Ľuboš Blaha vracia úder mainstreamu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ľuboš Blaha opäť tvrdo útočí na dobovú propagandu. Tento krát si podal Kiskovho poradcu Baťa, ktorý na neho zaútočil a taktiež Denník N, ktorý scenzuroval blogerku Kováčová v kauze farmára Oravca. Komentár sme zverejnili so súhlasom autorky na DAV DVA.  Vyberáme niekoľko komentárov zo sociálnych sietí, kde reaguje na Kiskovho poradcu a kauzu Oravec.


Blaha vs. Kiskov poradca Baťo

Priatelia, píšete mi o nejakom statuse Rada Baťa. Netušil som, kto to je, tak som si to meno vygooglil. A stále som si nebol istý, prečo by som mal na neho reagovať – jediné, čo podľa wikipédie v živote dosiahol, je to, že ženu, ktorá by mohla byť jeho matkou, označil za „mimozemšťanku“, čiže zjavne je to hulvát a primitív. Inak nič.

Nemá dokončenú školu, nenapísal žiadne knihy, v politike neznamená nič – to je v poriadku, ak sa niekto nehrá na pravicového intelektuála. Lenže Baťo sa naňho hrá.

A čo je úplne perfektné – je poradcom prezidenta Kisku. Predtým bol poradcom Radičovej. Zaujímalo by ma, čo im radí? Ako nedokončiť školu? Alebo ako urážať ženy? Alebo ako predstierať, že ste intelektuál, aj keď ste nikdy nič intelektuálne nevyprodukovali? Toto je škandál, že takíto prázdni ľudia radia slovenským pravicovým politikom. Ono tak potom aj slovenská liberálna pravica vyzerá…

Ale nakoniec som si povedal, že reagovať treba, pretože toto nie je o Baťovi, toto je o Kiskovi. Status, čo napísal tento jednoduchý človiečik je vizitkou Prezidentského paláca a nenávistnej paranoidnej atmosféry, aká v ňom panuje. Podľa Baťa vraj SMER vedie „hybridnú dezinformačnú kampaň“. A mňa a Pellegriniho označil za „pripečených“ a „bezobsažných“.

Len dve veci:

Po prvé, milý pán Baťo, všetky tie reči o hybridných vojnách, ruských agentoch a zlých Putinoch sú len dôkazom, že jednoducho neviete diskutovať. Ak narazíte na argument, ktorý vybočuje z vašej neoliberálnej ideológie, okamžite to musí byť svetové sprisahanie na čele s Putinom a Ficom. A najnovšie aj s Blahom a Pellegrinim. Nedokážete akceptovať iný názor a nedokážete sa s ním inteligentne vysporiadať. Ostáva sa vyhovárať na „hybridné vojny“, „dezinformácie“, „extrémizmus“.

A pritom by stačilo dokončiť si školu a normálne argumentovať. Lebo takto len šírite nenávisť a ste hanbou liberalizmu, hanbou pravice. A keďže Vy ste tu ten „intelektuál“ a Kiska je ten, ktorému ako „intelektuál“ radíte, potom ani nechcem vedieť, v akom zúfalom mentálnom stave je prezident, ak je na tom ešte horšie ako Vy. Čistá katastrofa.

Po druhé, drahý pán Baťo, nič „pripečenejšie“ a „bezobsažnejšie“ ako sú prejavy Vášho šéfa nikdy nezočilo svetlo sveta. Však Váš milovaný boss, ktorému robíte podržtašku, dokola číta iba tie isté frázy, marketingové floskule a prázdne slogany. Jediné, čo je v jeho prejavoch autentické, to sú jeho patetické povzdychy. Nič viac. Vy to nevidíte, akú hanbu robí prezidentskému úradu? Alebo mu to rovno radíte?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že keď Váš vodca náhodou niečo povie bez papiera, tak to pomotá – ako keď hovoril, že obchod musí stáť nad ľudskými právami. Ja som teda nikdy nič pripečenejšie nepočul. Vy áno?

Prepáčte, ak sa Vy vyjadrujete o ústavných činiteľoch ako o „mimozemšťanoch“, „pripečených“ či „bláznoch“, tak si preboha aspoň uvedomte, že pracujete pre daňového podvodníka, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou spáchal volebný podvod a ošklbal o pozemok nevinného človeka. Alebo aj to je „hybridná vojna“? Aj za to môže Putin?

Neviem, čo je pripečenejšie, ako to, že robíte pre človeka, ktorý šíri nenávisť proti Rusku, hlása militarizáciu a zbrojenie. Alebo aby som použil váš slovník – robíte pre človeka, ktorý šíri americkú hybridnú vojnu a dezinformácie. Aby zbrojil proti krajine, ktorá má desaťnásobne nižší rozpočet na armádu ako NATO. Uvedomujete si vôbec, pán Baťo, že robíte užitočného idiota americkým zbrojárom? Že šírite vojnové myslenie?

Prepáčte, ale ak naozaj robíte poradcu Kiskovi, vážený pán Baťo, veľa vecí to vysvetľuje. Aj úroveň jeho prejavov. Aj jeho štvavý politický štýl, ktorým rozdeľuje krajinu a vnáša medzi ľudí svár.

Kiska sa zjavne obklopil ľuďmi bez vzdelania, morálky a úcty k človeku. A tak aj pôsobí na svojom poste. Zmätene, nemorálne a arogantne. Ako jeho slaboduchý poradca.

Zbohom, pán Baťo, už o Vás nechcem počuť – nerád strácam čas s ľuďmi, čo za to nestoja.


Blaha o kauze Oravec a cenzúre v Denníku N

Farmár Oravec reagoval na blog Andrey Kováčovej. Denník SME túto reakciu uverejnil, aj keď pôvodný text Kováčovej zmazal. Perfektné – Oravec vlastne reagoval na niečo, čo neexistuje a na niekoho, kto neexistuje. Čistý surrealizmus. Takto to dopadne, keď fašisti vedú diskusiu – protivníka zlikvidujú a oni si len tárajú sami k sebe a hovoria tomu žurnalistika. Bravó ?

No a čože to vlastne farmár Oravec odkazuje?

1) Najskôr ďakuje Kováčovej. No áno – to dievča napísalo odvážny investigatívny blog. Kiež by takto pekne poďakovali aj veľkí liberáli z Denníka N a nerobili cenzúru.

2) Potom farmár potvrdzuje, že dostal všetky agrodotácie od štátu, o ktorých Kováčová písala. S výnimkou nejakých dvoch okrajových. Čiže potvrdzuje, že Kováčová písala pravdu.

3) Vzápätí sa Oravec vyhlasuje za „ekonomicky zdatného“ a vraj sa nikdy nepovažoval za maličkého farmára. Pointa je, že aj v tomto mala Kováčová pravdu – Oravec nie je žiaden ubitý chudobný roľník, ale milionár.

4) Oravec potom dopĺňa všetky tie reči o tvrdej práci, vďaka ktorej sa stal milionár – poznáte to, hovoria to všetci od Baštrnáka cez Kisku až po Haščáka. Aj agrobaróni. Aj Boris Kollár to hovorí. A tak. Dávajú prácu ľuďom (rozumej – vykorisťujú ľudí), platia dane (rozumej – musia ich platiť) a tvrdo pracujú (rozumej – špekulujú, ako dostať dotáciu).

5) Oravec sa v celom blogu vystatuje, ako vyhráva súdy. Lenže to moc nejde dokopy s naratívom opozičných médií, podľa ktorých sú súdy skorumpované a tak. Po všetkých tých článkoch a blogoch o zlom súdnictve má byť teraz akože vrcholným dôkazom morálnej bezúhonnosti agrobaróna to, že nejako rozhodol súd. Liberálni chlapci by si mali rozmyslieť, či teda rešpektujú súdy alebo nie. Lebo v prípade kohokoľvek iného by už redaktori žhavili perá a písali o tom, ako zle, mafiánsky a zlodejsky rozhodol nejaký skorumpovaný sudca – poznáte to. Takže čo svojim odkazom na súdy dokazuje Oravec? Pre liberálov vonkoncom nič.

Takže, aby sme si to zhrnuli: Kováčovej v blogu vadilo, že sa tu vytvára obraz, ako chudobní zúbožení roľníci protestujú proti vláde a ľudia im zo solidarity nosili raňajky a naftu. A ukázala, že jeden z organizátorov je mimoriadne „ekonomicky zdatný“ a čerpá kopu dotácií. Milionár. Agrobarón. Čiže je dosť nemorálne, ak sa hrá na ubitého roľníka, ktorý potrebuje raňajky a naftu od ľudí. Toto bola pointa. A Oravec to potvrdil. Vybavené. Bodka.

Keby sa do toho nezapojil Denník N svojou cenzúrou, tak by to bolo ukončené – ľudia nech si názor urobia sami, či chcú nosiť raňajky a naftu takýmto milionárom. Takto z toho vyznel hlúpo agrobarón z Gyňova aj cenzorský Denník N.

Oravec nie je typickým roľníkom. Tí si zaslúžia pomoc. Oravec je ten, kto údajne malých roľníkov vykorisťuje. Jeho maniere sú vraj veľmi drsné a pochybné, aspoň čo mi v posledné dni píšu ľudia z Východu. Žiadna nevinná ľútostivá mačička. Ale riadny rotvajler.

Hej, hej, ale vyhráva súdy. Mimochodom, minule súd pustil Kočnera a Ruska. To sú tie súdy, o ktorých píše Segnor Latifundista? Ja len, že celá táto Oravcova kampaň smrdí – ako všetko, okolo čoho sa motajú oligarchovia, milionári a agrobaróni.

Sorry, ale Kováčová mala vo všetkom pravdu. Ďakujem, pán Oravec, že ste to potvrdili. So srdečnými pozdravmi do Gyňova 


Denník N vymazal blog o milionárovi z Gyňova, ktorý sa hrá na ubitého roľníka, no na agrodotáciach získal niekoľko miliónov. Ešte raz – oni to normálne vymazali. A Samuel Marec z Denníka N už možno píše na autorku blogu trestné oznámenie – však nepísala to, čo si želá liberálna kaviareň, tak ju treba zavrieť, upáliť, zakázať! Hneď a zaraz! Sviňa jedna extrémistická – čo si to vôbec dovoľuje pátrať po majetku Františka Oravca, úbohého chudobného traktoristu, ktorý spolu so Slušným Slovenskom bojuje za kozmickú spravodlivosť, fotí sa s Kiskom a zemiačikmi… A popri tom poberá milióny na dotáciách.

A viete, čo je na tom najobludnejšie. Z čisto novinárskeho pohľadu ide v blogu na Denníku N o klasickú investigatívu – mimochodom, niečo také robil aj Kuciak. Hľadal prepojenia na Googli, prezeral databázy, porovnával čísla. A keď nejaké podozrenie našiel, napísal o tom. Za toto by mali v Denníku N bloggerke tlieskať. A pozrite sa, čo robia. Pozrite sa, ako surovo opľúvajú Kuciakov odkaz jeho najdrahší kolegovia – bez mihnutia oka vymažú investigatívny blog, lebo sa im nehodí, že terčom nie je Fico, ale niekto, s kým robia liberáli kampaň proti vláde. Toto je z novinárskeho hľadiska obludný faul.

Myslím, že v dejinách slovenskej žurnalistiky ide o jeden z najtrápnejších pokusov o cenzúru – Denník N sa týmto prepadol na úroveň Strážnej veže a to nechcem uraziť jehovistov. Hlavne, že sa oháňajú slobodou a demokraciou. A liberalizmom. A investigatívou. A Kuciakom. A odvahou. A pravdou. A tak. A potom šup a nepohodlná pravda ide do koša – lebo sa nehodí do krámu. Hanba, chlapci. Veľká hanba. Toto vám fakt nevyšlo.

Mimochodom, tu je ten článok – jeho archívna verzia. Priatelia, zdieľajte to, nech sa to šíri. Nech z toho Denník N aj trafí šľak – a nech každý vidí, že v sebe slovenskí neoliberálni novinári nemajú ani kúsok cti.

https://archive.fo/6qqCi


Kauza Oravec odhalila niekoľko zaujímavých vecí.

Po prvé, milionári sa hrajú na sociálne prípady. Ľudia im nosia naftu a raňajky, zatiaľ čo ubitý roľník František točí milióny. Viva la revolución!

Po druhé, neoliberáli zneužívajú naivných ľudí na kampaň proti vláde prostredníctvom Denníka N a Slušného Slovenska, čo sú oba Kiskove satelity. Kiska je vyrehlený ako lečo, lebo sa chvíľu nehovorí o jeho brutálnych podvodoch a riešia sa traktoristi. Agro-Franta to zariadil, jedného dňa bude na kandidátke, nebojte. Hasta siempre!

Po tretie, ak im na to, ako oblbujú ľudí, niekto dôjde a napíše o tom blog, vymažú ho a potom ich jehovistickí trolovia bombardujú sociálne siete, aby chlapci z Denníka N nevyzneli ako úplní fašisti. Lenže – nepomáha. Ešte aj v debatách na FB sú na nerozoznanie od fašistov – nenávidia, urážajú, povyšujú sa a najradšej by zničili akúkoľvek kritiku, akýkoľvek iný názor. N-trolovia = novodobí liberálni extrémisti.

Po štvrté, svet priemerného N-trola je znôžka paranoidných predstáv, konšpiračných blábolov a ideologickej zaslepenosti. Akákoľvek kritika je v jeho mentálnom svete zosnovaná zo Súmračnej, prípadne rovno Putinom. Comandante Blaha riadi svoju konšpiračnú červenú gerilu, ktorá chce zničiť slobodný svet McDonaldov a Kiskov, svet mládežníckeho Slušného Slovenska, spitej Pohody, mimovládnej otvorenej spoločnosti a spokojných roľníkov, v ktorom by všetko náramne krásne neoliberálne fungovalo, nebyť Putina, Fica a Blahu. A Kováčovej – ak vôbec existuje. Ktovie, možno sa pod týmto menom skrýva sám Putin, ktorý útočí na úbohého traktoristu z Gyňova, aby rozmetal náš blažený západný liberálny kapitalizmus.

Kauza Oravec je najzábavnejšou kapitolou politických dejín na Slovensku. V štýle Bolka Polívku a jeho „tata není moj tata?“. Traktorista neni traktorista, ale agro-milionár. Denník N nie je liberálne médium, ale banda cenzorov. A liberáli nie sú liberáli, ale nenávistní jehovisti.

Spravili zo seba kompletných šašov. A za to nemôže ani Putin, ani Fico, ani Blaha. Za to si môžu jedine sami ?


Tak to je gól. Chudobný poľnohospodár z východu, ktorý organizoval protest a išiel Kiskovi darovať krumple, je vlastne milionár, ktorý ťažko zarába na agrodotáciách. Tak sa aspoň píše v blogu na Denníku N. Ak sa to potvrdí, tak to je jeden neuveriteľný podvod – zbohatlíci už nevedia, čo od dobroty. Tento Oravec má majetky, o ktorých sa nám môže len snívať, ale zjavne nemá problém vydávať sa za Čenkovej dieťa.

Prepáčte, ale to si rozšafní milionári na Slovensku vytvorili nejaký nový zvrhlý spôsob zábavy? To je nejaký milionársky šport? Robiť si z ľudí srandu?! Milionár Kiska zbohatol na úžere a dnes sa hrá na ochrancu chudobných. Milionár Kollár chodil na dovolenky s mafiánmi a dnes sa hrá na bojovníka proti mafiánskemu štátu. Milionár Matovič zneužil matku na daňové podvody a dnes sa hrá na najčestnejšie stelesnenie obyčajného človeka. Všetkým vraj záleží na chudobných pracujúcich ľuďoch. No jasné! Kto by neveril?!

A teraz ďalší milionár, akýsi agrobarón František Oravec, si nechal nosiť od bežných ľudí naftu a raňajky. Lebo on chúďa dostal agrodotácie (podľa spomínaného blogu) iba okolo 10 miliónov euro. Prosím, doneste ešte jedny charitatívne raňajky pre pána Oravca, aby neumrel do hladu!

Slovenskí milionári sa zjavne musia strašne nudiť, keď sa hrajú na politikov, aktivistov, spasiteľov, chudáčikov či anjelov. Ja len nechápem, ako im to niekto môže papať aj s navijákom. To je akoby sa nenažrané prasa hralo na dvore na milé štebotavé kuriatko. Veď to je úplne perverzné!

A čo bude ďalej? V slovenskej politike už hádam chýba iba Haščák z Penty. Ten by možno mohol vstúpiť do politiky ako bojovník proti Gorile a iným korupčným schémam. To by bolo úplne perfektné zavŕšenie celej tejto miliónovej frašky. Havran mu v jeho denníku rád napíše, že Haščák je ľavicový dobrodinec, ktorý pomáha chudobným ľuďom a investuje do zdravia. A budeme mať nového spasiteľa. Penta na hrad! Spolu s popradskými úžerníkmi, trnavskými podvodníkmi a východoslovenskými agrobarónmi.

Neviem, ako vy, priatelia, ale už mám tých zhýralých pracháčov plné zuby. Nestačí, že sú arogantní. Nestačí, že takí ako Kiska zbohatli na nešťastí chudobných ľudí. Nestačí, že vykorisťujú zamestnancov. Nestačí, že pašovali drogy. Nestačí, že sa topia v peniazoch, kým ľudia na Slovensku žijú od výplaty k výplate. To im nestačí. Oni sa ešte hrajú na chudáčikov, ktorých treba nežne hladiť a ľutovať. Ťuťuli-muťuli…

Ale raz ľuďom dôjde trpezlivosť. A zatočia s nimi ako to urobili komunisti… Áno, komunisti! Marec, daj ďalšie trestko, starec.


Ľuboš Blaha

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


55 thoughts on “Ľuboš Blaha vracia úder mainstreamu

 • 29. júna 2018 at 18:09
  Permalink

  najväčším suterénom je vaše pôsobenie pán blaha v NRSR !
  zakrývate rozkrádanie dph, štátneho rozpočtu, dotácií, eurofondov, ožobračovanie občanova domácností… za pôsobenia smeru ktorý podporujete a nevidíte na na ňom nič zlé
  sa rozkladá štát, štátna a verejná správa, úrady a inštitúcie pracujú pre mafiánov a paralelné štruktúry

  za vašej pomoci pán blaha idú stovky miliónov štátneho do daňových rajov
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  kradnú sa aj agrodotácie a TAK KAMUFLáž
  KOčNER

  A TERAZ blogerka kováčová

  čo pani blogerka napísala?
  farmár oravec dostával agrodotácie ???

  na rozdiel od vašej roškovej, vadalu a ďalších
  nie je jediný dôkaz že by porušil zákon, alebo pravidlá EU !

  mafia je smer ktorého ste súčasťou

  nevidíte tie prázdne dediny KDE mladí ľudia a aj ďalší odchádzajú
  300 000 za posledných 15 rokov odišlo !
  stotisíce dochádzajú za prácou do zahraničia !
  naše zdravotníctvo na hrane kolapsu

  rozkradnutý štát, zadĺžený a hanba chaos a rozvrat

  TO JE realita ktorú ste na slovensku vytvorili
  oravec má byť iba dymová clona

  jediné šťastie že idú „prázdniny poslancov“
  nemôžte robiť zle obyčajným občanom a chudobným obyvateľom

  ĽAVIČIAR sa nebojí diskutovať o tom čo spôsobil
  PRETOŽE VY ste pán blaha nie ľavičiar ale demagóga trepaj

  celkom nič ste pre tých dole neurobili
  ale pre svojich mafiánov robíte koľko vládzete za peniaze náš všetkých

  Reply
  • 29. júna 2018 at 20:16
   Permalink

   …NO, VIDíTE, REDAKCIA…a potom to takto kontraproduktívne pôsobí na čitateľov už aj tu v DAVDVe, pretože ako keby ste tými zozbieranými „výkrikmi“ Ľuboša Blahu chceli, aby ho ľudia už v budúcnosti nevolili…a ako pekne sme ho ˇfédrovali“ my tu v Bratislave na jeho poslaneckú dráhu v 2012-tom, aj v 2016-tom preto uspel…

   Reply
 • 29. júna 2018 at 18:24
  Permalink

  Trefné, pán Bláha!

  Reply
 • 29. júna 2018 at 20:01
  Permalink

  A nemal by poslanec v NR SR za Smer Sociálnu demokraciu skôr zostavovať zákonodarné iniciatívy, o ktorých sa povedzme tu v DAVDVA a na Diskusnom fóre bavíme? Bývanie pre mladé rodiny napríklad z pôžičky od štátu namiesto zotročovania sa hypotékou, napríklad materská dovolenka hradená plne štátom, ale ešte zásadnejšie – tvorba národných podnikov, tvorba a ochrana štátnych záujmov v ekonomike? …keď som ho ako člen Klubu Nového Slova a člen Smeru SD „kortešoval“ v Petržalke v 2012 pre poslanecký klub NR SR, vtedy ešte horlil za zamestnanecké samosprávy podľa ekonomickej demokracie, dokonca o tom spísal knihu a usporiadali sme o tom besedu pre voličov…vtedy ešte videl v družstevníctve východisko pre mladých na vidieku a pre mladých remeselníkov v mestách – … – a nič. Tieto šarvátky voči „tamtým“ sa dajú robiť aj cez fejsbúk a zadarmo, my sme si ho zvolili ako experta na ľavicový hospodársky program a on z neho zdrhol. Ozaj nechápem to nadšenie z vykrikujúceho poslanca, ktorý mal presadzovať principiálne podporu družstevníctva a národných podnikov…

  Reply
  • 29. júna 2018 at 20:10
   Permalink

   Milá redakcia,keď chcete ozaj propagovať Ľuboša Blahu a trochu aj mu vstúpiť do svedomia, uverejnite úryvky z jeho knihy o ekonomickej demokracii, možno sa spamätá…lebo o neskutočne donebavolajúcich činoch opozície a agrobarónov, či prezidenta a oligarchov dnes už píše a kričí každý „Oľano“, každý „KotlebaLSNS“ i každý „kollarNaša rodina“ a poslanec NR SR za sociálnu demokraciu by sa mal odlíšiť …

   Reply
 • 29. júna 2018 at 21:41
  Permalink

  PS:
  vážení ľavičiari = obhajcovia a podporovatelia blahu, smeru a spol.
  stretnutie predsedov vlád tento týždeň „opätovne“ odhlasovalo
  za 2 minúty predĺženie sankcií PROTI rusku !!!

  o tom blaha ani ň
  o tom na davdva ani ň !

  ale budeme sa tváriť akí sme proruskí a ako sme za spoluprácu na východ

  NIKTO z predsedov štátov EU nebol PROTI sankciám NIKTO !!!
  ani náš predseda vlády = ľavicovej ? slovanskej ? s orientáciou na všetky strany
  a čo na to blaha ? – čuší, hlavu vopchal do piesku
  ako celý DAVDVA

  ale napíšeme ako pred 200 rokmi niekde strieľali do robotníkov
  aká bola kríza v roku 1933
  a že bola druhá svetová vojna

  o TOM čo sa dej dnes v EU a na Slovensku ?
  HLAVA do piesku a čušať a čušať a čušať !

  Reply
  • 29. júna 2018 at 21:56
   Permalink

   No, ak sa to stalo, tak sa deje toto: znie mi z našej čs.kultúry – parafrázujem: „Ak opustíš Rusko, to nezahynie – ak opustíš Rusko – zahynieš“…najnovšie správy z medzinárodného obchodu: Rusko a firmy z krajín Euroázijskej colnej a hospodárskej únie – teda Bielorusko, Kazachstan a ďalšie SNŠ bývalé štáty ZSSR už nevedia o slovenských firmách nič – nezaujímajú ich – nepotrebujú ich tovar – ani neprijímajú ponuky : NEPOTREBUJÚ NÁS. …a pozor, autá nie sú naše – tie sa tu iba montujú, ale predávajú ich obch.zástupcovia materských automobiliek, nie Slovensko. MY ZAHYNIEME ak skončia automobilky…tak ako sme skončili v poľnohospodárstve na eurodotačných resustáciách a v potravinách odkázaní na šľachetnosť že nám už viac fipronilové vajcia a hnilé brazílske mäso nedodajú do reštaurácií, školských jedální a do hypermarketov… – a čo Blaha? Má o čom hovoriť?

   Reply
  • 29. júna 2018 at 23:41
   Permalink

   O tom, že „výživnou“ pôdou ZLA je kapitalizmus, o tom ani ň, že pán „Zvolen“? Hlava do piesku a čušať, čušať, čušať ! Kapitalizmus sa Vám páči, však! Čo to tu hráte ?!

   Reply
   • 30. júna 2018 at 23:18
    Permalink

    Áno pani Kotrádyová páči sa mi taký systém kde nie je DIKTATÚRA.
    Ani červená, ani hnedá, ani peňazí.
    To Vy pani Kotrádyová a ďalší tu velebíte blahu a podobných.
    Tí ktorí majú „pekné“ reči ale slúžia za peniaze nás všetkých mocným.
    Ktorí sa stali súčasťou mafie ktorá ovládla Slovensko.
    Oligarchovia a mafiáni tu majú svoje PARALELNÉ štruktúry ovládajúce štát !
    Bola vojna v Sýrii a dodnes sa neskončila. Koľko bolo PROTESTOV ?
    Koľko ľudí ľavicových a akýchkoľvek demonštrovalo ?
    Opakovane sa HLASOVALO za „staronové“ programové vyhlásenie vlády.
    Ozval sa blaha proti orientácii na NATO?
    Ozval sa proti niečomu o čom tak rád demagogicky hlása ?
    Nie čušal.
    Ako to že ten zlý „kapitalizmus“ sa o robotníkov, roľníkov a ďalších zamestnancov stará a staral tak že naši mladí každý rok v počte nad 15 000 opúšťajú našu republiku?
    Ako to že u nás zomiera na odvrátiteľné choroby 2x viac ľudí ako na západe ?
    Ako to že tu máme chudobu a zadlžený nielen štát, ale aj rodiny, dôchodcov ???
    Ako to že nám a nielen na východe zostávajú prázdne dediny alebo sa vyľudňujú?
    Ako to keď vládne „nedotknuteľný“ smer a jeho demagóg blaha od roku 2006…
    Naštudujte si čo konštatoval špecializovaný súd keď rieši „kočnera“:
    … aktivity pána Kočnera začínajú na hrane zákona niekedy od roku 2006…!!!
    viete KTO od vtedy vládne ???
    Výživnou pôdou zla je kapitalizmus – ktorý podporujete tým, že velebíte blahu.
    Tým podporujete to množstvo hodiniek predsedu fica na ktoré nemá zaplatené dane…
    a to je len maličkosť Koľko stále ten jeho byt v Bonaparte ????
    žiga a jeho kšefty s drevom… nepoznáte? naštudujte si ako sa obchoduje s drevom štátnych lesov…
    glváč ??? naozaj neviete
    široký, pór, kmotrík, penta a nielne v dôvere a tých 400 000 000 € ktoré schválil minister počiatek
    a kšefty počiatka a kaliňáka ???
    To nie je kapitalizmus ??? Ten Váš ???

    Žijeme dnes a na Slovensku.
    Báť sa diskutovať o otázkach životnej úrovne, fungovania nášho štátu, úradov, inštitúcií, verejných peňazí…
    To je ten najhorší postup.
    Vážená pani Kotrádyová. Ja mám svoje názory argumenty a nebojím sa diskutovať .
    naberte odvahu a pozrite sa na realitu na Slovensku a uvedomte si že najviac spoluzodpovedný je ten KTO má moc a tí čo ho podporujú…

    Reply
    • 1. júla 2018 at 8:21
     Permalink

     No a máme to, pán „Zvolen“! Kapitalizmus sa Vám páči. No tak si ho potom užívajte! Načo tu chodíte vyplakávať nad chudobou – tučné slová a plný zásobník výkričníkov. Nepáči sa Vám diktatúra? Lenže kapitalizmus je diktatúra – diktatúra bohatých, trdá a neľútostná k nemajetným. Pán „Zvolen“,Vám sa diktatúra páči, lenže ta Vaša – modrá… Možno vidím realitu oveľa lepšie ako Vy. Končím slovami Moliérovho Alcesta „…pravdu sám vždy ocením a nemusím sa riadiť Vaším nadšením.“ A končím definitívne, na Vaše komentáre už reagovať nebudem, nemám rada ľudí Vášho typu. Donedovidenia!

     Reply
     • 1. júla 2018 at 10:46
      Permalink

      Pani Kotrádyová.
      Diktatúra peňazí, mafie, neústavnosti a nezákonnosti. Diktatúra neetickosti a nemorálky !
      To jet o čo máme na Slovensku. K tžomu roky pomáha aj Vás blaha !
      Ale vy sa tvárite že to usa, maďari, marťania LEN nie táto vláda je zopdovedá za stav v akom žijete !

  • 30. júna 2018 at 11:56
   Permalink

   DAVDVA je jasne proti EU a proti NATO, viac krat sme vydali spolocne prehlasenie o tom. Nikde neschovávame hlavu…len nemame kapacity na robenie reportazi o celospolocenskom diani, kedze fungujeme na dobrovolnej baze popri svojich zamestnaniach… ak mate nieco co by ste chceli zverejnit ohladom daneho summitu, alebo hocico zmysluplne, tak to poslite, zverejnime…

   Reply
   • 30. júna 2018 at 23:32
    Permalink

    Nie pán Diczházy. Nejde tu o to či mám niečo ja.
    Naozaj to nechápete ?
    Ide o princíp. Ak je niekto proti EU a proti NATO ako môže byť v NRSR a hlasovať za programové vyhlásenie vlády, ktorá to má práve v ňom a to 2x za dva roky ????
    Ako môže niekto = kto o presne týchto princípoch hovorí sedieť v parlamente za vládnu stranu ktorá cez svojho predsedu tento týždeň opakovane hlasovala ZA sankcie proti RUSKU ?
    To najhoršie je NEVIDIEŤ realitu chudoby, chaosu a nespravodlivosti na Slovensku.
    Tú nespravodlivosť nevytvára ten farmár oravec = nenašiel som jeho jediné porušenie zákona.
    Ale práve ten „ľavicový“ blaha ktorý hlasuje za zákony poškodzujúce drvivú väčšinu obyvateľov a slúžiace pár najbohatším !!!
    Pri tom sa DAVDVA vyhlasuje za „ľavicový“ ???
    V čom ?
    Podľa mňa boli najväčší ľavičiari Štúrovci. Aj s najrevolučnejším Jankom Kráľom !
    Nikdy neslúžili vrchnosti.
    Bojovali aj so zbraňou v ruke.
    Mali svoj plán vzdelávania chudobných a bojovali proti alkoholizmu!
    Ani marx, ani lenin, ani castro, ani che guevara… NEPOMOHLI Slovákom !
    Pomáhali im a zachraňovali ich štúrovci !
    Štúr, Hodža, Hurban, Kalinčiak, Kráľ, Botto, Matuška, Sládkovič, Chalupka…a ďalší
    Tí poznali problémy a snažili sa ich riešiť. Hľadali riešenia a spôsoby a sami priložili
    ruku k dielu ale najviac IM patrí vďaka za ich činy !!!

    Reply
    • 1. júla 2018 at 10:08
     Permalink

     Pane Zvolen, klidný první červencový den Vám přeji.

     Zaujala mě tato Vaše slova: „Ani Marx, ani Lenin, ani Castro, ani Che Guevara… NEPOMOHLI Slovákom!“ Oč mi jde. Slovo NEPOMOHLI jste uvedl velkými písmeny, jména Marxe, Lenina, Castra a Che Guevary jste napsal malými písmeny. Dovolil jsem si Vás opravit. ) Ale to není to podstatné.

     Pane Zvolen, Vy jste totiž očividně nechodil do ZŠ, protože jinak byste přece musel vědět, že na Slovensku působili a vládli po r. 1945 komunisté. Co byl Košický vládní program, víte? Že se původně zoufale zaostalé agrární Slovensko s dráteníky na ulicích pod vedením KSČ stalo vyspělou průmyslovou zemí, víte? Pod jakým vedením se vybudovala Vážská kaskáda, Dubnica nad Váhom atd, víte? Řekl bych, pane kolego, že jste mi porozuměl. )

     P.S.
     Pane Zvolen, ještě jste napsal, že máte rád systém, kde není DIKTATURA, tu jste vypsal velkými písmeny jakbysmet. Něco Vám povím. Bez diktatury by se zhroutil i samotný Vesmír. Když v rodině nebude diktatura rodičů, tak děcka to pak vezmou do svých rukou, občas se to děje, že ano? Když nebude diktatura v podobě organizovaného násilí státu ve smyslu povinné školní docházky, tak do té školy nikdo nepřijde, děcka si pak budou jen hrát s tablety, na jejichž obrazovkách budou věčně honit příšery – až do úplného zblbnutí.

     P.P.S.
     Pane Zvolen, Vy si patrně pletete pojmy diktatura a teror. To ale není totéž.

     Reply
     • 1. júla 2018 at 11:10
      Permalink

      Pane Vašku z Moravy prajem pekný deň.

      Nedá sa diskutovať o pocitoch. Vidím to často a nielen na DAVDVA.
      Pocity môže mať každý aké len chce a ja ich nikomu nechcem vziať.
      Ja rád píšem , diskutujem o faktoch.
      Diktatúra je vždy TEROR. Alebo ste zabudli na 50te roky? Odporúčam Mňačko Ako chutí moc.
      ……
      Vo Švajčiarsku NIKDY nevládla Komunistická strana. Napriek tomu je tam najvyššia na svete zodpovednosť všetkých občanov podieľajúcich sa na moci, na pravidlách ktoré tam fungujú.
      Najviac občanov má cez referendá možnosť smerovať svoju krajinu. Nie je to ľavicovosť?

      Nie je to o diktatúre a terore. Je to o stave a vymožiteľnosti ÚSTAVNOSTI a PRÁVA !
      Chceme mať rovnosť ? bratstvo? slobodu?
      Najľahšie je ponadávať si na zlých „v zahraničí“ a nevidieť vlastné zlyhania.

      Vážený pene Vašku.
      Ako občania „ocenili“ vedúcu úlohu strany vo voľbách roku 1990 !
      Komunistická strana slovenska získala 13,35 % !
      Bolo to najviac a po tomto roku už len klesá a klesá.
      Väčšina „komunistov“ zutekala do iných strán a hnutí a tam robila politiku a biznis !
      Prieskum agentúry AKO Apríl 2018 KSS by volilo 0,3 % !

      Stačí si naštudovať ako bolo zničené a vyľudnené nemecko a rakúsko. Koľko sa oni posunuli od roku 1945 dodnes a ako sme na tom my ?

      Štát vždy tvoria občania. Oni určujú či platí morálka, etika, ústava, zákony…
      Ja píšem dookola o tom istom.
      Nebáť sa pozrieť do zrkadla a nevyhovárať sa na iných ale prevziať zodpovednosť za seba.
      Na Slovensku s tým máme skúsenosti.
      Od roku 2006 vládne vraj najskôr tretia cesta a potom sociálna (ľavicová) demokracia.
      Tiež by sme mohli hovoriť ako rastie hdp, platy, životná úroveň.
      Ale ak sa pozrieme napr. na zdravotníctvo zaostali sme za Vami = Českou republikou o 20 rokov !
      Na vine sú všetci iní len nie voliči čo volia a podporujú kšeftárov, oligarchov, mafiánov.
      Slovensko dnes vyrába najviac áut na počet obyvateľov.
      Naozaj si myslíte že sa máme pre to najlepšie na SVETE?

 • 30. júna 2018 at 20:06
  Permalink

  Kapitalizmus je dnes udržateľný len fašistickou formou vlády aj aj tak všade na svete koná. Slovensko nie je výnimkou, dzurindovci to začali, ficovci zavŕšili. Spojenie korporácii a politikov je dovedené do absolútnej dokonalosti, smerácka NAKA-úderka a špecializované trestnoprávne orgány k tomu doplnili ešte zastrašovací prvok. Dielo je dokonané.
  Na tomto diele sa podieľa aj „Antiglobalista“ a „Che Guevara“ (to nemyslíte vážne pán Perný) Ľuboš Blaha. Odporúčam pánovi Blahovi odčiniť toto zlo spolunapáchané v parlamente a okamžite začať dávať poslanecké návrhy zákonov, ktoré u nás zavedú demokraciu a spravodlivú spoločnosť. Má ešte do konca volebného obdobia dosť času.
  Aj keď, chápem, jeho plamenné revolučné diskusie na nete zaberajú veľa času, ale možno sa s tou schyzofréniou dá ešte niečo urobiť …

  Reply
 • 1. júla 2018 at 13:27
  Permalink

  Pane Zvolen, přečtěte si mé komentáře.

  Diktatúra je vždy TEROR. ►Ale jděte. ) To, že gravitace působí na sebevrahy, ještě neznamená, že ta gravitace je teroristická. Je to diktatura Vesmíru, nikoli však teror, protože pomáhá rozumným, ale škodí sebevražedným blbcům. Rozumíme? )

  Alebo ste zabudli na 50te roky? ►Samozřejmě že jsem nezapomněl na 50. léta s milióny mrtvol v Korejské a Vietnamské válce.

  Mňačko Ako chutí moc. ►Pan Mňačko byl dobrodruh, sám nevěděl, co vlastně chtěl. V exilu pobýval v Izraeli, v Mnichově, ve Vídni a nakonec se usadil nedaleko rakouského Eisenstadtu ve vesnici Großhöflein. Umřít přišel domů. Dojemné. Pan Matuška, český zpěvák, taky zdrhnul z rodné hroudy na Floridu do USA, ale křečáky a záněty žil, stejně jako své zuby, si vždycky zaletěl zhojit do rodného Česka, poněvadž u amer. soudruhů by kvůli jeho zdrav. neduhům prodělal gatě. ))

  Vo Švajčiarsku NIKDY nevládla Komunistická strana. … Najviac občanov má cez referendá možnosť smerovať svoju krajinu. Nie je to ľavicovosť? ►Ne, to není levicovost. Švýcarsko je celosvět. centrem planetární oligarchie, která vždy podporovala nejreakčnější kruhy světa, včetně německého fašismu. Tohle byste měl vědět, pane Zvolen:

  HITLEROVI TAJNÍ BANKÉŘI
  https://www.youtube.com/watch?v=GoTSRU4RFLc

  Najľahšie je ponadávať si na zlých „v zahraničí“ a nevidieť vlastné zlyhania. ►Ale, ale, pane Zvolen, nekecejte nesmysly. Přece víte, že osud světa neřídí břídilové jako Slováci či Češi, ale finanční kolosy jako USA, ČLR, Rusko nebo i již zmíněné Švýcarsko či Izrael, které svým územím a počtem obyvatel je sice maličké, ale svým bankovním vlivem přesahuje nejen své hranice, ale i hranice Evropy.

  Prieskum agentúry AKO Apríl 2018 KSS by volilo 0,3 %! ►To jen dokazuje, že si Slováci naprosto nemají na co stěžovat. Co chtěli, to i dostali. Hlavní zásada slovenského voliče zní: nakopat do prdele komunistům, ale užívat si toho, co se za nich na Slovensku vybudovalo. Paráda, že? ))

  Stačí si naštudovať ako bolo zničené a vyľudnené Nemecko a Rakúsko. Koľko sa oni posunuli od roku 1945 dodnes a ako sme na tom my? ►Tohle jsou levné žvásty. Německo a Rakousko doslova parazituje na nových členských zemích EU, které musí odevzdávat do bruselské pokladny 2x-4x více peněz, než si smí vzít zpět. Tyhle tragicky nerovné podmínky zcela zákonitě musí nejen z Německa a Rakouska učinit doslova ráj na Zemi. To je naprosto dokonalá forma parazitismu na úrovni ekonomického fašismu.

  Štát vždy tvoria občania. Oni určujú či platí morálka, etika, ústava, zákony… ►No jistě, žijeme v burž. parlamentní demokracii, kde to tak funguje. Čili, 99.7 % Slováků nakope komunistům do řiti, aby si pak stěžovali na Luboše Blahu. Fakt, dojemné.

  Tiež by sme mohli hovoriť ako rastie hdp, platy, životná úroveň. ►Ale, no tak. )) HDP není totéž co ND (nár. důchod). Vysoký HDP neznamená vysokou životní úroveň, vysoký ND, jako tomu bylo v ČSSR, však ano. Příklad. Česko má HDP na hlavu ve výši 70 % Německa. Ale platy má Česko oproti Německu sotva 20-30 %. Rozdíl tedy teče Němcovi do pokladny. Proto ND Německa je vysoký, avšak ND Česka je skoro nulový, protože v Česku jsou v cizím vlastnictví již dokonce i manželky Čechů, nejenom fabriky či veškeré tiskoviny.

  Slovensko dnes vyrába najviac áut na počet obyvateľov. ►No a co? Výše jsem to popsal. Máte stejně jako Češi vysoký HDP na hlavu, ale skoro nulový ND, protože Slovákům už nepatří ani to, co jim leze ze zadnice ven.

  Reply
  • 1. júla 2018 at 14:36
   Permalink

   Výborne, pán Vašek !

   Reply
  • 1. júla 2018 at 20:00
   Permalink

   Pan Vašek z Moravy.
   Zhrnul som si to vaše zhrnutie.

   1. Všetko riadia židia a američania = teda oni zariadili že tu máme vládu smeru ktorej súčasťou a propagadistom je pán blaha a to s malou prestávkou od roku 2012.

   2. Nikto za nič nemôže TAK vychádza jediné Na VINE toho ako to na SLOVENSKU „nefunguje“ je zodpovedný jediný človek a ako čítam Vaše riadky som to JA. Nikto iný.

   Reply
   • 2. júla 2018 at 0:44
    Permalink

    Pane Zvolen, mám k Vám pár poznámek.

    Všetko riadia Židia a Američania ►Máte dobré pozorovací schopnosti. )

    teda oni zariadili, že tu máme vládu Smeru ►No, voliči sice rozhodli, ale až po patřičné mediální masáži ze strany těch, kdo to všechno řídí, však víte. )

    Nikto za nič nemôže, TAK vychádza jediné. Na VINE toho ako to na SLOVENSKU „nefunguje“, je zodpovedný jediný človek a ako čítam Vaše riadky som to JA. Nikto iný. ►Pak je to jasné, jste Američan nebo Žid. ))

    Reply
    • 2. júla 2018 at 10:17
     Permalink

     Pane Vašku z Moravy.
     Súhlasím s Vami ale keby som bol ten americký žid, alebo židovský američan nemal by som mať aj taký pas? Stále mám Slovenský.
     PS: Nemohli by ste napísať pánovi blahovi a ďalším na davdva ale aj inde že ich riadia američania a židia. Nech sa netrápia s tým, že vždy inak hlasujú ako rozprávajú. Preto sú ich činy iné ako reči.
     Ďakujem veľmi pekne

     Reply
     • 2. júla 2018 at 12:05
      Permalink

      Pane Zvolen, zdravím Vás na začátku prázdnin.

      Ne náhodou jsem Vás takto pozdravil. Mám 12-letého synovce. V pátek dostal vysvědčení s vyznamenáním (6. třída), byť to bylo s odřenýma ušima. ) Ještě před půl rokem měl totiž matiku a fyziku za 4, nyní za 2, protože jeho obětavý levicový strýček se mu půl roku snažil vysvětlit, že učit se M a F s tužkou v ruce a papírem na stole v kuchyni je důležitější, než od rána do večera prohánět příšery na obrazovce tabletu. ) To jsem jen odbočil hned úvodem, abych Vám demonstroval, že tohle oblbování našich děcek nemá na starosti L. Blaha, ale zcela jistě ti zpoza velké louže. K věci, tedy k tomu, co jste uvedl v postskriptu.

      Nebudu psát ani L. Blahovi, ale ani komukoli jinému na DAV-DVA. O tom rozhodují slovenští voliči, ne jakýsi blbeček Vašek z Moravy. ) Ale pokud bych měl někomu konkrétnímu napsat, pak byl přece jen někoho zvolil, Vašeho prezidenta A. Kisku. On má totiž slovenské občanství jako Vy, pane Zvolen. A přece, jeho láska k USA hory přenáší, přečtěte si to – je to poučné:

      https://zpravy.idnes.cz/pribeh-slovenskeho-prezidenta-andreje-kisky-f3w-/zahranicni.aspx?c=A140612_121308_zahranicni_jav

 • 1. júla 2018 at 20:18
  Permalink

  Pán Vašek,
  to s tým nakopaním komunistov do prdele a užívaním si toho, čo sa za nich vybudovalo, je parádna demagógia. KSS sa zničila sama a už to nie je KSS pred novembrom ani KSS, ktorá bola v parlamente jedno volebné obdobie po novembri. Sama KSS vyštvala zo svojich radov schopných ľudí, napríklad aj takými lapsusmi ako postavením sa za druhý dôchodkový pilier.
  Ak sú dnes jej preferencie 0,3%, je to len jej vina a jej dnešný reálny stav. Nemá dnes čo ponúknuť ani koho ponúknuť. Mimochodom, ak dnešná KSČM podporuje Babišovu vládu a odstrelí zo svojho vedenia takú osobnosť ako Josef Skála, je na najlepšej ceste dopracovať sa na pozíciu tej slovenskej KSS.

  Reply
  • 2. júla 2018 at 1:38
   Permalink

   Pane Juhár, zdravím Vás.

   Děkuji Vám za Váš názor a dovolte mi jen pár komentářů.

   Ak sú dnes jej preferencie 0,3 %, je to len jej vina a jej dnešný reálny stav. ►Nesmysl. Pokud byste totiž měl pravdu, pak bych se Vás musel zeptat, čí to byla vina, když ve volbách do Národního shromáždění Československé republiky 19. května 1935 na území Slovenska obdržely dvě fašistické strany, tedy Národní obec fašistická a Sudetoněmecká strana – 4 % hlasů, tedy více než 10x tolik oproti dnešním komunistům na Slovensku.

   Nemá dnes čo ponúknuť ani koho ponúknuť. ►Opravdu? Čili, podle Vás, pane Juhár, ostatní politické strany, na rozdíl od komunistů, mají na Slovensku co nabídnout? Tedy, kromě populistických keců.

   Mimochodom, ak dnešná KSČM podporuje Babišovu vládu a odstrelí zo svojho vedenia takú osobnosť ako Josef Skála, je na najlepšej ceste dopracovať sa na pozíciu tej slovenskej KSS. ►Tato Vaše slova jsou zajímavá a docela závažná. Zaprvé. S podporou Babišovy vlády mou KSČM souhlasím, jelikož se jedná o menší zlo. Podpora kohokoli jiného by skončila tragicky. Zadruhé. Byl jsem od počátku stoupencem Skálovy kandidatury, v tomto případě s Vámi, pane kolego, naprosto souhlasím.

   Reply
  • 2. júla 2018 at 8:36
   Permalink

   V tom máte pravdu, pán Juhár, že v KSS boli pred rokom 89 ľudia, ktorí tam vôbec nepatrili, aleže vôbec! Koniec koncov ukázal to ponovember – zradili, poodkakovali. Ale v tom, že KSS nemá čo ponúknuť, si dovolím s Vami nesúhlasiť – Hrdlička, Suleiman, Bekmatov… a ich ľudskoprávne aktivity…? Hopta, ktorý staval KSS po 89 na nohy a jeho aktivity? Socialistický front mládeže a jeho aktivity?
   Obetaví a šikovní mladí ľudia ako Pirošík, Pomajdík, Jágrik, Vacula… to skúsili mimo KSS – podporujú štrajky zamestnancov, pomáhajú finančnými zbierkami ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi…a to všetko na úkor svojho voľného času a rodín – a aká odozva? Obetaví a múdri ľudia okolo Davu Dva sa snažia zjednotiť ľavičiarov – a aká odozva? Bláha a jeho propagovanie ľavicových myšlienok – a aká odozva? Nie, nie, chyba nie je v nich, chyba nie je v KSS, vo Vzdore, v Úsvite, SFM, v Dave Dva, v Bláhovi…! Systém si vychoval novú generáciu – individualistov, egoistov a tým KSS, Vzdor, SFM strana Úsvit, Dav Dva, Bláha…naozaj nemá čo povedať, lebo pojmy, s ktorými pracuje – čestnosť, morálka, kolektivizmus, sociálna spravodlivosť, humanizmus, mier, solidarita im nič nehovoria /česť výnimkám/. Kariéra, honba za peniazmi, konzum – to sú ideály dneška. To je svetlo, za ktorým sa ženú, bezhlavo, bezohľadne, hoci aj do bažín! Takýmto ľuďom komunisti a ľavičiari naozaj nemajú čo ponúknuť, lebo toto veru nie je ich agenda.

   Reply
   • 2. júla 2018 at 10:33
    Permalink

    Paní Slavomíro, výborně jste to napsala.

    Často jsem se zamýšlel nad tím, PROČ naše národy s takovou horlivostí nadávají na poměry v letech 1948-1989, např. že byly fronty na banány. Ale že se děje toto v soudobém eurounijním svobodném a demokratickém ráji,

    https://www.stream.cz/adost/10026185-velke-nezavisle-testy-klobas-z-ceho-je-doopravdy-vyrabeji

    to nikomu, kupodivu, nevadí!

    P.S.
    Třeba pan Zvolen nezapomněl, jako i veškerá mediální žumpa po r. 1989, mi otřít o hubu 50. léta. V jakém smyslu, víme. Avšak to, že USA, náš vzor a šéf NATO, ve kterém se naši udatní žoldáci angažují v kdoví jaké prdeli, v 50. létech doslova přeoraly Severní Koreu a Vietnam s milióny mrtvol, hm, tož to pan Zvolen prostě přešel mlčením. Ale 50. léta s Miladou Horákovou budou tito lidé omílat dokolečka dokola, asi jako když šamani svými tanečky a zpěvem zapuzují zlé duchy.

    Reply
    • 3. júla 2018 at 14:18
     Permalink

     Pán Vašek, pán Zvolen vôbec používa úžasné kombinácie.
     Súhlasím s Vami, diktatúra nerovná sa teror.
     A dávať za vzor Švajčiarsko je úžasné. Ktoré sa cez svoj bankový systém podieľa na prerozdeľovaní imperiálnych ziskov Západu, vojnách a tým spôsobuje aj krízu súčasného sveta, biedu celých kontinentov a tým aj migráciu.
     Určite, švajčiarsky systém v sebe nesie mnoho pozitívnych prvkov. Je to dané tým, že spoločenské systémy sa kvantitatívne neustále vyvíjajú a napriek konzervatívnej forme (kapitalizmus) v nich existuje aj tzv. občiansky prúd, ktorý je prakticky prispôsobovaním sa každodenného života občanov požiadavkám rozvíjajúceho sa výrobno-technologického spôsobu. Tzv. občianska spoločnosť do určitej miery teda odráža kvantitatívny vývoj, zmeny obsahu systému, hoci forma zostáva kapitalistická.
     Referendá pokladám za pozitívnu vec a mali by sa im viac venovať aj komunistické strany. Ale majú aj svoje negatíva. Konkrétne, Švajčiarsko prakticky ako posledná krajina v Európe porušovala politické práva žien, tie získali volebné práva až po r. 1971, aj zásluhou referend. Teda do r. 1971 nemala politické práva polovica švajčiarskej spoločnosti. Neviem, ako sa to zhoduje so štatútom demokratickej krajiny.

     Reply
 • 2. júla 2018 at 11:41
  Permalink

  A bezplatné zdravotníctvo im tiež nič nehovorí, pán Vašek. Nedávno som bola plombovať zub a zaplatila som 45,-eur / po starom takmer 1400,-korún/, a to sa ešte zubárovi nepáčilo, účet. Toto nie je teror, len o 50.-tych rokoch spievajú.

  Reply
  • 2. júla 2018 at 14:17
   Permalink

   Veru tak. Len nechápem, prečo tie Smerom opatrované zdravotné poisťovne sa nevedia so zubármi dohodnúť na úhrade (kde sú sľuby o zavedení jednej štátnej?). Prečo to nemajú ako zákonnú povinnosť? Možno by nám to mohol vysvetliť poslanec Blaha, ak si nájde čas medzi vykecávaním sa na nete.
   PS
   Pamätáte sa, akú nevôľu kedysi vzbudili poplatky zavedené pravicovým ministrom Zajacom? Boli vo výške 20 ks, čiže 66 centov. dnešná „ľavicová“ vláda zaviedla poplatok za pohotovosť 10 eur, čiže bývalých 300 ks. A nikto ani nepípne. Aj tak sa dá …

   Reply
   • 2. júla 2018 at 14:36
    Permalink

    Zajac, bŕŕ, tým to začalo!

    Reply
 • 2. júla 2018 at 14:37
  Permalink

  Zajac, bŕŕ, tým to začalo!

  Reply
  • 2. júla 2018 at 21:30
   Permalink

   Ale no tak, Slávka! Vidíte, akého zovšeobecnenia sa dopúšťate: že vraj „bŕrŕ Zajac“. Teraz sa urazím…ale vážne: 1. Koho chlieb ješ… toho piesne spievajú mladí a nielen v Bratislave. Čo ich má politicky naľavo osloviť, ak si žijú mladí nar. okolo 1990 nad pomery, už je pre nich aj sociologický názov „boboši“ (J.Keller, sociolog) -to sú tí vyštudovaní alebo dobre platení v IT-firmách, v obchodných či developerských či realitných či poisťovacích a iných finančných firmách, to sú tí dobre platení mladí v strojárine a automotive – a teda sem patrí i skoro 150 tisíc mladých z východného Slovenska usadených v bratislavských úradoch a firmách, čo si na lízing hravo splácajú svoje esúvečka, vzali si „výhodnú“ hypotéku a bývajú v developerských barákoch či satelitných kosoštvorcoch okolo hlavného mesta (i každého krajského mesta). To sú tí čo vycestujú a už sa ani nevrátia, lebo ľahko je mať v Írsku 1500 Eur hoc i za brigádu ak doma nemám školu a nič neznamenám…takíto „VEDIA“ že socializmus bol predsa zlý lebo to čítali na gúgli a fejsbúku sa dá tiež veriť…nechcite, aby celé tieto nové generácie boli vľavo – poškodilo by ich to na duši… a neživí ich ani zamestnanecká samospráva ani štát ani družstvo…spievajú piesne kapitaistickej demokracie, bo iné už ani nevedia…
   2. Nezačalo sa to „Zajacom“, ale predtým už Klausom a Dlouhým a potom Húskom, Kučerákom i Miklošom a Dzurindom…lenže kto ich volil a kto sa vopred vys…*al na každé voľby? A -SME-DOMA…

   Reply
   • 3. júla 2018 at 7:03
    Permalink

    Kantor: Och, ospravedlňujem sa všetkým ZAJACOM, aj tým poľným, okrem toho jedného, ktorého som mala na mysli. Hej, hej, začalo to ešte pred ním, on len pokračoval.

    Reply
    • 3. júla 2018 at 10:44
     Permalink

     Dík Slávka, bola to irónia, lebo zovšeobecnenie je vždy nebezpečné – ano, som „Zajac“ a dokonca Zajac-Vanka. Viete, po 29 rokoch už nové generácie ani len nevedia, kto to začal a prečo. Neprichodí im to, je to už história – múzeum. No a o d protagonistov ľavice som očakával viac ako len pokrikovať po opozícii a robiť ramená. Očakával som SERIÓZNU PRÁCU. …nekoná sa…

     Reply
     • 3. júla 2018 at 12:45
      Permalink

      Kantor, píšete: „Viete, po 29 rokoch už nové generácie ani len nevedia, kto to začal a prečo.“ A to nie je seriózna práca ľavice hovoriť o tom, mať vôbec odvahu hovoriť o tom? Ukazovať pravdu, obhajovať pravdu, to je pokrikovanie po opozícii ? Po opozícii, ktorá sa ani náhodou nespráva seriózne…! Alebo považujete za seriózne ukazovať názorového protivníka vo väzenskom, či na šibenici…? Toto nepotrebuje komentár ?

 • 2. júla 2018 at 15:06
  Permalink

  A ešte niečo, pán Juhár, neviem prečo by sa pán Blaha nemohol vyjadriť k rôznym témam, neviem prečo by nemohol zaujať postoj na nete, keď to môžeme robiť my. No v tom máte 100 % pravdu: „…neviem prečo sa zdravotné poisťovne nevedia so zubármi dohodnúť na úhrade, kde sú sľuby o zavedení jednej štátnej? Prečo to nemajú ako zákonnú povinnosť?“

  Reply
  • 3. júla 2018 at 17:01
   Permalink

   Na to množstvo príspevkov, čo som napísal na „tému Blaha“, ste už mohli pochopiť, o čo mi ide. Nech sa vyjadruje k čomu chce. Škody, ktoré pácha napríklad aj voči ozajstnej ľavici sú v tom, že iné hlása a inak koná v parlamente. Ja hodnotím človeka podľa toho, ako koná, nie čo drísta (preto tento výraz, lebo je v rozpore s konkrétnymi činmi).
   Je to ako s jeho straníckym šéfom, ktorý je vraj proti sankciám voči Rusku, ale za ne hlasuje. Podobne zradil ľavicu Tsipras, podobne nie sú žiadnou ľavicou ani soc.dem. strany. Vedia len viesť vznešené pseudoľavicové debaty v salónoch a v skutočnosti odrbávajú obyčajných ľudí, napríklad akýmisi balíčkami.
   Takže teraz už ste možno pochopili, o čo mi ide: ľavicový poslanec alebo pseudoľavicový kecálek?

   Reply
   • 3. júla 2018 at 20:45
    Permalink

    Ale áno, pochopila som, pán Juhár, pochopila som, o čo Vám ide a v tom s Vami samozrejme súhlasím – činy sú dôležité. Viem, čo máte na mysli, i ja som toho razenia – nerečniť, ale konať /celý svoj profesijný život som sa tým riadila, takže presne viem, o čom hovoríte/.
    Politika je však zložitá, nemyslím si, že je v nej také jednoduché konať, myslím, že sa v nej musí robiť veľa kompromisov…
    Činy sú dôležité, ale dôležité sú i slová, ktoré činom predchádzajú, slová, ktoré k činom nabádajú.

    Reply
 • 2. júla 2018 at 22:47
  Permalink

  Prečo komunisti nedokážu zaujať? Pozrime si len túto diskusiu – je hlavne o kritike kapitalizmu a skoro všetkého, ale nie o tvorbe nového. Pritom netvrdím, že netreba kapitalizmus kritizovať a odhaľovať jeho zločiny.

  Ale to je málo, revolučná ľavica, komunisti musia predostrieť pozitívny program, vlastnú víziu budúcej spoločnosti. A to nedokážu. Nedokážu, pretože aj Ľuboš Blaha namiesto poctivej intelektuálnej práce a pozície často zaujíma populistickú pozíciu – hovorí to, čo chcú masy počuť (nedávno si v Hlavných správach zanadával na komunistické metódy, bojuje proti globalizácii, liberalizmu). V mnohých prípadoch však masy nedokážu odlíšiť povrchnú javovú stránku udalosti od jej podstaty. A úloha ľavicových intelektuálov spočíva hlavne v tomto smere – odhaľovať podstatu udalostí, hoci sa javia inak. Veď ľavicovosť – to je pokrok, revolučnosť (nie v zmysle násilia, dnes hlavne v zmysle poznatkovej revolúcie).

  Je však problém nazvať súčasnú ľavicu ľavicou, ak bojuje proti pozitívnym tendenciám – proti globalizácii (vrátane EÚ), proti liberalizmu, proti demokracii, atď. Pretože stotožňuje globalizáciu a kapitalizmu, nedokáže odlíšiť globalizáciu a globálny kapitalizmus , stotožňuje demokraciu a kapitalizmus, stotožňuje liberalizmus a kapitalizmus, nedokáže odlíšiť liberalizmus všeobecne od liberálneho kapitalizmu, samozrejme, potom nedokáže odlíšiť ani diktatúru a socializmus. Pretože nedokáže odlíšiť rôzne vývojové podoby, stavy systémov.

  Napr. globalizácia. Ľavica si stále pletie globalizáciu s globálnym kapitalizmom, hoci kvalitatívne sú to veľmi vzdialené stavy.

  Lukáš Perný v blogu: Lokálna ekonomika ako alternatíva globálnemu kapitalizmu. Rozhovor s aktivistkou Aničkou Mikulenkovou, dostal od pravicového oponenta pripomienku.
  Globalizácia a KOMUNISTI
  Najvýznamnejším súdobým apologétom GLOBALIZÁCIE je prezident komunisticko-kapitalistickej Číny…
  Čína, druhá najväčšia ekonomika sveta, presadzuje novú politiku väčšej GLOBALIZÁCIE.
  Čínsky prezident Si Ťin-pching zároveň varuje pred protekcionizmom, ktorý aktuálne naznačuje budúci prezident USA Donald Trump.
  „Boli kedysi časy, keď si Čína nebola istá GLOBALIZÁCIOU. Došli sme však k záveru, že globalizácia je svetový trend a Čína musí byť odvážna a do týchto vôd vstúpiť.
  GLOBÁLNA EKONOMIKA je veľký oceán, z ktorého nie je možné len tak ľahko vystúpiť,“ povedal v utorok na 47. ročníku Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose čínsky prezident Si Ťin-pching.
  http://spravy.pravda.sk/ekonomika/cl anok/417…

  Ak nedokážeme pochopiť globalizáciu a globálny kapitalizmus ako úplne odlišné stavy civilizácie, tak ani Lukáš Perný ani Ľuboš Blaha na túto otázku nedokážu odpovedať. Ľavica nemôže stáť proti globalizácii, pretože ide proti prúdu. Ako som ukázal v jednom príspevku v téme, dá sa ukázať, že aj veľkí antiglobalisti ju vo svojom živote činmi podporujú. Ak ide proti pokroku, ako chce predložiť pokrokový program? Ľavica nemá ísť proti globalizácii, ale tento proces dostať pod kontrolu, dať jej pozitívny smer.
  Európska integrácia je súčasť procesu globalizácie. Dávid Diczházy napísal, že DAVDVA je proti EÚ a NATO. To sú však veľmi rozdielne procesy. Ak zrušíme NATO, celému svetu sa uľahčí. Ak by sa teraz rozpadla EÚ bez náhrady, Európa by sa ocitla v chaose a úpadku. A najnovší prieskum FOCUSu ukázal, že 75 percent Slovákov sa prikláňa k EÚ. A keby komunisti zrušili voľný pohyb ľudí, tovarov, informácií, zaviedli znovu colné a iné bariéry, ľudia by sa vzbúrili. Znovu tu nedokážeme odlíšiť podstatu (ekonomickú integráciu ako objektívny pozitívny trend) a jej kapitalistickú podobu. Nemôžeme teda hovoriť, že sme proti EÚ, ale za jej premenu z poloimperiálnej kapitalistickej podoby na skutočné integračné zoskupenie rovnocenných krajín.

  Urputný Blahov boj proti liberalizmu v poslednej dobe. Liberalizmus – to je otázka ľudskej slobody, ľudských práv, slobody indivídua, menej štátu. Za protiklad liberalizmu je považovaná totalita, diktatúra, všetko ovládajúci štát, byrokratizmus ale aj konzervativizmus. Lenže aj tu je potrebné odlíšiť liberalizmus všeobecne od liberálneho kapitalizmu. Ľudia v podstate nadávajú na kapitalizmus, teda aj na jeho liberálnu podobu a všetky nezmysly, ktoré vystrája. Aj liberálna kapitalistická ľavica. Čo im ponúka komunistická ľavica? Sociálnu spravodlivosť, lenže v takom poňatí,, ako by tá bola v protiklade s liberalizmom. Akoby socializmus mohol existovať len v podobe diktatúry proletariátu, či tuhého štátneho dozoru, centralizmu a nie aj ako liberálny socializmus. A toho ľudí veľmi neláka. Hoci komunistické heslo Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb, je veľmi jasným vyjadrením liberálneho komunizmu. Teda namiesto toho, aby ľavica ponúkla namiesto liberálneho kapitalizmu liberálny socializmus a komunizmus, ona proti liberalizmu bojuje. Ona nerozvíja, ona ničí, bojuje proti niečomu.

  Skrátka, namiesto boja proti niečomu by sme konečne mali bojovať za niečo, tvoriť, premieňať staré štruktúry na nové. Potom aj komunistické strany dostanú viac hlasov.

  Reply
  • 3. júla 2018 at 8:04
   Permalink

   Pán Antal, píšete: „ …bojovať za niečo, nie proti niečomu…“ Nesúhlasím, bojovať proti zlu je správne, zmieriť sa s ním je zlé. Kritika v sebe zahŕňa výzvu niečo meniť. Nedá sa bojovať za niečo s nikým, najprv musia byť ľudia proti niečomu, aby mohli byť za niečo iné. Najprv treba ukázať, že to niečo, čo tu je, nie je celkom vporiadku, aby ľudia mali vôľu niečo meniť. Bez ľudí to nejde!

   Reply
   • 3. júla 2018 at 14:04
    Permalink

    Keby ste čítali poriadne, pani Kotrádyová, tak ja som nebol proti kritike kapitalizmu (ja sám mám spracovaných mnoho materiálov o jeho nedemokratickej povahe, genocídach, hladomoroch, koncentrákov v jeho dejinách). Len som povedal, že bojovať proti niečomu nestačí, ľudia sú už unavení z takejto schémy života. Kapitalizmus vo svojej klasickej podobe bol porazený Veľkou hosp. krízou 1929-1933, odvtedy je nútený sa len prispôsobovať.
    Takže dnes to nie je tak ani o sile kapitalizmu, ale slabosti ľavice. Chce to program zodpovedajúci dnešným potrebám – a ten ľavica nemá, ona pozerá len niekam do minulosti – sociálna demokracia do socializovaného kapitalizmu, konzervatívne komunistické hnutie do klasického socializmu. To je celý program ľavice. A kritika kapitalizmu.

    Stačí si dobre preštudovať, ako funguje tento svet, tento vesmír. Nový systém bez nového programu nevznikne, len nový program usmerní toky energie žiadaným smerom. Konzervatívne komunistické hnutie má však problém s prijatím dynamického modelu sveta, že aj socializmus má mnoho vývojových podôb (okrem centralizovanej aj liberálnu, samosprávnu), že aj socializmus je nahrádzaný modernejším systémom, že aj komunizmus je len jednou podobou dejín, nič viac. Pán Vašek aj v tejto diskusii narážal na mňa, že niektorí zmeny v r. 1989 pokladajú za pokrok.
    Nuž, aj s PZV sme diskutovali o tom, že zmeny boli potrebné, ale v inom smere. A treba rozdiskutovať, v akom smere. To však mnohým ľavičiarom vadí, nechcú pripustiť zmeny. Každý pokus o zmeny považujú za zradu.

    Aby sme sa chápali, ja uznávam právo ľudí na konzervatívny postoj, priviazanie sa k určitému spôsobu života, určitej podobe socializmu, či kapitalizmu. Len v záujme zachovania tejto civilizácie, aby voľné toky energie dostali pozitívny smer, boli viazané pozitívnym programom, treba umožniť existenciu aj modernejších ľavicových prúdov. Prirovnám to k mladým ľuďom – ak im nedáte pozitívny životný program (vzdelanie, práca, kultúra, šport), ich prebytočná voľná energia sa začne realizovať vo vyvracaní stĺpov, zastávok, prepadávaní ľudí, bitkách. Skrátka voľnú energiu potrebujete viazať pozitívnym programom, inak robí škody. To, že mladých budemee len kritizovať, problém nevyrieši, pretože voľná energia je faktor, ktorý potrebujete niekam usmerniť.

    Reply
    • 3. júla 2018 at 15:38
     Permalink

     Áno, pán Antal, súhlasím s Vami — dať ľuďom“pozitívny životný program“. Len ich najprv treba presvedčiť, že ten, ktorý si „užívajú“ dnes, je negatívny, lebo oni si myslia, že je pozitívny.

     Reply
 • 3. júla 2018 at 17:15
  Permalink

  Pane Antal, zdravím Vás, mám k Vám pár komentářů. )

  Prečo komunisti nedokážu zaujať? ►Protože nemají k dispozici sdělovadla. To je celé. Pokud od rána do večera běží propaganda ve stylu Josepha Goebbelse od TV přes rádio až po tiskoviny, pak se nedivte, že komunisté nedokáží zaujmout. Lid obecný se pachtí celý den za výdělky, takže večer si pustí akorát tak zprávy, ve kterých se dozví, že v r. 1945 rudoarmějci znásilňovali Němky, kradli hodinky Pražanům, že v 50. letech komunisti popravili Dr. Horákovou a že Sověti v r. 1968 potlačili šanci na Váš tzv. liberální socialismus, čili socialismus s lidskou tváří s právem pověsit komunisty, jako se to dělo v r. 1956 v Maďarsku, že mám pravdu, pane Antal?

  Proto nejen komunisté, ale také marx. levice potřebuje jako sůl takové internet. zdroje, jako je DAV-DVA. Jinak řečeno, jediným informačním zdrojem pokrokové levice je dnes jen a pouze internet, veškeré ostatní sdělováky jsou zablokované naprosto betonově. Internet, alespoň prozatím, je naše jediná možnost. V Putinově despotickém Rusku je situace již natolik špatná, že tam se začínají škrtit i tyto zdroje na netu. To je již hodně zlá situace, která smrdí velikým třeskem.

  Pozrime si len túto diskusiu – je hlavne o kritike kapitalizmu a skoro všetkého, ale nie o tvorbe nového. ►Pane Antal, a co Vy děláte proti tomuto režimu? Zhola nic. Jen předkládáte samé virtuální chiméry, které byly již dávno pojmenovány – REVIZE MARXISMU. Pokud totiž popíráte DIKTATURU PROLETARIÁTU, což je základ našeho boje proti světu kapitálu, pak jste již vstoupil na tenký led koketování s buržoazií. To je celé, nezlobte se na mne, že jsem Vám to řekl sice důrazně, ale upřímně. )

  Ale to je málo, revolučná ľavica, komunisti musia predostrieť pozitívny program, vlastnú víziu budúcej spoločnosti. A to nedokážu. ►Ale nepovídejte, pane Antal! Blahova nová kniha o globalismu a liberalismu je Vám málo? Leninovo dílo „Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu“ jakbysmet? Pokud je to takto s Vámi, pak je to jasné, jste na druhém ideovém břehu! Lenin ve svém stěžejním díle v kapitole FINANČNÍ KAPITÁL A FINANČNÍ OLIGARCHIE popisuje jasně, že kapitalismus na poli rozvoje výr. sil dospěl do stádia zahnívání, protože trh se stává nasyceným a další zisky již nemožnými. A jediným možným východiskem z této hniloby je buď VÁLKA, aby se obchody opět hýbaly, anebo finanční bublina SPEKULATIVNÍHO KAPITÁLU, což je pro nynější politiku USA a EU více než typické – fin. operace na burzách NEODPOVÍDAJÍ reálnému mater. krytí ve výrobě, ani zlatým rezervám v bankách.

  Jinak řečeno, když kapitalista už neví kudy kam, aby tedy nezkrachoval, začne deflačně snižovat ceny pod hodnotu zboží, což zvyšuje zadluženost bank až na hranu krachu. Ovšem, hlavní banky zůstanou netknuté, poněvadž jsou chráněny burz. žongléry NWO. Důkazem budiž cena ropy před několika lety, kdy její cena konvergovala k nule, ačkoli se tím reálné zisky naftařů rovněž tak propadaly k nule, jenže, zároveň, velké banky skrze spekulat. kapitál na burzách, fiktivní zisky naftařů – naopak zvedly! Tedy, kromě Ruska a Venezuely, kvůli kterým se celá deflační ropná operace uskutečnila (!) – přesně jako tomu bylo v letech 1929-1933 během Velké hospodářské krize, aby se tehdejší globalisté, čili světový imperialistický velkokapitál pokusil odrovnat rychle sílící Sovětský svaz! Poněvadž se tehdy nepodařilo vypořádat se s děsivými dluhy imperialismu, bylo nutné sáhnout k poslední páce – tedy k rozpoutání svět. války! A toto se děje dnes ve velkém! A říká se tomu globalismus, jenže se jedná o projevy imperialismu, jakožto nejvyššího stádia kapitalismu! Je to stejné jako před sto lety, pane Antal, nic se nezměnilo! Je jedno, jestli počítáte zisky přes internet rychlostí světla nebo s mechan. kalkulačkami v kanceláři ředitele banky jako v době Velké deprese!

  Tato deflační zbraň je klíčovým principem know-how svět. imperialismu v čele s USA proti pokrokovým režimům v celém světě! Takto Státy opakovaně vyrábí fin. deflační bublinu, jako tomu bylo během Velké deprese po r. 1929 na základě lichvářských úroků bank, což MÁ ZA NÁSLEDEK TYPICKOU ZESILUJÍCÍ DLUHOVOU PAST, ZE KTERÉ JIŽ NENÍ ÚNIKU. Důkazem je ekonomika USA, která vyrábí sice úctyhodných 20 % svět. produkce, avšak spotřebovává podle různých pramenů od 30 do 40 % svět. surovinových zdrojů, ačkoli samotná populace USA činí všehovšudy pouhá 4 % celosvět. populace.

  Mnou uvedená čísla DOKAZUJÍ NAPROSTO ZÁSADNÍ SKUTEČNOST – EKONOMICKÝ SYSTÉM USA, Z NĚHOŽ VYCHÁZÍ I EKONOMIKA EU, JE EXTRÉMNĚ ZTRÁTOVÝ, TEDY PRO VEŠKEROU IMPERIALISTICKOU (dnes se tomu říká módně globalismus) EKONOMIKU V ZÁSADĚ ZAHNÍVAJÍCÍ A TUTÍŽ BEZPERSPEKTIVNÍ. Jedná se o molocha na hliněných nohou, jenž i bez změny režimu sám sebe pohřbí, poněvadž bez válek a parazitického vykořisťování kolonií v zemích Asie, včetně ruské Sibiře, v zemích Afriky a Latinské Ameriky – nemůže přežít. Asi jako rakovina bez živin okolní tkáně. Bohužel, zrada politické reprezentace v SSSR v 80. letech pád imperiální politiky kapitalismu – oddálila o několik desetiletí, protože Západ, především tedy USA a EU, získal svou neokoloniální politikou skrze mezinár. finanční instituce to nejcennější – přízeň Ruské centr. banky, aby ta svými obludně vysokými úrokovými sazbami ZNEMOŽNILA jakýkoli rozvoj ruské ekonomiky, jež tak tlačí na jediný reálný zdroj zisků ruské velkoburžoazie, tj. na prodej sibiřských surov. bohatství, především ropy, plynu a dřeva. Rusko se tak po rozpadu SSSR změnilo v hlavní koloniální záštitu USA a EU, což ve svém důsledku vede k totalitě USA a EU ve stylu EKONOMICKÉHO FAŠISMU.

  Nedokážu, pretože aj Ľuboš Blaha namiesto poctivej intelektuálnej práce a pozície často zaujíma populistickú pozíciu – hovorí to, čo chcú masy počuť (nedávno si v Hlavných správach zanadával na komunistické metódy, bojuje proti globalizácii, liberalizmu). ►Blaha správně bojuje proti imperialismu a liberalismu, poněvadž liberalismus znamená politiku chaosu pod nadvládou USA a Německa skrze legislativu EU.

  V mnohých prípadoch však masy nedokážu odlíšiť povrchnú javovú stránku udalosti od jej podstaty. ►Nejenom masy, pane Antal, ale i Vy. )

  A úloha ľavicových intelektuálov spočíva hlavne v tomto smere – odhaľovať podstatu udalostí, hoci sa javia inak. ►Ale to přece Blaha učinil ve své poslední knize, ne?

  Veď ľavicovosť – to je pokrok, revolučnosť (nie v zmysle násilia, dnes hlavne v zmysle poznatkovej revolúcie). ►K čemu, pane Antal, je Vám poznání, když to poznání nepřevedete do praxe – k ničemu. To, co zde prosazujete, je jen akademická diskuse, která se zrealizovat nedá. Ostatně, mně postačil Váš smířlivý postoj k fašistické ideologii tzv. géniokracie. Tím jste dokázal, pane Antal, že jste zastánce revize marxismu ve prospěch chiméry zvané liberální socialismus nebo-li ve prospěch socialismu s lidskou tváří. Tohle prokázal v praxi svou politikou Dr. Gustáv Husák, tedy, že Dubčekova vize liberálního socialismu byla scestná a naivní. A taky nebezpečná.

  Je však problém nazvať súčasnú ľavicu ľavicou, ak bojuje proti pozitívnym tendenciám – proti globalizácii (vrátane EÚ), proti liberalizmu, proti demokracii, atď. ►Pokud je to takto, jak píšete, pak je to dobrá levice. Ještě štěstí, že v čele levice Vy, pane Antal, nestojíte, Vy si na levičáka jen hrajete, Vy jste totiž kosmopolita. Byl by z Vás dobrý sionista. )

  Najvýznamnejším súdobým apologétom GLOBALIZÁCIE je prezident komunisticko-kapitalistickej Číny… ►Ale nevykládejte nesmysly, pane Antal! ČLR není ani komunistická, ale ani kapitalistická země – tamější zřízení je socialistické v duchu Leninova NEPu. Vlastnictví výr. prostředků v Číně je smíšené, protože Čína musí koexistovat s okolním světem imperialismu, zejména po pádu SSSR, s dominantním postavením státního, tedy společenského vlastnictví. Soukromé vlastnictví je skrze progresivní zdanění a úvěr. nástroje Centr. banky natolik podvázáno, aby se jeho podnikání nezvrtlo v čistě amer. či eurounijní liberální chaos ve stylu spekulativního burzovního bordelu, jak jsme toho dnes a denně svědky v rámci zesilující deflační dluhové pasti nejen zde v EU, ale především v USA.

  Podtrhuji know-how soudobého posledního stádia kapitalismu, tedy zahnívajícího imperialismu zvaného dnes „globalismus“, – je to DEFLAČNÍ SPIRÁLA STLAČOVÁNÍ CEN NA TRHU ZBOŽÍ POD JEHO REÁLNOU HODNOTU, COŽ VE SVÉM DŮSLEDKU VEDE K NIKDY NEKONČÍCÍ SPIRÁLE ZADLUŽENÍ IMPERIALISTICKÉ EKONOMIKY! Toto má však konečný vývoj – ROZPOUTÁNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY, jelikož možnosti lokálních válek byly VYČERPÁNY, jinak řečeno – neokoloniální dělení světa již bylo v zásadě završeno. Rusko v této neokoloniální parcelaci surovin. zdrojů spadlo do želez USA a EU, stejně jako Chile, Brazílie, Libye, Irák, Sýrie, Afghánistán. Zbývá poslední sousto – Írán a Venezuela. A pak již jen finále – Čína. Jenže tudy cesta mírovým řešením nevede. Teoret. vývoj, že se svět. imperialismus vzdá dobrovolně, JE ABSOLUTNĚ VYLOUČEN.

  Čína, druhá najväčšia ekonomika sveta, presadzuje novú politiku väčšej GLOBALIZÁCIE. ►Tak to je naprostý nesmysl, pane Antal. Čína si zachovává, navzdory imperiální politice USA a EU svůj jednoznačně pronárodní postoj, Čína v domácích poměrech neprosazuje amerikanismus, jak se to děje např. u nás nebo v Putinově Rusku. ABSOLUTNÍM DŮKAZEM JE POLITIKA KOM. STRANY ČÍNY VE SMĚRU K EKONOMICE, KTERÁ SMĚŘUJE NIKOLI KE GLOBALIZACI, ALE NAOPAK K POSILOVÁNÍ DOMÁCÍ ČÍNSKÉ EKONOMIKY VE PROSPĚCH ČÍNSKÉHO LIDU, NIKOLI KOSMOPOLITNÍHO SYSTÉMU BUDOVANÉHO V USA, EU A ZEJMÉNA V RUSKU.

  „GLOBÁLNA EKONOMIKA je veľký oceán, z ktorého nie je možné len tak ľahko vystúpiť“, povedal v utorok na 47. ročníku Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose čínsky prezident Si Ťin-pching. ►No ano, protože čínský prezident na rozdíl od Vás, pane Antal, zůstal členem komunistické strany, víme? ) Takže čínský prezident ví to, o čem jsem psal výše, tedy o Leninově díle „Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu“, tedy, jinak řečeno, čínský prezident ví, že cílem je překonání politiky imperialismu Západu. A bylo stanoveno dokonce datum – 1. říjen 2049, kdy Čína oslaví 100. výročí svého založení.

  Ľavica nemá ísť proti globalizácii, ale tento proces dostať pod kontrolu, dať jej pozitívny smer. ►Píšete samé nesmysly, pane Antal, jste dokonalý dobrodruh jako svého času Nikita Chruščov. Ještě jste neučinil první krok, tedy vybudování socialismu, a už básníte o komunismu. ) Přeskakujete historické etapy, tohle historie neodpouští. Tím dokazujete, že jste nepochopil vůbec nic v tom celosvět. směřování. Nebudu přece svému děcku pravit, že z něho vychovám Einsteina, když jsem ho nenaučil ani číst, psát a počítat. )

  Ak by sa teraz rozpadla EÚ bez náhrady, Európa by sa ocitla v chaose a úpadku. ►Tohle může napsat jen naprostý naivka, pane Antal. ) To je naprosto totéž, jako kdybyste napsal, že nejlepší je znárodnit Vaši manželku i s jejími penězi, abyste byl s ní spokojen, protože jinak by nastal chaos ve Vaší domácnosti. )) Čili, podle Vás, Švýcarsko, Norsko či Vatikán jsou v úpadku? ) Pane Antal, ach, pane Antal… ))

  A najnovší prieskum FOCUSu ukázal, že 75 percent Slovákov sa prikláňa k EÚ. ►No jistě, jako i 77 % ruských voličů, kteří si vybrali představitele oligarchátu pana Putina 18.3. t.r. za svého prezidenta, nikoli komunistického kandidáta Pavla Grudinina. Ale proč? Že je to projev moudrosti? Ne. Je to projev hlouposti podmíněné znásilněním ze strany sdělovadel. Pokud tohle Vám, pane Antal, není jasné, je mi Vás upřímně líto, protože máte přece VŠ vzdělání. (

  A keby komunisti zrušili voľný pohyb ľudí, tovarov, informácií, zaviedli znovu colné a iné bariéry, ľudia by sa vzbúrili. ►Nekecejte, radši si dejte štamrli gruzínského koňaku. ) Tím, že jsme si otevřeli hranice, budeme zanedlouho řešit problémy, oproti kterým celní aj. bariéry, které, jen tak mimochodem, jsou tak typické pro USA )), – budou doslova jen směšnou epizodou… (

  Nemôžeme teda hovoriť, že sme proti EÚ, ale za jej premenu z poloimperiálnej kapitalistickej podoby na skutočné integračné zoskupenie rovnocenných krajín. ►Vy jste prostě idealista jako vyšitý. ) Tohle může napsat jedině naivka a romantik, který věří, že z Hitlera vychová filantropa. Cožpak Vy nechápete, že EU je ekonomickým nástrojem německého imperialismu zde v Evropě? Vždyť Německo právě skrze EU otevírá Benešovy dekrety, aby na tomto základě zavedlo totalitu své koloniální politiky na území mé rodné české vlasti! Tentokráte ale paní Merkelová nebude mít k Vaší slovenské domovině žádné ohledy, pane Antal! Němci přiberou i Slováky, ačkoli Slovensko bylo věrným slouhou pana Hitlera, když u nás byl přes 6 roků Protektorát se stovkami tisíc zavražděných nejlepších dcer a synů českého národa!

  Liberalizmus – to je otázka ľudskej slobody, ľudských práv, slobody indivídua, menej štátu. ►Liberalismus je největší hnus, jaký zplodila burž. propaganda, aby si získala takové naivky, jako jste Vy, pane Antal, bohužel. (

  Za protiklad liberalizmu je považovaná totalita, diktatúra, všetko ovládajúci štát, byrokratizmus ale aj konzervativizmus. ►Bez diktatury vládnoucí moci dříve či později přichází chaos a zmar, pane Antal. Pro mě je v rámci společenského pohybu jen dvojí svoboda a demokracie, a sice buď diktatura peněz čili kapitálu, anebo diktatura proletariátu, tedy vláda utlačovaných vrstev společnosti, ne lůzy, nebo-li lumpenproletariátu, ale poctivých pracujících bez vlastnictví výr. prostředků, včetně bank. a finančního sektoru. Tedy těch, kdož nezávisle na svém vzdělání či profesi, nemá reálný vliv na řízení společenského vývoje, dokonce ani ve volbách ne. Programátor v Pentagonu je intelektuální proletář, čili duševní otrok, který musí poslouchat a držet hubu a krok, stejně jako otrok ve slovenských automobilkách. Ale to Vy víte, pane Antal. )

  Akoby socializmus mohol existovať len v podobe diktatúry proletariátu, či tuhého štátneho dozoru, centralizmu a nie aj ako liberálny socializmus. A toho ľudí veľmi neláka. ►Co láká či neláká lidi, pane Antal, mě nezajímá. ) Lidi bude vždy lákat podřezávání krků a znásilňování žen či nezletilých děvčat, pokud se jim bude od rána vtloukat do hlavy po vzoru pana Goebbelse, že liberalismus na poli sex. morálky je přece lepší diktatura morálky! A mimochodem, jste dvojí tvář, pane Antal. Jste proti diktatuře a státnímu dozoru, nedávno jste se však vyslovil pro fašistický diktát stoupenců tzv. géniokracie. Pane Antal, já nezapomněl. )

  A vůbec, když jste tak proti státnímu dozoru, pak zrušte povinnou školní docházku, abyste posléze uvedl v život dobrovolnou školní docházku. ) Chápete vůbec smysl mých slov? ) Skoro bych řekl, že ani ne.

  Hoci komunistické heslo Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb, je veľmi jasným vyjadrením liberálneho komunizmu. ►Pane Antal, už jste trapný s těmito nesmyslnými hesly, které nemají s komunist. idejemi zhola nic společného. Odjakživa přece platilo, že bez práce, čili bez zásluh, nejsou koláče. Takže přestaňte s těmito nesmysly, aspoň zde na webu DAV-DVA.

  Teda namiesto toho, aby ľavica ponúkla namiesto liberálneho kapitalizmu liberálny socializmus a komunizmus, ona proti liberalizmu bojuje. Ona nerozvíja, ona ničí, bojuje proti niečomu. ►Ne levice, ale to Vy, pane Antal, – ničíte a bojujete proti tomu, oč opravdové levici jde, tedy o socialismus. Komunismus ve Vašem podání, pane Antal, je akorát tak medvědí služba pravici NWO, která do deseti let chce zrušit peníze v hotovosti, aby měla dokonalý nekrvavý nástroj, jak zničit poslední ohniska odporu pro likvidaci nepotřebných jedinců v masovém měřítku. To bude konečné řešení A. Hitlera z onoho světa…

  Reply
 • 3. júla 2018 at 17:58
  Permalink

  Pane Antal, ještě dovětek si dovolím. )

  Napsal jste toto: „Stačí si dobre preštudovať, ako funguje tento svet, tento vesmír. … Konzervatívne komunistické hnutie má však problém s prijatím dynamického modelu sveta, že aj socializmus má mnoho vývojových podôb (okrem centralizovanej aj liberálnu, samosprávnu)…“

  Pane Antal, to je úsměvné, opravdu. ) Vesmíru díky astronomii tak trochu rozumím, byla totiž od mých 13 let mou zálibou. A doposud, byť již jen okrajově, stále je. ) Ubezpečuji Vás, že Vesmír nefunguje podle Vašich liberálních zásad. ) Ve Vesmíru vládne nekompromisní DIKTATURA obj. fyzik. zákonů, tedy toho, co NEPODLÉHÁ DYNAMICE VÝVOJE. Fyzikální konstanty a principy jsou opravdu NEMĚNNÉ, pane Antal. ) Rychlost světla ve vakuu není proměnnou, nýbrž stabilní konstantou od zrození Vesmíru, víme, pane Antal? ) Elementární částice, jako třeba zákl. kameny atomů, tedy elektrony, protony či neutrony, JSOU V CELÉM VESMÍRU ABSOLUTNĚ, NIKOLI RELATIVNĚ, TOTÁLNĚ KONSTANTNÍ, co se jejich hmotnosti či náboje týče. Dynamika vývoje u nich ve smyslu těchto konstant ABSOLUTNĚ nepřichází v úvahu! A gravitace platila a platí v celém Vesmíru stejně již přes 13 miliard let, ať se Vám to jeví archaické sebevíce. )) Dynamika vývoje přírodních zákonů a konstant v celém Vesmíru, pane Antal, je čistá chiméra, protože NEEXISTUJE!!!

  A se zákony společenského pohybu je to stejné. Nezměnilo se zhola nic. ) Proto psát o komunismu je pitomost. ) Máme jedinou možnost – návrat zpět k socialismu, nic lepšího nevymyslíte ani Vy, ani já, na tohle přišly jiné hlavy než my dva. ))

  Reply
 • 3. júla 2018 at 18:18
  Permalink

  Pán Vašek, už som Vám napísal, že s Vami je diskusia neplodná:-). My sa totiž v mnohých veciach zhodneme, nemám v úmysle komentovať to, kde sa zhodneme. Len Vy máte trochu problém chápať zložitejšie myšlienky. Alebo skôr, Vy máte predstavu nehybného socializmu – a každá odchýlka od Vašej predstavy je zradou. Ja napr. proti Vám nebojujem, ja potrebujem Vašu spoluprácu. Ale Vy ma chápete ako nepriateľa, pretože narúšam Vašu utkvelú jedinú predstavu nehybného socializmu. Majte si ju, ja v tom nevidím problém, ale nechápte ma ako nepriateľa.

  Vysvetlite mi, prosím jeden problém: Konzervatívni komunisti chcú premeniť celú spoločnosť, civilizáciu podľa svojej predstavy, získať ľudí na svoju stranu. Tak to vidím aj v KSS, v diskusiách. Ako však chcete získať na svoju stranu masy, keď aj komunistov s trochu iným postojom pokladáte za nepriateľov? Musím sa smiať, pretože vlastne neviete, čo chcete. Navrhoval som aj KSS rôzne akcie, nedávno som napr. napísal trom komunistickým subjektom o tom, žeby sme sa mohli zúčastniť niektorých organizovaných akcií. Ani jedna odpoveď. Choďte do hajzla s takým prístupom, tárať o získaní más, mladých- že nemáme médiá – ale pritom odháňať svojich najbližších od seba – toto nie je komunistická revolučná ľavica, toto je konzervatívne komunistické hnutie. Ktoré žiadne masy nemôže získať.

  Odkedy Vy hovoríte o marxistickej ľavici? Ešte nedávno ste písali nepriateľsky o marxistoch.

  Kde som poprel diktatúru proletariátu? Len ako tradične, Vy máte problém vidieť socializmus v pohybe. Bez DP by nemohol vzniknúť socializmus. Je to otázka akumulácie zdrojov na prestavbu systému, je to otázka ochrany novovznikajúceho systému. A hlavne otázka absencie socialistických sociálno-ekonomických väzieb. Tie v procese vzniku neexistujú, len sa utvárajú, systém musí byť držaný spolu autoritou, teda aj diktatúrou proletariátu. Lenže ak systém začne fungovať na vlastnej sociálno-ekonomickej základni, mení svoje väzby z autoritatívnych na liberálno-demokratické – tak to išlo u všetkých spoločenských systémov v dejinách.

  Liberálny socializmus u Dubčeka? Pán Vašek, ešte Vám to 1000 x zopakujem, znovu tu úraduje Vaša neschopnosť vidieť socializmus v pohybe. Kde som ja hovoril o liberálnom socializme za Dubčeka? Máte problém pochopiť text, alebo Vám to budem tisíce krát opakovať, ako malému školákovi, že som niečo také nenapísal? Pokiaľ sa to nenaučíte? Pozrite si moje texty o r. 1968 – mám štyri obsiahle štúdie na Alternativy.sk, kde takýto nezmysel nenájdete. Nemám chuť baviť sa o nezmysloch, ktoré ste popísal.

  Otázka EÚ – znovu Vám ako malému školáčikovi musím zopakovať, že aj ja som hovoril o EÚ ako imperiálnom zoskupení. Tak čo to opakujete, Vy máte problém pochopiť text? Lenže EÚ nie je len imperiálnym zoskupením, ale v sebe nesie aj objektívnu tendenciu – ekonomickú integráciu, pretože tak si to vyžaduje globálny výrobno-technologický spôsob. A toto ľudová múdrosť, spoločenské vedomie odráža – rozlišuje medzi NATO a EÚ. Je to otázka ekonomických väzieb, skôr Vy ste naivka, ak si myslíte, že je také jednoduché odstrániť EÚ bez chaosu. Peter, ako ekonóm, čo si myslíš o tomto probléme? Môžeme sa zachovať ako malí chlapci, ktorí zbúrame EÚ bez toho, aby sme mali pripravenú náhradu?
  Preto som zdôraznil, že EÚ treba premeniť z poloimperiálneho zoskupenia na plne integračné. To je objektívna požiadavka, nie naivita. Ak komunista napíše taký nezmysel, nečudo, že ľudia takému programu nedôverujú. Pozrime si na príklad Ukrajiny – ako USA a ukrajinské vedenie sa snažilo zrušiť väzby na Rusko. Lenže to znamenalo pád ukrajinskej ekonomiky. A obchod medzi Ukrajinou a Ruskom rastie, len tento polrok o 30 percent, napriek protiruskej rétorike, pretože ekonomické väzby nie je také jednoduché zničiť. A dnes ukrajinskí ekonómovia hovoria, že je načase rešpektovať prirodzené ekonomické väzby medzi Ukrajinou a Ruskom. A my ak sme ekonomicky naviazaní na krajiny EÚ, nemôžete to zrušiť z večera do rána. To je naivita.

  A tie nezmysly, že som proti štátnemu dozoru, nemá zmysel komentovať. Nikde som nič také nenapísal, ukážte kde. Ako malému školáčikovi Vám opakujem, že máte problém chápať text.

  Podobne, že som sa vyslovil pre fašistický štát stúpencov geniokracie. Ukážte kde, znovu máte problém chápať text. Len som napísal, že toto je extrém, teda som to neschválil. Len som napísal, že určitý problém v tomto smere existuje. Pozrime si, čo ste napísali Vy: “ Co láká či neláká lidi, pane Antal, mě nezajímá. ) Lidi bude vždy lákat podřezávání krků a znásilňování žen či nezletilých děvčat, pokud se jim bude od rána vtloukat do hlavy po vzoru pana Goebbelse“. Takže Vy nedôverujete ľuďom, v podstate sa považujete za nadradeného nad masami. Hlavne, že mňa podozrievate z podpory geniokracie.

  Znovu máte problém pochopiť zložitejšiu marxistickú myšlienku: Každý podľa schopností – je predsa vyjadrením, že každý by mal pracovať. Ale nie podľa prinútenia kapitálu ako otrok vo fabrike, nevyužívajúc svoje schopnosti. Už som to zopárkrát napísal, ale Vy máte problém pochopiť to, aj v súvislosti s ideou nepodmieneného základného príjmu, že nie som proti tejto myšlienke, ale som za podmienený základný príjem, teda podmienkou je pracovať, pretože človeka stvorila a formuje práca a práca je zdrojom bohatstva. Hocijakou činnosťou, hoci písaním básní, maľovaním obrazov, vyčistením potoka, starostlivosťou o starých ľudí, výskumom a vývojom neznámeho.

  Reply
 • 3. júla 2018 at 18:53
  Permalink

  Pán Vašek, k Vášmu pohľadu na vesmír. Aj vo Vašom texte ukazujete ohraničenosť charakteristík nášho vesmíru, napr. 13 mld. rokov, predtým mal iné vlastnosti. A nemôžete poprieť, že napr. aj Zem, Mars sa vyvíjali. V prvom období to bolo veľmi revolučné, búrlivé obdobie, obstreľovanie, zrážky, ničenie.
  A štruktúra vesmíru sa vyvíjala tiež postupne – od kvarkov k atómom, k molekulám a makromolekulám, horninám, planétam. A tu došlo k skoku – k vzniku života.

  Pozrime sa na Vaše konštanty – je isté, že platia len v rámci nášho vesmíru, teda nie absolútne, mimo tých 13 mld. rokov a mimo nášho vesmíru. A pozrime sa na niektoré články k tejto téme, uvádzam nadpisy:

  *Nový objev si patrně vynutí revizi základů fyziky: „Konstanta jemné struktury“ se ve vesmíru možná mění

  *Blíží se záhada s gravitační konstantou k překvapivému rozuzlení? Jestli mají na Caltechu pravdu, tak se naměřené hodnoty gravitační konstanty velké G neustále a pravidelně mění v čase

  *Nemenná konštanta fyziky sa mení. Žijeme v šťastnej časti vesmíru. V našom okolí je údajne stála veličina fyziky ideálna. Ďaleko v kozme má iné hodnoty.

  *9.7. 2004 16:32:37 – KaleidoskopVedci skúmajú, či sa svetlo nezrýchľuje
  Vedci odhalili, že rýchlosť svetla, považovaná za vesmírnu konštantu, sa podľa
  všetkého zvyšuje. Ešte pred dvoma miliardami rokov, čo je v kozmickom meradle
  len nedávno, bola rýchlosť svetla nižšia, než je dnes.

  Pozrime sa na vesmír z ľudského pohľadu. Singularitu, alebo aj čierne diery by sme mohli považovať za diktatúru gravitácie, kedy gravitačné sily pôsobia tak totalitne, že eliminujú akúkoľvek rozdielnosť v podobe atómov, molekúl, ap. Rok 1968 by sme mohli prirovnať k Veľkému tresku, kedy dochádza k uvoľneniu diktátu gravitácie a vesmír sa začína rozpínať, diferencovať na hviezdy, planéty, galaxie a iné objekty, nadobúda bohatú štruktúru. Vznikol život, vznikla sociálna forma – teda vesmír je dynamický, premenlivý.
  Keby nebol, nebol by cez Veľký tresk vznikol ani náš vesmír. Nevznikol by život, nevznikli by ľudia. Z neandertálcov by sa postupne nevyvinuli moderní ľudia.

  Reply
 • 3. júla 2018 at 19:18
  Permalink

  Pán Vašek, otázka stojí hlavne tak, či vieme spolupracovať. To je otázka činu, ktorý tak vyžadujete. Ja nemám problém spolupracovať, veď sa v mnohých veciach zhodneme.

  Jediný rozdiel je len v tom, že ja chápem svet ako vyvíjajúci sa systém, Vy ho chápete ako nemenný. ja v tom nevidím problém, kľudne si to tak chápte, preto môžeme spolupracovať.
  Len u Vás z toho, že Vy nevidíte rozdiel, či to bolo povedané dnes, pred 20 – 50 – 100 rokmi, V tom spočíva aj problém toho, že napíšete aj taký nezmysel, že „Sověti v r. 1968 potlačili šanci na Váš tzv. liberální socialismus“. Ja vidím totiž obrovský rozdiel medzi úlohami, ktoré riešil rok 1968 a rok 1989, Vy tento rozdiel nevidíte, pretože socializmus chápete ako nemenný. Ja Vám budem vytýkať jedine to, že vyslovene zavádzate, pretože to sú len Vaše domnienky, vyslovené zbrucha, vyplývajúce z toho, že Vám nič nehovorí rozdiel 20 -50-100 rokov. Od r. 1968 uplynulo 50 rokov, čo z hľadiska nahustenia sociálnych zmien znamená rozdiel celých epoch.

  Oponovať Vám budem jedine v tomto, keď mi budete do úst vkladať vymyslené tézy, inak nemám problém spolupracovať. A mohli by ste sa naučiť polemizovať, Vy jednoducho sa snažíte zničiť oponenta, hoci on oponentom ani nie je, ale názorovo blízkym človekom. V takom prípade sa polemizuje trochu na inej úrovni, toto musia komunisti ukázať ľuďom. Že tu prevláda iná kultúra, ako v pravicovom tábore.

  Reply
  • 3. júla 2018 at 21:01
   Permalink

   Ale zase, pán Antal, v komentároch pána Vaška je veľa múdrosti.

   Reply
   • 3. júla 2018 at 22:53
    Permalink

    Však ja som napísal, že sa v mnohom zhodujeme a mali by sme spolupracovať.
    Len by som chcel, aby mi nevkladal do úst tézy, ktoré som nevyslovil, to totiž žiadna múdrosť nie je, ale obyčajné klamstvo. Aj keď nie vedomé, pán Vašek si totiž vôbec, ale vôbec nevie predstaviť rozdiel medzi rokom 1968 a rokom 2018, atď. Ak hovorím o liberálnom socializme v r. 2018, neznamená to, že hovorím o liberálnom socializme aj v r. 1968, ja som marxista, dialektik. Nakoniec, stačí si prečítať k tomu moje štúdie. Podobne, že je rozdiel medzi rokom 1948 a rokom 2018.
    Ak tieto rozdiely nepochopíme, nie sme revolučnými komunistami, ale anarchoľavičiarmi. A nedokážeme predostrieť spoločnosti program pre potreby r. 2018, ak si stále vystačíme s programom r. 1948, či r. 1968, pretože v nemennom svete je to vlastne jedno. A potom p. Vašek narieka, aká je voči nám spoločnosť, médiá, vesmír nespravodlivý, pretože mu náš program nič nehovorí. Svoj podiel na neúspechu si vôbec nepripúšťame.

    Dnes je 50 rokov strašne dlhá doba, počas ktorej sa vystrieda niekoľko epoch. A to je problém, ľudia sú citovo, hodnotovo, priestorovo viazaní k určitému spôsobu života, hodnotám, systému. Ak sa predošlé zmeny diali striedaním desiatok generácií, dnes počas života jednej generácie sa vystrieda niekoľko spôsobov života. Ako chcete toto odbaviť nemenným programom, ako hovorí p. Vašek, treba sa len vrátiť k socializmu a všetko je tým vybavené. Lenže všetko sa zmenilo, výrobno-technologický spôsob, revolučný subjekt, spôsob života, hodnoty. Tu si už s pocitmi neporadíte, na to potrebujete kvalitnú spoločenskú teóriu ako duchovný zrak, ktorý človeka vedie zmenami.

    Bolo mi vytknuté, že treba ísť do praxe. ja som si to, čo hovorím, overil aj v praxi. Hneď v r. 1990 som zakladal Robotnícke fórum, neskôr som s Jánom Ľuptákom roznášal aj letáky po závodoch, pomáhal pri zakladaní ZRS. Bol som pri mnohých iných iniciatívach. Lenže ruka v ruke teórie i praxi som pochopil, že všetko sa zmenilo, klasická robotnícka trieda už nie je tým revolučným subjektom, ktorý je schopný pochopiť ďalekosiahle zmeny v civilizácii a doviesť k nim spoločnosť.. P. Vašek sa tu stále oháňa diktatúrou proletariátu, hoci žiadny revolučný proletariát dnes neexistuje, ocitli sme sa v beztriednej epoche. A ľudia už nerozumejú jazyku, programu diktatúry proletariátu, treba nájsť úplne iný jazyk. Hovorím epoche, nie systéme, pretože p. Vašek ma zase obviní, že tvrdím, že tu máme beztriednu spoločnosť. Len požiadavka doby je už taká, to sa premieta práve v pojme epochy.

    Inak, videli ste niekde dnes u komunistov pracovať s týmto pojmom? Dávno oni zabudli na marxizmus, poznatky, stačí buchnúť na stôl. Ako mi to hovorili aj robotnícki vodcovia. Kto pracuje s pojmom epochy, pochopí aj rozdiel medzi globalizáciou a globálnym kapitalizmom.

    Reply
 • 4. júla 2018 at 10:24
  Permalink

  Pane Antal, čert Vás vem, když už mě posíláte do hajzlu.

  Jedno Vám ale povím, to si neodpustím. Kdybyste před mým profesorem fyziky na gymplu prohlásil ty Vaše bludy o proměnlivosti fyzik. konstant, mám na mysli především rychlost světla ve vakuu, tak by Vás k maturitě prostě a jednoduše nepřipustil. Očividně se ve fyzice nevyznáte a přitom zde machrujete.

  Dále. Oháníte se marxismem. A přitom píšete toto, cituji: „P. Vašek sa tu stále oháňa diktatúrou proletariátu, hoci žiadny revolučný proletariát dnes neexistuje, ocitli sme sa v beztriednej epoche. Hovorím epoche, nie systéme, pretože p. Vašek ma zase obviní, že tvrdím, že tu máme beztriednu spoločnosť.“ Konec cit.

  Pane Antal, napsal jste, že „mám problém chápat text“. Úlohu otočíme. Vy máte velký problém pochopit to, co jste sám napsal. Vy totiž něco napíšete, abyste to vzápětí popřel. Sám nevíte, co píšete. Již dvakrát jsem Vám napsal, že jste jako Chruščov, ne nadarmo. Ten také si vysvětloval marxist. poučky po svém, když tvrdil, že co nevidět budeme žít v komunismu. A Vy jste otočil marx. výklad o společ. třídách úplně jinam, směrem do amorfního stavu. Ještě že nepopřete, že ty třídy jsou aspoň ve školách.

  Pane Antal, píšete, že dnes ve společnosti je vše jinak, než-li tomu bylo před 50 či 100 lety. Zde se rozcházíme, protože můj postoj je jasný – ve smyslu společenského pohybu se nezměnilo zhola nic. Ba právě o to více se prohlubuje to, co tu bylo před sto a více lety, tedy až zoufalé vykořisťování člověka člověkem ve smyslu třídního boje. Statisícové, někdy až miliónové demostrace a stávky v EU dokazují, že třídní boj se nejen projevuje, ale naopak ještě sílí.

  To, o čem psali Marx s Leninem, platí i nadále naprosto stejně. Společenské členění na třídy majetných a nemajetných, tj. na buržoazii a proletariát, je dnes absolutně stejné jako před sto lety. Popsal jsem klasický deflační jev v ekonomice Západu v souvislosti s Velkou depresí v letech 1929-1933. Dnes se tohle děje dnes a denně. Všude! Jako před sto lety. Furt dokola. A Vy tu dřístáte cosi o nových poměrech a o proměnných fyz. konstantách aj. nesmysly…

  P.S.
  Pane Antal. Zkuste napsat velice stručně v heslech, max. deseti body, Váš politický program k volbám, abyste se tzv. odhalil. My totiž víme, že nejste komunista. ) Vřelé díky za ten Váš polit. program k volbám. )

  Reply
  • 4. júla 2018 at 11:59
   Permalink

   No nehovoril som, pán Vašek, že máte problém chápať text:-).
   Preto som urobil rozdiel medzi epochou a existujúcou podobou systému. Áno, kapitalizmus, hoci už v post-klasickej podobe, je stále triedny. Lenže výrobno-technologický, ekonomický, civilizačný základ sa zmenil, ten si vyžaduje pre svoje efektívne fungovanie už beztriedny systém, beztriednu spoločenskú formu. Pretože triednosť plodí už krízový stav civilizácie, môžem začať vymenovávať problémy, ktoré z tohto stavu vyplývajú.
   Teda epocha, v ktorej sme sa ocitli, je už beztriedna, len subjekt – človek je hlúpy, nedospel on na úroveň tejto epochy (spolu s konzervatívnymi komunistami, ktorí to tiež nechápu), nevie prispôsobiť spoločenskú formu požiadavkám ekonomickej základne. V tom spočíva rozpor výrobných vzťahov a výrobných síl, rozpor spoločenskej formy s obsahom, čo spôsobuje prehlbujúcu sa civilizačnú krízu, neefektívne fungovanie celej civilizácie, plodenie čoraz väčších nezmyslov. Toto je celý základ marxistického materialistického chápania dejín.
   Epocha – označuje určitý úsek dejín, s určitou úrovňou výrobných síl a výrobných, či spoločenských vzťahov. Označuje určujúcu tendenciu vývoja, bez ohľadu na existujúcu spoločenskú formu. Toto je veľmi dôležité pochopiť, pretože úspešný politický program by mal rešpektovať epochu ako vedúcu tendenciu.
   Epoche do určitej miery zodpovedá občianska spoločnosť, teda tá štruktúra spoločnosti, ktorá do určitej miery neodráža existujúci spoločenský systém, ale potreby danej epochy. To sa prejavuje aj v živote západných spoločností, že v nich existujú vyslovene reakčné prvky ale aj pokrokové. Posaďte sa na lavičku na ulice, pozorujte ľudí a uvidíte, že veľká časť žije úplne normálnym, mravným životom, nezávislým od kapitalistickej formy.

   Počas určitej epochy môže teda prevládať ešte stará spoločenská forma, Len to znamená, že daný systém nepracuje efektívne, forma a obsah sú v rozpore, v krízovom stave. Napr. pred 4000 rokmi už môžeme hovoriť o otrokárskej epoche, ale je zrejmé, že vo svete prevládali ešte kmeňové prvobytné spoločenstvá. Lenže vedúcou tendenciou bola otrokárska epocha. Podobne v 17. – 18. st. išlo o kapitalistickú epochu, ale vo svete mohli prevládať feudálne a ešte aj kmeňové spoločenstvá.
   Revolučná ľavica dnes musí analyzovať, v akej epoche sa nachádzame, nie to, že sa tu producírujú ešte kapitalisti. Musí postaviť program zodpovedajúci potrebám tejto epochy. To je príčinou jej neúspechu a úpadku vplyvu v spoločnosti.
   Revolučný komunistický subjekt by nemal v poznatkovej epoche už len následne reagovať na spoločenské potreby, požiadavky, ale mal by ich predvídať, cieľavedome, plánovite už dopredu uvádzať do života.

   Reply
 • 4. júla 2018 at 12:25
  Permalink

  P. Vašek, čo sa týka fyzikálnych konštánt, ja som len uviedol názvy článkov, ktoré ukazujú, že to nie je také jednoznačné, ako to Vy tvrdíte. Netvrdím, že to tak musí byť, ako je to v článkoch, len sa nad tým zamýšľam.
  Ale niečo na tom môže byť. Pre ľudské dejiny mám vytvorený matematický model, ktorý dobre zodpovedá konkrétnym historickým udalostiam, je nimi overený. Ale pre biologické dejiny, dejiny Zeme či vesmíru sa mi ho nedarí vytvoriť, hoci mám dostatok údajov. Akoby došlo k posunu v čase, teda aj v niektorých konštantách.
  Samozrejme, že aj ja vychádzam zo všeobecne ustálených konštánt, ale mám myseľ otvorenú aj novým poznatkom.

  Reply
 • 4. júla 2018 at 12:37
  Permalink

  Pane Antal, napsal jste,

  že „úspešný politický program by mal rešpektovať epochu ako vedúcu tendenciu“. Nic proti. Ale Vy nemáte ŽÁDNÝ politický program, který byste mohl max. v 10 bodech na formátu A5 naházet lidem do pošt. schránek, abyste je názorově usměrnil před volbami. Anebo chcete říci, že ten program máte? ) Cosi mi říká, že Vy ten program NEMÁTE! ) Jste chytrý jako A. Einstein či N. Tesla, ale politický program do pošt. schránek pro lidi nemáte! A pokud ano – prosím, ZVEŘEJNĚTE HO! Děkuji Vám.

  POSTSKRIPTUM NEBO-LI MŮJ KOMENTÁŘ
  Revolučná ľavica dnes musí analyzovať, v akej epoche sa nachádzame, nie to, že sa tu producírujú ešte kapitalisti. ►Pane Antal, trvám na svém, že se tu stále producírují kapitalisti – JAKO PŘED STO LETY nebo jako ti dinosauři v druhohorách. A že zde probíhá tvrdý TŘÍDNÍ BOJ se vším všudy! Viz nynější vášně v RF ohledně chystané vražedné důchod. reformy. Nebo to není pravda? Oni se ti buržousti metamorfovali v anděly či jak to je?

  Pokud tohle nebudeme lidem opakovat, tedy, že kapitalismus je původem všeho zla na této Zemi, včetně TVRDÝCH A NEKOMPROMISNÍCH, NAVÍC, STÁLE SE ZOSTŘUJÍCÍCH TŘÍDNÍCH ROZPORŮ, pak i já půjdu do hajzlu, kam jste mě poslal. )

  A ještě mi dovolte poznámku. Marxisté, ke kterým se hlásíme oba dva, tvrdí – TŘÍDNÍ BOJ VE SMYSLU HISTORICKÉHO MATERIALISMU SE VEDE VE TŘECH ZÁKLADNÍCH SMĚRECH:

  1) ekonomický
  2) politický
  3) ideologický

  A všechny tyto tři body lze vysledovat dnes a denně VŠUDE A VE VŠEM!

  Reply
  • 5. júla 2018 at 19:24
   Permalink

   P. Vašek, vôbec sa nenachádzame v rovnakej situácii ako pred 100 rokmi.
   Rozoberiem tu stručne pojem epochy. Bez pochopenia pojmu epochy si ľavica nedokáže určiť svoje úlohy, či rieši prechod od kapitalizmu k socializmu, alebo od socializmu ku komunizmu, nedokáže odlíšiť globálny kapitalizmus a globalizáciu.

   Epocha má svoj objektívny základ v pôsobení dialektického zákona premeny kvantitatívnych zmien na kvalitatívne a naopak (skrátene ako zákon súladu kvantity a kvality), a jeho konkretizácii v zákone súladu výrobných vzťahov charakteru a úrovni výrobných síl (Zákon súladu VV a VS). Charakterizuje mieru spoločenského objektu, systému ako jednotu jeho kvalitatívnej a kvantitatívnej určenosti.
   Epochu môžeme vymedziť ako interval, hranicu existencie spoločensko-ekonomického systému, spoločensko-ekonomickej formácie (SEF), danú objektívne najmä vývojom výrobných síl spoločnosti (výrobno-ekonomickej úrovne, technológií, ap.). Tento materiálno-technologický základ je objektívnym kritériom vymedzenia hranice i charakteru jednotlivých epoch, pomáha zorientovať sa v spleti systémov.

   Pojem epochy vymedzuje, ktorý systém v danej dobe predstavuje hlavnú hybnú silu dejín, určujúcu dejinnú tendenciu danej doby. Kto je teda aj revolučným subjektom. Hoci v danej dobe môže predstavovať len menšinu, existovať len v jednej alebo niekoľkých krajinách. Ale v určitej epoche sa aj predchádzajúce spoločenské systémy prispôsobujú charakteru danej epochy, preberajú črty danej epochy. Po r. 1928 sa napr. post-klasický kapitalizmus prispôsoboval charakteru socialistickej epochy, preberal socialistické prvky (zásahy štátu do ekonomiky, reguláciu, štátne podniky, sociálny štát), v globálnej epoche začal preberať črty globálnej civilizácie.

   Pre názornosť príklad vody: „epochou“ vody môžeme nazvať jej úsek od 0 do 100 stupňov Celzia.

   Hranica epochy je vždy ohraničená nejakým prelomom, v ľudských dejinách tento prelom označovali hlavne veľké krízy. Každá veľká kríza preto nesie v sebe odkaz veľkej zmeny, potreby novej spoločenskej formy, aby sa zosúladila so sociálnym obsahom. Môže byť dlhodobo aj v nesúlade, ale vtedy systém nepracuje efektívne, neustále hrozí rozpadom. Typickým príkladom je rozpor európskeho integračného zoskupenia (EÚ) a jeho kapitalistickej formy, EÚ nepracuje efektívne, nachádza sa v neustálej kríze a neustále jej hrozí rozpad.

   Preto treba vedieť čítať udalosti, krízy, ich odkaz. To nie je o utópiách, veľké sociálno-ekonomické krízy sú prejavom zmeny materiálnej, výrobno-technologickej základne, nutnosti prispôsobiť spoločenskú formu novým požiadavkám.

   Za posledných 50 rokov prebehli tri také veľké krízy: roky 1988-89, globálna kríza 1998, globálna kríza 2008 (medzitým samozrejme aj menšie, ktoré signalizovali menšie zmeny). To sú veľmi reálne materiálne faktory, ktoré ukazovali, že je potrebné zmeniť spoločenskú formu, že napriek vonkajším prejavom civilizačný základ je už úplne iný. Len pre p. Vaška a mnohých konzervatívnych komunistov sa za 50 rokov nič nezmenilo, im signály, ktoré niesli v sebe veľké dejinné krízy, nič nehovorili a stále riešime tie isté úlohy ako pred 100 rokmi. A predkladajú spoločnosti potom nezmenený program, ktorý mladej generácii vôbec nič nehovorí.

   Pozrime si, čo nám jednotlivé krízy odkazovali. Kríza 1988-1989 bola začiatkom krízy klasickej podoby socializmu. Kríza 1998 ukončovala epochu socializmu a znamenala nástup globálnej epochy. Globálna kríza r. 2008 nebola o kríze kapitalizmu, ale o kríze klasickej sociálnej formy, klasickej ľudskej spoločnosti (v rámci toho teda aj triednej spoločnosti). Znamenala ukončenie pozitívneho vývoja klasickej sociálnej formy, teda ľudstva v jeho klasickej podobe. A nástup do obdobia makrosociálnej formy.

   Odkiaľ to mám? Porovnal som si to s vývojom chemickej formy v podobe triády: atómy – molekuly – makromolekuly. Posledná forma (makromolekuly) je hlavne o diverzite, rozšírení molekulovej formy do šírky, obrovskej rozmanitosti (makromolekúl, biomolekúl sú tisíce, či milióny). Nuž a v tomto zmysle potom aj makrosociálna forma, doba (ako ukončenie triády biologická forma – sociálna forma – makrosociálna forma), znamená veľkú sociálnu pluralitu, rozmanitosť, diverzitu (sociodiverzitu). Odtiaľ aj vyvodenie potreby liberálno-demokratickej podoby socializmu a komunizmu. Spolunažívanie vedľa seba rozmanitých sociálnych foriem. Nie je to teda vycucané z brucha, ale odvodené od charakteru doby a jej požiadaviek.
   Pre určenie úloh ľavice (ako sily presadzujúcej pokrok) teda nie je dôležité to, či tu existuje kapitalizmus, ale v akej epoche, v akej dobe sa nachádzame a aké požiadavky má táto doba na revolučný subjekt.

   Reply
 • 4. júla 2018 at 13:56
  Permalink

  Pane Antal, k naší při k fyz. konstantám. )

  P. Vašek, čo sa týka fyzikálnych konštánt, ja som len uviedol názvy článkov, ktoré ukazujú, že to nie je také jednoznačné, ako to Vy tvrdíte. ►Pane Antal, dnes se to jen hemží úvahami a články kdoví o čem ), lid obecný miluje senzace a bulvár )), jenže, fakta jsou neúprosná – 1/4 žáků středních škol v ČR pravidelně, rok co rok – propadá z matematiky! A to nebudu rozebírat, na jaké úrovni v porovnání s ČSSR ta dnešní maturita z matiky je! Vím, o čem píšu, přes dvacet let jsem doučoval děcka matiku na ZŠ a SŠ. Jejich úroveň v této tzv. moderní době padá do vývrtky. ( Čím více počítačů, tabletů a mobilů, tím horší znalosti, tím horší všeobecná morálka! (

  Čili, když autoři těchto článků již neví kudy kam, začnou machrovat s proměnnými konstantami, aniž by se byť jen trochu zamysleli, co by to mělo za děsivý následek! Jen na okraj, kdybychom jen fiktivně připustili změnu nejen základ. fyz. konstant (byť jen o zlomek procenta!), ale třeba také změnu hmotnosti protonů, elektronů či neutronů, vedlo by to k okamžitému KOLAPSU veškeré hmoty! Ruský zdroj k tomuto to vysvětluje profesionálně:

  DELIKÁTNÍ VYLADĚNÍ VESMÍRU
  https://ru.wikipedia.org/wiki/Тонкая_настройка_Вселенной

  Je to jako když sáhnete na genet. kód člověka. Jsou vědci na úrovni morálních zrůd, kteří si myslí, že svými úvahami občůrají Tvůrce. Šeredně se mýlí – kdo jednou rýpne do této Pandořiny skříňky, sám se nadobro odrovná! Žádná genet. věda nestvoří nic lepšího než to, co nám Matka Příroda zadarmo poskytuje již po mnoho miliónů let! Vše je odladěno do stavu naprosté dokonalosti! Ale hlavně, je to S POJISTKOU PROTI ZNEUŽITÍ. Kdo jednou do toho rýpne, zjistí, jak chutná apokalypsa!

  Proto tvrdím, že nikoli věda v rukou šílenců typu raeliánů, ale morálka nás, čestných lidí se srdcem VLEVO, musí mít navrch. Nadarmo perský středověký básník Saadí, mistr didaktické poezie, nenapsal, že „něžnými slovy a dobrotou je možno na vlásku vésti slona.“

  Netvrdím, že to tak musí byť, ako je to v článkoch, len sa nad tým zamýšľam. ►No, konečně rozumný pohled na věc. ) Pane Antal, bravo. ) Nezapomeňte, základem úspěchu je KRITICKÉ MYŠLENÍ, nikoli nábož. fanatismus sekt typu raeliánů, kteří prosazují mj. naprostou sex. svobodu vůči všem a injekce chemikálií do mozku našich děcek, aby se z nich stali géniové ve stylu géniokracie, aby nemuseli chodit do škol. Je to jako právo na smrt ve stylu zrůdnosti zvané eutanázie. Rusky umíte, tak si to přečtěte, je to fakt děs a hrůza. ((

  10 NEJNEBEZPEČNĚJŠÍCH SEKT NA SVĚTĚ
  https://fishki.net/2133953-10-samyh-opasnyh-sekt-v-mire.html

  Ale pre biologické dejiny, dejiny Zeme či vesmíru sa mi ho nedarí vytvoriť, hoci mám dostatok údajov. Akoby došlo k posunu v čase, teda aj v niektorých konštantách. ►No ovšem, já Vám přece rozumím ), ale nedivte se. Společenský pohyb se nedá svázat matematicky. ) Ani dobro a zlo, lásku či nenávist NIKDY NIKDO nezváží, nezměří či matematicky nepopíše – protože to nejde. ) Tohle se dá jen přibližně popsat v rovině filosofie, psychologie, ale hlavně morálky. To, že Che Guevara, ač doktor medicíny, se rozhodl pro revoluční boj, nelze vysvětlit infinitezimálním počtem. To je cosi vy stylu Vyššího principu mravního, tohle nelze exaktně popsat. Vaši lásku, pane Antal, k dětem, manželce či rodičům jakbysmet. Tohle je věc našich srdcí, pane Antal. A to je SVATÁ, nikoli vědecká záležitost.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *