Dominik Petruška: Vidieť visieť vinúť sa…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

A pretože je DAV kultúrno-politický, a nielen politický prinášame vám ďalšiu ochutnávku z literárnej tvorby nášho autora Dominika Petrušku.

Vidieť, visieť, vinúť sa zdanlivo tri odlišné samostatne stojace slová, skoro ako pušky v kúte starého záložáka, ale koľko síl musel a úsilia vyvinúť  jazykovedný vedec kým ich takto úzko k sebe privinul . Veď z  toho mohol aj nedopatrením odvisnúť. Našťastie kým to zvinul takto krásne do jazykového výnimočného klbka už možno stratil zrak a svoje úžasné veľdielo pred očami nechápajúcich disgrafikov ,snáď-možno-dúfajme –ani nevidel. 

Tieto tri slová možno tvoria šifru a nie výnimku  z jazyka slovenského.

Všímajme a vnímajme a zabudnime na chvíľu (hoc je krásna) na vikanie. Vi škrtáme a čo vidíme???

         Dieť-sieť-núť  a kdesi v diaľke za humnom  ostalo sa tzv. zvraťák. Pokojne ho nazvime aj závraťák .Skúsme si to najlepšie za humnom s kŕdľom susedovie holubov. Stačí otvoriť okno. Ahá!! Názorná ukážka.

,,S áááááááááááááááááááá!“ A holub národný je opäť raz nadnárodný –vyletel nečakane ako len holuby vedia po závratnom zámene sa. Za predpokladu že sa zároveň pritom sa, vystrelí z pušky. Ale nemusí. Chce sa.  Z holubov sa opäť raz bude strieľať. Šifra prezrádza, čítam v nej ako v krištáľovej guli , vo februári – presnejšie koncom.

Netreba deti v sieti nútiť . Sú lapené ako Jánošík na hrach. My sa na ňom nešmykneme, my babe hrach pekne z ruky mlčky vyzobeme. Prečo nie?  Veď je pekný , zrelý na odstrel. Stačí len sieť médií rozhombať z boka na bok a z buka na buk popripínať a dieťa k ničomu nenútiť. Skákať ani vyskakovať nebude. Zaspí . A mať bude žať ďalej a dieťa bude čičíkať šum lístia.

Pozor !!!   Šifra: Dieť-sieť-núť sa. Možno už potom nebude ani potrebné vidieť iba visieť  v lepšom prípade sa privinúť.

Poďakujme sa v závere naším fantastickým jazykovedcom za umeleckú šifru. S pozdravom. Sááááááááááááááááááááááá!!!!!!

Mgr. Dominik Petruška

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *