Blahov fejtón: Metamorfózy slovenskej pravice. Matovič ako františkánsky mních, Kiska ako slušný Slovák a dzurindovec Beblavý ako „nová tvár“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ja síce chápem zúfalstvo niektorých pravicových politikov – majú tam napravo neuveriteľný pretlak a zrejme sa s politikou onedlho viacerí budú musieť rozlúčiť.

Áno, áno, je to úplný doják a napĺňa ma to súcitom. A chápem, že urobia čokoľvek, aby sa zachránili.

Ale čo je veľa, to je veľa.

BORIS KOLLÁR JE ODRAZU VEĽKÝ NACIONALISTA

Najskôr sa Boris Kollár hrá na najväčšieho národovca. Akože on je tu ten majster krajnej pravice, ktorý spolupracuje s Le Pénovou a Salvinim. A tak.

Sorry, Boris, ale to najvlasteneckejšie, čo si kedy urobil, bolo, že si za socíku podľa ÚPN pašoval z Rakúska drogy v pohároch od uhoriek. Slovenských uhoriek. Ach, ty nacionalista!

Celé Slovensko vie, že Boris nie je krajný pravičiar. Ale krajný sukničkár.

Preboha, prečo sa hrá na niečo, čo nie je?!

MATOVIČ JE ODRAZU VEĽKÝ KRESŤAN

Potom je tu Matovič, ktorý najnovšie ide predstierať, že je najväčší kresťan. No jasné, Igor. Ty si úplný františkánsky mních, misionár, svätec! Odteraz už celý svet nebude hovoriť o Matke Tereze, ale o Tatovi Igorovi.

Ako prepáč, ale čo je kresťanské na tom, že si zneužil mamičku na daňové podvody?

Čo je kresťanské na tom, že si vyštval zo svojho klubu všetkých kresťanských konzervatívcov ako boli Vašečka či Kuffa?

Čo je kresťanské na politikoch OĽaNO ako Remišová či Viskupič?

Ja chápem, že keď môže byť Hlina predsedom KDH, tak aj druhý šašo slovenskej politiky chce byť lídrom niečoho kresťanského – ale takto to nefunguje, Igor.

Ty máš ku kresťanstvu asi tak blízko ako ja ku kapitalizmu. Na čo sa to hráš?

Skončil si. Priznaj si to. A choď domov za mamičkou. Alebo do kláštora, ty kresťan.

BEBLAVÝ JE ODRAZU NOVÁ KRV V POLITIKE

Nasleduje Beblavý, ktorý sa tvári, že je nová krv v politike. Ja len pripomeniem, že tento školský otlkánek už stihol prejsť troma stranami, bol v SDKÚ, Sieti a teraz je v Spolu. A všade len smradí a likviduje strany zvnútra.

Ešte počas Dzurindovej vlády s Kaníkom oberali dôchodcov o invalidné palice. Chaloš je v politike od roku 2002, čo je 17 rokov.

Málokto je tak dlho v politike ako on. Málokto má toľko masla na hlave ako on. To on ako ide predstierať, že je nová krv?

Ako – hrať sa na Mr. Transparentného a mať v rodine privatizérov z 90.rokov, to je silná káva. Ale hrať sa na nováčika v politike v situácii, keď Beblavý je posledný dedič kauzy Gorila v slovenskej politike – to je na kazajku.

Spamätaj sa, Palmička!

KISKA JE ODRAZU SLUŠNÝ SLOVÁK

Ale najlepší je Kiska. Ten sa najnovšie hrá na „slušného“ Slováka. A vraj ide Slovensko vrátiť ľuďom. Chlap, čo nedokázal vrátiť ani pozemok, ktorý bol ukradnutý nevinnému zubárovi z Popradu.

Chlap, čo hejtuje svoju vlasť v zahraničných médiách. Chlap, čo nechutne zbohatol na nešťastí ľudí. Chlap, čo nedokázal zdvihnúť prdel a vrátiť sa z lyžovačky na Slovensku, ani keď zavraždili Kuciaka.

Tento teraz ide predstierať, že je slušný Slovák. A ešte si k sebe do strany priberie mladého krikľúňa, čo tu viedol majdan na Slovensku. Šeligu.

Tým len hoši priznali, že celé Slušné Slovensko bola Kiskova politická hra. A spravili zo seba idiotov pred celým národom.

Zneužil Slovákov, zneužil vraždu. To je už len slušné, Andy, Ti poviem.

PRAVICOVÝ OHŇOSTROJ FALOŠE

Milí priatelia,

začala sa veľká éra predstierania a faloše. Pravicoví politici sú ako staré obité hrnce, ktoré predstierajú, že sú novučičký teflón z Tescomy. A oni očakávajú, že im to niekto zožerie.

Milí moji, vy nie ste ani vlastenci, ani kresťania, ani nová krv, ani slušniaci. Vy ste banda podvodníkov. A ľudia vás všetkých pošlú tam, kam patríte. Na smetisko dejín.

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


18 thoughts on “Blahov fejtón: Metamorfózy slovenskej pravice. Matovič ako františkánsky mních, Kiska ako slušný Slovák a dzurindovec Beblavý ako „nová tvár“

  • 17. júna 2019 at 13:37
   Permalink

   Pán Blaha, takto trefne, stručne a výstižne opísať súčasnú „pravico – opozíciu“…..tak klobúk dolu…sledujem vaše články a komenty, presne a na podstatu zamerané…držím palce… :)

   Reply
 • 14. júna 2019 at 10:49
  Permalink

  V decembri tzv ľavičiar BLAHA hlasoval ZA zjednodušenie prístupu „zahraničných zamestnancov“ pre naše fabriky = pre našich boháčov !
  Koho tým poškodil ? Našich slovenských robotníkov a zamestnancov !
  Komu tým pomohol ? = Najbohatším !

  Poslanec blaha sa bojí diskutovať o problémoch slovenska. O tom čo on konkrétne robil a robí v parlamente ľavicové a ako pomáha robotníkom, zamestnancom, chudobným, chorým odkázaným, slabším ???
  Dovážanie zamestnancov mimo krajín EU zjednodušil a to je rana pre našich chudobných pracujúcich. Budú ešte chudobnejší.
  Nechceš ROBIŤ za minimum ? Dovezieme iných… To je BLAHA !

  A jeho obdivovatelia TLIESKAJTE !!!

  Reply
  • 14. júna 2019 at 14:28
   Permalink

   Vo Zvolene Zvony zvonia Ja si Blahu vážim a nezaujíma ma minulosť ale súčasný falošný svet liberálov. A Pán Blaha presne vystihuje ich falošnosť a podlosť, chorľavú túžbu po moci a bohatstve. Takými primitývnosťami že aký bol Blaha je nezaujímavé ale aká je súčasnosť ma zaujíma.Teraz by som ráku Sulíka d prečítal také ódy z minulosti na atoviča. Kisku Sulíka a ostatných svrabov.

   Reply
   • 17. júna 2019 at 10:18
    Permalink

    isto
    tak treba písať čo všetko BLAHA a všetci jeho podporovatelia
    VYKONALI na to aby sa na slovensku žilo lepšie !
    blaha je súčasťou „vlády“ !!! a smer vládne od roku 2006 dvanásty ROK !!

    Reply
  • 14. júna 2019 at 15:23
   Permalink

   Rieši sa Čaputovej outfite na inauguráciu, riešia sa šaty od známeho návrhára – óóó, staroslivoť o robotníka, pracujúceho, bežného občana, chudobného, slabšieho…TLIESKAJTE!

   Reply
 • 14. júna 2019 at 16:23
  Permalink

  A čo takto „metamorfózy slovenskej ľavice“?
  Najprv pred „zjednotením“ Ficom, potom po „zjednotení“ a nakoniec čo je vlastne Smer teraz?
  Prečo by nás mali trápiť metamorfózy pravice?
  Blížia sa voľby 2020. V akej podobe pôjde do nich ľavica? A je vôbec nejaká relevantná?
  Ja už vážne začínam tozmýšľať, či záplava takýchto článkov nie je na odpútanie pozornosti od totálne najaktuálnejšej a pre nás všetkých až osudovej témy:
  Aká ľavica pôjde v SR do volieb 2020???

  Reply
  • 14. júna 2019 at 17:52
   Permalink

   Pán Juhár, Vaše otázky sú namieste!
   Ale zase riešiť „metamorfózy pravice“ význam má, aby ju, teda tú pravicu, dokázali ľudia odlíšiť od ľavice, lebo tá pravica začína hádzať ľavicové ksichty.
   Nemám rada veľa otáznikov, ale tá Vaša posledná otázka by si ich zaslúžila i viac, to je fakt.
   No najprv ju, teda tú ľavicu, ľudia musia chcieť, preto si myslím, že články zverejňované na DAVe DVa neodpútavajú pozornosť od témy ĽAVICA 2020, ale naopak./To ja len tak – názor občana/.

   Reply
  • 14. júna 2019 at 18:05
   Permalink

   Imrich, Juhár, súhlas. Akosi sa o tejto téme v ľavicovom prostredí nehovorí. A v tejto situácii treba na riešení pracovať dlhodobejšie, pokiaľ sa dospeje k nejakému prijateľnému riešeniu.

   Jednak by mali ísť ľavicové strany do volieb spolu. So Smerom sa to nepodarí, tam to pravicovo-liberálne krídlo nepustí.
   KSS a Vzdor už majú spoluprácu overenú, tam by nemal byť problém.
   Medzi Úsvitom a KSS sa zatiaľ nepodarilo prekonať osobné spory. Keď som dávnejšie o potrebe spolupráce diskutoval na stránke KSS s podpredsedníčkou, diskutér Ivan mi strašne vynadal. Toto by sa žiadalo už prekonať, ide o spoločnú vec.
   Strana práce. Existovala v Košiciach strana práce, neviem, či je to stále tá istá. Získala vo voľbách do EP 0,22 percenta, čo na neznámu stranu je dobrý výsledok.
   Zrejme sa zatiaľ nehlásia k spolupráci.

   Problémom môže byť staré mechanické chápanie zjednotenia, jednoty, ako organizačné zjednotenie do jedného subjektu. Je zrejmé, že v dnešnej pluralitnej dobe tadiaľto cestou nevedie, ale skôr jednota v rozmanitosti.

   Viditeľne sa žiada utvorenie avantgardného ľavicového subjektu, naľavo od súčasných komunistických strán, spolupracujúceho s ostatnými ľavicovými stranami, prípadne aj širšie, napr. s niektorými občianskymi aktivitami (OZ Pracujúca chudoba). Ale do volieb k tomu neexistujú predpoklady, táto myšlienka je zatiaľ len v stave zrodu.

   Ale treba tieto problémy prediskutovávať, posúvať ďalej, krok za krokom nachádzať nové riešenia.

   Reply
   • 14. júna 2019 at 19:57
    Permalink

    V rámci ľavice pôsobí ešte jedna skupina, o ktorej ja mám slabé poznatky, možno to niekto doplní presnejšie.
    Progresívne fórum – Brigita Schmognerová, Milan Ftáčnik, Peter Waiss, teda ľudia z bývalej SDĽ. Zrejme pôsobí v rámci Smeru. A ľudia okolo Slova.

    Viem, že niektorí budú protestovať. Ja osobne tiež mám problémy s niektorými ich názormi, najmä akceptovaním postojov pravicovo-kultúrneho liberalizmu. Ale to nakoniec máme aj medzi sebou. Ale 1 -percentná ľavica si nemôže povedať, že ona s nikým nemieni spolupracovať, treba hľadať prieniky spoločných záujmov. A tie tu sú. My nemôžeme zdôrazňovať rozdiely medzi sebou, a dopustiť, aby nám tu vládla pravica.
    Podľa mňa je lepšie spolupracovať s liberálnymi skupinami, hoci s mnohými názormi nemusíme súhlasiť, ako akceptovať vládu tvrdého ekonomického kapitalizmu.
    Preto sa čudujem, že ľavica prestala bojovať s kapitalizmom a začala bojovať proti liberálom. Čo sa vám zdá dôležitejšie?

    Brigita Schmognerová je ekonómka, Milan Ftáčnik skúsený komunálny politik. Odborníci, neskorumpovaní, slušní ľudia. Odborníci, najmä ekonómovia, v ľavicovom prostredí chýbajú. Pritom sú, aj sa hlásia k ľavicovým hodnotám, ale ako odborníci prirodzene majú problém s niektorými ideologickými postojmi. Mohol by som tu menovať vysokých funkcionárov z ekonomického, finančného prostredia, ktorých osobne dobre poznám a viem, že majú ľavicové názory. Ale nie v zúženom ideologickom zmysle.

    Reply
    • 15. júna 2019 at 18:48
     Permalink

     Obávam sa, že tie tri mená nie sú tie správne ľavicové tváre. Konkrétne skutky: Schmognerová s Miklošom odovzdala naše banky do západných rúk, Ftáčník ako primátor tak maximálne „budoval cyklotrasy“ (maľoval čiary na cesty), pričom za neho sa rozpadla električková trať na stanicu a rok stála bez opravy a Weiss to otočil doprava.
     S tými ľavica žiadne terno neurobí …
     OZ Pracujúca chudoba je zaujímavé zoskupenie.

     Reply
     • 15. júna 2019 at 19:31
      Permalink

      A ja sa obávam, že navzájom voči sebe takisto nájdeme množstvo výhrad, potom by sa nedalo vôbec s nikým spolupracovať.

      Bez odborníkov sa budúce riadenie spoločnosti nezaobíde, ak má ísť o odborne, plánovito riadenú spoločnosť a nie ten dnešný chaos. Treba sa zamerať na odbornosť, preštudovať prejavy, nielen to, ako sa pod tlakom okolností zachovali.
      Primátor pravicovej Bratislavy má obmedzené možnosti presadzovať voľne svoje predstavy, osobitne ľavicové, za existencie vysokého dlhu sa naozaj dalo akurát tak budovať chodníky.
      Keby sme boli na mieste Schmognerovej, je otázne, či pri danom spoločenskom tlaku, poznatkoch sa dalo robiť aj niečo iné.
      Ale to boli len príklady, poznám ďalších odborníkov. A otázka nemusí stáť tak, či my o nich stojíme, ale či by oni vôbec boli ochotní spolupracovať. Dôležité je to, aby boli ochotní spolupracovať, v tom prípade im socialistické smerovanie nevadí.
      OZ Pracujúca chudoba sa zrejme definuje ako pravicové. Nuž, ak sa KSS hlási k obhajobe (nepracujúcej) chudoby, iné im ani veľmi nezostalo.
      Ale bude zrejme viac takýchto občianskych aktivít, ktoré by mohli byť zaujímavé.

  • 14. júna 2019 at 22:26
   Permalink

   Keby sa postupovalo podľa Vás, tak by ste v ľavici nakoniec zostala sama.
   A keby som to mal brať prísne, ste ľavičiarkou len v rámci kapitalizmu. Keď to hodnotíme ale z hľadiska vývoja socializmu, z hľadiska vývoja komunistického hnutia ste sa dostala na pravé, konzervatívne krídlo. Nie ste ani marxistkou, Vám chýba mnoho z toho, čo plne charakterizuje ľavicu ako progresívnu silu.

   Ak nebudete ochotná akceptovať ľudí zo SDĽ, príde Vám akceptovať Matoviča, Sulíka.

   Reply
   • 15. júna 2019 at 6:38
    Permalink

    Nebudem podporovať ľudí, ktorí pomáhali Kňažkovi tvoriť koridor do luxusu, a možno tak trochu i sebe. To radšej ostanem sama. Nevtláčajte ma sústavne do nejakej definície, najprv skúste zadefinovať seba. Už ma to nebaví. Uvoľňujem priestor progresívnym silám. MAJTE SA!

    Reply
   • 16. júna 2019 at 19:33
    Permalink

    My si tu na Slovensku dokážeme všetko a každého ospravedlniť. Aj „ľavičiarov“ v službách finančného kapitálu. Veď „čo už mohli v danej situácii“, všakže?

    Reply
    • 16. júna 2019 at 20:02
     Permalink

     Ja s Vami súhlasím, pán Juhár, aj ja má výhrady voči takémuto správaniu. Mne osobne ZRS tiež ponúkalo funkcie – Dozornú radu Fondu národného majetku, ale tušil som, že tam sa nutne pošpiním, tak som odriekol.

     Lenže v praktickej rovine to nejde bez kompromisov, neviem, či si Vy osobne trúfate riadiť odborné posty. Tu už treba rozmýšľať štátnicky. Aj Lenin a boľševici využívali služby kapitalistických odborníkov, nastupujúci socializmus ponúkol miesta bývalým vlastníkom fabrík ako riaditeľom, využíval služby množstva profesií, ktoré dovtedy slúžili kapitálu. Odborníci, úradníci v štátnych službách, množstvo ekonomických funkcií prechádza plynule od jedného politického režimu k druhému, sú politicky neutrálni.

     Pozrite sa na naše komunistické strany – tam zúfalo chýbajú odborníci, schopní riadiť jednotlivé odbory spoločnosti. Ešte sa ich dosť nachádza v Smere, ktorý je najbližšie nášmu postoju, ale ak aj týchto odmietate, potom čo s ďalšími, ktorých budeme potrebovať.
     A myslím, že ľavica do budúcnosti bude môcť využiť ešte aj schopnosti a skúsenosti R. Fica, zrejme dostal kapitalistické ponaučenie a bude nazerať na mnoho vecí inak.

     Reply
 • 16. júna 2019 at 21:15
  Permalink

  Veľmi ma irituje „ľavičiarska“ parlamentná demencia. Nemáme „peniaze“ tak si ich zarobíme v „parlamente“ ( niečo lídri, niečo „strana“). Do parlamentu „pustili“ KSS, aby mohli argumentovať „demokraciou“ pri vstupe SR do EU a NATO…Nehovoriac o tom, ako sa tam diskreditovala „komunistická“ politika podivnými kšeftami pri schvaľovaní Kaníkovej „sociálnej“ a Zajacovej „zdravotníckej“ reformy. Zjednodušene možno povedať, že katastrófa Slovenska kulminovala za asistencie Árvaya, Ševca a spol. Nie raz som ich žiadal, aby využili svoju imunitu na odkrývanie prešťapov kolaborantov ( americkí „poradcovia“ na MO, bankové akvizície Rothshieldovcov, Miklóšove tantiémy z privatizácie a pod.). Pripomeniem,že v prvorepublikovom parlamente nebolo temer schôdze kde by „neriešili“ imunitu komunistických poslancov (…my vám zakrútime krky…). Skuhráme, že nemáme mediálnu podporu…A čo by tam chceli „naši“ lídri „múdreho“ povedať? Hádať sa o to, čo všetci vedia, že antikomunizmus je iba propaganda? Vedieme žabomyšie spory (každý ľavičiar, vie kadiaľ prejsť cez Červené more, iba potrebujú, aby Pánboh rozdelili jeho vody…) Ľudia sa nechcú dostať s ľavicou do ešte väčšej šllamastiky, než v akej sa ocitli s tichým súhlasom sociálnych demokratov… Nechcú dopadnúť, ako Srbi, Rusi, Moldavci. Naša vekmi generovaná stratégia nie je založená na predaji vlastných obličiek, ale na taktike „nečurať proti vetru…“ Som hrdý na SNP, ale pre poriadok vypuklo, keď ľudáci hľadali „povojnové riešenie“ pre Slovensko v čase keď sa už úspešne tri mesiace vylodili spojenci v Normandii a fracúzski komunisti vyhnali (sami!, bez amíkov) Nemcov z Paríža….
  Proste potrebujeme novú generáciu komunistov, ktorí budú hľadieť dopredu, budú vzdelaní a zanietení. Nech rastie nová generácia komunistov! A nech jej slnečné lúče netienia „parlamentní“ veteráni, žiadúci apanáži, diplomatických pasov a štátnych sanatórií…
  Nie je čas ( objektívne) na parlamentný úspech! „Zjednocovanie“ v jeho mene je primitívnou nahrážkou akčnej jednoty, ktorá sa rodí v diskusii o hodnotách ( nie o „štátnych peniazoch“)…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *