Branislav Fábry: Dostál miesto Blahu? Ľudské práva alebo Rusi ako koronavírusy?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Niekoľko týždňov prebiehal spor medzi vládnou koalíciou a opozíciou o nominácie na funkcie predsedov výborov Národnej rady SR. Najväčšie diskusie sa pritom viedli ohľadne nominácie Ľ. Blahu na funkciu predsedu Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. V súlade s dohodou politických strán mal tento post pripadnúť opozičnej strane Smer SD, lenže vládna koalícia miesto toho do čela výboru zvolila O. Dostála, hoci vraj iba za účelom sfunkčnenia výboru. Lenže zvolením O. Dostála sa argumentácia vládnej koalície úplne zosmiešnila, pretože výhrady voči Ľ. Blahovi sa by sa dali použiť i proti O. Dostálovi. Ten na svojom facebooku vystupuje rovnako urážlivo ako Ľ. Blaha a navyše tam šíri aj nenávisť voči iným, najmä voči Rusom.

Agresívne statusy

Na svojej facebookovej stránke sumarizuje O. Dostál výhrady voči Ľ. Blahovi takto: „…Blaha je tak isto ako fašisti extrémista šíriaci nenávisť. To, že nie je fašista, ale komunista nie je až také podstatné. A z jeho statusov často ten rozdiel ani nemožno rozoznať. Viacerí sa obávali, že Ľuboš Blaha, ktorý roky robil Slovensku hanbu na čele európskeho výboru, si to zamieri na čelo zahraničného výboru, kde bude v robení medzinárodnej hanby pokračovať. SMER-SD dnes oznámil, že navrhne Ľuboša Blahu na čelo výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Síce by to bola trochu menšia hanba pre Slovensko z medzinárodného hľadiska, ale je to rovnako neprijateľné. Ľuboš Blaha je obdivovateľom komunistických režimov hrubo porušujúcich ľudské práva vlastných obyvateľov. Takýto človek nemá čo hľadať na čele výboru pre ľudské práva.“

Argumenty, ktoré predkladá O. Dostál proti Ľ. Blahovi sú použiteľé aj voči nemu samotnému. Vôbec nesúhlasím s agresívnym štýlom písania Ľ. Blahu, najmä nie s jeho zosmiešňovaním politických oponentov, avšak v tomto si Dostál s Blahom nemajú čo vyčítať. Aj v statusoch O. Dostála dominuje snaha oponenta hrubo uraziť, len je oveľa slabší v komunikácii než Ľ. Blaha a preto nemá ani taký dosah. Za posledný povolebný mesiac sa urážlivých statusov O. Dostála nazbieralo naozaj dosť, napr. tu – išlo pritom o tzv. fake, keďže Brežnev mal na originálnej fotografii slipy inej farby. Nevhodné bolo aj zosmiešňovanie Š. Harabína, ktorému síce možno vyčítať kde-čo, ale nie jeho starecký výzor. Všetci raz budeme starí… Veľmi neseriózne bolo aj zosmiešňovanie prípadu sudcu D. Srogončíka, ktorého sa zastali sudcovia jeho súdu a navrhli za neho záruku – O. Dostál napísal„nemohol by aj Fico ponúknuť, že prevezme záruku za svoju Moniku Jankovskú?“ To je len malá časť jeho excesov.

Šírenie rusofóbnej nenávisti

Ešte horšie než facebookove statusy je však to, že O. Dostál vystupuje ako extrémista šíriaci nenávisť. Podobne ako nacisti, ktorí sa snažili „dezinfikovať“ Nemecko, aj on označil svojich oponentov (R. Fico, A. Danko, M. Kotleba) za hmyz a chcel od nich „dezinficovať“ Slovensko. Pri kritike, že ide o dehumanizáciu oponentov, sa O. Dostál hájil spôsobom, že A. Danko nebol zobrazený ako šváb, ale ako „rus“ a povedal„Ale na to, aby človek pochopil, prečo sme si pre Danka vybrali práve rusa, ani nemusí byť pravidelným čitateľom Denníka N.“. Čiže A. Danko bol zobrazený ako hmyz s názvom „rus“ a to aj s ruskou vlajkou… Pre porovnanie si skúsme predstaviť, keby niekto v predvolebnej kampani zobrazil O. Dostála ako hmyz s izraelskou vlajkou a žiadal „dezinfekciu“…

Zdá sa tiež, že O. Dostál svoju rusofóbnu nenávisť stupňuje i po voľbách. Je paradoxom, že v čase, keď prejavil záujem o predsedu výboru pre ľudské práva, prirovnal vo svojom statuse Rusov ku koronavírusu. Na svojom Facebooku uverejnil memečko, ktoré už vzbudilo rozhorčenie… Expanzívnosť alebo anexie by sa totiž dali vyčítať aj iným, napr. Izraelcom, ale určite nie tak, že ich budeme  prirovnávať k agresívnym vírusom… Trvalá snaha niektorých ľudí na Slovensku dehumanizovať Rusov je vážnou hrozbou pre základnú hodnotu systému ľudských práv – ľudskú dôstojnosť. V napätom období pandémie nesmie byť žiadny človek označovaný za koronavírus!

Kto robí väčšiu hanbu?

Veľmi zvláštne znejú aj ďalšie výhrady voči Ľ. Blahu, napr. to, že je komunista. Práve O. Dostál totiž ešte pred rokom 1989 vystupoval ako aktivista Socialistického zväzu mládeže a písal i do straníckej tlače… Po roku 1989 však prešiel na úplne opačnú stranu politickej scény a dnes nadáva na komunistov… Dostálova argumentácia o ľudských právach je takisto pochybná, veď sám obhajuje najhoršie zločiny a porušovania ľudských práv zo strany USA. Nuž a pokiaľ ide o to, že Ľ. Blaha „robí hanbu“, tak ani tu nemôže byť O. Dostál vzorom. Známa je napr. situácia, keď ako poslanec prišiel na recepciu čínskeho veľvyslanectva a vyvolal tam škandál rozdávaním provokačných tlačovín. Skončilo to tým, že ho z recepcie vykázali… Iste, že proti porušovaniu ľudských práv v Číne možno protestovať, ale keď už niekto príde na čínsku recepciu pri oslave ich štátneho sviatku, mal by sa tam správať dôstojne. Skúsme si predstaviť, že by podobný škandál na recepcii veľvyslanectva USA vyvolal Ľ. Blaha…

Vo voľbách v roku 2020 Smer SD jednoznačne neuspel a dostal sa do opozície. V tejto situácii však víťazná koalícia mala veľkodušne rešpektovať nomináciu Ľ. Blahu na predsedu výboru pre ľudské práva. Nominácia Ľ. Blahu má napriek rozporuplnosti niektorých jeho názorov význam, lebo sám je silným obhajcom sociálnych práv, ktoré môžu byť novými zákonmi vládnej koalície vážne ohrozené. Takisto netreba zabúdať, že po budúcich voľbách sa situácia môže vymeniť a strany, ktoré vládnu dnes, sa dostanú do opozície. Vo vládnych stranách sa pritom objavuje dosť kontroverzných osobností už teraz a niektorí z nich zastávajú vedúce funkcie dokonca vo výkonnej moci (J. Naď, J. Smatana, ale aj I. Matovič). Vzhľadom na veľmi otáznu legislatívu z posledných dní, ktorá vážne zasahuje do ľudských práv, sa kontroverznosť niektorých vládnych politikov bude ešte ďalej zvyšovať. A ak teraz vládna koalícia zvolila O. Dostála, tak môže očakávať, že v prípade prehry v nasledujúcich voľbách bude tiež vystavená selekcii „nepohodlných“ kandidátov. Pri pokračujúcich excesoch súčasnej vládnej koalície to môže byť veľmi skoro!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
5 thoughts on “Branislav Fábry: Dostál miesto Blahu? Ľudské práva alebo Rusi ako koronavírusy?

 • 3. apríla 2020 at 10:24
  Permalink

  Och, tá „spravodlivosť“!
  Blaha za ľudské práva bojuje, a preto funkciu predsedu Výboru pre ľudské práva… dostal Dostál, ktorý po ľudských právach šliape.
  O SPRAVODLIVOSTI
  Každý ju iba slepú zočí —
  veď vypichli jej obe oči.
  Nevidí biedu, krivdu,
  to, čo treba.
  Nevidí ani samu seba.
  /J.I.Bajza Epigramy/

  Reply
 • 3. apríla 2020 at 12:57
  Permalink

  A ešte niečo o „ľudských právach“– vynikajúci článok na FB Vzdor strana práce od M. Pomajdíka: „Kapitalizmus v USA v plnej nahote: „Bezdomovcom proti šíreniu koronavírusu vytvorili na parkoviskách „originálne ubytovanie“…“ a tá fotografia!!! Kapitalizmus je HNUS!!!

  Reply
 • 3. apríla 2020 at 16:06
  Permalink

  Roky „po tom“som sa len ťažko zmieroval s rozpadom ČSSR.Potom som si začal všímať a „študovať“správanie sa Čechov(nie Moravanov) a prišiel som na to,že niet za čím banovať.Najmä po tomto svinstve :
  https://www.youtube.com/watch?v=LNFWEDiYzEA&feature=youtu.be
  Čechom by som z celého srdca doprial,aby tak Rusko ako aj Čína celkom zabudli na ich existenciu.Nič iného si nezaslúžia!Vždy to bol „priposratý“národ rodených sluhov!
  Doporučujem k prečítaniu aj diskusiu pod videom!
  Ospravedlňujem sa za príspevok mimo tému!

  Reply
  • 3. apríla 2020 at 18:11
   Permalink

   Pán dubník!
   A videli ste úbožiaka Krausa ako vo svojej relácii Show Jana Krausa máva Konevovi?
   „Pá, pá!“ chechce sa to morálne dno. No niečo odporné! A predstavte si, že jeho otec, Oto Kraus, prežil holokaust. Chápete to?
   Ale!
   To nie je iba o Čechoch! Aj medzi Slovákmi nájdete podobné kreatúry, stačí počúvať Osuského…a obráti sa Vám žalúdok. SS Klus ten tiež chce bojovať proti dezinformáciám, nuž nech začne, od seba.
   Žijeme vo zvrátenej dobe! Bojím sa jej viac ako koronavírusu!
   A tak si len povzdychnem s Goethem: „Čím viac som poznával ľudí, tým radšej som mal svojho psa.“

   Reply
 • 6. apríla 2020 at 16:30
  Permalink

  „Zvrátená doba“ potrebuje aj svojich sluhov. A Dostál svoju rolu sluhu už dávno dostal a potrebuje si pravidelne robiť zásluhy. To čo píše možno hodnotiť rôzne, ale v mojom rodisku na to čo z Dostála pravidelne vychádza vrchovate vrchom hovorili maďarskí spoluobčania „mošlék“ (pomyje). Tomuto indivíduu je etika cudzia: ……Etika skúma vzťahy ľudí k iným ľuďom, vzťahy človeka k spoločnosti a človeka k sebe samému. ( v jeho prípade ťažko skúmať niečo čo zjavne neexistuje). Dosť mi však jeho vystúpenia pripomínajú výroky podobných osôb v podobnom sluhovskom postavení. Jedna pani čo nám premierovala (spomenul som si na seriál britskej televízie Yes Minister…. a poslednú sériu…. Áno pán premier) sa viackrát pochválila výrokom: „….morálka je vecou spoločenskej dohody“. Keď sa začalo hovoriť o tom špicľovskom zákone, tak sa blysla ministerka Kolíková výrokom o ľudských právach …. jediné absolútne ľudské právo je… právo na život….“ Nuž je to skoro ako výrok Kisku o ľudských právach… Ale médiá sa takýmto výrokom radšej nebudú venovať. Kiska je naozaj dobrý anjel a tak som si spomenul na výrok Einsteina o podobných pokryteckých ľuďoch v histórii: Pre zaujímavosť možno uviesť výrok A. Einsteina z knihy Jak vidím svět. I. diel. Praha :

  Lidové noviny, 1992, I. diel, s. 8: O bohatství: „Jsem navýsost přesvědčen, že žádné bohatství svéta nedokáže lidstvem pohnout vpřed, ani kdyby ho měl v rukou člověk sebevíc oddaný takovému cíli. Jen příklady velkých a ryzích osobností mohou ostatní dovést k ušlechtilým postojům i skutkům. Peníze přitahují jen prospěcháře a kohokoliv neodolatelně svádějí k jejich zneužívání. Umí si někdo představit Mojžíše, Ježíše nebo Gándího, třímající měšec vedle někoho takového jako je Carnegie?“ Je pozoruhodné, že veľa podnikateľov číta manipulatívne publikácie práve tohto človeka, o ktorom sa negatívne vyjadril aj Einstein.

  Ujo Dostál mi pripomína hlavné postavy z diel Obraz Doriana Graya, Šagrénová koža. Asi pred 10-timi rokmi koloval internetom mail, ktorý môže lepšie vysvetliť túto „zvrátenú“ dobu…. ale aj zvrátenosť niektorých aktivistov (ako napr. Emil Hodál – nositeľ ceny Slovenskej debatnej asociácie): „Ľudia obrátili na ruby sedem hlavných hriechov a vyhlásili ich za cnosti. Pýchu nazvali zdravým sebavedomím, lakomstvo zákonom ekonomiky, smilstvo zdravým biologickým inštinktom, nestriedmosť vyššou životnou úrovňou, surovú závisť a nenávisť bojom o spravodlivosť a politickú slobodu, hnev rozhorčením nad názormi druhých a lenivosť nazvali filozofickým postojom.“ Neznámemu autorovi možno gratulovať. Ako geniálne sa mu podarilo vyjadriť všetko v jednej vete. Niekedy treba celé kopy písmeniek, aby človek niečo vyjadril, a niekedy stačí jediná veta a obraz je dokonalý. Súčasnosť obracia mnohé veci naruby, a „hriechy“ nemusia večne zostať hriechmi, keď sa dajú tak krásne vysvetliť. Neutralizujú tak pocit viny a môžu dokonca „povznášať“ ducha, keď sa zaradia medzi dobré skutky .
  To čo predviedol mladý pán Emil Hodál na internete dokázal pomenovať riaditeľ jeho gymnázia (teraz pôsobiaci v prezidentskom paláci) ako iróniu….. alebo nastavenie zrkadla. Možno aj Dostál je nositeľom podobnej ceny debatnej asociácie a jeho slová treba chápať ako sebairóniu a pohľad do „zrkadla“ Doriana Graya

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *