17. november, Deň študentstva. Prečo mu takto hovoríme?
Deň študentstva bol medzinárodnou študentskou úniou stanovený na 17. november, a to na pripomenutie udalostí zo 17. novembra 1939, keď bolo v Prahe po protinacistickej demonštrácii popravených deväť študentov a tisíce ďalších bolo poslaných do koncentračného tábora Sachsenhausen.
17. november – deň študentstva – dnes si pripomíname predovšetkým symbol hrdinstva československých študentov, ktorí sa vzopreli v roku 1939 nacizmu. Bol to prejav autentickej odvahy študentov proti Hitlerovskému režimu. Počas pokojnej demonštrácie ku vzniku Československa v Prahe nacistami zranený študent lekárskej fakulty UK Ján Opletal a zabitý pekár Václav Sedláček. Opletal o pár dní zomrel čo vyvolalo tisícové demonštrácie. Tie viedli ku Hitlerovmu uzavretiu českých vysokých škol po dobu troch rokov. Nacisti zatkli a popravili deviatich vedúcich predstaviteľov študentskej organizácie: Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert a internovali stovku študentov do koncentračných táborov. 16. a 17. novembra gestapo zatklo českých študentov v Prahe, Brne a Přibrami a popravilo spomínaných deviatich predstaviteľov študentských organizácií. 1200 zatknutých študentov bolo prevezených do koncentračného táboru Sachsenhausen-Oranienburg (časť prepustili ich v roku 1942 a 35 z nich neprežilo útrapy koncentračného tábora).
Zväz československého študentstva po roku 1939 pomocou exilovej vlády prijal prehlásenie spojeneckých študentov ku 17. novembru ako Medzinárodnému dňu študentstva v Londýne 1941.