Bez komentára: Ľavé spektrum 2012… kam sme sa odvtedy posunuli?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Radikálna ľavica, marxisti, anarchisti, sociálna demokracia, leninisti, ekosocialisti, kaviarenska ľavica, liberálna ľavica… ľavica je pestrá. Vypočujte si s odstupom piatich rokov, ako (ne)zmenili názory mnohí ľavičiari vo videách z unikátneho projektu Juliana Bosáka ml., Ľavé spektrum, ktorý inšpiroval aj vznik časopisu DAV DVA. Jedno je isté – títo ľudia by sa v roku 2017 v žiadnom spoločnom projekte ani náhodou nestretli… Tieto videá uvádzame aj preto, že veľká časť redakcie DAV DVA má osobnostný spoločný prienik s projektom Ľavé spektrum.

Ľavé spektrum 2012 je projekt košického režiséra Juliána Bosáka ml., ktorý vznikol ako nezávislá iniciatíva zachytiť slovenskú ľavicu v jej rôznorodosti vrátane jej sebadefinícií, hodnotením momentálneho stavu a víziami do budúcna. [1] [2] [3] Jednotlivé osobnosti odpovedajú na otázky, čo znamená byť ľavičiarom, aká je situácia na ľavicovom spektre a aké sú perspektívy ľavicových ideálov v súčasnosti. Projekt bol publikovaný prostredníctvom stránok Youtube a integruje osobnosti, ktoré ponímajú ľavicové spektrum od anarchokomunizmuutopického komunizmu cez socialistickú demokracia až po umiernených sociálnych demokratov či svetoobčanov. Na projekte sa podieľali nezávislé osobnosti, občianski aktivisti, študenti, dôchodcovia, historici, filozofi, politológovia, filmári, publicisti a taktiež členovia KSSSZMSMER-SDMSD, Nezávislí, Utópia a iných hnutí.

Ľubomír AndrassyĽuboš Blaha, Milan Blaha, Eva Blažeková, Vangelis Bontinis, Julián Bosák st., Peter Daubner, Peter Dinuš, Dominika Dinušová, Hana Fábry, Michal Feik, Joe Feinberg, Martin Filko, Michal FričMilan Ftáčnik, Ivan Gaľa, Radovan GeistEugen GindlLadislav HohošEduard Chmelár, Kamil Kandalaft, Andrej Kolesík, Karanowak, Ján Kopas, Peter KrákorníkAlena KrempaskáDušan Krnáč, Adam Kurta, Zuzana Kusá, Marcel Lacko, Ivan Lesay, Juraj Marušiak Robert Mihály, Roman Michelko, Martin Muránsky, Peter Nedoroščík, Karol Ondriaš, Adrián Ondrovič, Michael Petráš, Michal PolákMiroslav Pomajdík, Tomáš Profant, Gabriela RothmayerováSilvia RuppeldtováBrigita SchmögnerováJalal Suleiman, Kristína Šabíková, František Škvrnda, Ivan Štefunko, Boris Štěrbák, Miroslav Tížik, Marián Vitkovič, Peter Vittek, Peter Weisenbacher, Matej Zagrapan, Robert Žanony.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
5 thoughts on “Bez komentára: Ľavé spektrum 2012… kam sme sa odvtedy posunuli?

 • 17. novembra 2017 at 15:23
  Permalink

  Prečo by sa títo ľudia v roku 2017 v žiadnom spoločnom projekte ani náhodou nestretli ?

  Ktorí ?

  Reply
  • 19. novembra 2017 at 22:24
   Permalink

   Filko nežije, Štefunko je Progresívne Slovensko, Suleiman je KSS, Blaha je Smer, je tam zopár anarchistov, komunistov, marxistov, ľudí, ktorí už nie sú veľmi aktívni, ale aj ľudí ktorí aktívni sú rôzne v rôznych projektoch, kde si nevedia prísť na meno. Chmelár je s mnohými pohádaný, pokiaľ viem tak s Krempaskou a Weisenbacherom. Vitkovič urazil už kde koho a pre neho sú mnohí proste len takí povedzme to light. No, v článku je to dobre napísané.

   Reply
   • 19. novembra 2017 at 23:47
    Permalink

    Ďakujem za odpoveď.

    Myslel som to tak, keby niekto znovu chcel natočiť podobný projekt, napr. Slovenská ľavica 2017, tak by mu v tom nič a nikto nebránil, nech sú tí ľudia akokoľvek medzi sebou rozhádaní, pretože pred kamerou bol každý sám. Preto som sa čudoval, že prečo by to znovu nebolo možné – okrem smrti, a vyloženej neochoty, taký projekt nemá prekážky.

    Pozerám, že Prešporok je taká malá dedina. Každý pozná každého, všetci vedia o všetkých, a ešte sa aj nenávidia – pre istotu.

    Avšak mali by ste mať stále na pamäti, že Slovensko nekončí na Zlatých pieskoch – tam iba začína. V krajoch ( na vidieku ), žije mnoho ľudí, čo sa zaujímajú o dianie, ale až do prešporského hrnca nedovidia.

    Ak človek neholduje internetu, a musí sa spoliehať iba na tlač, tak má vskutku problém dozvedieť sa čo sa vľavo deje.

    Po zrušení tlačeného Nového slova, ostala veľká diera v informovaní ľudí o slovenskej ľavici. A to v čase, keď bolo priam neprípustné v zdrojoch vyjadriť ľavicové postoje.

    Pre mňa ako človeka „z vidieka“ bolo vďaka projektu Ľavé spektrum veľmi príjemným zistením, že slovenská ľavica žije, a je zastúpená aj mladými. A ako som písal, prekvapila ma jej rôznorodosť a a aj to, že za ľavicu sa pokladá aj to, čo ja za ľavicu už nepokladám. Preto ten projekt pokladám za tak významný, lebo to bolo pre mňa akési prvé novodobé zvolanie slovenskej nepolitickej ľavice, že je tu, a chce byť počutá.

    Postupne počúvam znova všetky príspevky, a znovu sa nestačím čudovať, ako sa svet za 5 rokov posunul. Vtedy na sklonku krízy sa zdalo, že ľavica udrie nebývalou silou, dokonca som dúfal v revolúciu v Grécku kde zatočia s kapitalizmom a dlhmi.

    Tak ako vždy to skončilo veľkou zradou sociálnej demokracie, ktorá spôsobila to, že ľudia sa odvrátili od pôvodných politických strán, ku „nepolitickým“ dobrodruhom a v horšom prípade ku rôznym odtieňom fašizmu. Ja som si mohol prežiť to čo som sa predtým len dočítal – že sociálna demokracia nás zase zradila a prečo vznikla a jestvuje tzv. „krajná“ ľavica.

    Ktovie, čo budeme písať o 5 rokov…

    Reply
 • 17. novembra 2017 at 15:51
  Permalink

  Inak výborný projekt – pokladám ho za také prvé významnejšie „verejné“ nepolitické poprevratové vystúpenie a „priznanie sa“ ľavicovo zmýšľajúcich ľudí.

  Bol som prekvapený rôznorodosťou ( skutočne spektrom ) ľudí, ktorí sami seba označujú, raz horlivo a jednoznačne, inokedy cez zuby horko ťažko za ľavičiarov. Skutočne, niektorí sú svojimi postojmi od mojej pozície ďaleko, ďaleko vpravo, no aj tak sa pokladajú za ľavičiarov.

  Projekt som sledoval v čase vzniku, a vskutku ma ohromil „neslušnosťou“ prezentovaných názorov, od ktorých si moje uši za predchádzajúce 2 dekády vo verejnom, nepolitickom priestore odvykli.

  Významný a pamätihodný počin p. Bosák ml. a kol.

  Reply
 • 20. novembra 2017 at 21:55
  Permalink

  William Shakespeare
  „Ruža, i keď ju pomenuješ inak, bude voniať rovnako.“
  Jednoducho niektorí mi ako ruže nevoňajú. Ale rozhodne je poučné vypočuť si všetky názory. Zaujímavý projekt.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *