Pavol Janík: Čas predčasných predpovedí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Všetko vyzerá na prvý pohľad inak ako na tretí či štvrtý pohľad, najmä aj sú v hre veľké vnútorné i zahraničnopolitické záujmy po parlamentných voľbách, ktoré môžu priniesť množstvo prekvapení pri zostavovaní vlády. Prezidentke SR je očividne do plaču, že sa jej koalícia PS/Spolu nedostala do Národnej rady SR, preto robí všetko, aby sa šéfovi víťaznej strany nepodarilo zložiť kabinet.

Hlava štátu separátnymi rokovaniami s lídrami vybraných politických strán v podstate bezprecedentne prekračuje svoje kompetencie a vstupuje do konania subjektov, ktoré majú byť od nej principiálne nezávislé. Jednou z možností je, že v exekutíve dostanú priestor ľudia, ktorí podľa exprezidenta Kisku musia mať „odborný a morálny“ kredit a musí z nich „vyžarovať“ prozápadná orientácia. Veď kto je lepším etalónom odbornosti a morálnosti ako Kiska? A kto má v novom parlamente silnejší mandát voličov ako práve on?

Predstaviteľ SaS už tiež vyjadril ochotu byť vo vládnej koalícii bez ohľadu na to, či bude trojčlenná alebo štvorčlenná. Kategoricky vylučuje ako nereálnu požiadavku subjektu Sme rodina, aby štát staval sociálne byty. Zároveň chce, aby SaS patrilo ministerstvo financií, čo je v skutočnosti absolútne kľúčový rezort, bez ktorého sú všetky ostatné úplne bezmocné.

To sú neklamné signály, že vládu za chrbtom víťaza volieb vlastne zostavuje prezidentka s exprezidentom, čo sa však môže aj im vymknúť z rúk, ak budú lídri parlamentných strán schopní otvoriť zatiaľ tabuizované varianty riešení, pretože už azda nielen Boris Kollár pochopil, že ho chcú elegantne vyšachovať, keďže s ním – bez ohľadu na volebné výsledky – prezidentka rokovala ako s posledným. Možno si aj Igor Matovič skôr či neskôr uvedomí, že pre hlavu štátu a jej predchodcu, nie je dominantným hráčom, ale oba figúrkou v hre vplyvnejších síl.

Tak sa – napriek všetkým doterajším zásadným vyjadreniam všetkých aktérov – vecne pozrime na rýdzo matematické možnosti zostavenia parlamentnej väčšiny. Popri ošúchaných dvoch modeloch: OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí (95 kresiel v NR SR) či OĽANO, SaS a Za ľudí (78 poslancov) nemožno celkom vylúčiť ani iné súčty. Napríklad – OĽANO, Smer-SD a Sme rodina (108 mandátov) navyše s podporou (hoci len ad hoc) ĽSNS (17). Veď kto si vedel predstaviť koalíciu SNS a Most-Híd?

Pravdaže – sú to len počty a súčty, lenže sú tu aj programové aspekty, ktoré už v zárodku NAHLAS odsúvajú na vedľajšiu koľaj zoskupenie Sme rodina a POTICHU obmedzujú manévrovací priestor i víťaza volieb, ktorého očividne neberú celkom vážne. Je to otázka principiálneho rozhodnutia Igora Matoviča, či dokáže nielen vyhrať voľby na báze vyvolávania negatívnych emócií proti končiacej vládnej koalícii, alebo sa z komickej úlohy parlamentného šoumena RACIONÁLNE povznesie na štátnickú úroveň a bude realizovať pozitívny program. V načrtnutom prípade by sa určite zaobišiel bez strany SaS, ktorá už položila vládu Ivety Radičovej a teraz opäť RADIKÁLNE a apriórne odmieta významné sociálne požiadavky. Nehovoriac o nedávnom prezidentovi, ktorého si sotva niekto rozumný vie predstaviť, že sa vtesná do subalternej polohy najslabšieho článku vládnej koalície.

A na záver sa vráťme k číslam – budú Slovensku fakticky vládnuť najslabšie strany v Národnej rade SR – teda Za ľudí (12) a SaS (13) s podporou prezidentky? Vývoj situácie to naznačuje, hoci by to viedlo k postupnej likvidácii systému parlamentnej demokracie a k jej nahradeniu prezidentskou republikou. Zatiaľ žijeme v čase predčasných predpovedí, ale iba hlupáci nechcú vidieť seriózne riziká svojho ľahkovážneho konania.


Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne