Miroslav Majerník vydáva novú knihu s tematikou Prvej svetovej vojny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Chyby dejín sa radi a často opakujú.“
– Miroslav Majerník

MAJERNÍK, Miroslav: Dragún jeho veličenstva. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2020. ISBN: 9788082021267

Spisovateľ PhDr. Miroslav Majerník, prozaik, rozprávač príbehov, bloger, aktivista, ale aj námorný kapitán a autor kníh Zrada rytiera Andreasa, Záhadná tuláčka a Preteky s časom vydáva vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov novú knihu. Ide o historický a protivojnový román s názvom Dragún jeho veličenstva.

„Konečne svitá, hmla neustupuje, napätie vojsk pripravených na útok vrcholí. Dôstojníc kompánií na celom niekoľkokilometrovom úseku frontu so signálnymi pištoľami v rukách stoja na malých rebríkoch s periskopmi pozorujú tiché, do raného oparu zahalené, budúce bojové pole.“ (s. 148)

Po poslednej knihe, cykle poviedok odvíjajúcich sa od historických skutočností v okolí malého severovýchodného mestečka (Zrada rytiera Andreasa, VSSS, 2018) zasadzuje novú knihu do času a priestoru Prvej svetovej vojny. Autor v úvode diela píše, že ho k napísaniu inšpirovali historky z vojny, ktoré si vypočul ešte ako školák v dedinskom hostinci. Majerník si zaumienil touto knihou vzdať hold (knihu opisuje ako pomník) bezmenný obyčajným mužom, ktorí zomierali a prelievali krv.

Majerníkove príbehy opisujú osudy ľudí, do ktorých života vstúpila vojna. Počas písania autor študoval historické pramene, aby tým zvýšil hodnovernosť svojej knihy.

„Dragún Franc v bolestiach s rozdrvenou nohou leží vedľa dvoch neznámych vojakov. Jeden s rozstrelenou hlavou je mŕtvy, druhý s otvorenými očami hľadí naňho, akoby ho prosil, nech mu ich zatlačí. … Žiť, žiť, ja chcem žiť, pozerá na tých dvoch. Dobrí to boli ľudia, keď mne chceli pomôcť a sami zahynuli…“ (s. 153)

Autor knihou o osudoch dragúna Franca manifestuje svoj principiálny odpor voči vojne, ktorej dôsledkom boli nezmyselné obete. Z príbehov sa dozvedáme, akým krutým spôsobom zasiahla vojna do lások, priateľstiev či rodinných vzťahov. Vojna je krutá a nepozná zľutovanie. „Tieto dejiny vojny zdola hovoria svojskou rečou o prežívaní, o skúsenosti, o pude sebazáchovy v mimoriadnych vojnových turbulenciách rôznych sociálnych skupín obyvateľstva,“ píše Soňa Valovičová v článku o Prvej svetovej vojne. Aj Miro Majerník svojou knihou prispieva k povedomiu o krutosti a nezmyselnosti vojny, za ktorou boli len mocenské ambície.

„…bojujúce mocnosti nasadzovai nové a nové kontingenty ľudí, ktoré moloch vojny s chuťou pohlcoval do svojich útrob.“ (s. 193)

Vyše 200 stranová kniha má cez 20 kapitol opisuje príbehy z vojny, ktorá zdá sa byť pre našu generáciu vzdialená, napriek tomu je riziko vojny aj v súčasnej dusivej atmosfére rozdeleného sveta novej studenej vojny stále prítomné. Absurdnosť Prvej svetovej vojny vystihol už Jaroslav Hašek svojou satirou o dobrom vojakovi Švejkovi pamätným výrokom:

Co blázníte, vždyť jsou tady lidi.“

Pripravil PhDr. Lukáš Perný

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Miroslav Majerník vydáva novú knihu s tematikou Prvej svetovej vojny

  • 17. júla 2020 at 0:47
    Permalink

    Miro Majerník svojimi knižkami skvelým spôsobom bojuje proti neľudskému systému. Popri tej informačnej explózii, čo je okolo nás, sa veľmi rýchlo strácajú do zabudnutia životné príbehy obyčajných ľudí. Namiesto nich nás systém kŕmi vymyslenými fantáziami a prázdnymi akčnými náhražkami.
    Miro Majerník nám však umožňuje precítiť osudy skutočných ľudí a udržuje takto pri živote ich morálnu silu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *