej a neverím vlastným očiam, stojí tam: VEZMEME PODVODNÍKOM NELEGÁLNY MAJETOK. Bože, tá baba ide po Kiskovi. Mal by ho niekto varovať.
A pripájam sa k poslednej Ivetinej vete. Fakt nám rozširujete obzor. Ďakujeme!
Viete koľko ľudí pripadá na 1 poslanca v NRSR ? Asi 35.000 . Podľa tohto má naša Bratislava asi 1 750 000 obyvateľov. A tak väčšina z nich ani netuší kde je Snina, Svidník, Kapušany, či Fiľakovo. Ak by tieto mestá mali svojho poslanca v parlamente buď by o týchto mestách parlament vedel alebo by poslanec „dostal“ vedieť od svojich susedov a voličov.
poprosil by som o zdroj uvedeného prieskumu, pretože som si stiahol práve Star and Stripes z 11.9.2019 a nič také, ako uvedený prieskum sa tam nenachádza
Ak vám už ani toto nestačí, tak neviem.
https://www.stripes.com/news/europe/poll-in-a-russia-us-conflict-europeans-favor-neutrality-over-america-1.598371
https://www.stripes.com/news/europe/poll-in-a-russia-us-conflict-europeans-favor-neutrality-over-america-1.598371
Aby sme si rozumeli, posielam link na článok v novinách Stars and Stripes z 11. 9. 2019, kde sa uvedený prieskum nachádza:
https://www.stripes.com/news/europe/poll-in-a-russia-us-conflict-europeans-favor-neutrality-over-america-1.598371