Zamyslenie sa nad Gréckou krízou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Kríza v Grécku nie je ani náhodou len o Grécku. Táto kríza nám odhalila mnohé veci, ktoré by nám mali byť výstrahou. V plnej kráse sa nám ukázalo, že EÚ je postavená vyslovene na to, aby chránila takmer výlučne len záujmy elít.

V celom procese záchranného balíku išlo len prímarne o záchranu francúzskych a nemeckých bánk. Ako uvádza Švihlíkova v knihe, tak iba 5 % prostriedkov zo záchranných balíkov išlo na verejné výdaje pre gréckych občanov, ostatok sa pekne prelial veriteľom. Ďalej nás stále naše médiá informovali o tom, že v Grécku boli vysoké verejné výdaje a preto sa tak zadlžili, že mali vysoké príjmy a dôchodky a tak ďalej. Toto je absolútny nezmysel, drvivá väčšina verejných výdajov bola vynakladaná na zbrojenie, v žiadnom prípade nie na sociálne balíky, či zdravotníctvo, školstvo. Takže západné zbrojovky mali spolu s miestnou oligarchiou a politikmi výborný biznis a nám hodili do tváre nezmysel, že to bežní Gréci prežrali. Politika Európskej komisie, ECB a MMF spôsobila v Grécku to, že 25% ich ekonomiky zmizlo, čo možno porovnať len s vojnovým stavom, razantne klesli výdaje určené v sociálnej oblasti, zbrojenie pokračuje ďalej, došlo k masovej emigrácií najmä mladých a talentovaných Grékov, nezamestnanosť prudko stúpla, najmä nezamestnanosť mladých ……….a výsledok?. Grécko v žiadnom prípade nie je von z krízy, dlhy sú nesplatiteľné a pokiaľ bude pokračovať táto devastácia krajiny, tak krach je takmer istý, hrozí sociálny výbuch a ak bude pokračovať migrácia z Turecka aj občianska vojna.

Grécka kríza nám ukázala, teda okrem zrady Tsiprasa ak nebral do úvahy výsledok referenda z roku 2015, keď sa zapredal ideálom radikálnej ľavice, tak nám ukázala najmä to ako sú ochotné elity EÚ zamiesť a ponížiť akúkoľvek krajinu, ktorá sa nebude správať podľa nich, vyslovene požadovali zmenu režimu, na drzovku nerešpektovali vôlu obyčajných Grékov ani ich politikov, v podstate z tejto krajiny urobili protektorát a naďalej žiadajú jeho absolútne rozpredanie. Takáto forma integrácie nie je našou integráciou a čím skôr musíme z nej vystúpiť a zamietnuť všetky jej praktiky.

Plus, je nutné si uvedomiť, aké bludy prezentovali naše médiá o gréckej kríze, aký majú údajne prebujnený sociálny štát, aké majú vysoké dôchodky, aké majú neúmerne platy k produktivite práce. To je absolútny nonsens Gréci majú o mnoho nižšie mzdy k produktivite práce, o mnoho nižšie ku kapitálu, percentuálne si dlhodobo stále viac privlasťňoval kapitál k pomeru k mzdám. Mzdy tu boli v hodnotách 30-40 % čo je typické aj pre napríklad stredoeurópske krajiny.

Naše médiá neskôr deklarovali , že Grécku sa začalo dariť, údajne sa stavia na nohy, no ak to má znamenať viac ako 25% nezamestnanosť a 60% nezamestnanosť mladých, ak to má znamenať odchod viac ako 300 000 Grékov do zahraničia, ak to má znamenať historicky najnižšiu účasť vo voľbách a to v krajine, kde bola stále relatívne vysoká. Netreba zabúdať na to, ako uvádza Švihlíková (2017) : že Grécku sa tak ,,darí“, že len medzi rokmi 2009-2011 za zvýšilo bezdomovectvo o 25%, že v rokoch 2010-2011 vrástol počet samovrážd o 40%, že výskyt infekciou HIV vzrástol o 52%, vzrástol počet užívateľov drog, 300 000 Grékov je bez elektriny a 54% Grékov nemá dostatočnú výživu. Ja už nemám slov, ale ak toto označujú naše médiá za krajinu, ktorá sa dostáva z krízy, tak ja končím s nimi, toto sa ináč ako propaganda ani už nedá nazvať. Ešte mi nedá nedodať nárast neonacistickej strany Zlatý Úsvit, ktorá bola niekedy marginálnou stranou, ale dnes je bezpečne na pozícií tretej najsilnejšej v Grécku a očakáva sa nárast jej preferencií.

Táto strana sa otvorene hlási k vláde ,,čiernych plukovníkov“ v rokoch 1967-1974, teda otvorene k diktatúre, používa symboly Tretej ríše, napáda cudzincov a hovorí o čistej ,,gréckej“ krvi, má podporu nemalej časti domáceho kapitálu, ale aj veľkej časti gréckej ortodoxnej cirkvi. Teraz sú radšej už naše ,,demokratické“ médiá tichúčko, lebo už ani nevedia, čo by na toto všetko akože mali povedať.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Zamyslenie sa nad Gréckou krízou

 • 27. mája 2018 at 13:50
  Permalink

  Alexis Tsipras bol veľkou nádejou,
  no ostal len veľkým sklamaním …

  Nech slúži na veľké ponaučenie pre domácu a európsku ľavicu – a hlavne pre ľavicových voličov, že nie všetko navonok červené, je aj vo vnútri červené !

  A ponaučenie, ako pre voličov dopadne pokušenie zahryznúť do červeného jablka rôznych ľavicových exkr…perimentov, namiesto masívneho združenia sa okolo tradičnej, komunistickej ľavice.

  Mimochodom – v ktorejže to krajine sa rozihrali zbrojárske tamtami šíriace zvesť o vskutku nevyhnutnom nákupe „tankov“ za 1 200 000 000 € a stíhačiek za 3 000 000 000 €, v 20-tych rokoch.

  Aký je Váš plat ? A dlh ( zatiaľ ) ?

  MOR HO !

  Reply
 • 27. mája 2018 at 16:17
  Permalink

  Nikdy se Slované neměli tak dobře jako za komunistů a proto pravičáci zavřite papule.Všechno nejen u nás , ale v celom světě jste rozdrbali !!!!! C’ína by vás postavila ke zdi !!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *