Ľuboš Blaha: Komunisti zobrali slobodu kšeftárom, podvodníkom, zlodejíčkom a nemorálnym cynickým a arogantným milionárskym prasatám

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Priatelia, musíme si pripustiť, že socializmus bol jeden nevýkonný, nespravodlivý a neslobodný režim a za kapitalizmu je proste všetko lepšie. Veď sa len zamyslime:

1) Za socializmu sme na tom boli ekonomicky tak zle, že muži chodili do dôchodku v šesťdesiatke (ženy v 53.-57. roku podľa počtu detí), ale našťastie sme sa toho svinského a neefektívneho socializmu zbavili, aby sme dnes mohli v prekvitajúcom, slobodnom a ekonomicky efektívnejšom kapitalizme odchádzať do dôchodku v šesťdesiatpäťke, aj to po ukrutných hádkach s neoliberálnou pravicou, ktorá by zrejme bola najradšej, aby sme do dôchodku išli okolo stovky. Gratulujem!

2) Za socializmu zlí marxisti tak veľmi nenávideli rodinu, že dávali mladomanželské pôžičky, rozdávali byty, sprístupnili všetkým jasle a škôlky, matkám skorší odchod do dôchodku… a výsledkom bola pôrodnosť vyše 2 detí na jednu rodinu. Deti sa netúlali po uliciach, ale existovali pionierske združenia a štát sa staral o voľnočasové aktivity – no fuj, tá totalita. Mladý človek si ani len jointa v parku nemohol kúpiť. Pcha! Našťastie prišiel slobodný a demokratický kapitalizmus a konzervatívne Slovensko sa mohlo vrátiť späť k svojej tradičnej prorodinnej politike, na ktorú svinskí komunisti tak zvysoka kašľali. Dnes je priemer len o niečo viac než jedno dieťa na rodinu. A deti si môžu ísť slobodne zahúliť na Pohodu a v opojení tlieskať Kiskovým prázdnym rečiam. Blahoželám!

3) Za socializmu tie komunistické svine stavali paneláky a mladí ľudia mohli bývať zadarmo. Dnes si mladí ľudia môžu tie isté byty, ktoré postavili komunisti, odkúpiť na hypotéku a zadlžiť sa tak na celý život. Ešteže im to ten náš úchvatný kapitalizmus umožnil, veď konečne majú tú vytúženú slobodu splácať hypotéky a nechať zarábať komerčné banky – slobodu, ktorú im ten odporný hnusný socializmus surovo zobral. Ach, normálne mám chuť zobrať do rúk kľúčiky a freneticky nimi štrngať, aby som si pripomenul tú slasť novembra 89. Čarokrásny kapitalizmus, buď večne živý!

Áno, áno, dnes to Matovič v telke povedal úplne presne. Povedal, že nemá rád komunistov, lebo „nám zobrali slobodu“. Je to pravda. Komunisti zobrali slobodu kšeftárom, podvodníkom, zlodejíčkom a nemorálnym cynickým a arogantným milionárskym prasatám. A dali slobodu chudobným ľuďom, ktorým dali prácu, sociálne istoty, bývanie, podporu rodiny a dôchodky. No chápete – svine jedny! Nestarali sa o Matoviča a podobné monštrá. Starali sa o pracujúcich ľudí a ich rodiny.

Ešteže prišiel kapitalizmus. A Matovič má svoje milióny a bežný človek svoje dlhy… a vyhliadky mimoriadne skorého odchodu do dôchodku. Tak sa poďme hádať, či pôjdeme v dôchodku v 65 alebo neskôr. A ďalej nadávajme na komoušov, ktorí nás posielali do dôchodku v 60-tke. Lebo inak nás označia za extrémistov. Och, tá krásna kapitalistická sloboda – čo by sme si bez nej počali…


PhDr. Ľuboš BlahaPhD., podporovateľ DAV DVA

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. (* 7. december 1979) je  slovenský politológ, filozof a politik. Pôsobí ako vedecký pracovník na Ústave politických vied Slovenskej akadémie vied[1] a prednáša na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave[2]. Je autorom viacerých publikácií.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


52 thoughts on “Ľuboš Blaha: Komunisti zobrali slobodu kšeftárom, podvodníkom, zlodejíčkom a nemorálnym cynickým a arogantným milionárskym prasatám

 • 27. mája 2018 at 15:21
  Permalink

  Tak toto by lepšie nenapísal ani sovietsky osvetový politický pracovník (politruk), čo splodil double doctor neoboľševický súdruh Blaha:

  „3) Za socializmu tie komunistické svine stavali paneláky a mladí ľudia mohli bývať zadarmo. Dnes si mladí ľudia môžu tie isté byty, ktoré postavili komunisti, odkúpiť na hypotéku a zadlžiť sa tak na celý život.“

  Komunisti postavili veľké hovno! Lebo sedeli v politbyre UV KSČ! Prípadne parazitili v nižšich straníckych funkciach na krajskej – KNV, okresnej – ONV, miestnej – MNV úrovní!

  Všetko vybudovali byrokratickými boľševikmi („komunistami“) vykorisťovaní námezdní zamestnanci! Rozhodne nie byrokratickí komunisti, ako sa nám snaží propagandistický vsugerovať politruk Blaha, parazitujúci za 3500€ v NR SR a píšuci a indoktrinačne hlásajúci podobné neoboľševické bludy!

  Reply
  • 27. mája 2018 at 18:08
   Permalink

   Vypadol si z vysielania Infovojny ?

   Úplne postačí ak nám vysvetlíš schému vykorisťovania zamestnancov úradníkmi a politikmi za socializmu.

   O výstavbe bytov rozhodovali práve títo komunistickí úradníci a politici, takže to, že na Slovensku máme stovky sídlisk, a to nie len panelových, ale aj radových a samostatných domov ( akcie Z ) je zásluhou aj týchto, za boha a za národ, parazitov.

   Ak občan nemal peniaze na byt, postavil sa do poradovníka na štátny byt, ak chcel bývať hneď , tak si zobral bez-, alebo nízko-úročenú pôžičku 50 000 Kčs a kúpil si 3 izbový, 75 m2 byt. Ten by mal zo svojho priemerného platu 3000 Kčs splatený za 17 mesiacov, no tým boľševickým sviniam stačilo keď ho splatil za 20 rokov po 200 Kčs mesačne, o čom ani nevedel, keďže boli doma dva platy. A občan vedel, že ho bez problémov splatí, lebo nepoznal nezamestnanosť, a vedel že on aj jeho žena budú mať príjem aj o 20 rokov.

   Mohol by si uviesť či rovnaké úspechy dosiahli aj tvoji kapitalistickí či katolícki súdruhovia ? Uveď aspoň jeden jediný príklad takého sídliska na Sovensku, vybudovaného po Veľkom novembrovom majetkovom prevrate v 1989-tom ? Som zvedavý.

   Kapitalistický úspech totiž vyzerá takto :
   Dnes občana stojí rovnaký byt 100 000 €, ktorý by splatil zo svojho priemerného platu 1000 € za 100 mesiacov. Ak na to nemá, musí si zobrať pôžičku s úžerníckym úrokom súkromnej banky a ešte k tomu nevie, či bude robiť o rok, päť či dvadsať.

   Reply
  • 15. augusta 2019 at 5:40
   Permalink

   Typicky kryptokomunisticky byrokrat, nikdy v zivote nic nespravil. Cely zivot sa prizivuje na praci inych. Zije z nasich dani, za toto nic ma 10x vacsi plat ako robotnik v tovarni, ale drizdov ma nekonecno.
   Raz pride doba, ze ludia povstanu a tieto prizivnicke pijavice ziviace sa v systeme parlamentnej ‚demokracie‘ povesaju na kandelabre.

   Reply
   • 15. augusta 2019 at 18:42
    Permalink

    Ale čo má toto z komunizmom, alebo inak povedané, čo robí takéto správanie práve komunistickým, ale už nie kapitalistickým?

    Reply
    • 16. augusta 2019 at 22:06
     Permalink

     Kapitalista aspon investuje vlastne prachy. Komunisticky aparatcik Blaha zije z dani a lizania prdelky vlade.

     Reply
 • 27. mája 2018 at 16:10
  Permalink

  Ale ale co to vidím ? Tak něco vám řeknu.Nikdy se český národ neměl tak dobře jako za komunistů a to po všech stránkách. Však nejvíc dětí se narodilo za normalizace za Husáka tzv Husákovy děti. Dnes jsou mladé ženy bezdětné , nešt’astné , bydlící u rodičů, nebo na ubytovnách. Nemají pro koho žít , muži neplatí alimenty a samoživitelky páchají sebevraždy.Pravičáci zavřete papule zrušili jste jesle, školky nemocnice pro Romy práci nemáte , protože jste všechny prosperující podniky zničili !!!!! Za komunistů žádný rasismus nebyl, romové pracovali !!! Pravičáci pomohli jste zlodějskému západu koloniálnímu a ničícímu přírodu svojí nenažraností. Západ potřeboval zničit konkurenci, protože má krizi , kterou vždycky řeší válkami. Naše děti a pravnuci, které jste zadlužili, budou dělat otročky a vojáčky jako užiteční idioti zlodějskému západu !!! Styd’te se Slované zradili jsme socialismus mladičký , ale již životaschopný lidštější a spravedlivější řád .

  Reply
 • 27. mája 2018 at 20:23
  Permalink

  Áno, pán Bláha, áno, pán Martin, áno pani Honková! A keď k tomu prirátame bezplatné školstvo,bezplatné zdravotníctvo, lacnú dopravu, bezplatné rekreácie ROH pre zamestnancov, lacné potraviny a hlavne mier, tak neoboľševik a komunista je vlastne pochvala. Ja neviem, prečo nás tu chodí pán Peter chváliť.

  Reply
 • 28. mája 2018 at 0:05
  Permalink

  Příspěvek Dr. Blahy je napsán dobře a přiléhavě k dané situaci. Nemám námitek. Díky.

  P.S.
  Peter, Vy jste asi dost pil, že? )) Kdyby se na Slovensku nedostali komunisté k moci, tak tam dodnes chodili akorát tak len drotári. Liptovskú Maru organizoval kto, Brusel? )) Vážsku kaskádu tiež? )) Tak dobre ako za Husáka nebolo nikdy!!!

  Reply
 • 28. mája 2018 at 7:04
  Permalink

  pán blaha zabúda na to najpodstatnejšie
  ľudia už majú infomácie
  vidia ako on hlasuje v nr sr
  ako čušal keď chudobným robotníkom ktorým široký nevyplatil peniaze ale postavil si za ne na bahamách haciendu za 25 000 000 € !!!
  štát sa zaručil a najchudobnejší = tí čo pracovali, stavali a budovali dostali figu !!!
  preto trepe o socializme = dobe keď nebola žiadna vôľa ľudu ale TEROR komunistickej strany !!!
  stačí si pozrieť zákony a skutky = za čo hlasuje blaha ? za to aby naše peniaze išli najbohatším
  a zatiaľ sa dlh zvyšuje a blaha ho platiť nebude !!!
  Kedy už začne platiť BRATSTVO SLOBODA ROVNOSŤ ????????????????????

  Reply
  • 28. mája 2018 at 8:29
   Permalink

   Óóóch ! Vážení diskutujúci, práve ste sa od môjho „obľúbeného“ pána Zvolena dozvedeli, že to všetko, čo ste napísali o mladomanželských pôžičkách, bytovej výstavbe, stavbe priehrad, kvalitnom bezplatnom školstve a zdravotníctve…bol vlastne teror, hm. Odkedy sa s pánom Zvolenom,stretávam v diskusií, nenávidím v podstate nevinné otázniky a výkričníky.Rovnosť, bratstvo, sloboda tu už bola, v socializme, dobré ráno, pane. Nepopieram, že náboženská nie, nepopieram, že nie je čo meniť a zlepšovať. Inak, pán Zvolen, teror je teraz,ekonomický, ľudia stoja na úradoch práce, drú za pásom dvanástky?, musia sa nechať vykorisťovať v súkromnom sektore a znášať arogantné správanie svojich chlebodárcov a zo samej rozkoše skáču z okien, hádžu sa pod vlak, končia na psychiatriách, na uliciach alebo umierajú v práci… Óóoch, môj „obľúbený“ pán Zvolen.

   Reply
   • 28. mája 2018 at 18:18
    Permalink

    Vážená pani Kotrádyová !
    Článok 4 ústavy Československej socialistickej republiky bol jasný.
    Žiadna demokracia ale vedúca úloha Komunistickej strany Československa !
    Rovnosť Bratstvo Sloboda Nikdy nebola v socializme. Členovia strany vždy mali „privilégiá“ a boli prednostne dosadzovaní za nomenklatúrne kádre. Kto bol neschopný a urobil problém bol vykopnutý vyššie alebo na iné teplé miesto ak bol v strane !
    Stačí si prečítať Mňačka. Stačí si prečítať alebo vypočuť Mináča ako spomína našich kmotrov !

    To čo je dôležité je prítomnosť.
    Nevidieť ako blaha a ďalší len kecajú a nič nerobia pre to aby chudoba sa zmenšovala.
    Odkedy vládne smer regionálne rozdiely sa zväčšujú. Počet najmenej rozvinutých okresov rastie.
    Štát aj obyvatelia sa zadlžujú a to je ten RAST s ktorým sa chváli smer teda zyvšovanie dlhov a tým chudoby!
    ..
    Pani Kotrádyová.
    Áno ľudia majú dnes mnohé problémy. Chudoba, zdravotníctvo, sociálne dávky a sociálna odkázanosť, školstvo… ALE dôvodom toho je správanie sa občanov.
    Vy pani aj ja sme zodpovední za to ako to u nás vypadá spolu s 5timi miliónmi občanov.
    Vy ste si ani nevšimli že pán blaha ktorého tak obdivujete už roky slúži vládnej moci .
    On má ešte väčšiu zodpovednosť za stav Slovenska ako ja alebo Vy.
    Lenže ja to viem a uznávam a VY pani Kotrádyová to ani len nechcete vidieť !
    Prajem Vám aby jediným vašim problémom boli otázniky a výkričníky.
    Môj výkričník je vždy o tom aké činy robí VLÁDNA MOC nech je pri moci ktokoľvek !

    PS: Ako ide dokopy ľavicovosť ak peniaze zo štátu za ktoré si pán ŠIROKÝ prestaval svoju haciendu na Bahamách za 25 000 000 € = 750 000 000 Sk teda tri štvrte miliardy korún !!! Tie peniaze mu odklepol a dohodil smer a pán blaha ako svojmu sponzorovi z peňazí nás všetkých !!!
    Panama Papers ukázali ako A KAM putovali peniaze za Dôveru a Váhostav a že konečným užívateľom výhod bol pán Široký, ktorý to pod dôkazmi sám priznal !
    Viem o tom Vy nebudete diskutovať.
    Lebo čo tam záleží na miliardách zo štátneho…
    Veď to zaplatia milióny chudobných ktorí budú ešte chudobnejší.
    Super realita made in Slovakia = Rovnosť? Bratstvo? Sloboda?

    Reply
 • 28. mája 2018 at 11:12
  Permalink

  Pane Zvolen, zdravím Vás do nového týdne!

  Napsal jste, že „ľudia už majú informácie“. No to je dobře, takže nebude pro Vás problém zveřejnit zdroj o tom, že poslanec Blaha má „na Bahamách haciendu za 25 000 000 €“, že mám pravdu, pane kolego? )) Neznám sice poslance Dr. Blahu, více méně jen z jeho vystoupení na tzv. Vratimovském semináři zde u nás na severní Moravě, ale jedno Vám povím již nyní – nevěřím na tyhle kecy o haciendách. To se tvrdilo i o Jakešovi a Husákovi jakbysmet, aby se docela rychle vyjasnilo, že oba dva měli akorát tak velké hovno.

  Oč mi jde, pane Jane. Dnes neutajíte nic. Pokud chcete, v éře internetu najdete na každého cokoli. Třeba i to, že manželka XY neměla v den svých narozenin v kanceláři kalhotky. )) Jsem si jist, že kdyby tohle s tou haciendou za více než půl miliardy Kč byla pravda (hergot, to by ale byla vila, jako od Rockefellerů), česká pravicová média by doslova praskala ve švech, nakolik by se po Blahovi vozila! Tak to bylo zaprvé.

  A nyní zadruhé, pane Jane. O tom podstatném. Napsal jste toto: „Kedy už začne platiť BRATSTVO SLOBODA ROVNOSŤ???“ Uvedl jste sice 20 otazníků, tedy, pokud jsem neviděl dvojmo )), ale mně ty tři stačí. )) Jakožto člen KSČM Vám odpovím snadno a rychle. Až voliči na Slovensku a v Česku budou volit tu politickou stranu, která chce zpět socialistické zřízení, tedy zřízení, které tu bylo za G. Husáka. Pokud totiž chcete za burž. nadvlády s oligarch. bandou v čele „BRATSTVO SLOBODU A ROVNOSŤ“, pak si dovolím Vás upozornit, že jste ve společenských vědách naprostý břídil. )

  P.S.
  Jsem nedávno vedl obdobnou polemiku na jistém ruském webu. ) Jsem dotyčnému pracovitému, ale zároveň prostoduchému Rusovi odpověděl, že kdyby 18. března t.r. v rámci prezidentských voleb volil komun. kandidáta Pavla Grudinina a ne toho prooligarch. antikomunistu Putina, který se stydí za vlastní historii, když celé Leninovo mauzoleum skrývá pod masivní překližkou zrovna na Devátého máje, tak že by nemusel nadávat na celé Rusko!

  Reply
  • 28. mája 2018 at 18:32
   Permalink

   Vážený a milý pane Vašku!
   Dovolil som si toto oslovenie pretože ste nečítali s porozumením.
   Ak by ste čítali pozornejšie neprehliadli by ste že som písal o pánovi širokom. Ten si prestavoval svoju haciendu na bahamách za 25 000 000 € !
   pán blaha mu ako spolupracovník a poslanec smeru vždy odklepol a hlasovaním umožňoval získavať peniaze zo štátneho. Stačí si naštudovať ako sa majiteľom zdravotnej poisťovne Dôvera odkleplo v roku 2009 = za vlády smeru vyše 400 000 000 € !!! ako náhradu za KMEŇ poistencov….
   Ako sa za vlády smeru kedy pán blaha bol v Nr sr schválilo že 100 000 000 € ako pohľadávky väčšinou drobných živnostníkov ktoré im nevyplatil Váhostav zaplatí štát ale len v polovičnej výške !!!
   pane Vašku!
   Vždy ide o činy. Nie o reči. Ak nájdete v našej vyše 10 rokov vládnúcej strane smer chudobných ľudí napíšte mi ich zoznam. Napísal som svoj príspevok lebo pán blaha za pôsobenia ako asistent poslanca a ako poslanec zákonodarného zhromaždenia Slovenskej republiky ani RAZ neprotestoval proti zákonom ktoré podporovali bohatých. Vždy ich mlčky odhlasoval !
   Vážený a milý pane Vašku!
   Uznávam Vaše presvedčenie a nijako Vám ho neberiem.
   Písal som a píšem o niečom celkom inom.
   pán blaha a vládny smer nikdy neboli „ľavicový“ v činoch !!!
   Preto je mi divné že ich toľko ľudí vrátane Vás vždy podporuje lebo ich počuli kecať !!!
   Činy sú najdôležitejšie. Ak činy nie sú v rovnováhe so slovami je to katastrofa !
   Pane Vašku
   prajem Vám všetko dobré ale hlavne aby ste vedeli a videli oddeliť prázdne slová od reálnych skutkov. Pekný deň

   Reply
   • 28. mája 2018 at 20:08
    Permalink

    Pane Zvolen, klidný pondělní večer Vám ode mne!

    Za Vaše slova děkuji. Ale zklamal jste mě. Neuvedl jste ani slovo o tom, PROČ ODMÍTÁTE SOCIALISMUS? Chápete, pokud se Vám nelíbí politika strany SMER, mohl jste volit slovenské komunisty. Jenže Vy máte rád kapitalismus. Pan si nestěžujte.

    Reply
    • 29. mája 2018 at 8:13
     Permalink

     Pane Vašku!
     Mne sa páči a mám rád Bratstvo Sloboda Solidarita. To vo svojom okolí realizujem.
     Nepáčia sa mi politické strany. Ani tie „kapitalistické“ ani tie „socialistické“ ani tie „komunistické“.
     Nesťažujem si.
     Len ak niekto dookola opakuje slová a JEHO činy sú presne opačné vždy na to poukážem.
     Nielen na internete ale aj naživo v realite. Hocikomu.
     Poznal som niekoľko „presvedčených komunistov“ takými zostali aj po roku 1989.
     Jeden z nich vysoký okresný funkcionár mi v roku 1993 povedal:
     Neveril som Ti, ale až teraz vidím ako pramálo nás bolo v strane principiálnych a na výhody nehľadiacich súdruhov komunistov. To bola naša najväčšia chyba že sme ich neodhalili !
     Tak je to v každej strane. Len výhody, prospech sebe a svojim okolo… Žiadne princípy, žiadne ideály, žiadna SLOBODA ROVNOSŤ BRATSTVO. Vždy pekné reči a činy najviac PRE SEBA !!!

     Reply
     • 29. mája 2018 at 13:27
      Permalink

      Pane Zvolen, zdravím Vás na Slovensku.

      Díky za Vaši repliku, ale také za Vaši upřímnost. Alespoň stručně si dovolím okomentovat některá Vaše slova, která, a to nezastírám, jsou mi v mnohém blízká. Na druhé straně jsem si ale všiml, že navzdory Vaší upřímnosti jste nepochopil jednu naprosto ZÁSADNÍ věc, ale o tom až níže. Takže.

      Mne sa páči a mám rád Bratstvo Sloboda Solidarita. ►Ale tohle, přesněji, „liberté, égalité, fraternité“ nebo-li „svoboda, rovnost, bratrství“ je motto Francouzské republiky, jak praví moudrá encyklopedie. Mají to ti Francouzi dokonce i v ústavě. A byl to slogan Velké burž. franc. revoluce v r. 1789, když se brala útokem pevnost v Bastile, aby se monarchie nahradila novými buržoazními pořádky, aby se do čela postavil Napoleon Bonaparte, který v r. 1812 ve Vlastenecké válce Rusů dostal nářez, asi jako i Adolf Hitler o 133 roky později ve Velké vlastenecké válce s 27 milióny sovětských obětí. Je to tak, že?

      Nemusím Vám, pane Zvolen, nikterak barvitě líčit, jak se ve Francii právě pod heslem „svobody, rovnosti a bratrství“ sekaly gilotinou hlavy jako na běžícím pásu. Poslední poprava sekerou proběhla ve Francii ještě 10.10.1977. Ani ne za dva roky v letech 1793 až 1794 bylo takto popraveno přes 18 tisíc oponentů nové burž. moci. Jak jinak, pod oním heslem, které Vy tak milujete, pane Zvolen. Dokonce to ti noví burž. páni měli na těch gilotinách i napsáno. Říkejte si, co chcete, ale mně osobně tyhle bývalé franc. manýry včetně hesel typu „svobody, rovnosti a bratrství“ smrdí fašismem. Holt, jak vidno, cosi na tom hesle od Nicoly Machiavelliho je, tedy, že účel světí prostředky. (

      To vo svojom okolí realizujem. ►No to Vás jedině ctí, pane kolego. Ale uvědomte si, že v rámci burž. zákonodárství toho bratrství a solidarity až tak moc neprosadíte. Pokud bych já chtěl vašeho slovenského dolar. miliardáře Babiše u nás v Česku jakkoli ve jménu bratrství a solidarity oslovit, patrně bych dostal po čuni. A to si přitom myslím, že mezi těmi českými magnáty je ten váš Babiš zřejmě přece jen nejcharakternější, že v něm cosi z jeho členství v KSČ přece jen zůstalo, takže v rámci volby menšího zla bych mezi těmi dacany v horních patrech českého bordelu volil právě toho Slováka Babiše, protože třeba takový hajzl Bakala to je zcela jiné kafe, které se snad nedá ani popsat. (

      Nepáčia sa mi politické strany. Ani tie „kapitalistické“ ani tie „socialistické“ ani tie „komunistické“. ►Ale no tak, pane Zvolen, mně se také nelíbí zimní ataky kataru horních cest dýchacích, přesto mi nezbývá nic jiného, než se s tím poprat nějakou přijatelnou léčbou, třeba dobrými kapkami Bromhexin. ) A v politice či v běžném obč. životě to není jiné, proto musí být léčba v podobě polit. stran, jinak by bezbřehá burž. „morálka“ vykolejila natolik, že by zde do roka a do dne byly opět koncentráky jako v Osvětimi. Ostatně, ono se to tak či onak chystá, a sice v podobě finančního koncentráku. Mám na mysli CHYSTANÉ ZRUŠENÍ HOTOVOSTNÍCH PLATEB NA CELÉ PLANETĚ.

      A teprve pak pochopíte, pane Zvolen, jak to chutná, tedy ten Váš milovaný svět kapitálu. Kdo nebude sekat latinu a bude chtít moc té svobody, moc toho bratrství či té solidarity, tak, holt, banka mu při přiložení kreditní karty v prodejně suše oznámí „Promiňte, ale váš účet byl zablokován.“ Samozřejmě, bez vysvětlení. A i kdyby na Vašem účtu byl celý milión eur, ani si, s prominutím, neprdnete, takže nakonec umřete hlady, protože si nekoupíte ani chleba s máslem. Tedy, pokud nemáte natolik skvělé rodinné poměry, aby Vás rodina živila až do náhr. desky.

      Len ak niekto dookola opakuje slová a JEHO činy sú presne opačné, vždy na to poukážem. ►Jak jsem pravil výše, to Vás jen ctí, takže v Nebi budete odměněn. Avšak buďte pamětliv, že jedna vlaštovka jaro nedělá.

      Nielen na internete ale aj naživo v realite. Hocikomu. ►Výborně, pane Zvolen, jste Samaritán, moje úcta. )

      Poznal som niekoľko „presvedčených komunistov“, takými zostali aj po roku 1989. ►No jasně, jeden takový Vám právě píše tyto řádky. ))

      Jeden z nich, vysoký okresný funkcionár, mi v roku 1993 povedal: „Neveril som Ti, ale až teraz vidím, ako pramálo nás bolo v strane principiálnych a na výhody nehľadiacich súdruhov komunistov. To bola naša najväčšia chyba, že sme ich neodhalili!“ ►Absolutní pravdu říkal ten jeden vysoký okr. funkcionář. Jenže, pane Zvolen, položte si ruku na srdce, tušil jste Vy sám, kam až dospěje morálka soudobé společnosti? Nemusíte mi odpovídat, poraďte se sám se sebou. Jinak řečeno, to, co platilo pro komunisty v ČSSR, platí i dnes, tedy, že lidé jsou nejen samaritáni, ale také dokonalí darebáci, často s vysloveně patolog. sklony. Těsně před převratem v listopadu 1989 bylo v ČSSR 1.7 miliónu členů KSČ. Do roka a do dne již jen půl miliónu… A dnes? Darmo mluvit. ( Na Slovensku komunisti dokonce vymřeli po přeslici, když se nedostanou ani do parlamentu, přesněji, skoro vymřeli. ( A průměrný věk dnešní členské základny KSČM je bezmála 77 let. Je to opravdová katastrofa. (

      Tak je to v každej strane. Len výhody, prospech sebe a svojim okolo… ►Jistě. Ale tady Vám něco dost podstatného musím říci, pane kolego. Se vší vážností v hlase. I když jste obklopen darebáky, přesto je rozdíl mezi socialistickým Československem a dnešní burž. morálkou v Česku a na Slovensku. Když se kradlo v ČSSR, třeba na stavbách nebo ve fabrikách, materiál i s penězi zůstal doma, tedy v ČSSR. A nikdo nemohl vyvážet nár. majetek do Německa za miliardy peněz. Dnes všecko teče jako Amazonka, navíc, zcela legálně – do Bruselu, tedy do Berlína a do Washingtonu, takže kromě magnátů ostatní olizují jen kosti jako hladoví vlčáci, aby samaritáni jako Vy, pane kolego, psali cosi o té solidaritě atd.

      Žiadne princípy, žiadne ideály, žiadna SLOBODA ROVNOSŤ BRATSTVO. Vždy pekné reči a činy najviac PRE SEBA!!! ►Ale ovšem, ale Vy, pane Zvolen, jste nepřekročil svůj vlastní stín, poněvadž jste nepochopil to NAPROSTO ZÁSADNÍ. Navzdory bordelu, který tu byl i za socialismu, se věci řešily a vyřešily, kdežto dnes se řeší jen JEDINÝ bordel – ZISK pro panstvo. Máme skoro 30 roků po převratu, pane Zvolen, ukažte mi, do prdele, jediné nově postavené sídliště s dostupným bydlením bez hypotéky pro běžné zaměstnance firem. Neukážete mi zhola nic, pane Zvolen, protože kde nic není, ani smrt nebere. (

   • 28. mája 2018 at 21:34
    Permalink

    Myslím, že Blaha je v parlamente až od roku 2012 a to bol asi na 87. mieste kandidátky strany smer.

    Reply
 • 28. mája 2018 at 11:58
  Permalink

  Pán Vašek, málilinko sme sa rôznili v názoroch, no a pán Zvolen nás tu prišiel zjednoť ! Ďakujeme, pán Zvolen, zistili sme, že „sme svoji.“

  Reply
 • 28. mája 2018 at 14:42
  Permalink

  Asi dosť často záleží na tom kto píše, či hovorí. Bez ohľadu na pravdu.

  Reply
  • 28. mája 2018 at 15:44
   Permalink

   A pravda je, pán Laco, čo? To, čo hovorí pán Bláha, alebo to, čo hovorí pán Zvolen? Zaujíma ma Váš názor.

   Reply
   • 28. mája 2018 at 18:34
    Permalink

    Pani Kotrádyová !
    Pravdu má každý svoju. Len Vy sa o TEJ Vašej nebojte diskutovať .
    napíšte mi ako pán blaha znižoval chudobu, pomáhal, bojoval, trpel za najchudobnejších.
    Napíšte fajty ako nehlasoval za zákony pre bohatých.
    Zverejnite čo nepoznám.
    Vopred Vám ďakujem.

    Reply
    • 28. mája 2018 at 19:28
     Permalink

     Pravda je len jedna, pán Zvolen, a ako tak čítam Vaše komentáre, máte ju Vy. Načo s Vami diskutovať!

     Reply
     • 28. mája 2018 at 19:59
      Permalink

      Milá pani Kotrádyová !
      Bojíte sa diskutovať ale nemáte žiadnu príčinu. Nemám moc a ani záujem.
      Ako smer prijal zákonník práce ale na zdravotné sestry sa tento zákonník práce nevzťahuje.
      Nikto sa ich nezastane ak majú viac hodín nadčasov aj v štátnych nemocniciach ako určuje ZÁKON ! Tam zákon neplatí – lebo kto zo smeru by sa už zastal zdravotných sestier?
      Tie sú mimo ich záujmov.
      Preto sa bojíte diskutovať. Nemáte argumenty a nechcete vidieť realitu na Slovensku.
      Kde vládne Váš smer a Váš blaha. Chudoba Známosti Neetika Necharakter !
      Ľavičiar sa nikdy nebojí diskutovať. Lebo pozná realitu. Vie kto a ako vládne !

 • 28. mája 2018 at 21:12
  Permalink

  Milý pán Zvolen!
  Áno, bojíííím sa s Vami diskutovať! A viete prečo? Porozmýšľajte!

  Reply
  • 29. mája 2018 at 10:18
   Permalink

   Pani Kotrádyová.
   Lebo vládnu Vaši?
   Je detské a úsmevné vyhovárať sa na tých čo nemajú moc ak MOC ide proti chudobným a chudobu zvyšuje, pritom tí chudobní ju najviac volia.
   Odkedy si pamätám stále sa čudujem tomu istému.
   Ľudia si zvolia SVOJICH do vlády. Tí im vládnu ale ľudia vždy uveria že nie tí čo majú moc
   sú zodpovední za úroveň ich žitia. Ale bobáci, bubáci, marťania a ufóni.
   Pri tom som vždy mal rád rozprávky.
   Zodpovednosť všetkých občanov za svoje činy. To je to čo chýba najviac na Slovensku.
   Preto sa Švajčiari, Nemci, Fíni, Dáni, Švédi, Nóri, Rakúšania… majú lepšie ako my na Slovensku.

   Reply
   • 29. mája 2018 at 10:23
    Permalink

    Akí moji? Ja som komunistka, navyše vytlačená kapitalizmom z práce, žijem zo vzduchu, ráno sa nadýchnem, poobede a večer. Ale aspoň mám na rozdiel od Vás okysličený mozog.

    Reply
    • 29. mája 2018 at 16:24
     Permalink

     Vidíte milá pani Kotrádyová
     a mňa vytláčali komunisti až sa im to podarilo
     ale nikdy som sa na to nesťažoval práve naopak vždy sa mám ako chcem
     práce je dosť
     a vždy bude
     je jedno či budete nazývať fica a blahu ľavičiarmi alebo tých čo radi slúžia najbohatším
     som jednoduchý a nie taký vzdelaný a rozhľadený
     preto sa na všetko dívam jednoducho
     ak niekto slúži najbohatším nemôže byť ľavičiar

     Reply
     • 29. mája 2018 at 17:54
      Permalink

      Práce je dosť? Pán Zvolen, to ešte neznamená, že keď ju máte Vy, že si ju môžu nájsť aj iní, to nejako odporuje tomu Vášmu- rovnosť, bratstvo sloboda.Keď je práce dosť, prečo mi ju na Úrade práce neponúknu-Päť rokov visím bez príjmu! Fajn, však? No asi preto, lebo je tu to rodikárstvo a sebectvo, o ktorom píšete. Jeden má tri zamestnania a druhý ani jedno.Boli ste v socializme bez príjmu? Moja bývalá žiačka vyštudovala vysokú školu a niekoľko rokov predávala zmrzlinu. Fajn, však? A je to šikovné dievča! Iná potratila v práci, lebo ju nútili dvíhať ťažké prepravky. Fajn, však? A čo sa týka jednoduchosti, mne vôbec neprekáža. Existuje jedno prosté slovenské porekadlo: „Z knihy múdry a z hlavy sprostý.“ Jeden taký z knihy múdry mi raz povedal, že je to dobrý systém, lebo schopný sa uplatní. Aha, takže schopný sa uplatní, no a pre tých neschopných/špekulovať/ nech začnú stavať koncentráky, novodobí fašisti. Mimochodom, viem sa triezvo posúdiť a určite medzi neschopných nepatrím, bridí sa mi však špekulovať a používať špinavé praktiky, to je to. A čo sa týka pána Fica a Bláhu viem posúdiť, kto sa pohybuje naľavo od stredu a kto je už za modrou čiarou. Mimochodom kapitalizmus neodštartoval pán Fico, pochopte to konečne. A neoslovujte ma slovom milá, ja vôbec nie som milá, hlavne nie k egoistom, ako ste Vy, presviedča ma o tom, to Vaše cynické: „práce je dosť a vždy bude“

 • 29. mája 2018 at 16:49
  Permalink

  Vážený pane Vašku z Moravy !
  Dovolím si o prítomnosti na Slovensku.
  Komunisti (bývalí členovia Komunistickej strany pred rokom 89) sú všade.
  Sú medzi sudcami, prokurátormi, policajtmi, vo vláde, národnej rade, na úradoch, štátnych inštitúciách a štátnych podnikoch…
  Len PREZLIEKLI kabáty pretože im to prinieslo výhody.
  Komunistami boli lebo mali za Socialistického Československa výhody. Česť výnimkám = tým principiálnym.
  Rovnako ľudia = občania nekomunisti sú ticho, alebo slúžia moci !

  Prežil som komunistov a prežijem aj tých čo komunistami boli ale tvária sa že nimi nikdy neboli.

  Mnoho štátov nemalo vedúcu úlohu strany a majú sa dodnes oveľa lepšie.

  Pán Vašek My na Slovensku nepotrebujeme byty. Staviame domy a ako povedal náš expremiér na východe nič nie je. 500 000 ľudí je v zahraničí. Študuje tam a pracuje. Dediny na východe sa celkom vyľudňujú a starí ľudia voliči hzds, smeru a ďalších… zostávajú sami a občas ich niekto príde pozrieť.

  Tak to má byť.
  Nikdy som nenadával na rusov, usa, maďarov, marťanov…
  tešil som sa že sme BOLI jedna spoločná republika = české zeme morava slezko a slovensko
  Musel som ustúpiť väčšine aj v čechách aj na slovensku.
  Moji priatelia a známi zostali a ja som v ČR ako doma a oni sú u mňa v SR doma.
  ZODPOVEDNOSŤ !!!
  Tomu nás socializmus odnaučil.
  Zodpovedná bola strana a vláda. Občania súdruhovia to veľmi radi a ľahko prijali.
  Teraz žneme výsledky.
  Už len nové generácie môžu priniesť zmenu.
  Oni nechcú žiť v minulosti. Chcú žiť prítomnosť.
  Tá prítomnosť je že pán blaha nikdy nebol „ľavičiar“ činmi.
  Poznám mnohých čo by schovali svojimi ľavicovými činmi aj pána blahu do vrecka.
  Pri tom nikdy nevypisujú akí sú ľavicoví.
  Oni ľavicovo žijú.
  Ale o tých sa polemika nevedie.
  PS: pôrodnosť klesá a vymierame a odsťahovávame sa zo Slovenska.
  Komu by stavali tie sídliská? Chudobe ktorá sa za za vlády smeru a po hlasovaniach poslanca blahu z roka na rok zväčšuje ???
  Ako to že bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú na Slovensku kde vládne vyše 10 rokov „ľavica“ ???
  ..
  Prajem Vám všetko dobré na Moravu

  Reply
  • 29. mája 2018 at 19:43
   Permalink

   Pane Zvolen, klidný úterní podvečer.
   Dovolte mi pokračovat v naší diskusi. )

   Komunisti (bývalí členovia Komunistickej strany pred rokom 89) sú všade. … Len PREZLIEKLI kabáty pretože im to prinieslo výhody. ►No ovšem. ) Ale to byli ti u komunistů, ne komunisti. Např. já se dostal z dělnického pracoviště ve Zbrojovce Vsetín do kanceláře až 1.1.1989, tedy ani ne rok před státním převratem, kdy jsem po VŠ začal pracovat jako provozní programátor v cechu pletacích strojů s 1200 zaměstnanci. Od r. 1997 tam nepotkáte ani nohu, jen binec, hovna a sem tam zatoulané kočky a psy…

   Komunistami boli, lebo mali za Socialistického Československa výhody. Česť výnimkám = tým principiálnym. ►Nemám námitek, ač komunista ještě z dob mé služby v ČSLA v I. pol. 80. let, naprosto s Vámi souhlasím.

   Rovnako ľudia = občania nekomunisti sú ticho, alebo slúžia moci! ►Opět naprostý souhlas. Pokud plebs volí pravičáky, tak ať si stěžuje na svou blbost a ne na Dr. Blahu, ten nikomu ruku s volebním lístkem ve volbách nedrží.

   Mnoho štátov nemalo vedúcu úlohu strany a majú sa dodnes oveľa lepšie. ►Jistěže, pane Zvolen. Ale zde se naše pohledy na věc již liší. Vezměme např. USA, Francii, Německo a Británii. Všechny vyjmenované státy mají v zahraničí to, co my nikdy mít nebudeme, a sice stovky miliónů jednotek otrocké síly ve svých koloniích. To je také vysvětlení, proč v Německu, ač je tam jen 35-hodinový prac. týden, je reálná mzda oproti Čechům a Slovákům 3-4x vyšší. A to nemluvím o tom, že se již zeširoka diskutuje zkrácení prac. týdne v Německu na pouhých 28 hodin při zachování mzdy:

   http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/212380-kratsi-pracovni-doba-nemci-chteji-pracovat-jen-28-hodin-tydne/

   Pane Zvolen, dokonce i islámská sebranka pobírá státní podporu od paní Merkelové ve výši, kterou v českých zemích v supermarketech nedostanou ani lidi, kteří dřou doslova jako koně i 12 hodin denně, včetně sobot a nedělí. A to tito přistěhovalci neumí vesměs ani slovo německy či anglicky, o vzdělání a profesi ani nemluvě. Z uvedeného plyne, pane kolego, že tu tzv. COSI NEHRAJE. A to cosi má vlastní jméno – NEOKOLONIALISMUS, t.j. GIGANTICKÝ REZERVOÁR OTROKŮ v tzv. Třetím světě.

   Malé odbočení mi dovolte. V Rusku si bývalí komunisté a komsomolci, soustředění ve vládnoucí straně Jednotné Rusko, učinili ze svého národa doslova ekonomickou střelnici, když tamější lid dře od nevidím do nevidím za ještě mnohem hroznějších poměrů, než-li se děje zde v Česku a na Slovensku. Proč? Protože ruský oligarcha má životní nároky jako za ruských carů, ale nemá k dispozici onu zahraniční otrockou prac. sílu, kterou mají amer. aj. soudruzi těchto tzv. nových Rusů, jejichž metody vykořisťování si v ničem nezadají s jejich carskými předky.

   My na Slovensku nepotrebujeme byty. … 500 000 ľudí je v zahraničí. Študuje tam a pracuje. Dediny na východe sa celkom vyľudňujú a starí ľudia voliči hzds, smeru a ďalších… zostávajú sami a občas ich niekto príde pozrieť. ►No ovšem, jako za Velké hospodářské krize v letech 1929-1933, kdy bylo v ČSR až 1.5 miliónu (!) nezaměstnaných, tehdy do USA odjely za prací stovky tisíc Slováků, dle některých zdrojů snad až milión, i když i tam práce nebyla. Ostatně, dnes se ke svým slovenským kořenům hlásí v USA přes 800 tisíc Američanů.

   Tak to má byť. ►Tak to má být? Opravdu? Jak dlouho tento stav vydrží, co myslíte? Vy asi nechápete, že se blíží VELIKÝ ZLOM, kdy bude nezaměstnanost ještě mnohem vyšší než za Velké deprese…

   Zodpovedná bola strana a vláda. ►Přesně tak. A taky se budovalo a bída nebyla jako nyní. Strana a vláda na rozdíl od dnešní demokratury to měla pod kontrolou, chaos rozhodně nebyl, ačkoli se snažíte dělat z tehdejších funkcionářů pitomce s IQ tykve. Mluvím pravdu, že?

   Teraz žneme výsledky. ►Ano, máme zde výsledky zničení evropského socialismu vlivem ZRADY bandy v ÚV KSSS, která byla skvěle vykrmena CIA za dolary a děvky v bordelu.

   Už len nové generácie môžu priniesť zmenu. Oni nechcú žiť v minulosti. Chcú žiť prítomnosť. ►Jasně, ale díky výsledkům socialistické minulosti, že? Dobře se filosofuje v Husákových panelácích s teplou vodou, funkční kanalizací a ruským plynem. Až to skončí, můžete psát, že mladí chtějí přítomnost, co hrdlo ráčí.

   PS: pôrodnosť klesá a vymierame a odsťahovávame sa zo Slovenska. ►Nevadí, pane Zvolen, EU ani USA Slováky na Slovensku nepotřebují, vaše suroviny jim postačí, s barevnými otroky. A vy, Slováci, se budete rekreovat po celý rok na Floridě, Amerika vás již očekává…

   Komu by stavali tie sídliská? Chudobe, ktorá sa za vlády Smeru a po hlasovaniach poslanca Blahu z roka na rok zväčšuje??? ►To je pořád dokola, pane Zvolen. Nemá to smysl. Nadávat na poslance Blahu a přitom schvalovat kapitalismus, promiňte mi mou blbost, to je fakt nonsens. Můžete kapitalismus lakovat jak chcete, jeho hlavní problém neodstraníte nikdy, tedy jeho nekonečné ekonom. krize a zvyšující se zadlužení s veškerými z toho plynoucími důsledky, jako jsou války, plné oceány miliónů tun plastů, krachy firem, nezaměstnanost atd. Tohle přece Blaha, ale ani Fico neovlivní, i kdyby se na zadní stavěli. Kdyby nic jiného, pane Zvolen, Fico je pro ekonom. spolupráci s Ruskem, asi jako náš prezident Zeman, přece mi nebudete tvrdit, že proamer. prezident Kiska, o kterého jste se neotřel ani jednou, je lepší než Blaha či Fico.

   Ako to že bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú na Slovensku kde vládne vyše 10 rokov „ľavica“ ??? ►Pane Zvolen, proboha Vás prosím, jakápak, do prdele práce, levice??? Jakýchpak 10 let? Co to tady píšete? Od počátku května 2004 jsou Češi a Slováci v EU, tedy již přes 14 roků. Slováci si to odhlasovali v referendu, ve kterém 93 % voličů se vyslovilo pro členství. A pak chlastali a rozbíjeli flašky na ulicích po celou noc až do rána jako dobytek, nakolik byli šťastní. Takže nadávejte na své spoluobčany, že byli pitomci a strčili dobrovolně hlavu do chomoutu, ze kterého se již nikdy nedostanou. Slováci odevzdávají do společné kasy EU 2x tolik než berou zpět. To je koloniální vazba, o které jsem psal výše. U Čechů je to dokonce ještě 2x horší. Je jen otázka času, kdy Německá matka Volkswagenu zruší výrobu aut v Mladé Boleslavi. A pak začne hrůza jako za Velké deprese v letech 1929-1933…

   Prajem Vám všetko dobré na Moravu ►Obdobně i Vám a všem Slovákům.

   Reply
 • 29. mája 2018 at 17:08
  Permalink

  Ľuboš Blaha: „Komunisti zobrali slobodu kšeftárom, podvodníkom, zlodejíčkom a nemorálnym cynickým a arogantným milionárskym prasatám“

  Takže (Ľuboškov zamestnávateľ) BONAPARTE už je V BASE?! Či bol? Či bude? … :-o)

  ==================================================================
  „2) Za socializmu zlí marxisti… rozdávali byty“
  „3) Za socializmu… mladí ľudia mohli bývať zadarmo.“

  Ad 2):
  DÁVAŤ znamená previesť vlastníctvo (http://slovniky.juls.savba.sk/?w=DAT)!
  Avšak v období tzv. „socializmu“:
  – BYT DO OSOBNÉHO VLASTNÍCTVA bol len za odplatu (plnú cenu – v 80. rokoch 3-4-izbový byt za ca. 120 000 – 130 000 Kčs),
  – DRUŽSTEVNÝ BYT 1/4 + 1/4 tejto ceny (3-4-izbový byt za ca. 30 000 – 35 000 Kčs vopred + následne 30 000 – 35 000 v mesačných splátkach ca. 100 – 150 Kčs), pričom vlastníkom DB zostávalo stavebné bytové družstvo (SBD), i keď členský podiel spolu s užívacím právom boli dedičné (podľa OZ),
  – ŠTÁTNY BYT mohli získať len občania z vybraných skupín (fízli, lampasáci, invalidi a pod.), avšak ŠB zostával vo vlastníctve štátu (väčšinou spravovaný niektorým z bytových podnikov alebo bytových družstiev) – vlastník/správca mohol nájomcu za určitých okolností VYSŤAHOVAŤ!

  Ad 3):
  Áno, boli PRIVILEGOVANÍ SÚDRUHOVIA, ktorí NEPLATILI NÁJOMNÉ, a napriek tomu ich nikto z (CUDZIEHO!) bytu nevysťahoval. Pravdepodobne medzi týchto privilegovaných súdruhov patril aj Ľuboškov otecko MILAN BLAHA (https://dennikn.sk/1022022/meciarovsky-novinar-blaha-i-pravnik-s-vazbami-na-basternaka-su-vo-funkciach-aj-vdaka-opozicii/ – všimnite si, že fotografia v článku zjavne pochádza z niektorej z NEMECKY hovoriacich KAPITALISTICKÝCH KRAJÍN Západnej Európy!), a preto má teraz Ľuboško pokrivené vnímanie minulosti (i budúcnosti).

  Ak by ste si chceli o tejto (či inej) téme s ĽUBOŠKOm podebatovať, nájdete ho v niektorej z LUXUSNÝch reštaurácií v bratislavskom Starom Meste, na tzv. Korze. Jeho najobľúbenejším je tiež anglickými alkoholikmi obľúbený IRISH PUB (http://irish-pub.sk/).

  Práci česť a robote pokoj!

  PS: Presne takýto pokrytci bývalý režim zdiskreditovali, presne proti takýmto pokrytcom hlúpe ovce nadšene a Z PRESVEDČENIA ŠTRNGALI kľúčmi na preplnených námestiach miest ČSSR.

  Reply
  • 30. mája 2018 at 11:23
   Permalink

   Většinou byli komunisté čestní lidé, kteří pro národ pracovali v akci ZED a starali se o lidi. Bez komunistů by byl národ pod mostem.

   Reply
   • 30. mája 2018 at 12:20
    Permalink

    Vážená pani,

    a na čo/koho teraz reagujete?! :-o Najprv čítajte, potom píšte!

    Čítanie zjavne nie je Vašou silnou stránkou – tá „akcia ZED“ sa totiž nazývala AKCIA Z.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Akce_Z
    Podle vládního nařízení, kterým se prováděl zákon o vodním hospodářství, znamenalo „Z“ zvelebování.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Action_Z
    „Z“ stands for the Czech word zvelebování, „improvement“, referring to improvement of public places.

    TRAŤ MLÁDEŽE
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Železničná_trať_Hronská_Dúbrava_–_Banská_Štiavnica
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Stavba_mládeže
    https://domov.sme.sk/c/5080677/pred-60-rokmi-dokoncili-legendarny-komunisticky-projekt-trat-mladeze.html
    http://www.teraz.sk/magazin/stavba-zeleznice-trate-mladeze-vyrocie/103480-clanok.html
    https://www.vtedy.sk/trat-mladeze-otvorenie-zeleznica-hronska-dubrava-banska-stiavnica
    http://vovlaku.teraz.sk/trat-zsr-154-hronska-dubrava-banska-stiavnica/

    Boli komunisti a boli „komunisti“ – oportunistický odpad, ktorý režim zvrhol, aby z vybudovaného vyťažil. Zrejme ste ešte nepočuli o gen. Alojzovi Lorencovi a por. Ludvíkovi Zifčákovi.
    ===================================================================

    „U nás skutočne pohol ľady jeden vymyslený mŕtvy študent.“
    gen. Alojz LORENC
    http://domov.sme.sk/c/7495542/sef-stb-dnes-konci-s-podnikanim-odmietam-termin-zlocinecka-organizacia.html?piano_t=1

    „… neuspelo ani niekoľko pokusov o urýchlenie politických riešení situácie, jediným rozumným východiskom tak bola dohoda o uznaní opozície ako partnera. … onen vymyslený mŕtvy študent na Národnej triede v Prahe …“
    gen. Alojz LORENC
    http://style.hnonline.sk/vikend/514333-bol-som-v-stb-dnes-sa-venujem-sifram-hovori-alojz-lorenc

    por. Ludvík ZIFČÁK
    Ďalej tvrdí, že ešte pred akciou vyfasoval od svojich riadiacich orgánov cestovný pas, ruble a letenku do Moskvy. Tam sa už oňho mali postarať kolegovia z KGB. „Mal som tam žiť pod iným menom,“ približuje Zifčák, „musel by som však doma zanechať rodinu, blízkych ľudí a pravdepodobnosť návratu sa rovnala nule, preto som príkaz odletieť nesplnil.“
    http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/374027-november-1989-stale-polojasno/

    Generál Lorenc je oveľa uvážlivejší a aj dôslednejší vo svojich výpovediach. V Českom rozhlase sa odmietol vyjadriť k prípadu „mŕtveho“ študenta, ktorého zahral príslušník vtedy ním riadnej spravodajskej služby. Tvrdil, že s bezpečnostnými opatreniami pripravenými na 17. november 1989 nemal nič spoločné. Zároveň však priznal, že vedel o infiltrácii agentov do nezávislých občianskych zoskupení, ale nezaujímal sa o „detaily“, a že ŠtB vedela o hnutí disidentov „všetko“. Len akoby mimochodom sa zmienil aj o ovplyvňovaní Václava Havla krátko pred Novembrom agentmi v jeho bezprostrednom okolí. „On sám sa aktívne zapojil do utlmenia (protestnej) akcie 21. augusta 1989,“ povedal, „prispel k tomu, že akcia sa skončila prakticky fiaskom.“

    Podľa Lorenca však ŠtB sledovala v kritickom období našich dejín jediný cieľ: „aby sa tá zmena skončila s najmenšími stratami“ a „prechodom do iného systému“. Niečo podobné, hoci vo väčších náznakoch, povedal generál aj pred parlamentnou vyšetrovacou komisiu začiatkom roku 1990: „Bolo mi jasné, že čím ďalej bude trvať napätie v spoločnosti, tým to bude horšie a prial som si, aby sa to, čo sa stať musí, už stalo.“
    http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/374027-november-1989-stale-polojasno/

    „S Václavem Havlem jsem byl v častém styku. Já jsem to už ale řekl týmu BBC: Havel byl sice sledovaná osoba číslo jedna, ale podle mého názoru to osobnost číslo jedna uvnitř Charty v žádném případě nebyla, tam byli mnohem, mnohem chytřejší a schopnější lidé. Jeho pověst byla zde v České republice uměle vytvářena západem. Přesto jsme s ním navázali kontakt a mimo jiné i s ním spolupracovali na přípravě akce sedmnáctý listopad.”

    „Byli lidé, o nichž jsme vedli svazek, to znamená, že jsme je sledovali. Ale přitom ten svazek byl používán jako agenturní svazek, to znamená že byl používán jako agent. Netvrdím, že je to případ pana prezidenta. Ale prostě byli lidé, kteří byli skrytí tím, že byl na ně veden agenturní svazek jako na nepřátelskou osobu. O Václavu Havlovi vám nemohu nic říct, jen to, že byl v přátelském vztahu.”
    por. Ludvík ZIFČÁK
    http://www.cibulka.com/petr/roz/99/01.htm

    Efekt mŕtveho študenta

    V súvislosti so 17. novembrom platil strohý zákaz z najvyšších politických miest akokoľvek policajne zasahovať proti manifestácii. Kto vydal pokyn na tvrdý zákrok, je stále záhadou. Efekt mŕtveho študenta bol však ohromný. „Ľudí bolo treba trocha nabudiť,“ vyjadril sa raz Petr Pithart, jeden z elity českého disentu. Veď občan sa za reálneho socializmu mal vcelku dobre, najmä čo sa týka životnej úrovne (v porovnaní s inými socialistickými krajinami).

    Aj Slovensko si voľkalo v relatívnom blahobyte a „nabudila“ ho až správa o smrti Martina Šmída. Dala však najprv do pohybu tunajšie ostrovčeky „pozitívnej deviácie“, nepočetnej slovenskej opozície. Umožnila jej vystúpiť z polotmy do plného svetla… Predpoludním 19. novembra sa desiati či jedenásti bratislavskí umelci streli v byte Cipárovcov a naformulovali prvé protestné vyhlásenie. Obvolali ďalších známych a večer sa v Umeleckej besede zišlo už okolo 500 ľudí – základ budúcej VPN.

    Nič na tom, že pravdivosť správy o mŕtvom študentovi sa medzitým nepotvrdila (kriminálka už vedela, že obom Martinom Šmídom, ktorí vtedy študovali v Prahe, sa nič nestalo), fáma si ďalej žila svojím životom: znásobovala davy na námestiach a dávala do pohybu sily, ktoré čoskoro zmietli starý režim.

    Dodnes je však nejasné, prečo na novú situáciu v spoločnosti tak pomaly reagovalo jej vtedajšie politické vedenie. V Prahe štrajkovali divadlá už v sobotu a protestné akcie sa šírili rýchlosťou blesku aj vysokoškolskými internátmi. Predsedníctvo ÚV KSČ, takzvané politbyro, sa však zišlo – aj to v obmedzenom počte – až v nedeľu večer, federálna vláda – v pondelok ráno.

    Je to ťažko pochopiteľné aj vzhľadom na medzinárodné okolnosti. Veď vlády jednej strany už medzitým padli v niekoľkých susedných štátoch a 9. novembra padol aj Berlínsky múr. Bolo zrejmé, že relatívny pokoj v ČSSR môže byť len tichom pred blížiacou sa búrkou. Iste, bol víkend, mnohí stranícki tajomníci a ministri sa zdržiavali na chatách alebo doma v rôznych kútoch Československa. To však ešte veľa nevysvetľuje. Je veľmi pravdepodobné, že najvyšší predstavitelia štátu alebo aspoň tí, čo tvorili ono konzervatívne „tvrdé“ jadro v KSČ, boli informačne „blokovaní“ alebo ich kompetentní o skutočnej situácii informovali zámerne skreslene.

    Generálnemu tajomníkovi strany Milošovi Jakešovi, ktorý bol fakticky najsilnejším mužom v štáte (Gustáv Husák bol už „len“ prezidentom) sa údajne nedalo dovolať do rekreačného zariadenia KSČ na Orlíku, kde cez víkend oddychoval. Správu o živom „mŕtvom“ študentovi dostal až v nedeľu 19. novembra predpoludním.

    Ivan Knotek, ktorý mal v ústredí KSČ ako tajomník na starosti ekonomiku a osudný víkend trávil doma v Galante, sa to dozvedel v sobotu predpoludním od syna. „Upozornil ma na správu, ktorú vysielal rakúsky rozhlas,“ spomína Knotek, „povedal som si, že zase ide o nejakú provokáciu.“ Napriek tomu zavolal politickej službe na ÚV KSČ v Prahe. Dostal odpoveď, že v hlavnom meste federácie sa nič zvláštne nedeje a že od ministerstva vnútra neprišli žiadne informácie tohto druhu.

    Sám minister vnútra František Kincl sa neskôr vyhováral na to, že trávil víkend s rodinou v Ostrave, ale prečo sa vrátil do Prahy až v pondelok? Zastupoval ho síce Lorenc, lenže aj ten odcestoval v sobotu ráno do Bratislavy.

    Skrátka, nikto nič takmer dva dni nevedel, čo len nahráva prívržencom teórie, že aspoň úvod novembrových udalostí prebiehal v réžii časti ŠtB, KGB, určitej frakcie v aparáte ÚV KSČ a federálnej vlády, pod tlakom Kremľa i Bieleho domu. Išlo teda o dobre pripravené sprisahanie? Alebo má pravdu americký historik Padraic Kenney, ktorý tvrdí „aj keby boli tieto udalosti skutočne riadené, tak to, čo nasledovalo v ďalších dňoch, už riadené nebolo…“ ?

    Za čo mohli Gorby a Mlynář

    Keďže archívy mlčia a profesionálni historici sa nemajú veľmi čoho chytiť – žijúci aktéri udalostí ich vykresľujú tak, aby sami v hanbe nezostali, a skôr všetko zahmlievajú – témy sa ujímajú politológovia, historizujúci publicisti alebo prosto milovníci histórie.

    Český publicista Vladimír Čermák vydal pred tromi rokmi na základe vlastného bádania objemnú knihu o Novembri. Podľa neho v celej „operácii“ zohral kľúčovú úlohu Zdeněk Mlynář, bývalý spolužiak Michaila Gorbačova z moskovských štúdií práva, v čase Pražskej jari tajomník dubčekovského ÚV KSČ, neskôr vylúčený „pravicový oportunista“, chartista a exulant, pôsobiaci ako profesor politológie v Innsbrucku. Čermák preskúmal Mlynářovu pozostalosť (zomrel v roku 1997 vo Viedni) a dospel k nasledujúcemu záveru: Podľa pôvodných predstáv Gorbačova mala skupina okolo Mlynářa prevziať moc v Československu a pokúsiť sa o „reformno-socialistický“ variant vývoja spoločnosti. Ale nevyšlo to. A nielen preto, že Mlynář sa nemohol zhostiť svojej misie zo zdravotných dôvodov (ťažká arytmia srdca).

    Potom sa údajne začal realizovať náhradný scenár so „sporiadaným“ odovzdaním moci vybraným predstaviteľom opozície. Aj tu mal byť iniciátorom Gorbačov a hlavným poradcom jeho starý priateľ Mlynář. Na proces mala v Prahe dozerať skupina Gorbačovovi blízkych ľudí a početný výsadok dôstojníkov KGB. V pondelok 20. novembra mala dostať sovietska ambasáda v Prahe list z Moskvy, s obsahom ktorého pracovníci veľvyslanectva ústne oboznamovali pozvaných československých občanov. Toľko Čermák.

    Pred rokom túto hypotézu akoby potvrdil Jan Šolta, vtedy vysokoškolský pedagóg, v diskusii, ktorú zorganizoval Európsky dom v Prahe. Podľa neho išlo o list vlády ZSSR, ktorý mu prečítal radca ambasády. „Z listu vyplynulo, že sovietska vláda nebude podporovať súčasné československé vedenie vzhľadom na to, že neplní skôr dohodnuté záväzky,“ uviedol Šolta. „Menovite išlo o Jakeša, Husáka, ale aj Adamca.“

    Aké záväzky? Podľa niektorých zdrojov už 7. novembra odkázal Gorbačov Jakešovi po československom veľvyslancovi v Moskve, aby odstúpil z funkcie. Jakeš dodnes tvrdí, že takýto odkaz sa k nemu nikdy nedostal, o liste, ktorý čítali pozvaným na sovietskej ambasáde 20. novembra, sa však dozvedel, aj keď pomerne neskoro – už po svojom odstúpení.

    Z ruskej strany zatiaľ určitú intervenciu v prospech zmeny priznal jedine Valerij Musatov, vtedy zástupca vedúceho medzinárodného oddelenia ÚV KSSZ. Vie sa, že 24. novembra 1998 bol Musatov v Prahe ako emisár Alexandra Jakovleva, vtedy druhého muža v Kremli.

    „Kremeľský aparát na pokyn Gorbačova pripravoval výmenu konzervatívnych vodcov v spojeneckých krajinách už od jari 1987,“ uvádza Musatov vo svojich spomienkach. „Hovorili sme tomu – dostať k moci malých Gorbačovov.“ V onen piatok 24. novembra, týždeň po policajnom zásahu na Národnej triede, sa na naliehanie viacerých členov zišiel v Prahe Ústredný výbor KSČ. Je zaujímavé po toľkých rokoch čítať vtedy utajený stenografický záznam z tohto rokovania. V ten deň to už vrelo na Letnej v Prahe (300-tisíc demonštrantov) aj na námestí SNP v Bratislave (100-tisíc). Kým jedni členovia najvyššieho organu štátostrany rezignovane konštatovali, že všetko je už prehrané (Antonín Kapek), Vasil Biľak radil nasledovať príklad de Gaulla, ktorý sa nerozpakoval nasadiť tanky proti študentom, keď obsadili Parížsku operu…

    Tieto a podobné návrhy mimoriadnych opatrení mala uskutočniť podľa straníckych „jastrabov“ federálna vláda. Lenže vládu viedol Ladislav Adamec, ktorý už vyjednával s opozíciou a mal celkom iné predstavy o riešení situácie.

    Vtedy 21-ročný študent Václav Bartuška sa po Novembri stal členom prvej parlamentnej komisie, ktorá mala zistiť skutočných vinníkov zrážky s demonštrantami 17. novembra. Viedol si denníkové záznamy a tie potom vydal knižne pod názvom Polojasno. „Boli sme nevedomými pešiakmi vo veľkej hre, ktorú hrali cudzie ruky ďaleko odtiaľ,“ zaznamenal si koncom januára 1990. „Začínam mať nepríjemný dojem, že táto dráma mala aj vopred napísaný scenár.“

    Aký scenár a kým napísaný? Skrátka, polojasno naďalej trvá.
    http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/374027-november-1989-stale-polojasno/

    Reply
    • 30. mája 2018 at 12:33
     Permalink

     Zdravim pan Rastaman, len technicka poznamka: ak do komentarov davate linky, tak je ich potrebne potom manualne schvalovat, tak je nastaveny tento system na webe. Vsimol som si, ze potom ten isty koment napisete viac krat, asi myslite, ze to nevzalo, to len musim osobne schvalit a nie vzdy som na PC. Tak bud pockajte kym to schvalim, abo nepiste linky do komentov :)

     Reply
     • 30. mája 2018 at 12:41
      Permalink

      Dobrý deň, reagoval som nižšie – najprv som tento Váš príspevok nevidel, myslel som teda, že je neverejný (zobrazený len v e-maily). ;-)

    • 30. mája 2018 at 14:16
     Permalink

     Pane Rastaman,

     váženou paní nechte na pokoji, celý život dřela jako kůň pro dobro naší společné socialistické vlasti, vychovávala a živila rodinu, neměla čas filosofovat na VŠ, jak správně a efektivně rozmlátit režim na šrot. Paní je dodnes jako i já v KS. Vy zřejmě raději sekty – viz P.S. dole.

     A nyní k věci. Napsal jste toho hodně. A vcelku s Vámi lze v mnohém i souhlasit. Ale to zásadní jste zřejmě z neznalosti věci obešel obloukem. Nenapsal jste, že veškerá tragédie evropského socialismu započala vraždou J. Stalina počátkem března 1953 a následným Chruščovovým projevem na bájném 20. sjezdu KSSS v únoru 1956. Od té doby se tzv. začaly dít věci. Jen L. Brežněv to Chruščovovo šílenství na nějakou dobu pozastavil, aby s příchodem M. Gorbačova se vše pohnulo k definitivnímu a rychlému konci.

     Chtěl jsem Vám tímto vzkázat, pane Rastaman, že vše na tomto světě je velmocenská hra, ostatně, ona paní to tu kdesi již napsala, takže nikoli Zifčák, Fico či Blaha mají klíčový vliv. Ani náhodou. Je opravdu naprosto mimořádné dějinné štěstí, opravdu mimořádné, že Číňani se vysrali na Gorbačova a jeho zrádcovskou politiku, když se nenechali vyvést z míry studentskými protesty řízenými CIA na Náměstí nebeského klidu na jaře 1989. Kdyby to tehdy KS Číny nezvládla a šla by cestou perestrojky-katastrojky soudruha Gorbačova, dnes by CIA měla sídlo v Pekingu, nejen v Moskvě jako je tomu dnes za soudruha Putina.

     P.S.
     Pane Rastaman, mám k Vám dotaz. Vy se k tomuto hlásíte?
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Rastafariánství

     Reply
     • 30. mája 2018 at 15:20
      Permalink

      Vážený soudruHerr Vašku von Mähren,

      1) Moja prezývka má úplne iný pôvod, než sa nazdávate. ;-) NEvyznávam ŽIADNE ideológie/náboženstvá/doktríny/dogmy… !

      2) „Veškerá tragédie evropského socialismu započala“ uzavretím hraníc so Západom a výstavbou Berlínskeho múru, ktorá bola typicky slovansko-detinskou trucovitou napaprčenou reakciou na provokáciu kapitalistických imperialistov – jednostranne vyhlásenú SRN (Západné Nemecko) v r. 1949 (https://en.wikipedia.org/wiki/West_Germany).

      2a) Ak mi niekto bude tvrdiť, že PRE MŇA buduje ten najlepší/najľudskejší/najúžasnejší… (doplň si sám) sociálno-ekonomický systém v histórii ľudstva a vesmíru, no zároveň ma v ňom ZAMKNE SŤA V KLIETKE, nebudem mu veriť, ani keby to 1000-krát bola pravda! Ostnaté drôty a CESTOVNÉ DOLOŽKY (https://sk.wikipedia.org/wiki/Cestovná_doložka, https://cs.wikipedia.org/wiki/Výjezdní_doložka) boli historicky najväčšou MARKETINGOVOU chybou boľševikov! Týmto nezmyslom sami odštartovali ZAČIATOK (SVOJHO) KONCA alias PERESTROJKY.

      3) Vážená súdružka IVANA HONKOVÁ si to môže osobne vydiskutovať s gen. ALOJZOM LORENCOM – býva na Kozej ul. č. 26 v Bratislave: https://www.google.com/maps/place/Kozia+616%2F26,+811+03+Bratislava/@48.1477039,17.0990473,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x476c895949409537:0xa9c26265d9b85313!8m2!3d48.1477003!4d17.101236

      Práci česť a robote pokoj! ;-)

     • 30. mája 2018 at 15:51
      Permalink

      A jo, pane Vašku,

      zapomněl jsem k tomu NÁMĚSTÍ NEBESKÉHO KLIDU: Vy zrejme ani nemáte poňatia, o čo tam išlo, čo sa tam stalo.

      Tí študenti, ktorých PRAVIČIAR a „KOMUNISTICKÝ“ PERESTROJKÁTOR, DEREGULÁTOR, LIBERALIZÁTOR a PRIVATIZÉR (oveľa radikálnejší a pravicovejší než nejaký Gorbi či Drbček) TENG SIAO-PCHING (https://en.wikipedia.org/wiki/Deng_Xiaoping) nariadil PREVALCOVAŤ TANKAMI (podobne ako VODKA JELZIN v r. 1993 Rusov https://en.wikipedia.org/wiki/1993_Russian_constitutional_crisis), v skutočnosti protestovali PROTI Pchingovým KAPITALISTICKÝM REFORMÁM (napr. mrzačeniu Zákonníka práce na spôsob post1989ČR/SR), t. j. ŠTUDENTI na Tchien-an-men kuang-čchang BRÁNILI A POKLADALI SVOJE ŽIVOTY ZA SOCIALIZMUS/KOMUNIZMUS! To všetko preto, aby im teraz takí ako Vy nadávali do „západných agentov kapitalizmu“.

      Velebiť dnešnú ČÍNU – v ktorej PRACOVNÁ DOBA je 7 x 12 týždenne, v ktorej NEPOZNAJÚ DOVOLENKU (tobôž platenú!), v ktorej VŠEOBECNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE (resp. VŠEOBECNÚ ZDRAVOTNÚ STAROSTLIVOSŤ) poznajú už len z rozprávania starých mám, v ktorej PRÍRODA a PRÍRODNÉ ZDROJE sú DRANCOVANÉ pre blaho úzkeho kruhu MILIARDÁROV a MILIONÁROV (blízkych ÚV) -, ešte k tomu z pohľadu „ľavičiara“, a nazývať ju „KOMUNISTICKOU“ môžu len nevzdelané ovce, čerpajúce „informácie“ zo „slobodných masmédií“.

      Ak Vy ste „elitou“ socialistického/komunistického hnutia, vôbec sa nečudujem, že ste tam, kde ste: 0,000001 %. PATRÍ VÁM TO.

      Práci česť a robote pokoj! ;-)

   • 30. mája 2018 at 12:30
    Permalink

    Aj tu máte dvoch takých „komunistov“:

    Andrej KISKA
    http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Andrej_Kiska
    http://necenzurovane.net/15/kiska.html
    https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Velki-praviciari-a-pritom-byvali-komunisti-KSS-sa-zabava-na-porevolucnom-prezliekani-kabatov-Robia-spravne-je-to-obycajny-bezchrbtovy-karierizmus-pripaja-sa-analytik-278028
    https://www.cas.sk/clanok/443374/kiska-sa-pochvalil-rodinnou-fotkou-taku-reakciu-necakal-ani-vo-sne-stiplavy-odkaz-od-komunistov/
    http://kss.sk/2017/10/04/kss-za-odstupenie-andreja-kisku-z-funkcie-prezidenta-slovenskej-republiky/

    Robert FICO
    https://domov.sme.sk/c/7060721/fico-sa-vo-videu-spoveda-akym-je-katolikom-clenstvo-v-ksc-vynechal.html
    https://www.scribd.com/document/200391853/Prihlaška-do-KSČ
    https://slovensko.hnonline.sk/507277-dobry-katolik-alebo-dobry-komunista-pozrite-si-prihlasku-roberta-fica-do-ksc
    http://www.humanisti.sk/view.php?nazevclanku=fico-v-prihlaske-do-ksc-som-prisny-ateista&cisloclanku=2014010012

    Reply
 • 30. mája 2018 at 11:22
  Permalink

  Většinou byli komunisté čestní lidé, kteří pro národ pracovali v akci ZED a starali se o lidi. Bez komunistů by byl národ pod mostem.

  Reply
 • 30. mája 2018 at 12:39
  Permalink

  Dobrý deň, pán Dicházy! TOTO NEMUSÍTE ZVEREJŇOVAŤ. ;-)

  Nie, viackrát to bolo preto, lebo som tam niečo upravil (napr. som pridal výšku nájomného za byt – ca. 500 Kčs) – zverejnili ste tú prvú verziu (bez neho), ale to neva… :-)

  Pardón za tie odkazy (linky), ale ja mám rád objektivitu a ak niečo tvrdím, tak dám aj zdroj, z ktorého som to vzal – bez toho je to podľa mňa bezcenné (napr. citáty osobností/“osobností“). ;-)

  Reply
  • 30. mája 2018 at 13:30
   Permalink

   Pardón, skomolil som Vám meno – ospravedlňujem sa, pán Diczházy. ;-)

   Reply
 • 30. mája 2018 at 15:03
  Permalink

  Ak si mám vybrať medzi názormi“pána“rastamana a názormi pána Vaška, ktorý naňho reaguje, vyberám si názory pána Vaška. Taktiež sa mi nezdalo slušné zaútočiť na pani Honkovú, ktorá vo svojom komentári nič zlé nenapísala.

  Reply
 • 30. mája 2018 at 22:14
  Permalink

  Paní Slavomíro, příjemný předposlední májový večer!

  Upřímné díky za Vaši podporu, zejména mám na mysli mou stranickou kolegyni paní Ivanku Honkovou. Víte, milá ideová kolegyně, s lidmi typu pana „Rastamana“ diskutovat lze jen do chvíle, než zjistíte, že se jedná o antikomunistu. Odmítám se s ním utkat ve stylu anihilace hmoty s antihmotou. ))

  Má osobní zkušenost s těmito protipóly mi říká, že vyjádřím se jednou a vícekrát ne, protože jinak by mi nestačilo ani pověstných devět životů kočky. ) Zde vše vyřeší až Veličenstvo Čas. ) Ještě jednou díky za I. Honkovou. )

  S úctou Vašek V.

  P.S.
  Když můj táta umíral, řekl mi: „Vašku, lidstvo k socialismu ještě nedospělo. Musí si znovu rozbít hubu jako za Hitlera, aby přišlo k rozumu.“

  Reply
  • 31. mája 2018 at 7:02
   Permalink

   Rozumne, pán Vašek, to naozaj nemá význam, veď Vám aj napísal-robote pokoj, tak čo by ste sa namáhali! Páčilo sa mi, že ste sa zastali kolegyne, páčilo sa mi, že ste sa zastali ženy. Čo už, nechcú žiť v klietke, tak musíme žiť v nej my. Som rada, že patrím do toho 0,000001 %, som rada, že k nim nepatrím! Pozdravujem Vás i pani Honkovú!

   Reply
   • 31. mája 2018 at 9:52
    Permalink

    „Je třeba si nicméně uvědomit, že plánovaná ekonomika ještě není socialismem. Plánovaná ekonomika jako taková může být doprovázena úplným zotročením jednotlivce. Dosažení socialismu vyžaduje řešení některých neobyčejně obtížných sociálně politických problémů: jak je možné s ohledem na dalekosáhlou centralizaci politické a ekonomické moci zabránit byrokracii, aby se stala všemocnou a arogantní? Jak mohou být chráněna práva jednotlivce a jak tím může být zajištěna demokratická protiváha k moci byrokracie?“
    – Albert EINSTEIN
    http://www.sds.cz/docs/prectete/epubl/aei_ps.htm

    „Nevertheless, it is necessary to remember that a planned economy is not yet socialism. A planned economy as such may be accompanied by the complete enslavement of the individual. The achievement of socialism requires the solution of some extremely difficult socio-political problems: how is it possible, in view of the far-reaching centralization of political and economic power, to prevent bureaucracy from becoming all-powerful and overweening? How can the rights of the individual be protected and therewith a democratic counterweight to the power of bureaucracy be assured?“
    – Albert EINSTEIN
    https://monthlyreview.org/2009/05/01/why-socialism/

    https://en.wikipedia.org/wiki/Why_Socialism?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Political_views_of_Albert_Einstein

    Reply
  • 31. mája 2018 at 10:09
   Permalink

   Vážený Genossekamerade Vašku,

   mám k Vám 2 otázky:

   1) Kdo je to, dle Vašeho mínění, PRAVÝ „KOMUNISTA“?
   2) Kdo je to, dle Vašeho mínění, „ANTIKOMUNISTA“?

   „Buď práci čest“
   – Tomáš BAŤA
   https://vlast.cz/pozdrav-cest-praci-vymyslel-bata/
   http://www.svobodny-svet.cz/3140/bud-praci-cest.html
   https://blog.bata.cz/inpspirativni_myslenky/

   PS: Píšu Vám tentokráte v jazyce českém, jelikož obsahu mých příspěvků v jazyce slovenském zjevně nerozumíte – věřím resp. chci věřit, že jedná se jen o bariéru jazykovou, a nikoliv o tzv. funkční negramotnost (https://en.wikipedia.org/wiki/Functional_illiteracy). Jestli máte potíž i s porozuměním jazyku českému, neváhejte a klidně mi napište, pokusím se přeložit Vám vše do moravštiny! ;-)

   Reply
 • 31. mája 2018 at 12:56
  Permalink

  Pán Vašek, ááááách, myslíte na to , že nemáte tých povestných „devět životů kočky“. Chápem Vás, viď moja básnička:

  AUTOPORTRÉT
  Krajina mojej duše-
  trópy, savany, púšte,
  pohoria, priepasti,skaly,
  balvan i kamienok malý,
  stratený v mori DOKONALÝCH.

  Reply
 • 31. mája 2018 at 16:30
  Permalink

  Paní Slavomíro, srdečně Vás zdravím v poslední májový den t.r. )

  Vřelé díky Vám za verše, plně přiléhavé danému stavu věcí. Ani nevíte, nakolik jste mi těmi verši zlepšila náladu. Víte, v mých 58 letech mám již právo tak trochu bilancovat. A povím Vám jedno. Dokud existoval evropský socialistický systém díky zemi Sovětů, nikdy na této planetě nebylo lépe. Moje maminka, rovněž přesvědčená komunistka, která mi snad ve všem byla velikým vzorem, zemřela začátkem října 2006. A než opustila tento svět, stačila mi říci prorocká slova, na která nikdy nezapomenu: „Vašku, synu můj, už nebude dobře, dobře už bylo.“ (

  S úctou Vašek V.

  POSTSKRIPTUM
  Paní Slavomíro, když už jste mi věnovala ony verše, dovolím si Vám sdělit toto. Žila na této planetě jistá básnířka Julija Drunina. 20.11.1991, pár měsíců po rozbití Sovětského svazu trojicí velezrádců v čele s M.G., odešla dobrovolně z pozemského života. V dopise na rozloučenou napsala, cituji: „Proč odcházím? Podle mne zůstávat v tomto hrozném, rvavém světě, stvořeném pro byznysmeny s železnými lokty, může tak nedokonalá bytost jako já – jen s pevným osobním zázemím…“ Konec cit. J. Drunina v předvečer smrti napsala tyto verše.

  OSUDNÝ ČAS

  Mé srdce halí jinovatka,
  ach, jak je chladno v ten osudný čas.
  Vy máte oči řeholníka,
  kdopak kdy viděl takový jas?

  Odcházím, život mne vysílil.
  Jen zpovzdálí a tiše
  (přec jen mě kdysi pokřtili)
  modlitbu zašlu výše
  za takové, jež zvolila má zem,
  a vy jste mezi nimi také předurčen
  udržet naše Rusko nad srázem.

  Však bojím se, že i vy jste bezmocný,
  a proto volím smrt v tom moři běd.
  K tomu, jak Rusko padá v propast tmy,
  já nemohu a nechci přihlížet.

  Reply
  • 31. mája 2018 at 17:46
   Permalink

   Ďakujem pán Vašek, to je veľmi smutný príbeh. Ja milujem ruskú literatúru, a tak Vám napíšem niečo optimistickejšie: …i Volga začína studničkou./Paustovskij/

   Reply
 • 24. februára 2019 at 0:05
  Permalink

  Pravda je len jedna. Boli komunisti a tiež komunisti. Jedni pracovali v prospech ľudí, tí druhí v prospech seba. Jedni obetovali aj svoje životy tí druhí hľadali len výhody . Veľa z tých tiež komunistov si založilo svoju existenciu na špehovaní a potieraní kresťanov, namiesto odbornej zdatnosti. Tak to tak muselo zákonite dopadnúť. My sme zvláštny národ. V sekunde sme zabudli, že nám komunistický režim zabezpečil prácu, vzdelanie, slušný život a išli sme štrngať kľúčmi. Málo kto sa pozastavil nad tým, čo si to chcú vyštrngať. Zabudli sme na spomienky starých rodičov, akú biedu zažívali za kapitalizmu, ľudia očakávali obrovské platy a lacné autá. takú odpoveď som dostala, za čo ide kolega štrngať. Nuž áno , niekto sa toho dočkal. Ale čo dostali tí, čo drú za minimálnu mzdu, nezamestnaní, tí, čo si nemôžu dovoliť dať študovať deti ? A nepoučili sme sa. Veru nie. Ach, veru nie sme holubičí národ, skôr nevďačný a k tomu neprezieravý.

  Reply
 • 24. februára 2019 at 11:22
  Permalink

  Minule som čítal tento status:
  „Za bývalého režimu chodili ľudia usmiati, navzájom si vážili jeden druhého, uctievali sa, pomáhali si navzájom, venovali sa svojim rodinám, každý kto mohol pracovať mal prácu. Jedinou starosťou väčšiny ľudí bolo rozhodnúť sa s kým a ako prežijú víkend. Teraz za tejto doby chodia ľudia uzatvorení do seba, smutní, v takmer každej rodine je nejaký existenčný alebo rodinný problém, mladí ľudia sa rozvádzajú, alebo pre istotu žijú ako druh s družkou, majú problém s bývaním a pod. Starosť s rozhodovaním sa o tom, ako prežijú víkend, vystriedala u mnohých starosť za čo kúpia svojim deťom topánky, oblečenie, kde zoženú peniaze na školské potreby, na lieky, za čo zaplatia elektriku, bývanie, strach z toho kedy ich osloví exekútor.“

  Myslím, že trocha objektívnosti by nezaškodilo. Áno sociálna politika bola lepšia a aj práca bola (myslím si, že momentálne je aj teraz) a hlavne stavali sa byty, ktoré však neboli celkom zadarmo, ako sa to tvrdí, ale dodnes dobre slúžia.
  No boli tam aj zápory, ale to je len môj osobný názor a moja skúsenosť. Ako negatívum beriem fakt, že robotníci, možno nie všetci, žili od výplaty k výplate a o nejakom luxusnom živote sa určite nedalo hovoriť. Mali sme vedúceho, ktorý namiesto toho, aby pracujúcim zdvihol platy, tak im pred výplatou požičiaval za nehorázne úroky! Teraz to majú robotníci ešte horšie, ale tiež nie všade. Taktiež predstavitelia strany na úrovni okresu, či kraja sa nezaujímali o názory a problémy radových členov. To je moja osobná skúsenosť, možno má niekto inú.
  Vždy bude skupina, ktorá socializmus bude chváliť a naopak skupina, ktorá ho bude haniť. Pravda bude niekde medzi. Faktom ostáva, že nakoniec aj udalosti z novembra 1989 svedčia o tom, že občania až tak spokojní neboli. A svedčí o tom aj pre mňa prekvapivý fakt, že v roku 1975, teda za socializmu na Slovensku zomrelo následkom samovraždy 644 ľudí a v roku 1985, to už bolo 748 ľudí! Prekvapivo pre mňa sa to číslo za súčastného kapitalizmu nezdvihlo. Viac tu: https://www.topky.sk/cl/10/1423041/Psychiater-vyvratil-mytus–ze-za-socializmu-sme-zili-stastny-zivot–Poctom-samovrazd-?fbclid=IwAR13MhBGIgTupCcR-E39tCA45YZDDpHxSAc-yDHvaR_0sl9OwCKM9urX5jI

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *