Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: Jorge Fernández SalasUnsplash

Už viac ako tri mesiace denne počúvame od našej vlády o koronavíruse. Ne však o tom, čo zaujíma každého občana. Tou otázkou je aké budú dôsledky COVID-19 na ekonomický život ľudí. Za ten zodpovedá vláda.


Predseda vlády nemá vysvetľovať krivku rozdelenia pravdepodobností koronavírusu. Predseda vlády zodpovedá za ekonomiku. Od roku 1993 doposiaľ som poslal každému predsedovi vlády a každému prezidentovi systém národného účtovníctva s údajmi za SR. Ba súčasnej p. prezidentke som dokonca venoval svoju  knihu Aj ekonómia je veda (345 s.), kde mám uverejnený aj mnou navrhnutý SNÚ. Ani jeden mi nepoďakoval. Nevedia aká náročná je to robota. Pánovi Matovičovi som poslal jadro môjho SNÚ v tvare tejto tabuľky:Čitateľ zistil, že všetky tri členy rovnice rovnováhy sú negatívne.(!) Neuveriteľné. Jej výpovedná hodnota je iste zrejmá každému čitateľovi. Národné účtovníctvo je makroekonomický štatistický a opisný model odrážajúci vzťahy medzi  ekonomickými subjektmi  na území daného štátu pomocou makroekonomických veličín. Má za cieľ poskytovať číselnú predstavu o hospodárstve krajiny a o ekonomických vzťahoch  krajiny so zahraničím. Zachytáva ekonomické procesy a javy, ktoré sa odohrali v ekonomike a medzi ekonomikou a zahraničím pomocou ukazovateľov, ktoré informujú o pôvode a použití tovarov a služieb, o pohybe príjmov, o finančných tokoch ekonomiky, o zmenách majetku ekonomických subjektov. Eurostat určil, že sa majú zostavovať štvrťročne, polročne a ročne.

Z toho, čo som uviedol vyplýva, že predseda vlády a podpredseda vlády pre ekonomiku nemali hovoriť o koronavíruse ale o ekonomických dôsledkoch, ktoré mali zachytiť národné účty. Mali to urobiť už 10. apríla za prvý štvrťrok, a asi v čase, keď vychádza tento článok za druhý štvrťrok 2020. Za konštrukciu národných účtov u nás je zodpovedný Štatistický úrad SR a teda ten má poskytnúť aj takú makroekonomickú databázu ako som uviedol v tabuľke vyššie. To musí predseda vlády vedieť. Veď je aj podnikateľom a pamätáme sa ako vybehol na povalu a hľadal účtovné doklady. Dobre teda vie, kedy podnik musí zostavovať účet ziskov a strát a kedy výsledovku. To musí vedieť aj podpredseda vlády pre ekonomiku. Tiež mal do činenia s úradmi, keďže je podnikateľom.

Iste, naša ekonomika má celkom konkrétne hodnoty premenných, ktoré uvádza tabuľka, teda export, import, výdavky vlády, netto export, investície a úspory. Ba v časti c) uvádzam aj makroekonomickú veličinu Cvýdavky obyvateľstva na nákup tovarov a služieb. Nástupom koronavíru sme neprestali úplne kupovať v Kauflande, či v iných predajniach a každá predajňa denne robí prehľad  svojich tržieb. Čiže aj veličiny C mal iste jednoznačný hodnotový pohyb v každom štvrťroku. Ekonomická analýza týchto údajov mala byť stredobodom pozornosti predsedu vlády, ministra financií a podpredsedu vlády pre ekonomiku. Mali analyzovať všetky veličiny z časti a) v tabuľke. Verím, že dáta, ktoré prichádzajú k ekonomickému používateľovi z tabuľky, teda aj ku mne, vyvolávajú v jeho pamäti systémy im odpovedajúcich pojmov a predstav, ktoré im musia dať význam v procese apercepcie, na báze poznatkov makroekonómie. Aj NBS nás informovala ako bude klesať HDP, najskôr to boli cca 4 percentá a potom sa to blížilo k 10 percentám. Ani oni nepožadovali od ŠÚ SR presné údaje? Prípadne aspoň hodnoverný odhad všetkých zložiek HDP, ktoré uvádza tabuľka?

Občania už 3 týždne zažívajú scény na TV obrazovkách o diplomoch niektorých politikov. Je to hodné poľutovania. Ale dôležité sú nielen diplomy, ale hlavne poznatky. A práve tie sú slabým miestom  u našich vrcholných politických  predstaviteľov.

Keď má M. Faraday 20 rokov, zúčastní sa na prednáške známeho chemika H. Davyho, ktorá ho natoľko zaujme, že ju celú zapíše, zakreslí, zviaže a venuje Davymu. Jeho kniha zaujala a Davy zamestná talentovaného mladíka vo svojom laboratóriu. Možno to oľutuje, lebo neštudovaný ale osvietený laborant čoskoro prerastie svojho učiteľa. Svojimi jedinečnými nápadmi a pokusmi priniesol obrovský pokrok v chápaní chemických a fyzikálnych dejov. Ba z tejto oblasti poznáme veľký prínos Jedlíka, Jedlíkovo dynamo a Jedlíkov elektromotor. Sme na to hrdí. A makroekonomické poznatky ekonomických ministrov dnes v 21. storočí robia problémy, v čase IT technológií, keď príslušné údaje by mali byť prístupné aspoň týždenne.

Prof. J. Husár, Bratislava, júl 2020

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Bieda makroekonomických poznatkov našej vlády

 • 8. júla 2020 at 9:32
  Permalink

  Vďaka pán profesor Husár. Ak by sa zákonodárci a vládni činitelia zaoberali s takou vervou s akou sa „expertne a analyticky“ púšťajú do rozborov Borisovej diplomovky či interrupčných momentov počatia aj hospodárskymi a sociálnymi problémami Slovenska, boli by sme inde a lepšie na tom…aj keď vládu štyroch milionárov (Sulík, Matovič, Kollar a Kiska) nemusím vôbec.
  Tá tabuľka je vrchol vyše hodinovej prezentácie, čiže ľudia nemusia rozumieť záverom, ktoré z toho vyplývajú, vláda s jej vynikajúcimi vedomosťami z oblasti „troch grošov“, štúdia mgr art a podobne už vôbec nie,
  ale treba zdôrazniť, že to znamená vo výsledku z tabuľky absolútnu nevyrovnanosť ekonomiky na Slovensku (lebo toto už tu nie je vo vlastníctve slovenská ekonomika, ale koloniálna…)
  kde export dorazený po odbytovej kríze koncom roka 2019 pandemickými hraničnými opatreniami padol na dno a je v dlhodobom mínuse (spamätá sa aspoň ten „koloniálny“ z automotive?);
  kde vládne príjmy krachli o polovicu a vládne výdaje veselo stúpajú vo vidine „pečených holubov“ z EUpomoci a budúcich dlhov;
  kde investície do hospodárstva „rachli“ ako domček z karát, pretože ešte vo februári/marci si všetci investori rozporcovali svojho „medveďa“ nerozeleného zisku a od začiatku apríla všetky podnikateľské osoby mraučia, že ak im „štát“ (teda my z daní) nedáme, tak zahynú, ale než zahynú, vydierajú prepúšťaním toho 1,9 milionového davu slovenských zamestnancov.(čo živia koloniálnu ekonomiku i nás)

  Ano, toto sa dá z tej tabuľky vyčítať.

  Reply
 • 10. júla 2020 at 10:37
  Permalink

  Vazeni pani (dama este nediskutovala), velmi pekne ste to tu predlozili a dolozili. Skusme sa na to pozret z 3-ho poschodia. Napadlo Vas, ze presne takto to aj malo, ma byt? Diplomovky, koronavirusy a pod, vsetko toto ma sluzit na odvedenie pozornosti obcanov od podstatneho na nepodstatne. Obcania sa maju „vyzurit“ na nepodstatnom, aby na podstatne neostal hnev. Psychlogicky je to celkom dobry, dokonca vyborny, tah. Takze tak…

  Reply
  • 10. júla 2020 at 10:49
   Permalink

   Áno. Presne kvôli tomuto sa nesmieme nechať nalákať na mediálne návnady, ale posudzovať veci podľa toho, či sú pre nás relevantné. Toto je základ demokracie. Nie hlasovanie, ale slobodný výber toho, čomu človek venuje pozornosť, energiu a napokon – čo považuje za hodné svojho hlasu.

   Reply
 • 13. júla 2020 at 10:48
  Permalink

  Správny makroekonóm je len ten, a ten, kto má milióny. Všetci ostatný makro ekonómovia sú len nosičmi miliónov do jeho chlievika! Ak aj niektorí ho oberú o nejakú tu tisícku, tak iní mu ju dvakrát nahradia. Toto som nevymyslel ja, toto hovoria grafy rozkladu spoločnosti na bohatých a chudobných za posledných 200 rokov. Tak vážení makro ekonómovia zoberte túto nevyvrátiteľnú pravdu na vedomie a začnite rozmýšľať sami nad sebou!!! Vaše hádky nikám nevedú!!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *