Branislav Fábry: Zneužívanie pandémie a hľadanie nepriateľov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V roku 2020 sa hlavnou témou stala pandémia koronavírusu COVID-19. Keďže pandémia predstavuje hrozbu pre príslušníkov rôznych národov, najvhodnejšou odpoveďou ľudí by bola svornosť a spoločné úsilie o jej prekonanie. Žiaľ, situácia sa vyvinula inak. Jednou veľmi častých nepríjemných odpovedí sa stalo hľadanie vonkajších a vnútorných nepriateľov. Dalo sa očakávať, že tomuto trendu podľahnú niektoré politické a spoločenské skupiny, avšak nie je veľmi lichotivé, ako veľa oficiálnych politických predstaviteľov tomuto trendu podľahlo.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

 • Hľadanie vonkajšieho nepriateľa
 • Šírenie „dezinformácií“ o pandémii
 • Vnútorný nepriateľ a núdzový stav

Hľadanie vonkajšieho nepriateľa

Hľadanie nepriateľa patrí medzi tradičné odpovede na objavujúce sa epidémie a pandémie už od najstarších čias. V stredovekej Európe boli najznámejšie prípady obviňovania Židov z rozširovania epidémií moru, hoci často boli obeťami aj iné skupiny ľudí a známe sú aj procesy s bosorkami, ktoré mali epidémie privolať. Spomedzi najznámejších dezinformácií o epidémiách na našom území treba spomenúť najmä travičskú teóriu z roku 1831: išlo o tvrdenie, že biely prášok, ktorým sa dezinfikujú studne, používala šľachta ako jed na vraždenie poddaných. Kvôli tomu roľníci často napádali členov zdravotných komisií. Na druhej strane, keďže išlo o teóriu, ktorej verili mnohí účastníci roľníckeho povstania 1831, niektorí činitelia sa snažili pripísať šírenie tejto absurdnej teórie rovnostárskym slobodomurárom – jeden z vodcov povstania Peter Tašnáď (Tasnády) k nim mohol patriť.

Hľadanie nepriateľa však patrí i k obvyklým nástrojom politického boja počas karantén v 21. storočí a ani pandémia koronavírusu nie je výnimkou. Žiaľ, dnes sa miesto teórie židovského sprisahania šíri najmä teória o ruskom sprisahaní. Je smutné, že práve tí, ktorí sa počas krízy príliš nevyznamenali, si ako vinníka nachádzajú cudzí štát, ktorý sa údajne snaží zneužiť pandémiu a dezinformáciami rozvrátiť našu krajinu. Americký minister M. Pompeo už stihol obviniť Rusko, Čínu a Irán, že sa snažia šíriť o víruse dezinformácie, aby spôsobovali paniku v americkej spoločnosti. Podobne aj „East StratCom Task Force“ z EÚ obvinila Rusko a „prokremeľské médiá“. Snaha vytvárať obraz, že nejaká zlá sila zvonku sa snaží vytvárať „infodémiu“ a vyvolať paniku v EÚ, je však nanajvýš pochybná a napriek silným vyhláseniam to predstavitelia EÚ nedokázali ani presvedčivo verejne zdokumentovať.

Je pritom zrejmé, že hoci veľmoci majú obvykle záujem na šírení vlastných ideí, pri teórii o vyvolávaní paniky a s tým spojeného nárastu pandémie koronavírusu treba byť opatrnejší. Rozvrat štátnych inštitúcií a karanténnych opatrení v EÚ by sa práve pre Rusko mohol ukázať ako nebezpečný. Dokonca aj podceňovaní Rusi chápu, že s pandémiou treba bojovať globálne a nejaký čiastkový úspech v propagandistickom ťažení sa nedá porovnať s obrovskými stratami, ktoré hrozia pre zdravie vlastného obyvateľstva či pre ekonomiku štátu. Aj preto Rusko pomáha bojovať proti pandémii v Taliansku, podobne ako Čína či Kuba – všetko krajiny, ktorých Brusel a Washington označujú nepeknými výrazmi. Aj najhorší rusofóbi by mohli pochopiť, že koronavírus je spoločným nepriateľom tak Európanov a Američanov, ako aj Rusov a Číňanov.

Samozrejme, v Rusku sa objavuje niečo podobné v opačnom garde. Ide o obviňovanie Západu z dezinformácií a niektorí vládni politici pripisujú zlý úmysel prozápadným opozičným aktivistom či médiám – „zahraničným agentom“. Okrem množstva pochybných anonymov na sociálnych sieťach sa ako dôkaz zahraničného pôsobenia uvádzajú napr. články opozičného lídra G. Gudkova, ktorý šíril nepravdivé tvrdenie o preplnených ruských nemocniciach pacientami s koronavírusom s tým, že vláda ich účelovo zamlčuje. Medzi rozšírené špekulácie v tejto súvislosti patrí i tvrdenie, že Putin zamlčuje počty nakazených, aby pandémia neprekazila hlasovanie o ústavných zmenách 22. apríla. Ako veľmi absurdný príklad dezinformácie sa tiež uvádza dezinformácia pôvodom z Ukrajiny, že vírus napáda viac rusko-jazyčné obyvateľstvo a preto treba hovoriť po ukrajinsky. Je veľmi jednoduché pripisovať všetky tieto dezinformácie cielenej kampani Bruselu a Washingtonu, avšak ani takéto vzájomné obvinenia príliš nepomôžu.

Šírenie „dezinformácií“ o pandémii

Pri pandémii koronavírusu si treba uvedomiť, že alternatívne vysvetlenia, často i veľmi pochybné, sa museli objaviť i bez riadenej propagandy z druhej strany. Nejde len o to, že o koronavíruse COVID-19 vieme stále pomerne málo, ale pri otázkach biológie je nedôvera verejnosti reakciou aj na fakt, že svetové veľmoci pri témach biológie nebývajú úprimné: zamlčujú informácie nielen o biologických zbraniach, ale napr. aj o nových metódach dopingu. Okrem toho, mnohé mikromanipulácie (najmä s DNA) sú zakázané medzinárodnými dohovormi a zákonmi, avšak štáty a ich vlády nechcú stratiť kontakt s najmodernejším vývojom v tejto oblasti. Preto je zrejmé, že veľká časť výskumu sa utajuje a utajenosť daných informácií musí nutne viesť i k alternatívnym vysvetleniam zo strany verejnosti. K nedôvere verejnosti veľmi prispeli i klamstvá oficiálnych predstaviteľov štátov, napr. dezinformácie o zbraniach hromadného ničenia v Iraku 2003. Následné odhalenia E. Snowdena či J. Assangea dôveryhodnosť oficiálnych „právd“ na Západe doslova zdecimovali.

Rozšíreniu rôznych pochybných tvrdení a tzv. hoaxov napomáha i fakt, že alternatívne sú aj mnohé oficiálne informácie o vedeckých objavoch: napr. americkí a francúzski vedci sa dlho sporili, kto objavil vírus HIV. Ani po dosiahnutí kompromisu o právach objaviteľov to ale nie je jasné. Niekto teda predkladal alternatívne fakty o objave vírusu HIV: bolo to Francúzsko či USA? Čosi podobné platí aj pre objav slávnej metódy editácie genómu CRISPR, kde sa opäť sporia vedci z Francúzska a USA… Po takýchto prípadoch sa potom nemožno diviť, že aj pri koronavíruse sa objavilo toľko alternatívnych vysvetlení a často aj tzv. konšpiračných teórií.

Vnútorný nepriateľ a núdzový stav

Pri boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom v čase pandémie by sme mali byť opatrní a spôsob, akým začala nová vláda I. Matoviča pripisovať zodpovednosť za zlyhania tej predošlej, je veľmi nešťastný. Tento konfrontačný štýl komunikácie kontrastuje s pokojným a vecným prístupom P. Pellegriniho v posledných dňoch jeho vládnutia. Oceniť možno aj doterajšie pokojné vystupovanie Z. Čaputovej. Kým ide len o obviňovanie predchodcov, situácia nie je dramatická. Do budúcna by sa ako veľký problém mohli ukázať niektoré právne inštitúty, ktoré sa dajú zneužiť a na to si treba dať pozor. Máme s tým určité skúsenosti, veď napr. v roku 2011 vláda I. Radičovej vyhlásila núdzový stav za účelom potlačenia štrajku lekárov. Núdzový stav, ktorý platí aj teraz na území SR, sa pritom nesmie zneužívať, pretože ide o situáciu, keď sa obmedzujú základné práva a slobody ľudí, najmä zhromažďovanie, štrajky, a pod. Ak však kvôli karanténe nemôžu občania robiť demonštrácie či štrajky, tak by sa mali štátne orgány snažiť vytvárať čo najmenej príčin pre takéto akcie.

Novej vláde preto treba odporučiť, aby nezneužila núdzový stav na otváranie tém, ktoré sú spoločensky kontroverzné a ktoré by mohli vyvolávať protesty. Práve preto, že sú počas pandémie zakázané protestné zhromaždenia a štrajky, treba pozorne sledovať, ako sa budú vyvíjať kontroverzné témy: v sociálnej politike treba sledovať riešenie otázok, pri ktorých by inak protestovali odborári (napr. flexibilita pracovného pomeru). V zahraničnej politike bude treba zasa sledovať témy ako Bezpečnostná stratégia SR či obranná spolupráca s USA. Rizikom je, že ak by sa vláda pokúsila otvárať takéto kontroverzné témy, provokovala by tým značnú časť občanov. To by napokon mohlo viesť i k protestom v rozpore s pravidlami núdzového stavu. Dané riziko netreba podceňovať, veď aj v roku 2011 odmietli lekári politický manéver I. Radičovej rešpektovať a v štrajku pokračovali i počas núdzového stavu.

Na záver možno konštatovať: pandémie a epidémie budú v 21. storočí vážnym problémom pre nás všetkých. Odpoveďou na tieto výzvy však nie je konfrontácia ani vzájomné obvinenia. Vírusy existujú na tejto planéte mnohonásobne dlhšie než ľudia, majú aj väčšiu schopnosť prispôsobovať sa novým podmienkam. Taktiež nerozlišujú medzi tým, či je niekto volič Fica alebo Matoviča, či je obyvateľ Ruska, Číny, USA alebo EÚ. Vírusové pandémie predstavujú výzvu pre nás všetkých spoločne…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


12 thoughts on “Branislav Fábry: Zneužívanie pandémie a hľadanie nepriateľov

 • 26. marca 2020 at 18:15
  Permalink

  Pán Fábry, z detstva si spomínam na malebnú francúzsku komédiu Gombíková vojna
  https://asfk.sk/film/gombikova-vojna/

  Ide o detskú vojnu medzi dvomi susednými dedinami, ktorá časom a odvetami získavala čoraz tvrdšie kontúry a začala do diania zaťahovať už aj dospelých. Tu pripomeniem jednu z vrcholných scén, ktorá veľmi pripomína situáciu s pandémiou. Do všeobecnej bitky sa zapojili aj otcovia niekoľkých chlapcov a jeden z nich si na postrašenie protivníkov priniesol aj atrapu granátu z vojenčiny. Tá „atrapa“ však uprostred všeobecnej mely vybuchla.
  Nikto nevie, kto hodil a nikto našťastie nebol zranený, ale v tom okamihu je minimálne dospelým jasné, že končí sranda a že aj susedské nepriateľstvo má svoje hranice. Scéna teda končí všeobecným udobrením a vecnou diskusiou.
  Tak sa chovajú dospelí!

  Presne toto sa stalo nám dnes. Nevieme, odkiaľ sa vírus vzal, ale nie je podstatné, kto ho „zavinil“, lebo ohrozuje všetkých rovnako. My, s dospelým uvažovaním, nesmieme dovoliť deťom, aby pokračovali v detinskej bitke o gombíky, ktorá nás môže všetkých zabiť.

  Reply
  • 26. marca 2020 at 20:32
   Permalink

   re:p.Moravčík!
   Mám trochu problém s vetou vo vašom príspevku cit.“Nevieme,odkiaľ sa vírus vzal,ale nie je podstatné,kto ho „zavinil“,lebo ohrozuje všetkých rovnako.“kon.cit.
   Myslím,že tá veta by mala mať nejaké pokračovanie v zmysle…..“a preto nepátrajme po vinníkovi“…..alebo…“ plňme to,čo sa od nás v rámci ochrany pred vírusom očakáva a pokorne čakajme kým choroba neustúpi“….alebo…..“a preto sa pýtajme na to, kto a s akým úmyslom túto epidémiu zavinil.“Súhlasil by som s treťou možnosťou.
   Podľa mňa to dôležité je!
   Viete každá teória zostane teóriou dovtedy,kým sa nenájde dôkaz ktorý ju buď vyvráti,alebo jej platnosť potvrdí, čím sa stane pravdou-zákonom.To však nie celkom platí o niektorých tzv.“konšpiračných teóriách“,ktoré môžu zostať teóriami aj napriek nezvratným dôkazom.Stačí len, aby tieto dôkazy boli odmietnuté resp.ignorované dotknutou mocnosťou alebo niekým z jej chránencov.
   V prípade Covid-19 už bolo predložených viac nevyvrátiteľných resp.obtiažne vyvrátiteľných dôkazov o tom,že konkrétne vírus SARS-CoV-2 je produktom amerických laboratórií.Signifikantné pri tom je,že nikto z renomovaných molekulárnych biológov vo svete sa nepokúsil vyvrátiť tvrdenie p.MUDr.S.Pekovej ,ktorá nesporne patrí k špičke vo svojom obore o tom,že vírus nesie známky génovej manipulácie.Napokon niektoré dôkazy pochádzajúce z r.2015 boli publikované aj tu na DavDva.
   A teraz,prečo je to dôležité!Nuž domnievam sa,že ak išlo o nehodu(nechcený únik vírusu do vonkajšieho prostredia z labáku),tak je potrebné zistiť vinníka už len preto, aby na seba prevzal zodpovednosť so všetkými dôsledkami.No a keď ten vírus niekto vypustil do sveta úmyselne,tak je pre ľudstvo dôležité dozvedieť sa pravdu o tom,kto a hlavne z akých dôvodov to urobil.Čo malo byť týmto zločinom dosiahnuté!A keďže sa jedná o možný zločin genocídy,tak zistenie vinníka je potrebné preto,aby mohol byť postavený pred medzinárodný súd,alebo aby aspoň čelil morálnemu odsúdeniu celého sveta,občanov štátu z ktorého vinník pochádza,nevynímajúc.
   Je však možné aj iné vysvetlenie!Je možné,že vírus pochádza z prírody!No potom sa treba opýtať,na to,prečo je pandémii Covid-19 je pripisovaný väčší význam ako v skutočnosti má? Píše sa o tom napr.tu :
   https://www.arfa.cz/ceska-republika-hlasi-ctyri-obeti-chripky-za-den-je-epidemie-koronaviru-realita-nebo-medialni-podvod-koronavirus-ma-rozhodne-nejlepsi-pr-mini-primarka-prazske-nemocnice/#.XnzpvnI1X98
   No aj v prípade že nebezpečenstvo epidémie Covid-19 sa zveličuje,chcem vedieť minimálne to,prečo sa to deje a čomu to má poslúžiť.
   A v súlade s tým,čo napísal p.Fábry považujem za zvrhlosť,ak sa niekto snaží nešťastie akým je táto pandémia zneužiť či už na svoju propagandu,alebo na vyvolanie nenávisti proti niektorému národu alebo na očiernenie svojho politického konkurenta ako to robí Matovič.

   Reply
   • 26. marca 2020 at 20:52
    Permalink

    Pán Dubník, Vaše otázky sú relevantné a dôležité. Odpovede na ne mi nie sú ľahostajné, ale aj tak by mojou prvou prioritou bolo, aby sme babrákov a zlovoľníkov odtrhli od kormidla.

    Reply
  • 1. apríla 2020 at 9:59
   Permalink

   aby bola ešte väčšia sranda…. V tej gombíkovej vojne bolo popísané „NEPRIATEĽSTVO“ medzi 2 dedinami a boja deciek z týchto dedín. Keď sa pripravovali na boj, tak hľadali tie najúdernejšie nadávky na tých druhých, ktoré by ich „rozčertili a súčasne urazili“. Jedno z deciek uplatnilo nadávku, ktorú počulo od dospelých…. a uplatnilo ho voči dospelému. Ten sa tak rozzúril a naháňal chlapca, že ho utvrdil v tom, že si nadávku vybral správne (aj politici to u nás robia a často používajú nadávky, ktorým ani nerozumejú). V nemčine to slovo bolo SCHLAMM SCHWAN… a tak si 3-7 roční chlapci nadávali do impotentov. Ani teraz to nie je len hľadanie nepriateľov …ale aj hľadanie správnych metafor, „nadávok“, nálepiek….
   Ale nie je to nič nové. Pred rokmi som pozeral reláciu už v zaniknutej TV. Vystupovali tam viacerí novinári a jeden chudák (bohužiaľ ľavičiar…. ale zažil som v podobných situáciách aj pravičiarov). Jeden z novinárov použil „nadávku“, ktorej ani sám nerozumel: ….veď to, čo tu predvádzate…. veď to je dialektika…!!!!!! Čakal som reakciu toho mladíka napr.: čo tým myslíte…. je na tom niečo zlé…..viete čo je to dialektika….a pod. Ale zmohol sa iba na toto: prosím vás, nenadávajte mi….. ja som mal v r. 1989 iba 5 rokov !!!!! Nik sa nezasmial – v celej miestnosti 5 „študovaní“ novinári nevedeli čo je to dialektika…. ani kedy sa objavila ! Podobne jeden iný (postarší pánko) sedel v relácii s Miklošom. Mikloš použil nadávku: …. pane, čo tu predvádzate… vy ste insitný ekonóm….. (ani Mikloš nevie čo znamená insitný… a nevie to doteraz). Ale nadávka zabrala a ten napadnutý bol po niekoľkých takýchto napadnutiach celkom vyvedený z miery (mal poďakovať za poklonu….alebo sa opýtať čo myslí slovíčkom insitný…. a či čítal niečo od Jean-Jacques Rousseau
   A neskôr som sa rozprával s jeho učiteľom filozofie – ktorý tohoto nešťastníka popísal, že vzdelaniu veľa toho neobetoval (ale neskôr sa stal poslancom parlamentu v SR a neskôr v EÚ). Insitný …. insitus…. znamená rodený/vrodený (bez formálne uznávaného vzdelania). Insitný maliar nemá akademické vzdelanie, nemaľuje gýče, je to pekné, ľudia to kupujú…. A ako nadávku im akademickí umelci hovoria….naivní maliari. Aj človek, ktorý dokáže liečiť (nie šarlatán) bez formálneho vzdelania a dodržiava platné zákony – …. je liečiteľ a dosahuje často lepšie výsledky ako diplomovaný lekár (bol by pojem „insitný lekár“ nadávka?) A to platí aj pre mnohých vedcov v priebehu histórie….. Až v neskoršom veku sme ho začali používať pejoratívne….. alebo jemnejšie naivný (hlupáčik).

   Reply
 • 26. marca 2020 at 19:57
  Permalink

  Slovenský premiér Igor Matovič ostro skritizoval nákup krvných rýchlotestov na koronavírus za 9 miliónov eur a povedal, že sú predražené a nepotrebné.
  O tieto testy neskôr prejavilo záujem české ministerstvo vnútra, ktoré ich chce od nás odkúpiť. Tieto testy odporúčala aj Svetová zdravotnícka organizácia, využíva ich asi 60 krajín a Čína aj za ich pomoci zvládla epidémiu koronavírusu.

  Rýchlotesty majú svoje určenie, nie sú vhodné na všeobecné testovanie ľudí, ktorí síce môžu v sebe nosiť vírus, ale nemajú žiadne príznaky, tieto rýchlotesty prítomnosť vírusu nezistia.

  Samozrejme, najlepšie by bolo používať laboratórne presné testy, lenže tie sú drahé a pomalé.

  Rýchlotesty reagujú na vytvorené protilátky proti koronavírusu v tele, to znamená, že sú vhodné v tých prípadoch, ak sa už prejavili príznaky nejakej choroby, človek má teplotu, dýchacie problémy – a je potrebné určiť, či pacient má zápal pľúc, silnú nádchu, bežnú chrípku alebo koronavírusovú infekciu. Ak sa uvažuje merať teplotu pri vstupoch do rôznych budov, potom rýchlotesty sú vhodné pri zistení teploty u pacienta, na aký druh ochorenia reaguje jeho organizmus. Odborníci si tento význam uvedomujú, preto nie je problém tieto rýchlotesty do zahraničia predať.

  Premiér Matovič týmto vystupovaním urazil aj čínsku firmu a Čínu a ďalšie dodávky zdravotníckych pomôcok na Slovensko z Číny už nemusia doraziť.

  Je za týmto vystupovaním len typické divadlo, alebo sú za tým aj nejaké finančné záujmy? Dajme si do súvislosti dve udalosti – ostrý útok nového premiéra na rýchlotesty a zároveň vyhlásenie premiéra o tom, že do testovania sa zapoja aj slovenské súkromné laboratóriá.

  26. marca vyhlásil premiér, že na Slovensku sa bude po novom testovať inak a zapojí sa aj Asociácia súkromných laboratórií, aby sa výrazne denne zvýšil počet vyšetrených pacientov. Zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odberné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19.
  Minister zdravotníctva Marek Krajčí poznamenal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých chcú čo najskôr dokázať potenciálnu nákazu, aby sa dokázala nastaviť adekvátna liečba. „Potrebujeme testovať ľudí, ktorí potrebujú neodkladné operácie, takisto aj zdravotníkov,“ poznamenal minister.
  Premiér potvrdil, že denne sa na Slovensku robí málo testov, ich počet je potrebné zvýšiť. Doplnil, že doteraz išli na testy len ľudia, ktorí prešli kritériami a aj vtedy čakali na testy niekoľko dní. Dôvodom podľa Matoviča bolo i to, že záchranári nemali ochranné pomôcky. Krajčí tvrdí, že týmto krokom sa zabezpečí „dostať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolu“.
  Peter Lednický z Asociácie laboratórií Slovenska poznamenal, že denne súkromné laboratóriá môžu urobiť zhruba 1 200 testov, pričom každý deň sa môže tento počet zvyšovať. Od budúceho týždňa by to mohlo byť už 2 000.

  Natíska sa záver, že tieto dve udalosti spolu súvisia. Je nelogické, aby vláda v situácii, keď chce spustiť masívne testovanie rizikových skupín, zároveň tak ostro odmietla rýchlotesty za 8.90 eura, ktoré by mali byť v tomto procese užitočným pomocníkom.

  Žiada sa zistiť, koľko stojí jeden test súkromných laboratórií a či za týmto divadlom premiéra nie je len obyčajná korupcia. Je potrebné zistiť prepojenia Asociácie súkromných laboratórií na súčasnú vládu.

  Reply
  • 26. marca 2020 at 20:39
   Permalink

   p.Antal!
   V správach som zachytil,že vláda bude súkromným laboratóriám platiť za vykonanie jedného testu 48€.

   Reply
  • 26. marca 2020 at 20:44
   Permalink

   Pán Antal, čínske rýchlotesty boli po 8,90 jeden. Našiel som na nete, že Alza už má na distribúciu do maloobchodu pripravenú inú verziu rýchlotestu:
   https://www.alza.sk/ambulatny-test-na-koronavirus-covid-19-d5796058.htm
   Cena tam nie je stanovená, ale google mi prezradil, že by nemala prekročiť 14,50 za jeden.
   No, myslím, že sa netreba veľa intelektuálne namáhať, aby sme pochopili, že keby Matovič nevysypal čínske testy do Dunaja, tak by mala Alza najmenej o 10 miliónov menšie tržby.

   Laboratórnych testov už na svete existuje niekoľko stoviek typov. Dočítal som sa, že čoskoro začne testovať na Coronavírus aj penťácka firma Alpha medical s cenou za test 30,- za jeden plus 5,- EUR ako manipulačný poplatok. To má byť cena pre samoplatcov. Neviem, koľko bude platiť poisťovňa.
   https://touchit.sk/alpha-medical-spusta-unikatny-corona-drive-najbezpecnejsie-testovanie-na-povodcu-covid-19/281819
   Holt, v kapitalizme je zdravie predovšetkým biznis.

   Reply
   • 26. marca 2020 at 21:00
    Permalink

    Inak, ja by som nebol proti tomu, aby vláda podporila slovenské laboratóriá.
    Ale vláda by to priamo mohla uviesť a nerobiť tu mediálne divadlo, ktoré môže zakrývať niekoho biznis.

    Ale biolaboratóriá by podľa môjho názoru mali byť štátne, pod štátnym dohľadom a nielen pod štátnym, ale medzinárodným verejným dohľadom.
    Zrejme sa totiž nedozvieme pôvod a ako sa vírus dostal medzi ľudí, ale jednoznačne treba po tejto pandémii urobiť jeden krok – dostať všetky biolaboratóriá vo svete pod verejnú kontrolu. Nie je napr. prípustné v súčasnej civilizácii, aby USA prevádzkovali po svete desiatky či stovky tajných biolaboratórií, o činnosti ktorých nemá právo vedieť ani domáca vláda.
    Biolaboratórá potrebujeme, aby sa vírusy skúmali, ale musia byť jednoznačne pod verejnou kontrolou.

    Reply
   • 26. marca 2020 at 21:08
    Permalink

    Zneužívanie a robenie si biznisu z pandémie nie je nič prekvapujúce. Stačí sa pozrieť na konanie veľkého vzoru súčasnej vlády USA.
    Americký FED schválil balík opatrení a peňazí v boji s koronavírusom. Kongresmani a senátori z oboch strán to pochopili ako dobrú príležitosť previesť tieto peniaze svojim sponzorom a sympatizujúcim skupinám a nastal boj o prerozdelenie týchto peňazí. A tak sa medzi dodatky k zákonu dostalo urýchlenie platieb a odstránenie rozpočtovej kontroly platieb dodávateľom Pentagonu, grant vo výške 5 mld. dolárov na vesmírne projekty miliardárov Elona Muska a Jeffa Beosa, 150 mld. pre hotely, 145 mld. pre majiteľov reštaurácií, jeden bilión dolárov úverových záruk pre Medzinárodnú radu nákupných centier,, povolenie odpočítať náklady na predplatné do fitness klubov a nákup športového vybavenia od základu dane, uľahčenie získavania víz pre migrujúcich zamestnancov mäsokombinátov, 5 mld. dotácií výrobcom piva, 500 mld. pre cukrárskych výrobcov, atď.

    Reply
    • 27. marca 2020 at 5:19
     Permalink

     „Videl som húfy hrobárov!Tancovali držiac sa za ruky a volali – buď nám vítaný…MOR ! “
     (N.Machiavelli)

     Reply
 • 27. marca 2020 at 8:01
  Permalink

  Alebo takto?
  „Videl som húfy hrobárov, ktorí pochovávali tých tancujúcich hrobárov a volali! – buď nám vítaný…MOR ! “

  Reply
 • 27. marca 2020 at 16:27
  Permalink

  Pred pár dňami som písal, že Briti s ich vrchným náčelníkom Borisom nechali vývoj chorobnosti a liečbu SARS2 taknějak na trh.

  Takže oddnes je chorý aj samotný keltský náčelník Johnsonovie…

  Bengálci na obdobné javy majú aj pomenovanie… že karma … :)

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *