Tajomstvo básnickej tvorby Miroslava Válka – najmä z obdobia jeho vrcholných tvorivých výkonov, teda z prvej polovice 60. rokov 20. storočia – spočíva v lyrickom prerozprávaní konkrétnych udalostí. Je to tak aj v prípade diela Odstraňovanie sôch zo zbierky Milovanie v husej koži (1965), ktorá sa po desaťročiach nevdojak stala aktuálna v súvislosti s odstraňovaním historickej pamäti a pamätníkov – napríklad v spojitosti s demontážou pomníka v mestskej časti Praha 6, kde tamojší starosta komentoval vlastné rozhodnutie tým, že tvár maršala Koneva nebola zahalená rúškom, čo je povinné v rámci súčasnej epidémie. Takýmto spôsobom sa snaží zapísať do dejín komunálny predstaviteľ strany TOP 09, ktorý nikdy nebude siahať ani po päty mužovi, ktorý oslobodil nielen Prahu, ale aj koncentračný tábor v Osvienčime.
Spomínaná Válkova báseň sa vzťahuje k odstráneniu Stalinovej sochy, ktorá stála na mieste súčasného pamätníka Slovenského národného povstania v Bratislave. Zdôraznime, že stalinizmus odmietla Komunistická strana Sovietskeho zväzu už v roku 1956 na svojom XX. zjazde a následne aj ďalšie vládnuce strany vo sfére geopolitického vplyvu Moskvy. Nepotrebovali na to súčasné vedenie Európskej únie a – pochopiteľne – kritika sa nevzťahovala na celé sovietske dejiny a už vôbec nie na začiatok, priebeh a výsledky II. svetovej vojny.
Tú odštartovali lídri nacistického Nemecka, fašistického Talianska, demokratického Francúzska a demokratickej Británie 30. 9. 1938, keď uzavreli Mníchovskú dohodu, podľa ktorej Československo muselo odstúpiť pohraničné územia obývané prevažne Nemcami. Na rozparcelovaní nášho územia sa následne podieľalo aj Poľsko a Maďarsko. Mníchovu predchádzala okupácia Rakúska 12. 3. 1938, ktorú západné demokratické mocnosti tiež pokladali za vnútornú nemeckú otázku. To boli udalosti, ktoré viedli k ťaženiu na východ a k nadväznej porážke hitlerovského Nemecka, pričom vojna si vyžiadala životy 27 miliónov sovietskych občanov.
Iste nie je náhoda, že čestným predsedom strany TOP 09 je Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg. Pripomeňme, že predsedníčkou Európskej komisie je bývalá nemecká ministerka obrany Ursula Gertrud von der Leyen, geb. Albrecht. Nezabudnime ani na nedávne uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré v súvislosti s rozpútaním II. svetovej vojny kladie na rovnakú úroveň nacistické Nemecko a Sovietsky zväz. To všetko zapadá do antisemitského úsilia postupne rehabilitovať Adolfa Hitlera ako hlavného bojovníka proti židoboľševizmu.
Ilustračná foto je z TV Barrandov (https://www.barrandov.tv/rubriky/zpravy/domaci/sochu-marsala-koneva-praha-6-zacala-odstranovat_8142.html)
Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)
Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.
Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.
Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.