NAHÁŇANIE STARÝCH ĽUDÍ S CIEĽOM ICH DISKREDITÁCIE AKO METÓDA NOVINÁROV HLAVNÉHO PRÚDU
Na fotografii, ktorú zachytil redaktor DAV DVA, vidíte politických aktivistov, ktorí dostali za úlohu dostať z dôchodcov čo najviac viet, s cieľom zneužitia ich naivity (že ide o úprimný rozhovor), aby ich strápnili a účelovo zostrihali. Zúrivo behali pomedzi účastníkov, aby získali čo najviac kompromitujúceho materiálu. Podobné aktivity sme mohli vidieť v „práci“ ex-poslanca Miroslava Žiaka. Ak by išlo o skutočných novinárov, nemali by vopred negatívny a zlomyseľný zámer svojho konania a je diskutabilné, či je takéto správanie morálne a etické. Inak podobné videá porobil aj Denník N, aké prekvapivé, že?
Pod článok sa podpísala Frederika Lodová, fotograf je Branislav Wáclav, meno kameramana je neznáme, v prípade Denníka N ide Veroniku Prušovú a Karolínu Kirpoľskú. Kvalitu proti-vládne orientovaných článkov snáď ani netreba hodnotiť, treba však dodať, že Aktuality.sk by si mali dať do podnadpisu svojej stránky „proti-vládne“ médium. Oficiálne si píšu: „Aktuality.sk sú najčítanejší, nezávislý spravodajský web na Slovensku s aktuálnymi novinkami z domova či zahraničia.“ Článok Frederiky Lodovej nemá s nezávislosťou nič spoločné a má úplne jasné politické, aktivistické ciele. Uvádzame zopár citácií:
Len si to poriadne odfoťte. Takéto šialenstvo tu ešte nebolo, ukazuje obyvateľ Bánoviec nad Bebravou na odstavené autobusy na námestí. … Inak pokojné mesto so 17-tisíc obyvateľmi sa dnes zmenilo na centrum smeráckych osláv. … Námestie Ľudovíta Štúra je o dvanástej na obed plné. V stánku strany Smer rozdávajú perá, zapaľovače, reflexné pásky, tričká či dávkovače na lieky. Ľudia čakajú v rade dlhom niekoľko metrov. Tlačia sa a strkajú do seba, každý si chce uchmatnúť stranícky suvenír na pamiatku. „Prosím vás nebite sa, každému sa ujde,” snaží sa upokojiť záujemcov jedna z organizátoriek. Sprievodný program moderuje Karin Majtánová, modelka a známa moderátorka relácie Dámsky klub na STVR. Na dnešných oslavách okrem iného aj spieva. Občania si na námestí môžu vychutnať zadarmo chlieb s cibuľou, guláš, cigánsku, klobásu, cukrovú vatu či rôzne nápoje. Majtánová im do mikrofónu oznamuje, že každý účastník dostane lístky na vydanie občerstvenia. Uplatní si ich v stánku. Päťdesiatnik Marián, ktorý prišiel na oslavy z Piešťan, hovorí, že sa mu na politike aktuálnej vlády všetko páči. O oslavách sa dozvedel vďaka okresnej organizácii, aj jeho doviezli autobusom. Oblečené má biele tričko s nápisom Smer.
Obe videá v článkoch sú jasne tendenčné s jasným politickým zámerom, zdiskreditovať podporovateľov strany SMER-SSD, vybrať iba najkontroverznejšie odpovede, a samozrejme výsmech starým a chorým ľuďom. V prípade Denníka N je článok samozrejme zamknutý, takže určený iba vyvolenej sekte. Pobaví tiež citát, že Denník N, ktorý je preukázateľne prepojený s predstaviteľmi firmy Eset, „sa stal prvým slovenským denníkom, ktorého fungovanie je postavené primárne na peniazoch od čitateľov“. Pozri bližšie: Ľuboš Blaha vo videu odhaľuje finančné pozadie Progresívneho Slovenska a ideologické rozpory.
Takže takto nejak vyzerá nezávislá žurnalistika. Účelovo zostrihané videá sa čistou zhodou okolností, objavilo sa na nenávistných stránkach ako napr. Zlovensko (1300 komentárov dokazuje zapojenie trolích fariem), kde trollie farmy urážajú dôchodcov za ich vizáž alebo im vulgárne nadávajú.
Ako to v skutočnosti vyzeralo si môžete pozrieť vo videovstupe DAV DVA.
redActor


Odporné čoho sú schopné tie hyeny z hlavného prúdu