Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V súvislosti s desiatym výročím krízy, ktorá sa začala pádom banky Lehman Brothers , boli zverejnené rôzne názory na „krízu“. Jeden z nich bol aj ten, že kríza je normálny jav trhovej ekonomiky a finančný analytik v televíznej relácii hovoril o tom,  ako výhodne sa dá v čase krízy výhodne investovať  a aj veľmi dobre zarobiť. Kríza by nemala byť normálnym javom. Normálny javom je možno pre tých, ktorí špekulujú na finančných trhoch s fiktívnymi peniazmi, ktoré nie sú kryté žiadnou hodnotou.

Tomáš Baťa, označil hospodársku krízu, ako mravnú krízu a mal pravdu. Žiaľ,  aj dnes žijeme v hlbokej kríze, mravnej, ale aj hospodárskej, ktoré sú spôsobené nenásytnosťou ľudí, ktorých bohom je Zisk. Nič iné nepoznajú a v túžbe po zisku a moci, ktorá je s ním úzko spätá sa nezastavia pred ničím. Ani pred zbytočným vraždením nevinných ľudí v nezmyselných vojnách, krutým vykorisťovaním miliárd ľudí, či drancovaním planéty, kde vznikajú nenapraviteľné škody, ktorých dôsledky znášame všetci.

Dôsledky celosvetovej mravnej krízy vidíme úplne všade. Na jednej strane obrovské bohatstvo a prepych, ktorým sa ľudia prezentujú v médiách, na druhej strane nepredstaviteľná bieda a ľudia otročiaci za jedno jedlo denne. Vidíme deti, ktoré majú všetko, na čo si zmyslia a deti, ktoré musia ťažko pracovať, len aby prežili. V televízii bežia relácie o obéznych ľuďoch, ktorí sa vykŕmili do nepochopiteľných rozmerov  a snažia sa schudnúť, ale o deťoch, ktoré zomierajú v otrasných podmienkach od hladu sa píše čoraz menej. Prečo? Na takom niečom sa predsa nedá zarobiť, na ľudskej nenásytnosti  však áno. V tejto súvislosti by sa malo viac hovoriť  aj o príčinách ničenia Amazonského  pralesa – Pľúc Zeme, ktorý je devastovaný práve kvôli veľkopestovaniu sóje  a novým pasienkom, pre výkrm hospodárskych zvierat a na druhej strane obrovských skládkach neskonzumovaných potravín, ktoré hnijú a zamorujú ovzdušie. Práve kvôli kríze, ktorú spôsobil Zisk a nástup konzumnej spoločnosti trpí väčšina ľudí a Zeme. To,  ako vyzerá kríza, sa dá vidieť aj na Slovensku. Aj tu ľudia čoraz viac prepadajú konzumu, snažia sa zarobiť na tých,  ktorí vytvárajú hodnoty . Už skoro tridsať rokov sú  hrdinami  tí, ktorí dokážu obabrať  čo najviac ľudí, zdierať ich a smiať sa im do tvári a tvrdiť im, že je to pre ich dobro. Celebritami a osobnosťami sú ľudia, ktorí sú poplatní režimu a nevytvárajú žiadne hodnoty. Mnoho ľudí je nútených zadlžovať sa, aby normálne prežili. Banky zarábajú na tých, ktorí chcú  slušne bývať a svoje bezcenné natlačené papieriky kryjú majetkom ľudí a ich prácou. Zväčšuje sa chudoba a mnoho ľudí, ktorí poctivo a slušne pracujú, žujú na pokraji biedy.

Politici hrajú vlastné nemorálne hry o tróny a občania sú rukojemníkmi vo vlastnom štáte.

Je len otázkou času, kedy táto umelo nafúknutá bublina „Západných hodnôt“  praskne  a milióny ľudí  a medzi nimi aj my, sa ocitnú v absolútnej biede a možno aj vojne, oveľa horšej, ako bola  Druhá svetová vojna v minulom storočí, ktorá nasledovala po Veľkej hospodárskej kríze. Kolotoč nemorálnosti, chamtivosti, ale aj ľudskej biedy a utrpenia sa krúti tak rýchlo, že je už priam nemožné zastaviť  ho a pád bude krutý a bolestivý, najmä pre úplne obyčajných ľudí, ktorí sa snažia prežiť.

Je kríza normálnym javom?

Nie,  nie je. Tak, ako  nie je normálne vykorisťovanie človeka človekom kvôli  Zisku, vojny vedené kvôli Zisku, ale aj plienenie planéty a jej ničenie. A slová o tom, že na kríze sa dá dobre zarobiť pokladám za nemorálne a cynické. Ale krízy a vojny boli a aj budú, kým sa ľudstvo nevyhubí vlastnou hlúposťou, alebo kým nepochopí, čo je jeho podstatou a prečo je na Zemi.

Devana

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
9 thoughts on “Devana: Je kríza normálny jav?

  • 26. októbra 2018 at 18:09
   Permalink

   Ďakujem pani Slavomíra:-)
   Je zvláštne, že pravým menom pomenoval krízu práve veľkopodnikateľ.
   A chybičky sa stávajú, je to normálne a ľudské:-)
   Aj ja mám v článku chybu a to som ho niekoľkokrát kontrolovala aj tak som si to nevšimla..
   Celé desaťročia žijeme v kríze, ktorú sme spôsobili aj vlastnou ľahostajnosťou a na nápravu je tak málo času.
   Niekedy mám pocit, že ľuďom takýto svet vyhovuje, bez svedomia a zodpovednosti za vlastné konanie…

   Reply
   • 26. októbra 2018 at 19:13
    Permalink

    Aha, tak ste to mysleli s tým Baťom!
    Devana, píšete: „Niekedy mám pocit, že ľuďom takýto svet vyhovuje, bez svedomia a zodpovednosti za vlastné konanie…“
    Nevyhovuje! Nevyhovuje Vám, nevyhovuje mne! Už sme dve!
    P.S. Neviem, ako sa mi ypsilon do toho zámena votrel, chuligán!

    Reply
 • 26. októbra 2018 at 21:59
  Permalink

  veľmi sa mi páči tá „principiálna“ ľavicovosť na DAVDVA
  rozprávať o kríze , dookola opakovať o zlej západnej morálke, amazonských pralesoch, peniazoch v kapitalizme a pri tom mať ZATVORENÉ oči o SLOVENSKU
  ani nepípnuť o tom čo sa v našom SLOVENSKU mnoho rokov deje a to je obrovská tragédia ktorá nezmizne tým že si budeme = budete dookola zatvárať oči a velebiť blahu predstaviteľa MOCI
  Ktorá TU = U NáS DOMA robí PRESNE to isté čo vo svojom článku kritizujete v „západnom“ svete !

  NIE je iná možnosť ako totálne zrútiť tento oligarchický mamonársky systém
  podporovať vládu = nechcieť nič zmeniť
  zabetónovať všetko o čom je tento článok
  REALITA je na SLOVENSKU ešte horšia ako tá západná kapitalistická…

  Reply
  • 26. októbra 2018 at 23:11
   Permalink

   Pán Zvolen, často píšem aj o situácii na Slovensku…

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *