Docent Vladimír Manda komentuje aktuálne domáca a zahraničné dianie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Po dlhšom čase Vám prinášame facebookové komentáre docenta Vladimíra Mandu, ktoré trefne opisujú dobu, v ktorej žijeme v spojení s domácimi a zahraničnými správami.

Nad Doneckou a Luhanskou republikou sa sťahujú vojnové mraky vyvolávané Kyjevskou chuntou, podporovanou USA a EÚ. Napriek našej vlastnej neľahkej situácii by sme nemali ostať hluchí k túžbe po mierovom živote tamojších obyvateľov.

4. apríla 1945 by sme si mali pripomínať nie len oslobodenie Bratislavy, ale aj podpis Washingtonskej dohody, (4. apríla 1949) ktorá je základom severoatlantickej organizácie NATO. Hlavné média NATO prezentuje ako ochrancu mieru a bezpečnosti v Európe, hoci praktické kroky NATO, t.j. vojny ktoré podniká v našom blízkom, ako aj vzdialenom okolí hovoria o opaku. O opaku hovorí aj graf zverejnený Ministerstvom zahraničných veci Ruskej federácie o výdavkoch NATO na zbrojenie, ktoré neustále rastú, aj vďaka nášmu ministrovi Naďovi, čo by odchovanca NATO. NATO – 1,09 bilióna dolárov a Rusko 0,05 bilióna dolárov. (zdroj)

Ako dlho sa bude EÚ tváriť ako obhajca demokracie a ľudských práv, keď prakticky podporuje nie len štátne prevraty, ale aj koloniálnu vojnu, ktorú vedie Francúzsko v Mali. Podľa nedávno zverejnenej správy OSN, Francúzke ozbrojené sily v Mali, 3 januára letecky zaútočili na skupinu „teroristov“ a Macron bezprostredne po útoku vyhlasoval, že ozbrojeným silám sa podarilo zabiť 30 ozbrojených teroristov. Ale misia OSN v Mali, MINUSMA zistila, že francúzska armáda zabila 22 mužov, účastníkov svadby. Podľa tamojších zvykov sú pri takých ceremóniách muži a ženy oddelení. Francúzsko tak pod hlavičkou boja proti terorizmu za aktívnej podpory EÚ realizuje svoju koloniálnu politiku v Afrike za absolútneho ticha nie len nášho ministra zahraničných vecí Korčoka, ale aj za absolútneho ticha našich „slobodných“ médií. Len na dokreslenie, EÚ zriadila v Mali European Union Training Mission, do ktorej je zapojených 22 štátov EÚ a 6 nečlenských štátov, inak povedané vojenská koloniálna politika EÚ je tu „oblečená“ do vonkajšej formy mierovej pomoci. (reakcia na UN condemns French airstrike on wedding in Mali that slaughtered 22)

To, čo mnohí prehliadajú a odmietajú sa veľmi rýchlo môže stať našou nočnou morou. Podľa uvedených informácií Ministerstvo obrany Ukrajiny informovalo o tom, že v prípade konfliktu s Ruskom bola daná Ukrajine garancia Pentagónu o podpore Ukrajiny. Kto sleduje dianie na východe Ukrajiny vie, že Ukrajina odmieta plniť Minské dohody a namiesto snahy o mierové riešenie sústreďuje v oblasti vojská, aby si vojensky podrobila Doneckú a Luhanskú republiku. Ak k tomu pripočítame nekonečné transporty vojska NATO na východ, nie je ťažké si spočítať, že sa na východe Ukrajiny opätovne schyľuje k vojne. Ale na rozdiel od prvej vojny, na základe prísľubu Pentagónu a mimoriadnych rokovaní NATO o Ukrajine sa môžeme stať súčasťou danej vojny aj my. S tým súvisí aj druhá informácia, ktorá hovorí o tom, že americké vojská v Európe boli uvedené do zvýšenej bojovej pohotovosti práve kvôli zostrenie situácia v Donbase. (reakcia na rv)

Náš veľký spojenec v EÚ, pri plnom rešpekte hodnôt EÚ naďalej pokojne realizuje svoju koloniálnu politiku v 14 afrických krajinách prostredníctvom špeciálnej meny CFA franc, ktorá bola vytvorená francúzskou vládou, aby mohla pomocou financií kontrolovať a vykorisťovať ekonomiku svojich bývalých afrických kolónií. O rôznych aspektoch uvedeného vykorisťovania je možné sa dočítať z publikovaného rozhovoru s autormi knihy Africa´s Last Collonial Curency. Inak koloniálna politika vo Francúzsku nie je dnes jej sólo politikou, ale ako vieme, na realizácii jej politiky sa podieľajú aj ozbrojené sily EÚ. Napríklad v Mali, ktorá používa CFA, bývalej francúzskej kolónii pôsobia vojaci až 22 krajín EÚ a mali tam pôsobiť aj naši vojaci. Takže EÚ sa na jednej strane hrá na obhajcu demokracie, ale na strane druhej prakticky podporuje kolonializmus. (reakcia na How France Continues to Dominate Its Former Colonies in Africa)

EÚ, včítane Slovenska má veľký problém. Politici sa už nemohli dočkať európskeho balíka peňazí na obnovu krajín po Covide, ale túto ich túžbu po obrovskej spoločnej pôžičke dočasne zablokoval Nemecký ústavný súd. Tento svojim rozhodnutím zablokoval fond obnovy EÚ vo výške 750 miliárd euro, s ktorého zriadením musí súhlasiť všetkých 27 krajín EÚ. Minulý piatok bol nemecký prezident pripravený podpísať nemeckú ratifikačnú dohodu schválenú Nemeckým parlamentom, ale Ústavný súd mu to zakázal, aby mohol preskúmať žiadosť strany AfD a občianskych združení, ktoré tvrdia, že dohoda o spoločnej pôžičke EÚ je v rozpore s európskou dohodou. Kedy a ako dopadne rozhodnutie Nemeckého ústavného súdu nie je jasné. Ale už teraz je jasné, že uvedené rozhodnutie ústavného súdu bude mať vážny dopad na fungovanie EÚ. (reakcia na The German Constitutional Court has blocked the EU’s recovery fund. What happens now?)

Niečo k účinnosti vakcín proti Covidu. Premiér Izraela B. Netanyahu v pondelok vyhlásil, že „Pracujeme na tom, aby sme získali ďalších 36 miliónov dávok vakcín pre obyvateľov Izraela. Ako dlho budú vakcíny účinné, nikto nevie … Musíme sa pripraviť na najhorší scenár. Najhorším scenárom je, že sa budeme musieť očkovať každého pol roka. … Celý svet bude bojovať o tieto vakcíny. Ja som opäť rozhodnutý dostať Izrael na prvé miesto v zozname“ (We are working on bringing a further 36 million vaccines for the citizens of Israel,” Netanyahu said in public remarks. “The vaccines we have, no one knows how long they last…We need to prepare for the worst scenario. The worst scenario is that we have to vaccinate every half year. …The entire world will compete for those vaccines …I am again determined to bring Israel to the top of the list ”) (reakcia na Israel looking to buy 36 million booster shots of COVID-19 vaccine)

Na pozadí informácii o tom, že sa k nám čo nevidieť dostanú vakcíny Johnson and Johnson ma zaujala informácia N.Y. Times o tom, že vo výrobnom závode v Baltimore došlo k výrobnej chybe a 15 miliónov dávok vakcíny bolo znehodnotených. Snáď sa to nebude opakovať. (reakcia na Johnson & Johnson admits batch of COVID-19 vaccine failed ‘quality standards’)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *