Janošovský reaguje na pobúrenie liberálnej ľavice nad Harabinom: hoci nie ľavičiar – je spojencom pretože sa jasne dištancuje od súčasného režimu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Nemožno nahradiť oslobodenie proletariátu, slobodou LGBT komunity, a miesto kapitalizmu, antikomunisticky kritizovať socializmus.

Dostal som sa do polemiky či Harabín, či Chmelár. Moja odpoveď: Mám pochopenie pre ctiteľov E. Chmelára. Iste vieš (P. Krákorník), že existuje koncept tzv. neomarxizmu. A prosím o pochopenie, že tento koncept zasa ja považujem za oportúnneho kríženca marxizmu s liberalizmom (presnejšie libertanianizmom). Kríženie môže priniesť evolučnú výhodu, ale sa môže aj zvrhnúť. V tom, ako ju prezentuje tzv. ľavicová „kaviareň“ vidím problém. Nie je dosť dobre možno nahradiť oslobodenie proletariátu slobodou LGBT komunity, nie je možno – bez porozumenia, s ideologickým antikomunizmom kritizovať socialistickú skúsenosť. Môžem pokračovať. Nevidím svetielko na konci tunela v reforme kapitalizmu a osvetárčení. No najviac mi vadí povrchnosť, tendenčnosť neomarxistov. Pripadajú mi ako múdra dcéra v známej slovenskej rozprávke, ktorá sa má na kráľovský dvor dostaviť ani nahá, ani oblečená, ani cez deň, ani v noci, ani pešo, ani na koni. Je to akési „panské huncúcstvo“ – obliecť si sieť, chodiť zpola na oslovi, pri brieždení. Taká intelektuálna, ad hoc, prudéria. Keby to nebolo tragické, bolo by to na smiech. Najmä vo vzťahu národného a internacionálneho to podobenstvo sedí. Hrubé nepochopenie princípu „mysli globálne – konaj lokálne“ pri rešpektovaní národného, je zreteľným dôkazom dogmatizmu neomarxistov. Chmelár oprávňuje reštauráciu súkromného vlastníctva a systém jeho krytia. Harabin kritizuje účelovú deformáciu súkromno-kapitalistického právneho štátu. A Chmelár bojuje s „hoaxami“ pričom fake news oficiálnych médií toleruje a medituje o cenzúre iných názorov. Američania majú vtipné porekadlo: ak niečo chodí, ako kačka, kváka, ako kačka zrejme je to kačka. Harabin sa jasne dištancuje od súčasného režimu – a v tom, hoci nie ľavičiar – je spojencom. Chmelár naháňa tiene socialistickej minulosti a kozmeticky upravuje drsnú kapitalistickú prítomnosť – a v tom je spojencom oligarchov, ktorí sa kozmetike (nech sa ľudia cítia „lepšie“) nebránia… Keby Daňo neaplikoval – pre mňa v neprimeranom rozsahu vulgárnu argumentáciu – bol by som zvažoval jeho podporu. Takto určite môj hlas nemá žiaden kandidát

Juraj Janošovský

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


27 thoughts on “Janošovský reaguje na pobúrenie liberálnej ľavice nad Harabinom: hoci nie ľavičiar – je spojencom pretože sa jasne dištancuje od súčasného režimu

  • 7. februára 2019 at 0:22
    Permalink

    Harabin nie je nič iné, len otrokom práva.

    Ak by mal „po práve“ pripraviť nejakého nešťastníka o bývanie, urobil by to, pretože je to v súlade s „právom“.

    Ľavičiar kladie morálku nad právo – pýta sa, či je morálne pripraviť niekoho o bývanie a či je morálne také prostredie, ktoré umožňuje riziko straty obydlia. A ak je právo v rozpore s ( ľavicovou ) morálkou, potom sa snaží o zmenu prostredia, či zákonnosti.

    Preto by som s. Janošovský rád volil za prezidenta Vás, namiesto nejakého „menšieho zla“.

    To že ľavica nemá svojho uchádzača je kolosálne zlyhanie ( koľké už !!! ) slovenskej POLITICKEJ ľavice, ktorá má prvá iniciovať prerod spoločenských otázok do „politickej reči“ a priestoru.

    Už pred 3/4 rokom som sa tu na DAV-e pýtal, čo chystá ľavica na prezidentské voľby – odpoveďou bolo ticho a nezáujem – politickej ľavice, intelektuálnej ľavice aj ľudovej ľavice.

    A tak sme aj dopadli …. paralýza ľavice trvá a fašisti posilňujú …

    Ako to raz vysvetlíme svojim deťom ?

    Reply
    • 7. februára 2019 at 8:34
      Permalink

      Veľmi sa mi páči tento odsek Martina:
      „Ľavičiar kladie morálku nad právo – pýta sa, či je morálne pripraviť niekoho o bývanie a či je morálne také prostredie, ktoré umožňuje riziko straty obydlia. A ak je právo v rozpore s ( ľavicovou ) morálkou, potom sa snaží o zmenu prostredia, či zákonnosti.“

      Ale! Zatiaľ takú silu nemáme!

      Tam, kde sa prestáva rešpektovať právo nastáva anarchia!
      Ja voliť pôjdem! Dať zelenú modrým? Nikdy!
      Za daných okolností treba voliť to, čo je bližšie k najlepšiemu!

      Reply
  • 7. februára 2019 at 1:12
    Permalink

    Reagujem na článok, nie diskusiu: Tentoraz plne súhlasím s Tebou, Juraj, a dúfam že Ťa poteším že súhlasím. Ono totiž tie „karty do volieb sú mizerne, veľmi mizerne rozdané…“ Neposnažila sa ľavica a mám taký osobný dojem, že akosi všetci dúfali a zúfali že ten Fico predsa len ešte…veď minule mal milión hlasov i keď Kiska nahnal viac…už som to niekde písal, že máme nádej – o 1.825 dní + 39 súčasných dní do volieb prezidenta SR. Dovtedy treba nájsť a pripraviť „nového mladého dr.Husáka“ pre budúce voľby.
    Teraz 39 dní do volieb – je už neskoro. Dnes vyrazil na cesty autobus „Harabiňák“ a vzhľadom na ohlasy aké som mal možnosť očividne pozorovať z relácií na Slobodnom vysielači a youtobe, Harabin, to je „hotová vec“.
    Nie že by som bol nadšený. Ale je to právnik, pôsobil ako minister spravodlivosti, do volieb pracoval na Najvyššom súde, vo veci ústavy, migrácie, zvrchovanosti Slovenska má „náš názor“, čo iní kandidáti nemajú…nemyslím si že je „ľavičiar“…ale myslím, že má na to byť zárukou že voľby do Europarlamentu a budúcoročné parlamentné voľby budú prebiehať korektne – tak tam sa treba zamerať . a radšej s ním na „Hrade“ ako so Ševčovičom, Mistríkom, či niekym iným. Je mi ľúto, Edo Chmelár je nezvoliteľný, tak ako celá ľavica dokopy by „nedala“ ani len výtlak 1%, a to je podobné ako Kotleba, ktorý má väčší „výtlak“, ale v 2.kole by sa všetkým „splašili hormóny“ a volili by „proti nemu“…taký už je život.

    Reply
  • 7. februára 2019 at 8:24
    Permalink

    Súhlasím s predrečníkmi o tom, že ľavica „zaspala“ pri kandidatúre na post prezidenta, zároveň dúfam, že v májových voľbách, ako aj v tých buducoročných bude schopná postaviť dobrých kandidátov. Zároveň súhlasím aj s názorom, že p. Harabín je pre ľavicu najmenšie zlo, pretože súčasný právny systém len posilňuje postavenie kapitálu a oligarchov a jeho dodržiavanie nijako nepomáha v boji za odstránenie tohto systému, naopak ho len posilňuje.

    Reply
    • 7. februára 2019 at 9:43
      Permalink

      Prepáč, ale ja som nič nezaspal. Hovorím, že už začiatkom minulého roka som sa pýtal, čo chystá ľavica na prezidentské voľby. Pýtal som sa to aj tu na DAV-e. Neodpovedali mi politické strany, neodpovedali ľavicoví intelektuáli, neodpovedali ľudia – a ani ty si mi neodpovedal – nikoho to nezaujímalo, že nebude mať koho voliť. A s postupom času som bol čoraz nervóznejší v predtuche toho čo sa aj stalo.
      Nikoho nezaujímalo ani, že nebude mať koho voliť ani v krajských, ani obecných voľbách.

      To, že náš ľavicový uchádzač by bol v tomto čase asi nezvolený, to je fakt. Ale to neznamená, že ľavica to zabalí bez boja a nechá kapitalistov, ľudákov a fašistov aby si s touto krajinou a ľavicou robili čo sa im zachce.

      Ako by dopadla vojna, keby si ľavičiari povedali, že voči nemeckej technickej a organizačnej presile nemá cenu bojovať ?! Ani SNP nemalo význam ? A čo revolúcie a povstania v novodobých dejinách, ktoré dosiahli posilnenie námezdne pracujúceho človeka. Tie neboli proti silovej a finančnej posile – tie neboli bez obetí a krvi ?

      A toto teraz svojim postojom tvrdí ľavica – NEMÁ CENU BOJOVAŤ.

      A preto je nevyhnutné, aby sa ľavica osve zúčastňovala volebného a politického boja ( aj bez dočasnej vyhliadky na úspech ), aby organizovala odpor proti kapitalizmu ( zhromaždenia, demonštrácie, petície proti NATO, aktívne pôsobenie na poli postavenia zamestnanca, ako to robí Pracujúca chudoba…. ), skrátka aby ľudia videli, že ľavica žije a pracuje pre nich. Myslíte si že montéri vo švábskej montovni a šičky v rákosníckej dielni nepochopia kto patrí k nim, stojí za nimi a bojuje za ich záujmy ? Myslíte že si budú myslieť že je to denník hlieN, SaS, alebo SD so Širokým v pozadí, čo neplatí za vykonanú prácu ?!

      Ľavica určite neposilní vo vedomí ľudí, ak bude tichou, zaspatou, neviditeľnou a občas prostituujúcou popoluškou.

      Reply
  • 7. februára 2019 at 10:03
    Permalink

    Vážený pán Janošovský
    Dovolím si citovať záver Vášho nadpisu:
    …“je spojencom pretože sa jasne dištancuje od súčasného režimu “
    ???
    Celý DAV DVA je ako ho mesiace pozorujem SPOJENCOM súčasného režimu!
    KTO je tu najobľúbenejším, naj … ľavicovejším a neviem ešte akým ?
    Práve zástanca, obhajovateľ, podporovateľ a zúrivý bojovník za všetko čo robí súčasný režim = vláda a vládna koalícia kde najsilnejším subjektom “ Slovenského súčasného režimu“ je SMER
    Jeho hlavný ideológ je ĽUBOŠ BLAHA !

    Preto žiadny „politický subjekt“, žiadna skupina aj keď sa neviem ako bude označovať za ľavicu nemôže na JEDNEJ strane :
    1 Hovoriťa tvrdiť že je PROTI súčasnému režimu a že sa od neho dištancuje
    2 Podporovať súčasný REŽIM na SLOVENSKU cez blahu a obhajobou mnohého čo sa u nás doma na Slovensku deje činmi najilnejšej strany SMER…
    Tá zvyšujúca sa chudoba, nespravodlivosť a každodenná sila oligarchov a peňazí.
    TO je realita súčasného REŽIMU SLOVENSKA ktorú tvorí vládna moc = SMER!

    harabin ako súčasť vládnej moci v prvej vláde smeru po 2006 a ako SUDCA nikdy nebol PROTI režimu ! NIKDY !!!

    Reply
    • 7. februára 2019 at 17:24
      Permalink

      Preboha p. Zvolen,
      to sudca má byť pri svojej sudcovskej činnosti proti nejakému režimu?
      A o akom „režime“ je tu reč? Čo to je v kontexte s článkom?
      Sudca má len jednu povinnosť, a to správne aplikovať platné právo!

      Reply
      • 7. februára 2019 at 18:27
        Permalink

        Vidím že vy máte málo naštudované

        Štát a štátne zriadenie = režim- má tri základné zložky moci
        1 zákonodarnú poslanci prijímajú zákony
        2 výkonnú vládaa prezident ich uvádzajú do života a riadia všetko podľa úsatvy
        3 súdnu ktorá je súčasťou režimu a udržuje ho v jeo mantineloch

        Ak si ymslíteb že harabin ako minister nebol súčasťou moci
        ak si myslíte že harabin ako sudca nie je súčasťou režimu
        TAK si to prosím doštudujte

        Reply
        • 8. februára 2019 at 12:14
          Permalink

          Aj bez naštudovania:

          Spoločenské zriadenie -forma usporiadania spoločnosti, spoločenských vzťahov, najmä na základe vlastníctva a socio-ekonomického kritéria. Podľa toho sú dve základné spoločenské zriadenia, a to kapitalizmus alebo socializmus, predtým feudalizmus, otrokárska a prvotnopospolná spoločnosť.

          Politický režim – súhrn metód a spôsobov vládnutia, čiže forma vlády. Môže byť zastupiteľská demokracia (štát), monarchia, fašizmus, diktatúra, autoritatívny režim a pod.

          Trojdelenie moci v štáte ovláda snáď každý …

          Reply
  • 7. februára 2019 at 11:01
    Permalink

    Príspevok do diskusie. Pod článkom. ANO. Ľavica kruto a osudovo zaspala. Zdriemli sme si po voľbách v marci 2012, keď si všetci mysleli, že pred voľbami tak „revolučný“Smer Sociálna demokracia, ktorý doslova „prečíslil“ v parlamentných voľbách pravicu, otočí kormidlo riadenia slovenskej spoločnosti a hospodárstva „smerom“doľava. NEOTOČILI TO! Len tým, že pohltili politický priestor od stredu doľava, ponechali spálenú zem naľavo a tie výhonky politických skupiniek zostali neduživé, keďže politika „skrášľovania“ kapitalizmu stabilizovala kapitalizmus na Slovensku do takej miery, že sa búria iba liberálne a pravicové „decká“, ktoré sa sfanatizovali do „liberálneho fašizmu“…otvorené protesty na uliciach, pochody, žiadanie smrti, transparenty s prečiarknutými ľudmi, pokus o politický prevrat vo februári min.roku…Smer „utiekol“ z boja…aj Blaha dal svoj poslanecký podpis pod kandidátku Daňa za protest…Šefčovič je „nominantom“ zvonku – nie zvnútra členov strany Smer SD. Edo Chmelár dokáže svojim jazykom a rečou rozdeliť i oceľový plát, nielen názorovo rozhádanú slovenskú spoločnosť. Takže…koho to chcete voliť? V akej situácii sme?

    Reply
    • 7. februára 2019 at 14:30
      Permalink

      V akej situácii sme?
      Radšej nebudem odpovedať, veľmi nerada používam vulgarizmy…
      A namiesto toho, aby sme sa spájali, tak sa hádame ešte aj tu na debate…

      Reply
  • 7. februára 2019 at 11:58
    Permalink

    Áno veľká chyba, že nie je ľavicový kandidát. Len teraz ide o to , čia je to chyba? Mám na to svoj názor, ale nebudem tu prilievať olej do ohňa. Už tak si tu diskutujúci nadávajú do chu*ov, o rôznych vzájomných atakoch nehovoriac.
    Teraz k pánovi Harabinovi. Je to v poriadku ak kandidát na prezidenta krivo obviní protikandidáta z porušovania zákona a ako dôkaz cituje starý 4 ročný zdôrazňujem neplatný zákon? Jednalo sa o billboardy pána Mistríka, ktorého určite voliť nebudem, no zo strany pána Harabina to pokladám prinajmenšom za podpásovku. Takto by sa kandidát na prezidenta správať nemal. Naviac dodnes na základe vysielania na slobodnom vysielači s Harabinom o práve 48, ľudia veria nepravdivým informáciám, čo poškodzuje Mistríka, ktorého opätovne zdôrazňujem ja voliť nebudem.
    Z tejto kandidátky na prezidenta ja osobne mám veľký problém niekomu dať hlas. Už ma prestáva baviť sústavne voliť menšie zlo! Ohľadom ľavice a prezidenta to budú ďalšie stratené 4 roky.

    Reply
    • 7. februára 2019 at 14:22
      Permalink

      Nielen ohľadom ľavice a prezidenta. Celý štát zasa stratí štyri roky, ktoré nutne potrebuje na vlastnú obnovu…
      Niet koho voliť nielen v prezidentských voľbách. Ľavica je názorovo viac roztrieštená ako tzv. pravica, ktoré dnes zastupuje opozíciu. Chýba snaha spájať sa v mene vyšších cieľov a princípov.
      Mnohým predstaviteľom ľavice sú úplne cudzie bežné problémy ľudí.
      Ale teraz k prezidentským kandidátom…
      Súhlasím s Vami, že aj ja mám veľký problém dať niekomu hlas.
      Pán Mistrík je len produkt reklamných agentúr a financií sponzorov.
      Pán Ševčovič určite nie je predstaviteľom ľavice, ale euroúradníkom, ktorý nemá ani potuchy, alebo lepšie povedané ani ho nezaujíma život obyčajných Slovákov.
      Pán Chmelár je podľa mňa predstaviteľom kaviarenskej pseudoľavice, ktorá je taktiež úplne odtrhnutá od reality života na Slovensku.
      Ku mnohým kandidátom sa nebudem vyjadrovať, pretože terajšia situácia na Slovensku, je výsledkom ich práce…
      Kandidatúra pani Drobovej sa nesie v duchu, keď mohol Kiska, prečo by som nemohla aj ja a tak trochu mi to pripomína dehonestáciu prezidentského postu…
      Pani Tauchmannovú nepoznám.
      Pán Daňo, je na môj vkus mladý a je viac novinárom, ktorý si nedáva servítku pred ústa…
      Pán Harabin je právnik, ktorý má ešte dlho cestu k tomu, aby sa stal skutočným štátnikom.
      Lenže zatiaľ zo všetkých kandidátov je jediný, ktorému ba som možno dala hlas…

      Reply
      • 7. februára 2019 at 16:14
        Permalink

        Nuž, prezidentské obdobie je na päť rokov (5)!…voľby do parlamentu a obdobie je na 4 roky. v ROKU 2024 sa to krásne spojí do jediného volebného roka. To bude ale „prdel“…plánujme: treba nám vychovať dr.Husáka narodeného v období 1975-1990, ja mám tajný typ na takého právnika ale nechcem mu ublížiť. On už je „vychovaný“ – len potrebujeme preň päť rokov …
        Potrebujeme: JEDNÉHO schopného premiéra …jednej novej strany či hnutia (tiež najlepšie ročníky nar. okolo 1980 – 1990), potrebujeme JEDNÉHO či JEDNU predsedkyňu/predsedu Národnej rady SR, potrebujeme asi 10 ministrov …a potrebujeme občanov SR, ktorí sa budú vo voľbách aj angažovať …
        zatiaľ mi „postačí“ aj doktor práv Harabin, ktorého by som inak „nemusel“…ale niekto Ústavu SR strážiť bude musieť.
        Dajte si kontrolnú otázku: Prezident bude poverovať zostavením vlády víťaza alebo toho, kto bude najbližšie k možnosti vlády, v marci 2020. Skontrolujte si domnelého „prezidenta“ :Koho poverí asi Mistrík? Koho poverí Šefčovič? Koho poverí Krajniak? Koho poverí Chmelár? Koho poverí Bugár? Koho poverí Mikloško? Koho poverí Zuzulák? Koho poverí Čaputová? Koho poverí Daňo? Koho poverí Kotleba? Koho poverí Menyhart? Koho poverí Švec?…hm? …hmmmmmmm!!!!

        Reply
        • 8. februára 2019 at 7:07
          Permalink

          Nuž chybička se vloudila. A časovou tiesňou sa ospravedlňovať nebudem, mala som byť pozornejšia…
          Za to, v akej situácii je dnešná politická scéna, akých máme odborníkov v „riadení štátu“ a to, že slušní ľudia sa vyhýbajú „politike“ si môžeme my samotní…
          Kde boli všetci tí, čo teraz najviac jojčia?
          Napriek tomu, že som posledné roky bola zamestnaná výchovou detí a starostlivosťou o bezvládných starkých som sa o politické dianie a nielen to v našej krajine zaujímala.
          Čo robili všetcí tí, ktoré sa pýšia vzdelaním a kariérou, aby mali dosah na to čo sa deje v našom štáte? Nič, akurát tak viedli krčmové, silácke reči…
          Preto sme tam, kde sme…

          Reply
        • 8. februára 2019 at 9:04
          Permalink

          Pán Ing.Peter Zajac-Vanka ja sa na rozdiel od Devany ospravedlňujem. Viete bol som zhrozený , že právnik a kandidát na prezidenta dokázal vo verejnom médiu klamať a citovať neplatný 4-ročný zákon s podporou redaktora! Tak preto TIE 4 ROKY. Keby citoval 5 ročný zákon -tak to napíšem správne :-)
          Ale vážne, neviem či ste si všimli diskrimináciu niektorých voličov, kde na diskusiu volajú len vyvolených. (TREND a Denník N ) Dajte si kontrolnú otázku prečo asi?
          Eduard Chmelár, ktorého tam nezavolali vydal záväzok pre Slovensko. Pre mňa sú tam celkom zaujímavé veci, preto to dávam do pozornosti:
          “ Dnes som novinárov a širokú verejnosť oboznámil so svojimi prvými krokmi, ktoré by som urobil vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky. Požiadal som ich, aby si ich uschovali a podľa toho ma odkontrolovali, lebo týchto desať vecí zabezpečím ihneď a bez akýchkoľvek podmienok. Nevykrútim sa z toho. Sú to opatrenia, ktoré viem ihneď zabezpečiť a uskutočniť. Mám na to nielen odvahu, ale aj potrebné kompetencie. Môžete ma brať na zodpovednosť, ako držím slovo.

          1. Ako hlavný veliteľ ozbrojených síl SR nedopustím, aby boli na Slovensku rozmiestnené atómové zbrane a vojenské základne cudzích štátov. Na najbližšom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN podpíšem Medzinárodný dohovor o zákaze jadrových zbraní a navrhnem plán na vytvorenie bezjadrovej zóny v strednej Európe. Slovensko potrebuje viac ako kedykoľvek predtým mierového prezidenta, ktorý ho v čase dramaticky sa zvyšujúceho medzinárodného napätia nezatiahne do nových vojen a konfliktov.

          2. Ihneď po inaugurácii sa stretnem s premiérom a šéfom diplomacie a oznámim im, že podľa článku 102 ods. 1 pís. a Ústavy SR a v zmysle čl. 101 ods. 1 Ústavy SR preberám kompetencie v oblasti zahraničnej politiky. Budem zastupovať Slovenskú republiku nielen na summitoch NATO, ale aj na zasadnutiach Európskej rady a na iných vrcholných medzinárodných fórach.

          3. Na najbližšom zasadnutí Európskej rady budem vetovať ďalšie predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku s výnimkou zbrojného embarga. Tieto sankcie sú politicky neúčinné a hospodársky nás poškodzujú. Namiesto toho navrhnem novú iniciatívu Európskej únie, ktorá ponúkne Rusku spoluprácu pri znižovaní medzinárodného napätia.

          4. Ponúknem tak Slovensko ako aj nasadenie vlastnej osoby na mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. Urobím všetko pre to, aby som sprostredkoval potrebný mier medzi týmito dvoma znepriatelenými slovanskými národmi. Bude to v prospech európskej bezpečnosti, i v prospech našich vlastných ekonomických a politických záujmov.

          5. Na najbližšom summite NATO vypoviem politický sľub, že budeme dávať na zbrojenie 2 % HDP, ktorý dal spojencom prezident Andrej Kiska. Nemôžeme si to dovoliť, rozvoj Slovenska si vyžaduje iné priority – školstvo, zdravotníctvo, životné prostredie a kultúru. Nedopustím, aby sa samostatné Kosovo stalo členom NATO a Európskej únie, takéto a podobné návrhy budem bez zaváhania vetovať. Navrhnem vláde, parlamentu a oznámim spojencom odchod našich vojenských jednotiek z Afganistanu.

          6. Preskúmam, či je privatizácia zdravotníckych zariadení finančnými skupinami a zatváranie pôrodníc v súlade s článkom 40 Ústavy SR o práve na ochranu zdravia a na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Obrátim sa na Ústavný súd SR a urobím všetko pre to, aby som zjednal nápravu. Chcem byť prezidentom bežných občanov.

          7. Odštartujem masívnu kampaň za riešenie klimatickej zmeny. Predložím návrh, aby bolo Slovensko organizátorom globálneho klimatického summitu COP27, ktorý sa má konať v roku 2021. Navrhnem plán, aby bolo Slovensko do roku 2050 prvým štátom strednej Európy, ktorý bude vyrábať a využívať energiu výlučne z obnoviteľných zdrojov.

          8. Úrad prezidenta bude transparentnejší a bližšie k ľuďom. Zverejním platy funkcionárov kancelárie prezidenta SR, obnovím pravidelné tlačové konferencie s priestorom pre otázky novinárov, budem zverejňovať na webe celý podrobný program prezidenta bez utajovania vrátane dovoleniek, minimálne raz za týždeň budem v regiónoch diskutovať s občanmi a minimálne raz za mesiac budem prijímať v Prezidentskom paláci bežných občanov, ktorých každodenný zápas za vlastnú dôstojnosť a spravodlivosť budem chcieť verejne podporiť.

          9. Na zasadnutí Európskej rady a v pléne Európskeho parlamentu navrhnem komplexnú reformu Európskej únie založenú na zásadnej demokratizácii a nezávislosti EÚ od veľmocenských tlakov. Predložím návrh na spoločnú európsku obranu založenú na filozofii zastavenia vojenských intervencií a politickej, ekonomickej a environmentálnej stabilizácii blízkeho zahraničia. Navrhnem priame internetové prenosy z rokovania Európskej rady, zverejňovanie zápisníc z rokovaní Európskej centrálnej banky a vytvorenie povinného registra lobistov, ktorý obsahuje mená klientov, ich odmeňovanie a záznam schôdzok s úradníkmi (volenými i nevolenými).

          10. Otvorím diskusiu o prijatí novej demokratickej ústavy tvorenej zdola a schválenej občanmi v referende. Odštartujem ju sériou občianskych zhromaždení po celej krajine, na ktorých sa budeme ľudí pýtať, akú by chceli mať ústavu. Zriadim duchovný parlament ako stály poradný orgán prezidenta zložený z najvýznamnejších mysliteľov, vedcov a umelcov našej krajiny. Proces vyvrcholí zvolaním Ústavodarného zhromaždenia, ktoré by malo pripraviť návrh novej ústavy, ktorú musí odsúhlasiť ľud.“
          PS: A priznám sa neviem, koho poverí Chmelár a ani ma to teraz netrápi.

          Reply
          • 8. februára 2019 at 9:29
            Permalink

            OPRAVA: Vo vete „Ale vážne, neviem či ste si všimli diskrimináciu niektorých voličov“ má byť správne „niektorých kandidátov“

    • 7. februára 2019 at 21:47
      Permalink

      Pán Hano.
      Prečo taká frustrácia?
      Stačí veci pochopiť a bude Vám to jasné.
      Ĺavica je niečo iné čo je Blaha, čo je Harabin, čo je Daňo a pod.
      Preto nemáte dôstojného ľavicového kandidáta. A ani ho takto nikdy mať nebudete. Žiadny dôstojný ľavičiar sa k zmesi fašisticko-národnosocialistického pseudoľavicového balastu neprihlási.

      Reply
      • 8. februára 2019 at 9:44
        Permalink

        Pán Jankech práve preto, že som to pochopil, to možno tak vidíte. :-) Ale niekedy sa javia veci celkom inak, ako je to v skutočnosti.
        O p. Blahovi aj p. Harabinovi som svoj názor už vyjadril, ak sledujete články a diskusie tu na dav dva.

        Nemôžem však súhlasiť s Vašou poslednou vetou, ale nebudem Vám za to nadávať. Každý má právo na svoj názor! Pekný deň prajem.

        Reply
  • 7. februára 2019 at 17:24
    Permalink

    No kamarát drogového dealera. Či sudca ktorý svojvoľne prepúšťal policajtov obvinených z korupcie. Alebo Mečiarov spolupáchateľ pri rozkrádaní Slovenska. Áno, na budovaní demokracie a spravodlivej spoločnosti sa nikdy nepodieľal. Ale na rozvrate, budovaní kapitalisticko- oligarchistického systému, to áno.

    Reply
  • 7. februára 2019 at 22:21
    Permalink

    Aha, dobre že mi to zlomyselný troll pripomenul:
    Veď hej, dajte si aj u Harabina kontrolnú otázku:
    Keď ako prezident bude poverovať zostavením vlády víťaza volieb alebo toho, kto bude najbližšie k možnosti vlády, v marci 2020. Koho asi poverí?
    Mečiara? (nie je trochu už starý?), Kozlíka? (napíšte čo si myslíte…) Cupera? (ten bol blb ešte keď chcel zakázať ženám jazdiť vľavo na moste SNP v Bratislave…) …no tak,…Fica? ( akože „z milosti?“)
    …KOTLEBU Mariana? …vážne neovládate tie vzťahy medzi nimi…Šveca? (on je právnik ten Harabin, asi by vedel čo by nasledovalo…)…tak koho? že by Rostasa?, že by Staněka?…
    no, kto do 12 mesiacov „narastie“ do premiérskej slovenskej stoličky?
    …myslím, že ako som s ním mal možnosť byť pri vysielaní v SVBB, bude hľadať národne orientovaného, protiimigračne názorovo postaveného, slovenskú štátnosť a suverenitu SR vyznávajúceho, považujúceho Ústavu SR nie za „trhací blok“…ani ja sám nemám predstavu…
    JE TO RÉBUS…
    premýšľajte a píšte…a – nekaďte tu…

    Reply
  • 8. februára 2019 at 12:20
    Permalink

    Ak si pozriete kompetencie prezidenta v Ústave SR, tak zákonite je tu otázka, či má význam hovoriť o ľavicovom alebo pravicovom prezidentovi. Jeho kompetencie v socio-ekonomickej oblasti sú … no, takmer žiadne.

    Reply
    • 8. februára 2019 at 12:37
      Permalink

      Ide o to, aké témy vnáša do verejnej rozpravy a aké postoje zaujíma k týmto témam. Alebo to prenecháme našej milej pravicovej tlači a pravicovým politikom, o čom sa bude v spoločnosti rozprávať a o čom nie ?

      To že Sľiska „žiadal“ viac právomocí prezidenta ( napr. možnosť predkladania zákonov ) pred minulými prezidentskými voľbami, ktoré mu ako prezidentovi nakoniec vôbec nechýbali je druhá vec . Táto otázka sa môže schopným prezidentom znovuotvoriť v ďalšom volebnom období.

      Reply
  • 8. februára 2019 at 12:40
    Permalink

    Ľavica nemá program ani kandidáta, to neznamená, že má „hádzať flintu do žita“! Ľavica to je predovšetkým túžba po niečom lepšom pri použití rozumu. Tak ho použime aj pri voľbách aby sme spravili čo i len krôčik vpred a pripravili si cestu ku krokom budúcim.
    1. Ak chceme spraviť niečo pre Slovensko, tak to Slovensko musí existovať ako objekt na medzinárodnej scéne a nie subjekt (otrok) EÚ a medzinárodného kapitálu.
    2. Musíme obnoviť – zdokonaliť zákonodarstvo aby sa dostalo do súladu s Chartou ľudských práv, ktorá nie je v rozpore so záujmami ľavice. Práve naopak naše zákonodarstvo je v hlbokom rozpore s Chartou.
    Ak sa nám to podarí vytvorí sa priestor na slobodnú celonárodnú diskusiu „Ako ďalej!“ a nielen na kvákanie podľa „Vládnucej triedy“ zahraničnej a následne domácej!!!

    Reply
  • 9. februára 2019 at 8:15
    Permalink

    Diskusia je širšia ako článok nad ňou. Priznám sa, že ma vcelku oslovilo citované Chmelárove vyhlásenie…Myslím, že je aj dôkazom Chmelárovej nekompetentnosti a pózerstva. Dobre sa to číta, ale ak to chce urobiť nemôže to „trúbiť“ do sveta ovládaného buržoáznou ideológiou, v krajine, ktorá je okupovaná a riadená kolaborantami. Od ľavicového prezidenta očakávam viac fištrónu: je treba využiť konkurenciu domácich a zahraničných oligarchov na presadenie sociálnych reforiem v prospech verejnosti (opak reforiem v prospech oligarchov). Opierať sa o masovú základňu, zamestnanci, učitelia, študenti, zdravotníci a paienti – peniaze do štátneho kvalitného školstva, odvody z presčasov, štátny veľkoobchod – farmácia, potraviny, energie, voda a pod. Harabín, ako profesionálny vrták, môže byť pre ľavicu užitočným trollom. Dokáže rozhasiť mocenský systém svojimi animozitami, ako sa Edovi ani nesníva ( možno sníva, ale nevie ako to zmanažovať…). Inak to plakanie nadd biedou „ľavicovej politiky“ je síce emotívne prirodzené, ale je v rozpore s „dobou“. Utrpeli sme – s konceptom reálneho (konvergujúceho) socializmu porážku. Prišli sme o osobnosti, program aj dôveru. A z anexie sovietskeho bloku a pri strate konkurencie bujnie libertaniánsky kapitalizmus. Výtvara zdroje na korumpovanie miestnych elít a profesionálne vytvára a manipuluje verejnú mienku. Rozumná ľavica musí budovať svoju pozíciu odspodu. Preto si myslím, že poctivá ľavica začína regionálnej úrovni. Dokonca aj pri očakávanej kríze či kolapse kapitalizmu to bude mať význam. Stále ešte žijeme v „starých dobách“ a snívame o víťazstve ľavice na celoštátnej úrovni. Nielenže to na Slovensku nie je možné ( ľavica by najprv musela „vyhrať“ v Nemecku, USA, Británii a Francúzsku….), ale naozaj nie je pripravený ani program ani organizácia ani líder. V tejto oblasti musíme najprv programovo reagovať na revolučné technologické zmeny informatiky, bioniky, robotiky, kozmológie. Dopredu, s hlavou otočenou naspäť, sa ide veľmi zle….

    Reply
    • 9. februára 2019 at 11:06
      Permalink

      Juraj v mnohom s Vami súhlasím…
      Myslím, že ste výstižne pomenovali vystupovanie p.Chmelára, v jeho správaní je veľmi veľa pózerstva a nebezpečenstvo práve tohto pózerstva je v tom, že má tendenciu urobiť zo súčasnej slovenskej ľavice iba protipól bratislavskej slniečkarskej kaviarne.
      Súhlasím aj v tom, že ľavica síce utrpela veľkú porážku, ale tak, ako píše pán Sablič netreba hádzať flintu do žita. A súhlasím aj s tým, že poctivá, rozumná a autentická ľavica musí začať budovať svoju základy odspodu, pretože bez podpory ľudí, ostane len spolkom do seba zahľadených intelektuálov, odtrhnutých od reality života tých, ktorí ľavicu nutne potrebujú k tomu, aby sa ich život stal normálnym a zmysluplným.
      Myslím si, že len sa ľavica stane politickým partnerom pri spravovaní a riadení štátu.
      Poctivý, rozumný a autentický ľavičiar musí tým ostatným ukázať, že je aj čestným, slušným človekom, ktorému nie sú cudzie láskavosť, empatia, súcit, spravodlivosť…
      Po prečítaní knihy o Dr. Husákovi, som pochopila, že práve toto všetko z neho urobilo štátnika, ale to je na dlhý samostatný blog…

      Reply
  • 11. februára 2019 at 11:47
    Permalink

    Veľmi zaujímavá debata medzi Harabinom a Chmelárom: https://www.youtube.com/watch?v=D_8JUnge0u0&feature=youtu.be
    Ak chce kandidát, ktorý v prípade, ak sa dostane na funkciu prezidenta dať štátne vznamenanie Mečiarovi, tak na to nemám slov! Na druhej strane nesúhlasím, aby sa prezidentovi zvyšovali kompetencie. Mňa osobne viac presvedčil pán Chmelár, ktorého pohľad na funkciu prezidenta je reálnejší , ako pohľad pána Harabína.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *