V súvislosti s autorovou 23. zbierkou lyrických výpovedí POD A NAD treba jednoznačne konštatovať, že Slovensko by malo byť vďačné za výnimočne cenný dar, ktorým je bytostný básnik Pavol Stanislav (občianskym menom Pavol Pius). Jeho pôsobivé verše pramenia zo spontánnej zvukomalebnosti a obrazotvornosti, pričom obohacuje slovenskú poéziu aj o prirodzené sylabotonické inovácie, najmä v oblasti rytmických riešení. Autorova nenútená hravosť nenachádza zmysel sama v sebe, ale v objavovaní dôstojnosti ľudskej existencie.
Úsporné, ale účinné verše naozaj neprekonateľne potvrdzujú a dokazujú, že v skutočne hodnotných lyrických výbojoch svojrázny autor vie vykresať iskrivý ohňostroj nápadov, v ktorých minimalizuje priestor pre slová, ale zároveň otvára neohraničený vesmír myšlienkovej sýtosti a pulzujúcej emocionálnej naliehavosti. Invencia a imaginácia predstavujú podstatu originálneho básnenia, ktorú by sme márne hľadali v prípade mnohých iných etablovaných tvorcov.
Autor výrazných kníh, ktoré vyšli aj vo viacerých jazykových mutáciách, kľúčovými atribútmi nadväzuje na podnetný odkaz primárne duchovne zameranej poézie, ale moderný tradicionalizmus posúva do nových kvalitatívnych rozmerov. Z dosiahnutých vysokých kreatívnych kót autor dovidí nielen na podmanivý kaleidoskop detailov vlastnej životnej skúsenosti a dôverne známych zákutí rodnej krajiny, ale aj na univerzálne princípy ľudskosti, ktoré sú absolútnym kritériom produktívnych kultúrnych úsilí.