Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Nie je hudba ako hudba. Často môžeme byť jej znalcami a predsa s nami nepohne. Ak s vami dlho nič nepohlo je na čase siahnuť po jedinej a preto najlepšej tunajšej klezmerovej skupine zvanej tiež Preßburger klezmer band. 

Táto viac menej ,,slovenská “ kapela je skôr  známa u našich susedov hoci  na scéne pôsobí už takmer tri dekády, no ich hudba viac než dve storočia.  Klezmer je hudbou aškenázskych židov. Spieva sa v jazyku  jidiš, čo je zaujímavá  zmes hebrejčiny a nemčiny okorenená štipkou slovanského akcentu, ktorý však zachytíme len ťažko. Preßburger klezmer band sú fenomenálny svojou  päťzmyslovou hudbou. Pri jej počúvaní: 

  1. Počujete sólový spev, husle, klarinet, violu, klavír a zbor.
  2. Vidíte nekonečné pláne dolnej zeme ale aj majestátnosť pohorí. 
  3. Cítite vôňu zeme, jej prach i pach zelene pri schnutí.
  4.  Ochutnávate maces bez chuti, ale aj plást medu Samsona.
  5.  Dotýkate sa jeho mäkkých vlasov a tiež ostria nožníc Dalily.

Potomkovia veselého, vynaliezavého Dávida a jeho múdreho syna Šalamúna nezaprú svoj hudobný i tanečný talent. Dokázali sa pretancovať dejinami so zdvihnutou hlavou. Svedkovia neporaziteľnosti Múdrosti. Majstri v sebairónii. Jej nosným predstaviteľom je klarinet, pobehujúci, trilkujúci ako vrabček na streche. Husle – nostalgické spomienky a tiež vízie do budúcnosti cez okná hudby. Viola je vážna pani , otvára dvere do Veľkého domu židovského národa. Klavír je decentný domáci pán , ktorý má stále sídlo v najväčšej sále domu umenia. Spev, celý dom hudby vymaľoval  pestrými farbami radosti i pochmúrnymi smútku. Zbor tancuje pred prinášanou archou.

Započúvajte sa, a ako zákusok si naservírujte pred oči Knihu kníh. Dobrú chuť. Tú hudbu budete ešte dlho cítiť ako sladko trpkú odozvu v duši. Uvidíte čo to urobí s vaším telom. Dá Boh, a možno sa aj roztancuje. 

Dominik Petruška

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *