Pracujúci zo Slovenska – ľudia druhej kategórie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Slováci, ktorí pracujú v Rakúsku, by mali dostávať nižšie rodinné prídavky. Rakúska vláda presadzuje návrh zákona, podľa ktorého sa majú prídavky na deti pre cudzincov pracujúcich v Rakúsku prispôsobiť výške životných nákladov v ich domovských krajinách. Napriek tomu, že platia dane a odvody v Rakúsku, nebudú mať nárok na rovnaké sociálne benefity ako rakúski občania, ale prídavky budú krátené podľa cenovej úrovne príslušného štátu, v ktorom dieťa žije.

Slovenská republika tento návrh odmieta. Podobne ako ďalšie nové členské štáty Európskej únie, keďže sa negatívne dotýka ich občanov, ktorí pracujú v spomínanej krajine. Uvedené opatrenie považujú za diskriminačné. Odvolávajú sa pritom na právo EÚ, ktorá zakazuje diskrimináciu zamestnancov na základe štátnej príslušnosti. Na druhej strane, konkrétnu právnu formu vyplácania rodinných dávok si určujú členské štáty Únie.

Rakúsko sa už raz pokúsilo obmedziť vyplácanie rodinných prídavkov pre cudzincov. Tento pokus však rakúskej strane neprešiel. Zasadila sa proti nemu Európska komisia. Či rovnako skončí aj návrh zákona, ktorým by sa mal už v júni zaoberať rakúsky parlament, ukáže blízka budúcnosť. Rakúska exekutíva si od tohto kroku sľubuje zníženie výdavkov. Len v prípade Slovenska by na dávkach malo ušetriť okolo dvadsať miliónov eur.

Ak tento návrh prejde, z pracujúcich zo strednej a východnej Európy by sa (aj) formálne stali ľudia druhej kategórie. Negatívne by sa dotkol najmä tejto skupiny pracujúcich cudzincov. Vzťahoval by sa síce aj na pracujúcich z krajín západnej Európy, no keďže by výpočet rodinných prídavkov vychádzal z cenovej hladiny v krajinách ich pôvodu, toto opatrenie by na výšku nimi poberaných dávok nemalo zásadný vplyv.

Súčasnú rakúsku vládu tvorí Rakúska ľudová strana (ÖVP) a Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá je považovaná za krajne pravicový politický subjekt. Ukazuje sa, že populistické, autoritatívne, či krajne pravicové strany dokázali vo svoj prospech zneužívať nielen migračnú krízu, ale voličov zrejme oslovujú aj tým, že presadzujú opatrenia proti pracujúcim z nových členských krajín EÚ.

Problémom nie je len návrh zákona, ktorým sa majú znížiť prídavky pre cudzincov pracujúcich v Rakúsku, ale aj dávnejšie referendum o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ. Zdá sa, že voliči, ktorí sa zúčastnili tohto referenda, nehlasovali za Brexit len pod vplyvom prílevu migrantov z arabských krajín, ale v spoločnosti postupne narastalo napätie a nespokojnosť so skorším prílevom pracujúcich z nových členských štátov Únie.

Odhliadnuc od toho, že viaceré krajiny západnej Európy sú odkázané na pracovné sily zo stredo-východnej Európy, v ich spoločenskom vedomí pretrváva nedôvera voči obyvateľom nových členských štátov EÚ. Títo ľudia by pritom nehľadali pracovné uplatnenie v západnej Európe, keby mali v krajinách pôvodu dostatok pracovných príležitostí, alebo mzdové ohodnotenie, ktoré reflektuje na obrovský nárast životných nákladov v období po takzvanom páde komunizmu.

Marián Klenko (1978) je autorom knihy Politika bez moci

Foto:daily sunny, CC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Pracujúci zo Slovenska – ľudia druhej kategórie

 • 23. mája 2018 at 12:16
  Permalink

  Veď vy to neviete:? Skoro všade v Západnej Európe a USA sa na nás z Ost bloku pozerajú ako na menejcenných . V 1989 roku sme prestali jesť seno a skočili sme zo stromov na zem. Tak sa na nás väčšina občanov týchto krajín pozerá. Ich a teraz aj „naše“ Média im dobre vyčistili hlavy.

  Reply
 • 23. mája 2018 at 20:35
  Permalink

  Súhlasím so záverom.
  Len prečo naši občania idú pracovať na západ?
  Lebo ak chcú prekonávať chudobu, zadlžovanie a zvyšujúce sa životné náklady
  nestačia im vlaky zadarmo, garantovanie dôchodkového veku v roku 2035,
  lyžiarske pobyty, 13 dôchodok pri maličkých 12tich…
  Nestačia im sľuby a medové motúzy.
  Potrebujú dobre platenú prácu.
  Aby mohli vo ficovom bezplatnom zdravotníctve do ktorého zaviedol registračné pokladnice PLATIŤ!
  Aby mohli platiť vysoké ceny elektrickej energie lebo ficova prvá vláda rozdala „peniaze na 15 – 20 rokov“ tým č si prví postavili slnečné elektrárne ktoré zvyšujú ceny našej elektrickej energie, tých 100 000 000 € ktoré každý rok idú do Hornonitrianskych baní aby sa z nich 50 000 000 každý rok stratilo…
  Koľko sa zdvihne cena elektrickej energie ak sa dostavia 3. a 4. blok atómovej elektrárne? Rozpočet bol 1 800 000 000 € ! Už sa minulo 5 500 000 000 €! päť a pol miliardy a stále ani jedne z tých blokov nič nevyrába !!!
  Kedy toto začne zaujímať občanov Slovenska.
  Kto zaplatí zvyšujúci sa dlh štátu? 2006 cca 26 miliárd a dnes viac ako 44 miliárd = 44 000 000 000 € !
  ….
  To sa to rozdáva keď to budú platiť vnuci, pravnuci a ich deti!!! Tí najchudobnejší!
  Ak sa medzitým skoro všetci nepoberú na západ za prácou aj bez rakúskych prídavkov na deti…

  Reply
  • 25. mája 2018 at 11:55
   Permalink

   Ktože to nechce zaplatiť Slovákom primeranú mzdu na Slovensku?. Kto dostáva neustále príležitosť vystúpiť v televízii a médiach aby vyjadril svoj názor na zvyšovanie dôchodkov, či minimálnej mzdy …? A že nemáme rovnakú produktivitu práce ?. Papier znesie všetko. Aj tie grafy a prispôsobené čísla presne spočítané.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *