Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Včera ráno som si privstala, aby som sa mohla spolu s členmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a s priateľmi a kolegami zo združenia DAV DVA, zúčastniť tejto vzácnej príležitosti, pripomenúť si chvíle, keď sa Slováci vzopreli nadvláde agresora, na ktorého strane v tom období boli.
Bol to krok nesmiernej odvahy a obete, postaviť sa nacizmu a fašizmu a bojovať za slobodu a budúcnosť národa.

Pre nás členov a spolupracovníkov DAV DVA a SZPB, to bola príležitosť pripomenúť si prácu a vyjadriť úctu pôvodným Davistom, ktorí svojím odhodlaním a odvahou dokázali osloviť národ a vzburcovať ho k otvorenému a ozbrojenému odporu voči nacistickému útlaku.
Raňajšia Banská Bystrica sa kúpala v slnku, keď sme sa spoločne stretli na námestí SNP. Pre mňa osobne to boli veľmi vzácne chvíle, pretože som sa stretla s ľuďmi, s ktorými som sa ešte osobne nepoznala a spoznala som mladú, sympatickú a kultivovanú ženu, vzdialenú príbuznú Laca Novomeského.

Obliekli sme si tričká, ktorými sme vyjadrovali svoj osobný a občiansky postoj a nesúhlas s narastajúcim militarizmom a vojnovým štvaním, ktoré v našom štáte začali podporovať ľudia, ktorí sa snažia prevziať moc za každú cenu. Mala som obavy, akým spôsobom budeme vnímaní, ale úsmevy a súhlasné gestá mnohých ľudí ma presvedčili, že sme urobili správne, keď sme aj takýmto malým protestom, práve vo chvíli, keď sme si pripomínali statočnosť a obete tých, ktorí padli za nás, ukázali, že sme proti vojenskej agresii. Krásnym momentom bolo, keď sa pri mojej mladej kolegyni pristavila staručká pani a so slzami v očiach jej rozprávala o tom, že prežila vojnu a povstanie a teraz má strach, že sa to zopakuje a bola rada, že sú ľudia, ktorí sa neboja prejaviť otvorený odpor zbrojeniu a násiliu.

Jediným rušivým momentom a možno nielen pre našu komunitu, bolo auto zaparkované pri vchode pamätníka na veľmi viditeľnom mieste, na ktorého čelnom skle boli rôzne nápisy ako napríklad: „Krym patrí Ukrajine“ a podobné, ktoré mali zjavne slúžiť ako lacná provokácia. Ešte väčším prekvapením bolo, že ľudia, patriaci k tomu autu, propagovali printovú podobu Denníka N a jedným z nich bol aj známy „umelec“, ktorý sa preslávil svojou „umeleckou činnosťou“, napríklad ničením a zneuctením pomníka Padlých sovietskych vojakov v Košiciach. Ale ani takáto lacná a priehľadná provokácia nedokázala pokaziť dojem z osláv.

Veľmi veľa ľudí a aj mňa osobne prekvapil prejav predsedu NR SR p. A. Danka, ktorý nielenže reálne popísal hrozbu nastupujúceho fašizmu na Slovensku, ale aj vyzvihol osobnosť SNP Dr. Gustáva Husáka a jeho prínos pre štát a spoločnosť.

VIDEO: Predseda NRSR na oslavách SNP ako jediný ocenil Gustáva Husáka a jasne pomenoval nebezpečenstvo liberálneho extrémizmu

A. Danko, si za svoj prejav vyslúžil potlesk, súhlas a uznanie mnohých ľudí, pretože nahlas povedal to, čo si myslí veľmi veľa ľudí, ale zo strachu pred zosmiešňovaním a novodobým prenasledovaním súčasnej liberálnej propagandy sú ticho a postupne sa z nich stáva mlčiaca väčšina.

Oslavy SNP by nemali byť len oslavami chvíľ, keď sa Slováci postavili na odpor nacistickému zlu a nemali by skĺzavať do propagácie politických názorov a predvádzaniu sa rôznych „politikov“, ktorí sa aj tento rok na nich zúčastnili.

Spomienka na SNP, by mala byť inšpiráciou pre všetkých, ktorým záleží na osude a budúcnosti nášho národa a štátu. Pretože je to spomienka na všetkých tých, ktorí obetavo bojovali za slobodu a na tých, ktorí zaplatili vlastnými životmi za to, aby sa mohli narodiť ďalšie generácie.

Iveta Hajdová

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

3 thoughts on “Pár momentov z osláv 75. výročia SNP

 • 31. augusta 2019 at 8:45
  Permalink

  Občania,ktorí milujú krajinu našich osloboditeľov neboli ku pamätníku pripustení. Strážili nás v ohrade viac ako indiánov v rezerváciach USA a v Kanade. Každých 50 cm dvaja policajti,odtial von sa dalo odísť iba dolu na lúku smerom k nábrežiu Hrona.Pri pamätníku ani jedna zástava osloboditeľov,ani jedna zástava ČSR,za ktorú sa v SNP bojovalo. V uliciach B.Bystrice ani jedna zástava s ktorou prišli osloboditelia t.j. zástava červená,ani jedna zástava ČSR Za ČSR sa bojovalo v SNP. A krava,ktorá na cestách po Europe podnecuje k útoku na Ruskú federáciu. História sa v trochu zmenenej podobe opakuje. Na hraniciach Ruskej federácie, stoja slovenskí vojaci žoldnieri pripravení na rozkaz k útoku. V.r.1941 Dve slovenské dobre vycvičené rýchle divízie po boku s fašistickou armádou prepadli bez vypovedania vojny ZSSR. Rozdiel je v tom ,že vojaci rýchlych divízií do toho ísť museli. Vojaci – žoldnieri NATO do toho idú dobrovoľne.Vystúpenie prezidentky k ľudom v dobre stráženej ohrade,bolo napľutie do očí niekoľkým ešte žijúcim veternom SNP a najmä potomkom bojovníkom SNP Hanba vláde Slovenskej republiky organizátorovi osláv.

   
  Reply
 • 31. augusta 2019 at 12:19
  Permalink

  TOP tričká!!! História si aj Vás zapamätá! Slovenské národné POVSTANIE?
  A súhlasím s komentárom pani Lýdie!

   
  Reply
 • 8. septembra 2019 at 8:12
  Permalink

  Pekná reportáž zo skvelej akcie.
  „Bol to krok nesmiernej odvahy a obete…“ – áno, boj Dávida s Goliášom a veľmi aktuálny príklad aj pre dnešok.

   
  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom