DAV DVA naživo: Na priamom prenose Sviatku sv. Cyrila a Metoda z Devínu sa prihovoril prezident, prihovoril sa premiér SR Robert Fico s mierovým posolstvom a upozornením na nebezpečenstvo progresívnej ideológie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

23:45

Redaktor DAV DVA: Premiér SR Robert Fico práve teraz vystúpil na hrade Devín. Zdôraznil ideu kontinuity v národných dejinách pre samotné štátotvorné myslenie politikov, ideu slovanstva a predovšetkým potrebu mieru a varoval pred vojnou. Ak to povie človek, ktorého chceli zabiť, myslím si, že ide o skutočne vážny stav a vážne varovanie. Jednoznačne podporil mierové rokovania Viktora Orbána s čím sa dá jednoznačne súhlasiť. Tento konflikt treba čo najskôr zastaviť. Ak sa západná Európa nespamätá, hrozí nám katastrofa fatálnych rozmerov. Premiér SR prejav zakončil symbolicky mierovou modlitbou. (lp)

21:40

Na podujatí vystúpil premiér Slovenskej republiky Robert Fico. Vo svojom prejave zdôraznil prvenstvá Cyrila a Metoda, zdôraznil význam slovanskej tradície a kontinuity. Výrazne zdôraznil podiel progresívnych a liberálnych ideológií na rozvrat spoločnosti. Kresťanstvo stotožnil s normálnym smerovaním národného spoločenstva a morálnym kompasom. V závere vyjadril mierové posolstvo a podporil rokovania Viktora Orbána v Kieve a Moskve, ktorých by sa sám zúčastnil v prípade priaznivého zdravotného stavu. Upozornil na riziká vojny a eskaláciu napätia.

21:06

Jozef Šimovič práve naživo číta Proglas, časť z prvej slovanskej veľbásne napísanej samotným sv. Cyrilom. V pôvodnej staroslovienskom jazyku, ako aj spisovnom slovenskom jazyku. Nasleduje Karol Csino, ktorý spieva Duchoňov hit V slovenských dolinách. Následne sa prihovára arcibiskup Bober, spomína tiež štúrovcov a bernolákovcov, a ich viazanosť na starobylý Devín.

21:00

Jozef Šimonovič práve komentuje dokumentárny film k veľkomoravským súvislostiam a Svätoplukovi. „Tisíc rokov budete otrokmi, žobrákmi bez vlasti…“ znie Svätoplukovo posolstvo, resp. varovanie známe z pojednania o troch prútoch. Čestná stráž drží v rukách Zlatú plaketu z Bojnej. Operu Eugena Suchoňa Svätopluk práve spieva Cantica Istropolitana a Štefan Kocán.

20:50

Podpredseda NRSR Peter Žiga odsúdil násilie a agresivitu, pripomenul mierumilovnosť ako odkaz Cyrila a Metoda. Moderátorka uviedla hudobnú časť Otokara Kleina (Keby som bol vtáčkom).

20:45

Prihovoril sa prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini a podpredseda NRSR Peter Žiga. Peter Pellegrini ocenil mierumilovné posolstvo vierozvestcov, zmienku o ich odkaze v Preambule Ústavy SR a príklad zmierenia pre rozhádanú spoločnosť. Verejne skritizoval atentát na premiéra SR Roberta Fica a zaželal mu skoré uzdravenie. Avizoval tiež, že sa na podujatí prihovorí. Prítomní sú predstavitelia vlády SR.

20:35

Slávnostný program spustili operní speváci. Medzi ktorými nechýbal poslanec NRSR Dušan Jarjabek či Otokar Klein, primátor Nových Zámkov. Sprevádzal ich súbor Cantica Istropolitana.

20:30

STVR spustila živé vysielanie z osláv sv. Cyrila a Metoda na Devíne.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “DAV DVA naživo: Na priamom prenose Sviatku sv. Cyrila a Metoda z Devínu sa prihovoril prezident, prihovoril sa premiér SR Robert Fico s mierovým posolstvom a upozornením na nebezpečenstvo progresívnej ideológie

 • 6. júla 2024 at 8:16
  Permalink

  Bolo to veľmi pekné podujatie! 👍👍👍❤️Tá malá Slovenka, ktorá spievala Slovensko moje, otčina moja…tá bola zlatá. ❤️

  Strom má len takú korunu, aké sú silné jeho korene a silné korene potrebujú dobrú pôdu; v kamenistej strom zakrpatie a zahynie.

  Pán Fico je veľký štátnik a silná osobnosť, je to pre Slovensko veľký dar. Ten dlhý potlesk v stoji si zaslúžil.
  Skvelý prejav a bez čítačky!❤️❤️❤️👍👍👍🕊️🕊️🕊️

  „Vlasť nežije na mape, ale v srdciach ľudí.“ /Adam Mickiewicz poľský národný básnik, dramatik, esejista, publicista, prekladateľ, profesor slovanskej literatúry a politický aktivista 1798–1855/

  Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-vlasti/

  Reply
 • 6. júla 2024 at 9:59
  Permalink

  A ešte rečnícka otázka: “ Kde bola „slovenská“ prezidentka Čatputová a „slovenský“ prezident Kiska??? Plat od slovenských daňových poplatníkov im neprekáža?

  Reply
 • 6. júla 2024 at 16:00
  Permalink

  Na rekonštrukciu Košickej neonatologie vyzbierali za mesiac ľudia 328 448eur
  Vláda koncom Júna schválila návrh na finančné a organizačné zabezpečenie Cyrilo-Metodských osláv a zvrchovanosti Slovenskej republiky. Na zámer podľa agentúry TASR vyčlenila celkovo 456 107 eur

  Reply
  • 6. júla 2024 at 20:08
   Permalink

   Národné povedomie mnohých občanov Slovenska je také zdegenerované, že jeho resuscitácia je finančne nevyčísliteľná. Zaujímalo by ma, koľko stáli výlety Kisku, Čaputovej a Rizmana, no a čo pre Slovensko, zlepšenie života slovenských občanov, vo svete vyrokovali ?

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *