Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Partia neoliberálnych aktivistov v RTVS okolo Hanzelovej a Dobšinského pripravila petíciu proti manažmentu RTVS. V nej sa otvorene hlásia k tomu, že nechcú do debát pozývať ľudí s iným názorom. A tvária sa, že tak je to normálne. Toto vypotili: „Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.“ Tak si túto kolosálnu ideologickú hlúposť podrobne rozoberme.

Neoliberálne detičky odmietajú, aby ich reportáže a diskusie „umelo“ vyvažovali osoby, ktoré „bla-bla“. Len pre pochopenie: „umelo“ odkazuje na ľudí s iným názorom. Ich diskusie sú väčšinou niečo ako 50 odtieňov modrej. Zavolajú pravičiara Naďa, aby sa „do krvi pohádal“ s pravičiarom Demešom, do toho Mesežnikov, Benčík, Duleba či nejaký iný poberateľ grantov od amerických nadácií. Na prekvapenie všetkých sa všetci títo kovaní pravičiari zhodnú na tom, že za všetko zlo na svete môže Putin. A Fico. Pri týchto mimoriadne zmysluplných „polemikách“ rôznych neoliberálov a rusofóbov im ako moderátori asistujú Hanzelová, Strižinec či Havran. Aj tí majú zhodou okolností tie isté názory. Však načo to „umelo“ vyvažovať. Toto je RTVS dnes. A vraj je to tak normálne. Drahé detičky, nie, nie je.

Ďalšia poznámočka: neoliberálne detičky odmietajú tých, čo „koketujú s dezinformačnými médiami“. Tak si to rozveďme. Na Slovensku je mediálna scéna nasledovná: všetky médiá hlavného prúdu píšu navlas to isté. SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk, .týždeň – ako cez kopirák. Nenávisť voči Rusku, nenávisť voči Ficovi, USA je zasľúbená zem a Kiska je ňuňuňu. A do toho hecovať ulicu proti vláde. Mimochodom, všetky tieto médiá vlastnia finančné skupiny typu Penta či Eset. Náhodička náhodná.

Ak sa náhodou chcete dopracovať k iným názorom, ktoré nie sú také nenávistné voči vláde či voči Rusku, tak sa k nim dostanete len cez „alternatívne médiá“. Tie citujú autorov, ktorí majú iný názor, či už zľava (Chmelár, Blaha, Krejčí, Fábry atď.) alebo sprava (Čarnogurský, Klaus atď.). Ale ak vás tieto weby citujú, tak to vlastne znamená, že „koketujete“ s webmi, ktoré Hanzelová a Dobšinský stopercentne vyhodnotia ako „dezinformačné“. A podporia to určite nejakou štúdiou Nadácie otvorenej spoločnosti, alebo projektom Konšpirátori. Sk, ktorý tvoria dvorní rusofóbovia ako Smatana, Hvorecký či Fulmek. A sme doma. Do RTVS vás nepozvú, lebo koketujete s čírym zlom. Inak povedané – lebo máte iný názor. Ste ľavičiar a nekopete do Ruska. Hanzelová a Dobšinský si takto vytvoria alibi, aby mohli pozývať len hostí s tým správnym názorom – a teda svojich ľudí. Proamerických liberálov a ich odnože. A ešte sa tým pýšia v petícii. Fantastické. Orwell by tlieskal.

V petícii sa ako ďalšie kritérium spomína „expertíza na danú oblasť“, ktorú – len tak na pobavenie – má vyhodnocovať Hanzelová, ktorá nemá ani len dokončené vysokoškolské vzdelanie. To len tak na dotvorenie atmosféry v RTVS… Arogancia liberálnych aktivistov je priam impozantná.

A posledné kritérium – hosť v relácii nemá mať politické ambície. Pod slovom „politické ambície“ neoliberálne detičky asi chápu, že niekto chce kandidovať na nejaký politický post, ale zabúdajú, že politika je širší pojem – politické ambície majú predovšetkým ľudia ako Hanzelová a Dobšinský, ktorí sa namiesto novinárskej práce snažia bez akéhokoľvek demokratického mandátu presadzovať svoje politické postoje a zneužívajú na to verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Čiže, ak by sme to brali do dôsledkov, v reláciách a diskusiách by predovšetkým nemali mať miesto oni. Šialenstvom je, že tam nielen miesto majú, ale sú dokonca v úlohe akože nestranných a nezávislých moderátorov.

Verejnoprávna televízia nie je vlastníctvom hŕstky aktivistov. Má slúžiť verejnosti. Celej verejnosti, nielen bratislavským neoliberálom. Dlhé roky sú z neobjektivity a ideologickej nadpráce RTVS doslova znechutení všetci tí, čo nevyznávajú neoliberálny svetonázor. Čo je viac než polovica Slovenska. Ľudia musia platiť za to, aby ich niekto indoktrinoval svojimi pravicovými názormi. Je to neférové, je to nedemokratické a je to neprofesionálne. Verejnoprávna televízia si nikdy nemôže získať dôveru slovenskej spoločnosti, alebo aspoň jej významnej časti, pokiaľ tam budú robiť namiesto novinárov neoliberálni aktivisti.

Ak nejaká teta odíde z telky, lebo sa jej nepáči, že jej znížia plat, je absurdné, aby teraz iné médiá vyvíjali tlak na RTVS. Je absurdné, aby niekto útočil na vedenie televízie za to, že má vlastnú predstavu, ako vrátiť RTVS profesionalitu a nezávislosť. Je absurdné, aby sa v RTVS zabetónovali opoziční aktivisti a akúkoľvek zmenu vydávali za útok na slobodu slova – najväčším útokom na slobodu slova je práve ich jednostranná a ideologicky vyhranená „žurnalistika“.

Za to, ako bude vyzerať RTVS, je zodpovedný manažment RTVS a nie redaktori Denníka N, SME či neoliberálni aktivisti. Okupácia verejnoprávneho priestoru neoliberálmi musí skončiť. Ako politik sa nemôžem starať do toho, čo sa v RTVS deje. Ale názor na to mať môžem. A ten je jasný: už včera bolo neskoro.


PhDr. Ľuboš Blaha, PhD., autor je filozof, politológ a poslanec NRSR

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


12 thoughts on “Ľuboš Blaha o neoliberalizácii RTVS

 • 5. apríla 2018 at 11:38
  Permalink

  My poplatky za RTVS platíme, no prepíname, vypíname; skrátka sledujeme objektívnejšie média.

  Reply
 • 5. apríla 2018 at 11:50
  Permalink

  Fantastické, kam až môže zájsť to, že sa naša spoločná ustanovizeň ponechá na „slobodný a demokratický samovývoj“. Zrazu sa len pozeráme, že tu máme akýsi štát v štáte, na ktorý ten skutočný štát nemá, alebo sa bojí mať vplyv.

  Výberom „správnych ľudí“ do riadiacich pozícií sa zabezpečilo to, aby si oni povyberali znovu tých „správnych ľudí“ ako svojich podriadených. takto sa nám RTVS krásne prečistila do prokapitalistického, proseveroatlantického, prozápadného, proliberálneho pravicového plátku. Konzervativizmus a konzervatívne názory sú prípustné len ak majú prokapitalistom poslúžiť na očierňovanie ľavice, komunistov a socializmu.

  Toto všetko prebiehalo od roku 1998, kedy sa nám „Mečiarova“ televízia menila na hlásnu trúbu kapitalizmu. Vždy ma zarazilo, že zrazu medzi spravodajcami neboli ľudia v strednom a staršom veku. Asi od roku 1998 bolo treba ovládať hlavne angličtinu, aby sa nám zo „zahraničných“ novinárov stali dobrí prekladatelia západných agentúr a spravodajstva – bez „poškodenia“ patričného ideologického „usmernenia“ v prebratej správe.

  No a Smer sa na toto počas svojej 10 ročnej vlády len prizeral – len aby sa nám tu nerozštekali sereščatá z mimovládok, tlače, len aby nás nekarhali eurozväzáčikovia, či nebodaj aj kovbojstanci spoza mláky.

  Je paradoxné, že si komunisti MUSIA už dve desaťročia zaplatiť za znôšky protikomunistickej propagandy, že komunisti okrem predvolebných besied nedostávajú desaťročia možnosť vystúpiť vo verejnoprávnej tlači, či aspoň predstaviť svoje názory a postoje.
  Kto sa opýta Vacvalovej či Lasicu, či sú spokojní s výdělkem na ktorý im prispeli aj komunisti , na ktorých nemajú dobrého slova v rámci ich nadsadeného spomienkového akože „humoru“.

  Pán Blaha, píšete : „Okupácia verejnoprávneho priestoru neoliberálmi musí skončiť.“
  To akože sama ?! Nebláznite, s takým osobným vybavením, aké teraz RTVS má to nie je v najbližšom storočí možné.

  Parlament ( nie vláda ) by mala mať možnosť zasahovať do RTVS v prípade, že vznesie námietky ku objektivite a nestrannosti spravodajstva.

  Reply
 • 5. apríla 2018 at 12:38
  Permalink

  Dobrý novinár je taký, ktorého svetonázor a politickú náklonnosť neviem z jeho práce určiť.

  V RTVS sa to ale vôbec nedarí nasledovným aktivistom :

  Baková, Gyarfašová, svojho času 25 ročná, ževraj ELITNÁ redaktorka STV Hajzelová, Jánošíková, snaží sa Kajtárová, Strižinec, Vítková, no a triedou samou o sebe je Dobšinský, ktorého mali už dávno poslať späť k mamičke, aby ho konečne naučila neskákať človeku do reči v štvrtine prvej vety.

  Ostatní sú tiež zaraditeľní, keď už nie pre „názor“, tak pre autocenzúru, ktorá im nedovolí prekročiť povolený rámec kapitalizmus-západ-liberalizmus-protikomunistický konzervativizmus-protikomunizmus-militarizmus- imperializmus. Pôžička je sviňa…

  Spravodajstvo má nové vedenie, avšak ešte nebadám v spravodajstve nejaké zmeny smerom ku nestranosti a rôznorodosti. Nemám však veľké očakávania, pretože Čugurijan ako novinár spadal presne do vyššie popísaného rámca, na rozdiel od naciknedlíka Huďa, ktorý v zahraničnom spravodajstve predstavoval okrem názoru aj protinázor. Toho však slobodne a demokraticky z RTVS „odišli“.

  Reply
 • 5. apríla 2018 at 13:34
  Permalink

  Dnešný stav RTVS je dielo Václava Miku. Tento bol zvolený do čela RTVS v auguste 2012 za druhej vlády Roberta Fica, a to poslancami Smeru. Vtedy mal Smer 83 poslancov a postavil jednofarebnú vládu.
  Takže kto je zodpovedný za dnešný stav v RTVS?

  Reply
 • 6. apríla 2018 at 6:20
  Permalink

  Zaujímavé je ako to stále smer fico blaha a spol ZAHRAJÚ každý deň !
  Každý deň sa smeráci tvárite my nič my muzikanti !
  Od roku 2006 ste pri moci = vyše 120 mesiacov a ???
  Svoju zodpovednosť spolu so svojimi voličmi nezmyjete, nezahodíte, NEZAHOVORÍTE !!!

  Reply
  • 6. apríla 2018 at 14:21
   Permalink

   Veru tak. Jedna vec sú ľavicové evanjeliá a druhá pravicové skutky …

   Reply
 • 6. apríla 2018 at 11:50
  Permalink

  Pán Blaha, s Vašimi názormi často súhlasím, som rada, že si nedávate servítku pred ústa a kritizujete ostro čo kritizovať treba. Preboha Vás ale žiadam, prestaňte aj Vy v kontexte s neoliberálmi používať prívlastok „bratislavskí“. Uráža ma to ako bratislavčanku a uráža ma to najmä preto, že gro tých neoliberálov má v BA len prechodný pobyt alebo aj keď trvalý, nie je BA ich rodným mestom! Uvádzajte preto korektne označenie „slovenskí neoliberáli“ tak ako to zodpovedá skutočnosti! Samotný fakt, že revú z územia Bratislavy ešte neznamená, že sú to bratislavskí….takto zbytočne podporujete regionálne trenice, ktoré už zachádzajú za únosnú mieru, kedy je Bratislave a bratislavčanom pripisovaný každý hriech kdekoho dovandrovalého! Len si prebehnite zoznam tých neoliberálov, napr. z Progresívneho Slovenska…prosím Vás! Veď ich vodca je z Popradu ako náš prezident! Akí teda bratislavskí neoliberáli?! Ja som z BA, neviem si nájsť napriek vzdelaniu a praxi zamestnanie tu v mojom meste po pauze s deťmi, všade sú narvatí práve tí slovenskí neoliberáli, ktorí na rozdiel odo mňa, majú veškerú podporu svojich regionálnych spriaznencov! Vrhajte negatívny tieň kam patrí, ak je v Ba zmes neoliberálov z rôznych končín republiky, nevolajte ich bratislavskými! Nimi nie sú, nikdy neboli a nikdy nebudú! Tu a odtiaľto len škodia! Celej republike ako aj bratislavčanom! Pozrite sa čo za banda je vo Vami kritizovanej RTVS. Hádajte koľko tých neoliberálov je bratislavských! Ak sa im tu nepáči, môžu ísť nazad domov, ja veľmi rada vezmem jedno z ich miest! Na rozdiel od pani Hanzelovej, ja ukončenú VŠ mám, dokonca doktorátom a na rozdiel od nej a jej podobných mne neoliberálne nehrabe. Vďaka za pochopenie a za nápravu.

  Reply
  • 6. apríla 2018 at 12:02
   Permalink

   Súhlasím, len upozorňujem, že zrovna spomenutá Hanzelová je z BA. Inak máte pravdu, netreba tu škatulkovať a nálepkovať. Označenie „slovenskí“ je objektívne.

   Reply
   • 6. apríla 2018 at 14:16
    Permalink

    Hajzelová je práveže horehronka z Brezna … pôvodom,

    na rozdiel od Blahu, čo je rodený Péétržkár, né.

    Reply
 • 6. apríla 2018 at 19:27
  Permalink

  Slušne neslušne aj v RTVS?
  Tieto dni hlavne na námestiach sa nesú v duchu za slušné Slovensko. Nie vždy sa však podľa tohto hesla všetci aj správajú. Konkrétne časť občanov, ktorí sa považujú za slušných, neznesie iný názor, ako je ten ich. Na internetových diskusiách vidíme hrubé urážky ľudí, ktorí majú iný názor ako tzv. slušní občania. Sám mám s tým osobné skúsenosti. No je nehorázne, ak napíšete sťažnosť na RTVS ohľadom nevyváženosti a neobjektívneho informovania v STV ohľadom protestov a namiesto odpovede sa dočkáte hrubých urážok. Viem zatiaľ o dvoch prípadoch kedy sa diváci takto sťažovali cestou oficiálnych e-mailov RTVS a dostali urážlivú odpoveď v mene RTVS, síce z neoficiálneho mailu, ale pisateľ zjavne poznal obsah sťažností a mal prístup k oficiálnym e-mailom RTVS, kde boli sťažnosti podané. Podľa mňa je viac než pravdepodobné, že je to zamestnanec RTVS platený daňovými poplatníkmi, ktorý takto zneužil svoje služobné postavenie, čím poškodil meno RTVS a dopustil sa na cti utŕhania. Ak má niekto podobné skúsenosti, prosím napíšte mi na : https://v-hano.webnode.sk/kontakt/

  Reply
 • 6. apríla 2018 at 22:24
  Permalink

  Pán Hano, asi tam platí pravidlo: Platiť musíte, sťažovať sa nesmiete, skrátka demoKRACIA.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *