SaS a Za ľudí utrpeli demisiou Krajčího aj na svojej zahraničnej reputácii

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


(zdroj)

Zahraničné médiá neprenikli do zložitej reality slovenskej pseudovládnej krízy. Neprevzali ani rétoriku prezidentky Čaputovej, s ktorou sprevádzala prijatie demisie ministra zdravotníctva Marka Krajčího. Väčšina významných zahraničných médií (zdroj, zdroj, zdroj) prevzala vysvetlenie agentúry AP, podľa ktorej je demisia ministra zdravotníctva dôsledkom nespokojnosti malých koaličných strán SaS a Za ľudí s nákupom vakcíny Sputnik V z Ruska.

Malé koaličné strany boli, podľa zahraničných médií, rozhorčené, že minister Krajčí nakúpil v Rusku 2 milióny vakcín Sputnik V napriek ich výslovnému nesúhlasu. Médiá pripomínajú, že epidemiologická situácia na Slovensku je jedna z najhorších na svete, ale neinterpretujú to ako dôsledok riadenia rezortu a priamu zodpovednosť ministra, ale naopak. V ich podaní vyznieva postoj strán SaS a Za ľudí ako politikárčenie, pre ktoré sú politické body významnejšie ako zdravie ľudí.

Tieto malé koaličné strany neprijali vysvetlenie, že nákup vakcín z Ruska urýchli proces vakcinácie obyvateľstva a médiá zdôrazňujú ich rozhorčenie z toho, že premiér Matovič osobne zásielku vítal na letisku, pričom prvé zásielky západných vakcín nevítal. Médiá citujú vyhlásenia SaS, že „tento krok spochybňuje našu jednoznačnú prozápadnú orientáciu“. Tlak na Matoviča, pre ktorého je demisia Krajčího „bolestným, ale nutným krokom na zachovanie koalície“, médiá ilustrujú aj rozhorčením, že minister neodstupuje okamžite, ale podľa prvého oznámenia mal ešte dohliadnuť na priebeh vakcinácie Sputnikom. Konkrétne prieťahy s odchodom ministra Krajčího nahnevali Richarda Sulíka tak, že „vzťahy v koalícii sa dostali späť na nulu“.

Vari najjednoznačnejšie kriticky sa k týmto postojom stavia Irish Times, ktoré v závere poukazujú na to, že Srbsko v podobne zlej pandemickej situácii vakcinuje obyvateľov aj ruskými a čínskymi vakcínami, pritom Slovensko má zdravotnícke zariadenia preplnené natoľko, že pacientov transportuje aj do susedného Poľska, ktoré je na tom sotva o niečo lepšie.

Pochybnosti o „rovnakom“ prístupe EÚ

EÚ je citlivá na informácie o distribúcii vakcín. Podľa oficiálneho postoja EK by všetky členské krajiny EÚ mali byť zásobované vakcínami rovnomerne podľa počtu obyvateľov. Reč je hlavne o vakcínach schválených EMA, takže nákupy ruských a čínskych vakcín by boli nad rámec tejto rovnomernej vakcinačnej politiky, ktorá nezohľadňuje aktuálnu pandemickú situáciu v jednotlivých členských štátoch. Z tohto pohľadu by premiér Matovič a minister Krajčí nemali inú možnosť, ako na Slovensko získať vakcíny rýchlejšie, len nákupom týchto „nepovolených“ a politicky nekorektných.

Al Jazeera však dnes vydala článok, v ktorom cituje kritické vyjadrenia rakúskeho kancelára Kurtza na adresu EK. Sebastian Kurtz kritizuje, že niektoré členské krajiny EÚ majú možnosť získať dodatočné dodávky vakcín na akýchsi utajených bilaterálnych rokovaniach. Napríklad Malta má podľa Kurtza do konca júla získať trikrát toľko vakcín na obyvateľa, ako Bulharsko. Ale napríklad aj Holandsko do konca júna dostane na obyvateľa viac vakcín nielen ako Nemecko, ale dvakrát toľko ako Chorvátsko. Hovorca EK, Stefan de Keersmaecker, odmieta tieto obvinenia z utajených kontraktov a vysvetľuje to rokovaniami členských krajín s dodávateľmi a možnosťou, že členské krajiny nemusia svoju kvótu využiť.

Al Jazeera podčiarkuje, že EÚ v podiele vakcinovaných obyvateľov ďaleko zaostáva za USA aj Spojeným Kráľovstvom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *