Odesská hrôza… neodpustíme, nezabudneme!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Stále som stratená a neviem, aké slová nájsť, čo sme všetci videli. Komu sa žalovať? Koho žiadať o spravodlivosť? Kam priniesť kvety na pamiatku tých, ktorí zomreli v spaľujúcom požiari odesskej hrôzy? Nemá zmysel špekulovať ani len o tom, aby si aspoň časť ukrajinského národa uctila deň tejto nočnej mory.Teraz ovládajú Ukrajinu fašisti, budujú pre ňu budúcnosť cez symbol Stepana Banderu a súčasný novozvolený prezident Volodymyr Zelenskyj je sám zástupcom jedného z hlavných sponzorov organizovaného krvavého teroru ruského ľudu Ukrajiny.

Má zmysel klásť otázky a pýtať sa  tých, ktorí legitimovali tento režim ako najlepšiu voľbu Ukrajiny? Tých, ktorí sa vysmievali z Odessy a Odessanov v médiách a obviňovali ju, že málo horí? Vidím, ako svet prichádza o posledné zvyšky súdnosti. Vidím, ako cez synchronizovanú a koordinovanú kampaň účelovo mätie. Vidím, že dodnes za Odessu nikto nebol potrestaný. Nikto, kto sa zúčastnil tohto mučenia. Nikto, kto sa zúčastnil zabíjania. Bol to ten istý netvor, tá istá beštia ako v čase Druhej svetovej vojny, symbol skrývajúci sa za našimi postavami.

Sú otázky k mnohým, ktorí z Odessy urobili symbol boja za slobodu a demokraciu, ktorí hrôzu Odessy zmietli pod zem, ktorí stáli na čele Majdanu a urobili všetko, aby sa zabudlo na vraždy. Akoby 2. máj 2014 neexistoval. Ak sa ich prestaneme pýtať, svet naozaj zabudne! No skôr ako zabudne, privykne na hrôzy, ktoré fašizmus znova prinesie. Ten čas práve beží…už piaty rok beží.

Soňa Valovičová

SPOMIENKA

/Храни тебя Господь, Костя!/

Bezcitne páli krutý oheň
Cez dušu, srdce … cez myseľ
V tej mojej utkvel zhrozený zrak
V ňom krik i hrôza, nemý des
Navôkol všade smiech a radosť
Dav, ktorý práve zošalel
Raduje sa a spieva piesne
Spenenej krvi do pekiel
Neviem vyjadriť emóciu
Vidiac v tom zraku ľudský strach
V ňom otázky bez odpovedí
A trasúca dlaň na ústach
Tam odkiaľ ušiel neďaleko
Desiatky trupov, mŕtvol pach
Nárek poháňa Beštiu vpred –
Mučenie, stony..detský plač
Svet chladne prehliadol Odessu
Tak vracia sa bied bumerang
A čiernou stuhou na súmraku
Sťahuje ho už na doraz!

SVS

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Odesská hrôza… neodpustíme, nezabudneme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *