Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Včera ráno som si privstala, aby som sa mohla spolu s členmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a s priateľmi a kolegami zo združenia DAV DVA, zúčastniť tejto vzácnej príležitosti, pripomenúť si chvíle, keď sa Slováci vzopreli nadvláde agresora, na ktorého strane v tom období boli.
Bol to krok nesmiernej odvahy a obete, postaviť sa nacizmu a fašizmu a bojovať za slobodu a budúcnosť národa.

Pre nás členov a spolupracovníkov DAV DVA a SZPB, to bola príležitosť pripomenúť si prácu a vyjadriť úctu pôvodným Davistom, ktorí svojím odhodlaním a odvahou dokázali osloviť národ a vzburcovať ho k otvorenému a ozbrojenému odporu voči nacistickému útlaku.
Raňajšia Banská Bystrica sa kúpala v slnku, keď sme sa spoločne stretli na námestí SNP. Pre mňa osobne to boli veľmi vzácne chvíle, pretože som sa stretla s ľuďmi, s ktorými som sa ešte osobne nepoznala a spoznala som mladú, sympatickú a kultivovanú ženu, vzdialenú príbuznú Laca Novomeského.

Obliekli sme si tričká, ktorými sme vyjadrovali svoj osobný a občiansky postoj a nesúhlas s narastajúcim militarizmom a vojnovým štvaním, ktoré v našom štáte začali podporovať ľudia, ktorí sa snažia prevziať moc za každú cenu. Mala som obavy, akým spôsobom budeme vnímaní, ale úsmevy a súhlasné gestá mnohých ľudí ma presvedčili, že sme urobili správne, keď sme aj takýmto malým protestom, práve vo chvíli, keď sme si pripomínali statočnosť a obete tých, ktorí padli za nás, ukázali, že sme proti vojenskej agresii. Krásnym momentom bolo, keď sa pri mojej mladej kolegyni pristavila staručká pani a so slzami v očiach jej rozprávala o tom, že prežila vojnu a povstanie a teraz má strach, že sa to zopakuje a bola rada, že sú ľudia, ktorí sa neboja prejaviť otvorený odpor zbrojeniu a násiliu.

Jediným rušivým momentom a možno nielen pre našu komunitu, bolo auto zaparkované pri vchode pamätníka na veľmi viditeľnom mieste, na ktorého čelnom skle boli rôzne nápisy ako napríklad: „Krym patrí Ukrajine“ a podobné, ktoré mali zjavne slúžiť ako lacná provokácia. Ešte väčším prekvapením bolo, že ľudia, patriaci k tomu autu, propagovali printovú podobu Denníka N a jedným z nich bol aj známy „umelec“, ktorý sa preslávil svojou „umeleckou činnosťou“, napríklad ničením a zneuctením pomníka Padlých sovietskych vojakov v Košiciach. Ale ani takáto lacná a priehľadná provokácia nedokázala pokaziť dojem z osláv.

Veľmi veľa ľudí a aj mňa osobne prekvapil prejav predsedu NR SR p. A. Danka, ktorý nielenže reálne popísal hrozbu nastupujúceho fašizmu na Slovensku, ale aj vyzvihol osobnosť SNP Dr. Gustáva Husáka a jeho prínos pre štát a spoločnosť.

VIDEO: Predseda NRSR na oslavách SNP ako jediný ocenil Gustáva Husáka a jasne pomenoval nebezpečenstvo liberálneho extrémizmu

A. Danko, si za svoj prejav vyslúžil potlesk, súhlas a uznanie mnohých ľudí, pretože nahlas povedal to, čo si myslí veľmi veľa ľudí, ale zo strachu pred zosmiešňovaním a novodobým prenasledovaním súčasnej liberálnej propagandy sú ticho a postupne sa z nich stáva mlčiaca väčšina.

Oslavy SNP by nemali byť len oslavami chvíľ, keď sa Slováci postavili na odpor nacistickému zlu a nemali by skĺzavať do propagácie politických názorov a predvádzaniu sa rôznych „politikov“, ktorí sa aj tento rok na nich zúčastnili.

Spomienka na SNP, by mala byť inšpiráciou pre všetkých, ktorým záleží na osude a budúcnosti nášho národa a štátu. Pretože je to spomienka na všetkých tých, ktorí obetavo bojovali za slobodu a na tých, ktorí zaplatili vlastnými životmi za to, aby sa mohli narodiť ďalšie generácie.

Iveta Hajdová

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Pár momentov z osláv 75. výročia SNP

 • 31. augusta 2019 at 8:45
  Permalink

  Občania,ktorí milujú krajinu našich osloboditeľov neboli ku pamätníku pripustení. Strážili nás v ohrade viac ako indiánov v rezerváciach USA a v Kanade. Každých 50 cm dvaja policajti,odtial von sa dalo odísť iba dolu na lúku smerom k nábrežiu Hrona.Pri pamätníku ani jedna zástava osloboditeľov,ani jedna zástava ČSR,za ktorú sa v SNP bojovalo. V uliciach B.Bystrice ani jedna zástava s ktorou prišli osloboditelia t.j. zástava červená,ani jedna zástava ČSR Za ČSR sa bojovalo v SNP. A krava,ktorá na cestách po Europe podnecuje k útoku na Ruskú federáciu. História sa v trochu zmenenej podobe opakuje. Na hraniciach Ruskej federácie, stoja slovenskí vojaci žoldnieri pripravení na rozkaz k útoku. V.r.1941 Dve slovenské dobre vycvičené rýchle divízie po boku s fašistickou armádou prepadli bez vypovedania vojny ZSSR. Rozdiel je v tom ,že vojaci rýchlych divízií do toho ísť museli. Vojaci – žoldnieri NATO do toho idú dobrovoľne.Vystúpenie prezidentky k ľudom v dobre stráženej ohrade,bolo napľutie do očí niekoľkým ešte žijúcim veternom SNP a najmä potomkom bojovníkom SNP Hanba vláde Slovenskej republiky organizátorovi osláv.

  Reply
 • 31. augusta 2019 at 12:19
  Permalink

  TOP tričká!!! História si aj Vás zapamätá! Slovenské národné POVSTANIE?
  A súhlasím s komentárom pani Lýdie!

  Reply
 • 8. septembra 2019 at 8:12
  Permalink

  Pekná reportáž zo skvelej akcie.
  „Bol to krok nesmiernej odvahy a obete…“ – áno, boj Dávida s Goliášom a veľmi aktuálny príklad aj pre dnešok.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *