Branislav Fábry: Voľby 2020: víťazstvo oligarchie a militarizmu?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Voľby do Národnej rady SR v roku 2020 sa skončili na prvý pohľad veľkou zmenou, pri bližšom pohľade sú však potvrdením nadvlády oligarchie na Slovensku. Predvolebná kampaň bola ako taká veľmi oligarchická a aj výsledok volieb vyhovuje oligarchii: vládu budú zostavovať subjekty bez jasného ideového vymedzenia, opierajúce sa o populistické frázy. Dôležitým ideovým vymedzením víťaza volieb je navyše militarizmus a rusofóbia, čo je skvelá správa pre zbrojárskych lobistov. Rovnako je zrejmé, že predvolebné sľuby, ktoré široko rozdával najmä I. Matovič, sa novej vládnej koalícii dodržať nepodarí a tak možno predpokladať, že nová vláda začne veľmi rýchlo s hľadaním vnútorných a vonkajším nepriateľov, na ktorých bude prenášať zodpovednosť za vlastné neúspechy.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

 • Oligarchické voľby?
 • Militaristi pri moci?
 • Hľadanie nepriateľa?

Oligarchické voľby?

Ako bolo uvedené, vôbec neprekvapuje, že voľby do NR SR v roku 2020 boli viac oligarchické než demokratické. Podľa ústavy SR by síce mali mať demokratický charakter, ale realita na Slovensku je už mnoho rokov oligarchická. Tento stav akceptoval Smer SD v čase svojej vlády a ani po voľbách sa na tom veľa nezmení. Stačí si len uvedomiť, že novú vládu budú zostavovať traja typickí predstavitelia slovenskej oligarchie (I. Matovič, B. Kollár, A. Kiska). Oligarchcký charakter volieb potvrdzoval vplyv veľkých peňazí, ale aj niektoré tradičné spôsoby manipulácie. Známym evergreenom predvolebnej kampane boli manipulatívne predvolebné prieskumy, pričom sa opäť ukázalo, ako sa prieskumné agentúry „mýlili“. Vládna väčšina sa síce ešte koncom roku 2019 konanie prieskumných agentúr pokúsila obmedziť, ale prezidentka v spolupráci s novými sudcami ústavného súdu tento pokus o 50-dňové moratórium zastavili.

Zásadnú úlohu v predvolebnej kampani zohral prípad M. Kočnera, ktorý však mainstreamové médiá podávali tendenčným spôsobom. Rozhodujúce boli nelegálne úniky zo súdnych spisov, najmä tzv. Threema. Dôležitú úlohu pri tom celom zohral Denník N, tradičný nepriateľ strán Smer SD a SNS. Ten odmietol zverejniť celú Threemu, ale vypúšťal iba jej časti, selektívne namierené proti vládnej koalícii. Podobne tendenčne vyznievali aj televízny seriál Za zrkadlom alebo film Sviňa. Najmä tí, ktorí kauzu M. Kočnera poznali iba povrchne, museli vďaka filmu Sviňa, ktorý sa dostal do kín asi mesiac pred voľbami, získať veľmi jednostrannú „protismerácku“ predstavu o Kočnerovom pôsobení. Paradoxným výsledkom takejto selektívnej kampane je však to, že kauzy M. Kočnera sa najmenej dotkli práve tých politických lídrov, ktorý s ním mali najrozvinutejšie osobné kontakty (I. Matovič, R. Sulík, B. Kollár). Budúcu vládu zrejme zostaví toto trio.

Tradične rozhodujúcu úlohu pri ovplyvňovaní verejnosti zohrávali mainstreamové médiá a to aj napriek tomu, že rýchlo rastie vplyv sociálnych sietí. V súvislosti so sociálnymi sieťami sa najčastejšie spomínali provládne statusy Ľ. Blahu, zrejme najväčší vplyv však mali skryto opozičné stránky ako napr. Zomri. Mainstreamové médiá zasa plnili dôležitú úlohu pre voličov, ktorí si aktívne nevyhľadávali informácie, ale len občas sledovali správy. Tie poskytoval mainstream veľmi neobjektívne. Otázniky vyvolávali aj rozhovory s konkrétnymi politikmi, napr. rozhovor A. Kisku v TV Markíza, kde veľa naznačovalo, že moderátor sa s politikom vopred dohovoril na otázkach a priebehu diskusie. To mnohí kritizovali. Ak sa totiž moderátor s jedným politikom dohovorí na otázkach a inému skáče do reči, vytvára tým nerovnosť v súťaži politických síl. Zjavným spôsobom manipulácie bolo aj pozývanie tendenčných analytikov do médií, z ktorých niektorí otvorene podporovali opozíciu či dokonca aktívne pripravovali politické programy protežovaných strán.

Militaristi pri moci?

Určitým novým prvkom bolo, že do volebného procesu 2020 zasahovali i štátne orgány, najmä prostredníctvom trestného práva. Zvlášť problematické boli trestné konania, ktoré sa snažili z konkrétnych politikov vytvoriť extrémistov a tým ich zdiskreditovať u stredových voličov. Išlo najmä o prípady R. Fica či Ľ. Blahu. Paradoxné pritom je, že v minulosti používal voči Rómom hrubý extrémistický jazyk aj I. Matovič, víťaz volieb 2020. Známe sú napr. jeho výroky„Nevyriešime my rómsky problém, vyriešia oni slovenský“ alebo „Nestalo by sa nič iné, len by nás viac okrádali, lúpili a vraždili“. Avšak hoci Matovičove vyjadrenia boli rovnako tvrdé ako napr. u odsúdeného neoľudáka M. Mazureka, štátne orgány ho nechali na pokoji.

Podobne alarmujúce bolo aj konanie niektorých osôb z kandidátky strany Sloboda a solidarita, ktorí počas volebnej kampane po Slovensku jazdili so zobrazením R. Fica, A. Danku a M. Kotlebu ako hmyzu, s ktorým treba urobiť „dezinficáciu“. Pri kritike, že ide o dehumanizáciu oponentov, sa O. Dostál hájil spôsobom, že A. Danko nebol zobrazený ako šváb, ale ako „rus“ a povedal„Ale na to, aby človek pochopil, prečo sme si pre Danka vybrali práve rusa, ani nemusí byť pravidelným čitateľom Denníka N.“. Čiže A. Danko bol ako hmyz s názvom „rus“ a to aj s ruskou vlajkou zobrazený za svoje politické postoje k RF. Lenže tým pádom išlo nielen o dehumanizáciu oponenta, ale aj o šírenie rusofóbnej nenávisti. Pre porovnanie si skúsme predstaviť, keby niekto v predvolebnej kampani zobrazil O. Dostála ako krysu so izraelskou vlajkou a žiadal jeho „deratizáciu“…

Veľké obavy v Matovičovej strane vyvolávajú aj militaristi. O J. Naďovi, možnom ministrovi obrany, netreba veľa písať, sledovať však bude treba jeho počínanie pri príprave dohody o obrannej spolupráci s USA, ktorá môže znamenať hrozbu pre suverenitu SR. Uvidíme, či aj pri tejto téme bude OĽaNO postupovať transparentne a či bude návrhy dohody priebežne zverejňovať. Pozorne treba sledovať aj to, či sa do ústavy dostane aj požiadavka na aspoň 2 % HDP, ako o tom pred voľbami J. Naď uvažoval. Ide totiž asi o 11 – 12 % príjmov štátneho rozpočtu, ktoré by boli takto každý rok viazané. Matovičovým militaristom však budú sekundovať aj ďalší, najmä M. Klus a T. Valášek, zrejmí kandidáti na ministra zahraničia. Najmä SaS s alarmujúcimi slovami v programe „žiadny svetový mier“ vyvoláva obavy. Už vzhľadom na uvedené politické názory sa dá očakávať, že príde k zhoršeniu vzťahov novej vlády s RF a s Čínou.

Nová vládna koalícia však bude mať kvôli svojim postojom neľahkú pozíciu aj na Západe, nielen na Východe. Ak sa do vlády dostane Sme rodina, bude I. Matovič musieť svojim partnerom v EÚ, najmä E. Macronovi, vysvetlovať jeho vzťahy s M. Le Penovou. Dôvodom obáv pre niektorých ľavicových partnerov v EÚ bude zasa A. Záborská a jej skupina v Matovičovej strane. Vo vzťahu k D. Trumpovi by síce daný problém neexistoval, avšak v prípade, že sa budúcim prezidentom stane B. Sanders, aj to sa môže zmeniť. Zaujímavé by mohli byť rokovania slovenských a britských ministrov, najmä keď J. Naď v minulom roku pripísal zodpovednosť za Brexit Moskve„Toto je základný cieľ Ruskej federácie – zmeniť nálady v krajinách EÚ a NATO… Prípad referenda vo Veľkej Británii o brexite alebo prípad referenda o Ukrajine v Holandsku sú jasným dôkazom…“ Premiér B. Johnson by vládu SR za podobné slová určite nepochválil.

Hľadanie nepriateľa?

U politika ako je I. Matovič je potrebné očakávať množstvo nových rozporov a napätí. Keďže sa v predvolebnej kampani pokúšal získať priazeň vzájomne odlišných skupín obyvateľstva, je zrejmé, že nebude môcť splniť očakávania všetkých. Na jednej strane sľúbil udržanie sociálnych práv pracujúcim, na druhej strane však „flexibilné zamestnávanie“ podnikateľom. Keďže je však sám I. Matovič oligarchom, ktorý mal problémy s daňami a aj niektorí ľudia okolo neho sú známi svojim klientelizmom, nebude nová vláda voči oligarchii bojovať efektívne. Je dokonca pravdepodobné, že oligarchické skupiny majú na I. Matoviča množstvo diskreditačného materiálu, ktorý by vypustili, keby začal voči nim skutočne bojovať. Mnohé veci sa nebudú dať dosiahnuť a I. Matovič bude preto hľadať „vinníka“ vládnych neúspechov.

Aj voliči I. Matoviča budú „žiadať hlavy“ a tak možno očakávať, že niekoho bude treba zavrieť – to však môže veľmi ľahko skončiť kriminalizáciou politických odporcov. Najúčinnejším spôsobom ako ospravedlniť očakávaný nárast nespokojnosti verejnosti by mohla byť „hybridná vojna“: núka sa téza, že za problémy v skutočnosti nemôže vláda, ale „nebezpečná propaganda“. Ako uviedlo OĽaNO v programe„Navrhneme prísnejšie postihovať nenávistné a extrémistické prejavy, ktoré podnecujú k násiliu, vrátane tých na sociálnych sieťach a internete.“ Alebo: „Navrhneme posilnenie boja proti tzv. hybridným hrozbám, vrátane posilnenia odolnosti kybernetickej bezpečnosti a boja s nebezpečnou propagandou.“ Potrestať názorových odporcov bude pritom jednoduchšie než potrestať oligarchov, ktorí majú lepšie konexie na súdoch i majetky v zahraničí. Istým problémom pre I. Matoviča však pritom bude, že kvôli kresťanským voličom musel v programe spomenúť aj slobodu myslenia a prejavu, najmä výhradu svedomia. Je otázne, nakoľko sa tieto práva budú aplikovať voči „ruským agentom“.

Obdobie vlády I. Matoviča bude plné napätí, vzájomných obviňovaní a ďalších konfrontačných metód, ktoré tento politik úspešne využíval aj v opozícii. Vzhľadom na to, že dané metódy boja budú zasahovať najmä Matovičových odporcov, aj „zákopy“ medzi stranami v spoločnosti sa budú prehlbovať. Momentálne to síce vyzerá na silnú podporu verejnosti pre Matovičovu stranu, tá je však z veľkej časti vyvolaná odporom ľudí voči praktikám doterajšej vládnej koalície, vedenej Smerom SD. Postupne sa ale tento sentiment stratí a miesto neho nastúpi sklamanie z novej vlády. Dokonca možno predpokladať, že I. Matovič bude po niekoľkých rokoch pri moci vyvolávať rovnaké vášne ako R. Fico v minulosti. Otázne potom bude ako na to zareaguje. R. Ficovi možno vyčítať kde-čo, avšak voči svojim odporcom postupoval dosť veľkodušne a dokonca dovolil, aby sa aj verejno-právna RTVS stala centrom boja proti jeho vláde. I. Matovič také čosi zrejme nepripustí, avšak dôležité bude aspoň to, či sa jeho vláde podarí udržať aspoň akýsi vnútorný mier v SR. Podmienky pre občiansku vojnu na Slovensku totiž z roka na rok narastajú

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


22 thoughts on “Branislav Fábry: Voľby 2020: víťazstvo oligarchie a militarizmu?

 • 2. marca 2020 at 18:53
  Permalink

  VYNIKAJÚCO!!!

  Reply
 • 2. marca 2020 at 20:43
  Permalink

  Veľmi výstižné:“Predvolebná kampaň bola ako taká veľmi oligarchická a aj výsledok volieb vyhovuje oligarchii…“ a ešte to spojenie s „lúzou“ (masou nemysliacich ale hlasujúcich „proti Ficovi, proti Kotlebovi“…tak to myslím) a vytvorenie antikorupčnej vlády Matovič – Kiska – Sulík – Kollár korumpovanej zahraničnou klientelou a je to fašizmus ako namaľovaný…

  Reply
 • 2. marca 2020 at 22:06
  Permalink

  celkom mimo reality celý komentár

  fico aj blaha boli vyšetrovaní ZÁKONMI ktoré práve fico a blaha NAVRHLI a ODHASOVALI

  usa stíhačky F16 kúpila a KONTRAKT podpísala vláda smeru
  a iniciatívu mal proruský danko

  tvrdé jadro eu = tam chcel ísť fico

  mohol by som poračovať o tom ako najväčší obchodník s drevom žiga bol ministrom
  hospodárstva a životného prostredia a obchodoval hlavne cez štátne lesy…

  ako 100 milónov za širokého firmu zaplatl štát = fico zo svojho
  aj ako tesne pred voľbami sns dáva komotríkovi za štadión 100 000 000 €
  a nie dohodnutých 60 000 000 …
  mýto, emisie , fotovoltaika, eu fondy kde jedna lavička v parku za 8 000 €
  zimný štadión, kšefty penty 420 000 000 za zlúčenie apolla a dôvery podpísal počiatek
  1 000 000 000 na informatizáciu štátnej správy ( podnikatelia kaliňák a počiatek…
  najdrahšie diaľnice na svete

  výstavba jadrovej elektrárne 3 a 4 blok z divident skoro 6 000 000 000 !!!
  a dookola by som mohol opakovať a argumentovať
  ficove hodinky za 60 000 , 50 000 , 30 000 aj 5 000 !
  byt za 2 milióny eur.. bez preukázania pôvodu majetku… akože bašternákov…

  ale načo to ?
  voliči ukázali a ohodnotili 12 rokov budovania sociálneho štátu smerom
  smer = vraj ľavicový blaha a fico si kupovali za naše SVOJCH voličov
  dôchodcov a zamestnancv štátnej správy a…

  necelých 12 percent zo všetkých oprávnených voličov CHCE taký sociány štát !!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  88 percent nechce podporovať taký štát
  všetko jasné Za čem búkvy …
  iba ak za peniaze a pre peniaze

  Reply
  • 3. marca 2020 at 8:08
   Permalink

   A čo tak zhodnotiť uja šaša a jeho majetky v TT? Niečo iné je robiť zo seba „píp“ a niečo iné niesť zodpovednosť.

   pán B. Fábry úplne súhlasím a „obyčajní“ Slováci budú plakať.

   Reply
   • 3. marca 2020 at 8:53
    Permalink

    Ja nerozumiem tomu, prečo vo vláde sedia ľudia, ktorí by mali sedieť niekde inde.

    Reply
  • 3. marca 2020 at 9:02
   Permalink

   Zdá sa, že Ján Zvolen nepochopil zmysel celého článku: fakt, že kritizujem Matoviča, Naďa a spol., neznamená, že sa stotožňujem so všetkým, čo robil Smer SD v minulosti. Naopak, aj Fica som kritizoval, keď som s ním nesúhlasil – za prípravu Bezp. stratégie SR, za prípravu obchodných dohôd, atď. Myslím, že Smeru SD sa nemohlo stať nič lepšie než to, že ide do opozície. Problémom sú však tí, ktorí miesto nich prichádzajú.

   Chyby Smeru SD nič nemenia najmä na extrémnom militarizme strán, ktoré sa dostávajú k moci. Napr. vyjadrenie „žiadny svetový mier“ vo volebnom programe jednej zo strán budúcej vlády je samé o sebe šialené.

   K moci prichádzajú aj ľudia, ktorí chcú zaradiť 2% HDP na zbrojenie priamo do ústavy (Naď). To znamená, že každý rok záväzne 12% príjmov štátneho rozpočtu na zbrane, aj keď zdravotníctvo a školstvo skolabujú? O predstavách víťazných strán o boji proti „hybridným hrozbám“ (môže viesť k cenzúre) alebo o „obrannej spolupráci“ s USA treba takisto hovoriť už teraz, aby sme čoskoro neboli prekvapení.

   Faktom tiež je, že Matovič a spol. sľúbili rôznym skupinám ľudí protichodné veci a nebudú ich môcť splniť. A neospravedlní ich ani to, čo robil Smer SD v minulosti.

   Ján Zvolen sa mýli aj pri trestnom konaní proti Blahovi a Ficovi. To nebolo odôvodnené a neboli splnené znaky trestného činu (ani podľa smeráckych zákonov), ako sa ukázalo už v priebehu konania. Trestné konanie však vytvorilo mediálny rozruch. Mimochodom, práve ja som smerácku protiextrémistickú novelu verejne a ostro kritizoval, hoci sa to mnohým podporovateľom novely nepáčilo.

   Reply
   • 4. marca 2020 at 11:07
    Permalink

    Vážený pán Fábry

    ak si ešte raz prečítate svoj vlastný článok nenájdete
    vo svojich vlastných slovách ani JEDNU zmienku o vládnutí smeru
    smeru ktorý dodnes vládne a je to 12 rokov čo má moc !

    Nová vláda ukáže KTO prvý bude ZASTUPOVAŤ tých istých oligarchov
    a pomáhať im mať vplyv na štátne zákazky, dotácie, eurofondy…
    Sám budem prvý KTO to bude kritizovať.
    Nech KTOKOĽVEK KLAME a KRADNE treba na to poukazovať a odhaľovať TO !

    Reply
    • 4. marca 2020 at 14:42
     Permalink

     Píšete: „ak si ešte raz prečítate svoj vlastný článok nenájdete
     vo svojich vlastných slovách ani JEDNU zmienku o vládnutí smeru“

     V článku: „… realita na Slovensku je už mnoho rokov oligarchická. Tento stav akceptoval Smer SD v čase svojej vlády…“

     Reply
   • 4. marca 2020 at 11:12
    Permalink

    pane Vašku
    ak ste z Moravy tak mi prepáčte ale nekomentujte SLOVENSKO
    ktoré vôbec nepoznáte !

    Verte mi že JA nekomentujem ČO sa deje v ČR.
    Myslím si že ste pred nami napr. v úrovni zdravotníctva
    nielen vybavenosťou nemocníc a zdravotníckych zariadení
    ale aj personálom – stovky našich zdravotných sestier a lekárov
    pracuje v ČR
    12 rokov sme mali Ministrov Zdravotníctva a Financií Smerákov…
    Pretože u nás bolo tak fajn ušli do ČR ?

    Napriek tomu si nedovolím hodnotiť ako, prečo volia občania
    Českej republiky po 1.1.1993 !
    Rešpektujem ČR a mám tam veľa známych a zopár priateľov.
    Nikdy by som si nedovolil posudzovať ich podľa akejkoľvek vlády v ČR !

    Reply
    • 4. marca 2020 at 11:51
     Permalink

     Pán Vašek, Zvolen nereprezentuje celé Slovensko. Za mňa: KOMENTUJTE, Vy mi na rozdiel od „slováka Zvolena Máte, čo povedať. Trochu si zarýmujem:
     Zvolen veľa rozpráva a nič nepovie,
     kým iný veľavravne mlčí,
     Zvolen toľko toho natára,
     že i jeho mlčanie umlčí.

     Reply
    • 4. marca 2020 at 15:10
     Permalink

     JE MI 60 LET, POLOVINU MÉHO ŽIVOTA JSEM PROŽIL V ČSSR,
     ⅓ STOLETÍ JSEM PROŽIL VE SPOLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU

     Pane Zvolen, nejenže jsem z Moravy, ale dokonce z pohraničí se Slovenskem. Jsem z okr. Vsetín, zajímá-li Vás to. Na pohraničním horském hřebeni Javorníků jsme se my, moravští komunisti, dlouhé roky setkávali se Slováky na vrchu Stratenec (česky Ztracenec, 1055 m n.m.), je tam velký betonový kříž, na věčnou paměť poč. května 1945, kdy zde přešla ze Slovenska k nám, na Moravu, armádní jednotka tehdy plukovníka Ludvíka Svobody. Jeho vojáci nerozlišovali pojem Čech, Moravan, Slezan či Slovák. Všichni byli bratři Čechoslováci. Oni tehdy neřešili Vaše úvahy na mou adresu typu „nekomentujte SLOVENSKO, ktoré vôbec nepoznáte!“.

     Pane Zvolen, na tom Stratenci na Javorníkách na ohni jsme si tam opékali společně maso, společně popíjeli slivovici, objímali se kolem ramen, pěli jsme spolu moravské a slovenské písně. Mám i fotky z 90. let, když mi pošlete svůj e-mail, rád Vám pošlu svou fotku z poč. května 1993, tehdy mi byly 33 roky, na té fotce jsem s mým strýcem, komunistou, kterak se radujeme společně s našimi slov. bratry na tom Stratenci. Tehdy tam s námi byl i Dr. Tomáš Blaier, předseda OV KSČM Vsetín. Tehdy Dr. Blaier ještě netušil, že mu zbývají ani ne tři roky života, protože 17.1.1996 byl bestiálně zavražděn nájemným vrahem v hotelu Apollo ve Val. Meziříčí.

     Psal jsem nejen o tomto strašlivém případu i na DAV-DVA. Je to sice dlouhé a místy i kruté čtení, ale zkuste si to přečíst, pane Zvolen:

     https://davdva.sk/film-j-bosaka-slubili-sme-si-lasku/#comment-5284

     Co dodat, pane Zvolen? Snad jen jedno. Vy mi předkládáte myšlenku zapomenout na Slovensko, ačkoli třeba Vysoké Tatry byly po dlouhé roky mou, snad největší životní láskou. Ostatně, nyní se tam rekreuje se svým 14-letým synem má sestra, SŠ učitelka. V ČR jsou totiž tento týden jarní prázdniny pro všechny školáky. A má sestra vyslechla mého doporučení odjet do V. Tater, protože její synek už ani neví, co je to sníh. Do Tater, protože jsou pro nás, Valachy, mj. mnohem blíže, než české Krkonoše.

     A nezapomeňte, pane Zvolen, že společné Československo bylo k 1.1.1993 rozbité násilně ve stylu o nás bez nás, tedy bez jakéhokoli plebiscitu. Mějte tohle na paměti, že rozbití Československa proběhlo stejně tak PROTIPRÁVNĚ, jako i rozbití Sovětského svazu v r. 1991, kdy 17.3. proběhlo dokonce všesvazové referendum, ve kterém skoro 80 % národů SSSR hlasovalo PRO ZACHOVÁNÍ SSSR. Tím jsem chtěl říci, pane Zvolen, že ani Vás, ani mě samotného, se NIKDO neptal, zda souhlasím s násilným Mnichovem z r. 1992, kdy se Klaus s Mečiarem s jejich partou dohodli, že se na nás všecky zvysoka vy… Asi jako i naši burž. kámoši v r. 1938, když nás předhodili Hitlerovi jako ohryzanou kost.

     Reply
     • 4. marca 2020 at 15:31
      Permalink

      pane Vašku

      navštívte naše nemocnice, ambulancie
      choďte na slovenský úrad niečo vybaviť
      pozrite sa aký dlh má ČR a aký Slovensko?
      a mohol by som pokračovať…

      ak sa pýtate na to ako sa rozdelilo československo
      pýtajte sa pani kotrádyovej
      ona ako volič mečiara a fica to vždy podporovala

      ALE to je minulosť a história

      Článok je o realite na Slovensku
      a tá je po 12 rokoch smeru strašná
      nie že by sme nemali čo jesť
      ale tá hanba za morálne a etické bahno
      ako sa dať kúpiť a opiť suchým kúskom chleba…
      tá nevzdelanosť a nechuť učiť sa a spoznávať PRAVDU !

      SPOLUPRÁCA tu nebola a nie je – LEN diktát a jediný naj názor

      KTO nevie a nechce diskutovať nie je demokrat

     • 4. marca 2020 at 15:48
      Permalink

      Vďaka za tento postoj, pane Vašku. Veru tak, ČSFR skončila neopakovateľnou ostudou, keď poslanci FZ odhlasovali zánik štátu, na ktorého ústavu skladali sľub, keď preberali mandát. Takéto poníženie nevnucoval československým poslancom ani Hitler pri vyhlasovaní protektorátu. Ale „pravda a láska“ nemala zábrany a z federácie urobila akciovku.

 • 3. marca 2020 at 6:58
  Permalink

  Už sa upokojte, Zvolen. Smer ste už „zhodnotili“ a teraz neechajte „pracovať“ „sociálneho“ oligarchu Matoviča, Kollára, Kisku a ICH prezidentku Čaputovú.
  Veru, veru „všetko jasné Za čem búkvy …iba ak za peniaze a pre peniaze.“

  Reply
  • 4. marca 2020 at 11:15
   Permalink

   pani Kotrádyová

   konečne môžete robiť to čo ste robili od roku 2006
   spolu s blahom vystupovať ako opozícia !
   Vystupovali ste ako opozícia voči opozícii – čo je smiešne.
   Ani kupovať si voličov nestačilo.
   Sociálny štát po 12 rokoch SKRACHOVAL !

   Teraz treba začať platiť účty.
   Dúfam že *Vy ako prvá sa ponúknete zaplatiť za všetko čo sa tu ZAPLATIŤ má !

   Reply
   • 4. marca 2020 at 11:45
    Permalink

    Stúplo Vám sebavedomie, Zvolen! Ale ešte nie je isté Komu zvonia do hrobu!!!

    Reply
    • 4. marca 2020 at 15:24
     Permalink

     pani Kotrádyová ste mimo ako vždy

     ja píšem či idete platiť za vlády smeru
     ????
     za zanedbané a vykradnuté slovensko
     a za tie peniaze ktorými si smer roky kupoval takých ako ste vy ???

     Reply
     • 4. marca 2020 at 15:59
      Permalink

      Skúste si ma kúpiť, Zvolen, a potom uvidíte, ako si ma niekto kúpil. Tárate, vymýšľate si a klamete!!!
      Ste mimoriadne mimo!
      Ja nemám za čo platiť, Zvolen! Slovensko sa začalo rozkrádať po „nežnej“ revolúcii 1989. Ja som otvorene vystupovala proti. A Vy?
      Takže, kto to má platiť? Ja, ktorá nemám ani účet, lebo som prišla o poctivo vykonávanú prácu a žijem z peňazí mojej matky a sestry? Alebo milionári, ktorí si privlastnili štátne podniky, zbohatli na podvodoch a špekuláciách? Hm?

     • 5. marca 2020 at 8:18
      Permalink

      pani Kotrádyová

      odkedy vládne smer
      1. zvýšil sa dlh štátu o cca 20 000 000 000 € !
      2. Dlhy domácností sa zvýšili o cca 24 000 000 000 € !
      3. Minuli (rozkradli) sa eurofondy za cca 15 000 000 000 € !
      4. Pri tom sme mali najvyššie príjmy v štátnom rozpočte !

      Aké máme nemocnice, cesty, chodníky, štátne podniky, úrady
      súdnictvo, armádu, školstvo, prokuratúru, políciu…
      ???????????????????????????????????????????????????????????

      To je realita !!!

 • 3. marca 2020 at 20:08
  Permalink

  JUDr. Fabry:
  „Mimochodom, práve ja som smerácku protiextrémistickú novelu verejne a ostro kritizoval, hoci sa to mnohým podporovateľom novely nepáčilo.“
  Absolútny súhlas!
  Tento smerácky paškvil musí vypadnúť z Trestného zákona. Pobavil ma Fico, keď včera oznámil, že ide zo Smeru spraviť ľavicovú stranu. Ale o zmene TZ v zmysle zrušenia uvedených smeráckych noviel TZ ani slovo. To ľavica (po 12 rokoch pravice?!) nás ďalej bude stíhať za názor?

  Reply
 • 5. marca 2020 at 8:54
  Permalink

  Už sa netrápte, Zvolen! Matovič povedal, že bude dobre/boháčom a zbohatlíkom,/.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *