Ladislav Kováčik: Liberálna „demokracia“ na Slovensku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Za socializmu okrem komunistickej strany existovali aj menšie strany, ktoré mali vytvárať akési zdanie plurality v štáte. Bola tu trebárs Československá strana lidová, ktorá akože zastupovala aj záujmy veriacich ľudí. Samozrejme, v praxi plnila len pokyny komunistov

Zdá sa mi, že v posledných rokoch už nám tiež na Slovensku vzniká podobný pseudo demokratický režim. A tak sú tu samozrejme aj strany, ktoré sa úplne hlučne k progresívnemu liberalizmu nehlásia – ale vlastne akceptujú jeho podstatné piliere a v rámci toho si akože robia nejakú vlastnú, od liberalizmu odlišnú politiku.

Mimo SaS, Za ľudí a PS, čo sú čistokrvné liberálne strany, tu máme: OĽaNO, ktoré je akože-konzervatívne, Sme rodinu, ktorá je akože nacionalistická a euroskeptická a Hlas-SD, ktorý je akože sociálny či sociálnodemokratický.

Okrem vymenovaných strán sa už do médií obvykle dostane len Smer-SD, ktorý ešte je možné považovať do istej miery za autentickú sociálnodemokratickú stranu v zmysle pôvodných (sociálnych, nie progresívnych) ideí sociálnej demokracie. Ale trebárs najľavicovejší člen tejto strany Ľuboš Blaha je médiami obvykle ignorovaný.

Ostatné strany už sú hoaxistické, dezinformátorské, dezolátske, extrémistické a tak ďalej, bla bla bla… takže jednoducho priestor v médiách nedostanú alebo dostanú úplne minimálny. A podobne ako médiá sa na ne vlastne pozerajú aj hlavní politickí aktéri.

Toto je teda tzv. demokracia, alebo lepšie povedané, liberálna demokracia, ktorá aktuálne na Slovensku funguje.

Ešte k tomu pripojím jedno „P. S.“ Pamätám si na jeden rozhovor s Richardom Sulíkom na Denníku N, ktorý bol uvedený nadpisom: „Sulík: Som slovenský nacionalista“. Po zverejnení rozhovoru sa však samotný Sulík voči tomuto nadpisu ohradil. V tomto počine osobne vidím snahu Denníka N zase si prispôsobiť demokraciu svojim zámerom a podsunúť mladším (a manipulovateľnejším) čitateľom, že keď už teda majú nacionalistické zmýšľanie, nech volia Sulíka. Ale istotne nie strany ako SNS, ĽSNS a podobné, ktorých členovia (aspoň niektorí) berú národovectvo skutočne vážne.

Mgr. Ladislav Kováčik, text vyšiel aj na blogu Hlavných správ

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *