Pochod za vedu / March for Science Bratislava 2017

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Na Deň Zeme 22. apríla 2017 sa v Bratislave pred Starou Tržnicou zišlo zopár desiatok (odhadom zhruba 70) ľudí, aby demonštrovali vášeň a nadšenie pre vedu a podporili vedeckú komunitu a jej princípy. Akcia sa konala v daný deň aj v stovkách iných miest po svete (hovorí sa o zhruba 500 mestách). Pochodu sa zúčastnil za redakciu DAV DVA koordinátor sekcie pre praktickú činnosť Marek Kopilec.

Organizátori v texte, ktorý zvolával na pochod uvádzali nasledovné: „Nedávne zmeny v politike, ktoré sa dejú vo svete, ale i u nás, majú za následok zvýšené obavy medzi vedcami. Dezinterpretácia a vykresľovanie vedy ako politického či straníckeho názoru, ktoré dalo zákonodarcom možnosť odmietať fakty, je zásadný a naliehavý problém. Je na čase, aby ľudia, ktorí podporujú vedecký výskum a na dôkazoch založené zákony, zaujali verejný postoj a boli vypočutí.Zdroj

Pochod zorganizovali Peter Wachter (OZ Slovenské planetáriá), Andrea Pancáková (analytička softwarových aplikácií v oblasti ľudských zdrojov), Róbert Blaha (senior konzultant IT), Eugen Mihalička (asistent editora vo filmovej produkcii) a Jakub Gajdoš (študent informačných technológií).

Na demonštrácii pred pochodom vystúpili napr. Dr. Michaela Musilová, MSci. (astrobiologička, predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity), Róbert Mistrík (chemik, CEO a zakladateľ spoločnosti HighChem), MUDr. RNDr. Ľudovít Paulis, PhD. (vedecký pracovník Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV) či PhDr. Dušan Gálik, CSc (vedecký sekretár SAV).

Rečníci začali s oneskorením pred Starou Tržnicou, kde ľudia venovali pozornosť skôr neďalekému trhu a vyzývali na väčšiu podporu vedy na Slovensku, na lepšie overovanie faktov v dobe, kedy sa často hovorí o problematike tzv. alternatívnych faktov. Rozprávali tiež o svojich úspechoch, či o úspechoch vedcov a vedkýň zo Slovenska v zahraničí. Udalosť okorenila detská tanečná skupina či vedomostný kvíz o tričká k udalosti. Tej sa nezúčastnili slovenskí politici, skoro žiadne slovenské médiá a ani ľudia z oblasti kultúry, až na výnimku/y, za ktorú môžeme považovať moderátora akcie Ludwiga Bagina, prípadne okolo prechádzajúcich ľudí. Akcia končila pochodom na Jakubovo námestie, kde prebiehal iný miestny trh a kde bolo opäť viac ľudí. Zostáva dúfať a pracovať ďalej na tom, aby ľudia pochopili význam vedy a výskumu pre našu spoločnosť ako niečoho, čo nás posúva dopredu a pomáha nám všetkým.

Foto: archív Mareka Kopilca

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *