Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dobrá správa: Denník N sa opäť čertí  Niet väčšej lichôtky, ako keď vás kritizujú bratislavskí neoliberáli. S nechuťou píšu, že „smerácky poslanec Ľuboš Blaha útok na Sýriu považuje za „úbohú demonštráciu sily“, ktorá nedosiahla nič, iba dramaticky zhoršila vzťahy s Ruskou federáciou.“ Denník N menuje 5 bodov, ktorými sa snažia ukázať, že sa mýlim ja, ako aj väčšina slovenského parlamentu, ktorá sa (podľa nich) hlási k podobným názorom na západný útok ako ja. Dovoľte krátke komentáre k všetkým piatim bodom:

1. Denník N tvrdí, že my tvrdíme toto: „Je jedno, že Asad opakovane používa chemické zbrane proti civilistom, aj keď jeho patrón v Moskve už pred piatimi rokmi hovoril, že ich zničil.“

Milý Denník N, to, že Asad opakovane používa chemické zbrane, je len propaganda islamistov a je smutné, že ju niekto nekriticky preberá. Naopak, Asad prisľúbil, že zničí svoje zásoby chemických zbraní a nie sú dôkazy, že by tak neurobil. Mimochodom, svoje zásoby chemických zbraní zničilo aj Rusko. A len tak pre pripomenutie, ak existujú štáty, ktoré ďalej chemické zbrane vlastnia a sú pripravené ich použiť, sú to Spojené štáty americké a Izrael. Dokonca USA do Saudskej Arábie vyvážajú biely fosfor, ktorého špecifické použitie môže byť chápané ako útok chemickými zbraňami. Takto ho použila viackrát aj saudskoarabská armáda proti Jemenčanom – to ale nevadí, že? Saudi môžu – to sú kamoši…

2. Denník N ďalej tvrdí, že tvrdíme: „Ani tak nie je možné Asada potrestať, pretože ide o zásah na území suverénnej krajiny.“

Ak by došlo k použitiu chemických zbraní zo strany sýrskej vlády, je samozrejme možné túto vládu potrestať. Ale vojenský útok je vždy až poslednou inštanciou, nie prvou. Existuje niekoľko diplomatických nátlakových akcií, ktoré môžu byť použité, napokon, práve v tomto bol rozdiel medzi Obamom a Trumpom – že Obama riešil spor so Sýriou diplomaticky, kým Trump hneď hádže bomby. Je symptomatické, že Denník N sa hlási ku krajne-pravicovému americkému politikovi a zároveň vyčíta slovenským politikom, že preberajú krajne-pravicovú agendu. Ups.

3. Denník N opovržlivo píše o našich názoroch aj toto: „Vlastne ani nemáme dôkazy, že šlo o chemický útok, akoby títo politici čakali, kým sa k nemu sýrsky mäsiar prihlási.“

Milý Denník N, nečakáme, že sa k chemickému útoku prihlási sýrsky líder, najmä ak je pravdepodobnejšie, že ho použili islamskí teroristi, ktorí vo vojne každým dňom kapitulujú a nedáva zmysel, že by preto takto riskoval sýrsky režim. Každopádne, nečakáme, ako sa k tomu vyjadrí Asad, no zato čakáme, že sa k incidentu vyjadrí Organizácia pre zákaz chemických zbraní. Tú rešpektujú všetci. A bez dôkazoch niekde vypaľovať bomby, to je štýl práce vojnových zločincov Georga Busha a Tonyho Blaira, nie civilizovaných politikov. Dodnes vidíme, kam vedie militantný prístup vojnových štváčov – Irak je utopený v krvi, Líbya a Afganistan tiež. Takto by ste to radi, milý Denník N? Bomby a krv? A keď už hovoríme o tých „mäsiaroch“, pozrite sa, koľko detí má na svedomí saudskoarabský režim v Jemene – v minulom roku sa objavila bilancia, ktorá hovorí o 683 detských obetiach saudskoarabských útokov. To, čo pácha Saudská Arábia v Jemene je humanitárna katastrofa. Ale tento mäsiar je kamarát USA a Veľkej Británie. Takže to je ten dobrý mäsiar – že?

4. Denník N pokračuje pri znechutenom zhŕňaní našich postojov: „Všetko je to len hra veľmocí, o skutočných úmysloch ktorých vieme svoje, čo znamená, že sú úplne iné, než tvrdia.“

Nuž – áno. V teórii medzinárodných vzťahov sa tomu hovorí realistická paradigma. Čiže veľmoci majú svoje mocenské záujmy a tie iba propagandisticky zabalujú do pekných rečí o slobode, demokracii a ľudských právach. K realistickej paradigme sa hlásia takí významní americkí či britskí teoretici ako Mearsheimer, Waltz, Carr či Morgenthau. Denník N si ich snáď jedného dňa naštuduje (odporúčam napríklad moju novú knihu Antiglobalista), pretože inak bude pôsobiť naďalej hlúpo a primitívne. Ako teraz.

5. Denník N naše názory uzatvára: „Keď už niekomu veríme a neomylne sa vždy prikloníme na jeho stranu, je to Rusko.“

Denník N sa snaží svoju nehynúcu lásku k USA a západným spojencom projektovať na nás. Ale tak to nie je. My politiku nevnímame ako futbal – nie je to o fandení tej-ktorej veľmoci. Ak medzinárodné právo porušuje Západ, kritizujeme ho. Ak Východ, kritizujeme ho. A spoliehame sa na dôkazy od nezávislých inštitúcií. Ak Západ hádže bomby na suverénnu krajinu bez takýchto dôkazov, jednoducho na to upozorňujeme a odmietame to. Lebo nie sme pudlíci USA – na rozdiel od Denníka N. S Ruskom to nemá nič spoločné. Hovorí sa tomu – spravodlivosť.

Milý Denník N, obávam sa, že videnie sveta, ktoré ponúkate, sa priveľmi nelíši od mentálneho nastavenia priemerného agenta CIA. Poslúchať USA, milovať USA, obhajovať všetky zločiny USA, vytvárať propagandu pre USA a nenávidieť každého, kto kritizuje USA. Výsledkom sú takéto články. Len drobná rada: s takýmto servilným mentálnym nastavením je lepšie sa nechváliť. Medzi inteligentnými ľuďmi potom dotyčné noviny vyznievajú ako propagandistický plátok pre kompletných idiotov. Pekný deň

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


9 thoughts on “Blaha kontra Denník N

 • 16. apríla 2018 at 12:09
  Permalink

  Zopakujem epigram J. I. Bajzu, ktorý napísal pred vyše 200 rokmi, lebo sa sem hodí: O SPRAVODLIVOSTI
  Každý ju iba slepú zočí, veď vypichli jej obe oči. Nevidí biedu, krivdu, to, čo treba. Nevidí ani samu seba

  Reply
 • 16. apríla 2018 at 12:16
  Permalink

  Slovensko má byť politicky a vojensky neutrálnou krajinou. Sme malý štát, ktorého slovo veľmoci nepočúvajú. Preto nemáme dôvod sa miešať do roztržiek aká je v Sýrii, kde veľmoci hrajú svoje hry. Nás aj tak nikto nepočúva, tak načo tu riešime takéto otázky či bombardovať alebo nie a vždy sme v polohe čoklíka ktorý má zahavkať tak, ako to jeho pán očakáva. Vojny a utečenectvo je aj tak dôsledkom nenásytnej a bezohľadnej imperiálnej politiky veľmocí. Členstvom vo veľmocenských spolkoch sa len namáčame do problémov ktoré sme nespôsobili, ale ktoré musíme riešiť.

  Argumenty typu, keď nás napadnú ( kto by nás napádal ), veľmoci nám pomôžu sú hovadina – pomôžu nám len ak to bude v ich záujme a výsledok bude len naša zmenšená zvrchovanosť. Naopak, ak Slovensko nebude v ich záujme, hodia nás ( alebo našu štátoprávnosť a zvrchovanosť ) cez palubu presne tek ako to urobili v 1938 v Mníchove.

  Slovensko von z Eurozväzu !
  Slovensko von z NATO !

  Reply
 • 16. apríla 2018 at 13:50
  Permalink

  Kedysi nás Slovákov volali národ holubičí, nóóó…Neprekáža nám, že krajiny rozbíjajú bomby, neprekáža nám, že krajiny sužujú vojny, neprekáža nám, že vo vojnou ničených krajinách umierajú ĽUDIA…Mňa to teda trápi, mňa to teda nesmierne trápi ! Nech sú tí ľudia bieli, čierni, žltí, nech sú tí ľudia moslimovia, budhisti, kresťania, hinduisti, bez náboženského vyznania… všetci chcú žiť, tak ako vy, ja… Slováci, národ holubičí !!!
  Vo vojnou rozbíjaných krajinách umierajú nevinné DETI !!! Slováci, národ…

  Reply
 • 17. apríla 2018 at 6:27
  Permalink

  USA (NATO) informovali vopred Rusov a tí Asada. Preto je výsledok „bombardovania“ taký aký je.
  Máme DEMOKRACIU stačí inicializovať referendum a vystúpiť pomocou referenda z NATO a EU a spojiť sa s Ruskom.
  Ale KTO tu roky berie zo štátneho? Kto tu rozkráda eurofondy? Kto zadlžuje a zvyšuje chudobu ?
  Smer a jeho milionári, ktorých pán Blaha svojimi hlasovaniami v NRSR podporuje koľko len vládze….

  Reply
  • 17. apríla 2018 at 7:38
   Permalink

   Mám lepší nápad ! Čo keby tak „Slušné“ Slovensko išlo protestovať proti vojne?! To nie, to nie je vaša agenda, však ? USA informovalo…Panebože! Skúsme vytvoriť modelovú situáciu: USA informuje Slovensko, že ho bude bombardovať a následne ho zbombarduje, vaše mesto bude v troskách, v ruinách nájdete svojich blízkych, priateľov…vy si však poviete: „USA (NATO) informovali…Preto je výsledok „bombardovania“ taký aký je. ???
   K tej druhej časti: Áno, máte pravdu, ani mne sa nepáči, že tu roky niekto berie zo štátneho, že tu niekto rozkráda eurofondy, že tu niekto zadlžuje a zvyšuje chudobu. Ale to všetko produkuje kapitalizmus, no tak protestujte proti systému. To nie? To vám nekázali?

   Reply
   • 17. apríla 2018 at 9:22
    Permalink

    Vážená pani.
    Blaha bol kedy protestovať PROTI vojne ? Vy ste kedy boli protestovať proti vojne ?
    Našim najvyšším zákonom je ústava SR ! Protestovali ste Vy , blaha a spol. že ústavu SR nedodržuje vláda, vládna koalícia, väčšina v Národnej rade SR ?
    Systém na Slovensku = korupčný, oligarchistický, známostný, chránený políciou, prokuratúrou a súdmi v područí smeru BRÁNITE VY pani !
    Ten kapitalizmus tu podporou smeru od roku 2006 PRODUKUJE chudobu a beznádej!
    A načítam jedinú kritiku na blahu, smer a ich činy !!!!

    Reply
 • 17. apríla 2018 at 10:04
  Permalink

  Vážený pane,
  pán Blaha bol protestovať proti vojne/nemusí vám hádam predkladať videozáznamy, nájdite si ich/, ja som bola protestovať proti vojne v Juhoslávii, Iraku a Sýrii, protestujem proti vojne stále aj slovom /viď literárna tvorba/. Vôbec nevnímate, čo píšem ! Ja bránim korupciu, oligarchistický systém…? Kolaps ! Zostrili ste tón, pane, zostrím aj ja: Točíte pivo, stále to isté, dookola, s vysokou penou! S Vami nemá zmysel diskutovať, končím.

  Reply
  • 17. apríla 2018 at 10:50
   Permalink

   Áno presne je to o tom. Nadávať na kapitalizmus ktorý nemáme. Zastávať sa oligarchov a tých zadlžujú a rozkrádajú Slovensko? Dookola o usa a rusku? od roku 2006 nám vládol fico = člen komunistickej strany, predtým mečiar člen komunistickej strany, koľko komunistov je vo vysokých funkciách?
   Ale na vine sú vždy iný a NIKDY nie Vaši.
   Skutok sa nestal a Náš človek !!! TO je realita vládnutia smeru ktorú tak veľmi obhajujete!!!
   Schody sa zametajú zhora. Ten KTO má najvyššiu moc má aj najväčšiu zodpovednosť ! Vždy !!!
   Aj za chudobu na Slovensku. Za 11 000 občanov ktorí by mohli byť keby sa aj v zdravotníctve nekradlo!
   Kto vedie zdravotníctvo od roku 2006???
   Veru pani PRAVDA sa ťažko počúva ak nie sú argumenty!!!

   Reply
 • 21. apríla 2018 at 22:55
  Permalink

  Ach šibnutý Blaha. Denník N sa nečertí ale sa z teba vysmieva.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *