Dušan Čaplovič o neslobode na Ukrajine a prezidentovi Kiskovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Aj historik, archeológ a poslanec Dušan Čaplovič sa v poslednom čase na sociálnych sieťach vyjadruje ku kultúrno-spoločenským problémom. S autorovým súhlasom zverejňujeme jeho komentáre k aktuálnemu dianiu.


Nesloboda na Ukrajine: Nedokázal by som žiť bez strachu

O Ukrajine som už dávnejšie stratil akékoľvek ilúzie. Nie o ukrajinskom národe, ale o politických predstaviteľoch pod vedením terajšej garnitúry na čele s prezidentom a oligarchom Petrom Oleksijovyčom Porošenkom. Priznávam, nedokázal by som tam žiť v strachu, že ma ukrajinské polovojenské štruktúry, nacionalistické zoskupenia, zavraždia. O takýchto vraždách vlastných spoluobčanov sa vo svete mlčí, a ak, tak za všetko je vinné Rusko. Obdivujem tých niekoľkých odvážnych ukrajinských novinárov, čo opozičných politikov, že dokážu ísť za pravdou vo vybičovanej nacionalistickej atmosfére politiky revanšu.
O tom, že je tam chaos, že súčasťou oficiálnej politiky je lož a prehnaná nenávisť k Ruskej federácii až za hrob, svedčí aj včerajšok a dnešok vraždy a vzkriesení ruského opozičného novinára Arkadija Babčenka. Je to rukolapný dôkaz, akým spôsobom sa na Ukrajine vyrába protiruská nenávisť, ako oficiálne miesta dlhodobo klamú svet, len preto, aby vo svete izolovali Ruskú federáciu. Keby to bolo len smiešne, ale je topredovšetkým vážne, ako pracujú ukrajinské tajné služby, oficiálne propaganda, ako škodí vlastnému štátu. Dnešné vystúpenie Jurija Lucenka, ukrajinského generálneho prokurátora a bývalého viacnásobného ministra vnútra vo vládach Júlie Tymošenkovej a Viktora Janukoviča na tlačovej konferencii (ČT24) mi pripomínalo vystúpenie Josefa Urválka, komunistického prokurátora z 50.rokov minulého storočia, ktorý posielal na smrť politikov vo vykonštruovaných procesoch. Presne tak, už len začať hon na čarodejnice. Taká je pravda o Ukrajine, je to politické divadlo, ktorému nie je žiaduce naletieť! Obávam sa však, tak ako to je pre Ukrajinu typické, že toto nenávistné divadlo a vyrábanie nepriateľov, ohrozenia Ukrajiny, bude pokračovať a nadovšetko zosilní pred a počas MS vo futbale v Ruskej federácii. Pozorne počúvajte a zachovajte si prosím vlastný rozum. (1)


Politickým osobnostiam z podnikateľského prostredia chýba prirodzený intelekt

Neskutočné správanie predstavujú v politike „osobnosti“, ktoré prišli z obchodného a podnikateľského prostredia, chýba im prirodzený intelekt, kultúrny rozhľad a človečenský rozmer. Spomeniem troch prezidentov: amerického Donalda Trumpa, ukrajinského Petro Olexijoviča Porošenka a žiaľ, aj slovenského Andreja Kisku. Je úsmevné sledovať tieto postavičky, ktoré čeria politické vody, ohrozujú civilizáciu, odmietajú dialóg a divne pózujú pred televíznymi obrazovkami, doslovne ničia politickú kultúru. Povedia len to čo im napíšu, alebo čo sa im v noci sníva. Americký prezident ohrozuje mier vo svete, šíri americký nacionalizmus, ukrajinsky prezident mier na východ od našich hraníc a šíri ukrajinsky nacionalizmus a náš pán prezident šíri nenávisť, prezentuje svoju neomylnosť, myslí si o sebe, že je bezchybný, skvelý a hrdý je na svoju pochybnú minulosť. Nadovšetko všetci traja klamú! Tí dvaja ohrozujú svet a ten tretí do partie ohrozuje Slovensko svojou nekompetentnosťou, nadutosťou a samoľúbosťou. (2)


Sulík ako karikatúra liberála

Nekonečné príbehy popredného predstaviteľa opozície, europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka, dokazujú jeho kultúrnu slabosť, duchovnú vyprázdnenosť, dogmatické vnímanie sveta, karikatúry liberála, bez úprimného humanizmu, všeľudského étosu a úprimného vzťahu k ľuďom. A tento politik sa pasuje za lídra opozície a budúceho predsedu vlády Slovenskej republiky. Rád pripomeniem jeho excesy a názory. (3)


K iniciatíve Za slušné Slovensko a Kiskovým škandálom

Pokiaľ viem, na Slovensku je parlamentná demokracia, to je nesporné. O tom či je to najspravodlivejší model, môžeme diskutovať, ale je mojou povinnosťou, je aj našou povinnosťou rešpektovať Ústavu. Je viem, že každý nemôže byť spokojný, viem, že život prináša aj sklamania, nedostatky, priestupky i kriminálne skutky, vrátane vrážd, neplatenia daní, zlodejčín, korupcie, čachrovania s pozemkami a pod. No všetko je však potrebné dokázať prostredníctvom nespochybniteľných faktov, v konkrétnych trestných oznámeniach, nestačí len vykrikovať a písať do médií, že Ty a Ty si zlodej, korupčník, mafián. Napokon, krásne je to vyjadrené v piesni skupiny Elán, že „nevinní sú len tí, čo sú z hliny.“ Každý si musíme pozametať pred vlastným prahom, niektorí viac, iní menej.
Týka sa to každého, aj členov iniciatívy Za slušné Slovensko, aj tých čo manifestujú na námestiach, či mlčiacej väčšiny. Každý má právo postaviť sa na štartovaciu dráhu a dokázať, že buď na to má, alebo nemá. Je tu rovnosť príležitostí. Týka sa to aj kandidátky na ministra vnútra, terajšej štátnej tajomníčky D. Sakovej. Vraj nebude reálnou zmenou pre „vnútro“. Takto to prezentujú predstavitelia tejto iniciatívy. Nespokojnosť možno deklarovať, možno nesúhlasiť, možno pochybovať, ale nie je možné si vyžadovať právo na jedinú pravdu, svoju pravdu, svoj spôsob riešenia a nemať pritom žiadnu zodpovednosť! Ak sa títo mladí ľudia transformujú do politickej strany, tak vo voľbách to môžu zmeniť. Skúste to, veď to je o parlamentnej demokracii, vo voľbách môžete súťažiť, môžete zviesť korektný boj, a poprípade ako víťazi, mať aj politickú zodpovednosť.
Prezident SR Andrej Kiska vraj, už ako vždy, nie je spokojný s nomináciou Denisy Sakovej na post ministerky vnútra, a tiež hovorí o premrhanej príležitosti. Ako môže takto dopredu súdiť človek, čo má za sebou nedoriešené škandály. O opozícii už sa ani nenamáham písať. Stavať na tvrdení jedného prokurátora špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirku, považujem za veľmi odvážne. Kto ma to chce presvedčiť o jeho pravde, skôr urazeného a ctižiadostivého, konfliktného prokurátora (netvrdím, že je to na sto percent tak, ale dovoľte i mne vysloviť názor, takéto charaktery ľudí som mal možnosť v praxi, aj na pracoviskách v kultúre, školstve a vo vede – SAV, poznať, a musel som sa od takýchto prípadov dištancovať).
Dajme šancu Denise Sakovej, nech dokáže, už ako piata členka vlády (to tu ešte nebolo), že je schopná zvládnuť riadenie a niesť zodpovednosť za tento neľahký rezort. Pomôžme a nehanme. (4)

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach, alebo preposlať mailom známym. Jednoduchou cestou nám pomôžete dostať hodnotné informácie k širšiemu počtu ľudí…


doc. PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc. (* 18. september 1946, Bratislava) je slovenský politik, pôvodne historik a archeológ

Foto: archív D. Č. na Facebooku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Dušan Čaplovič o neslobode na Ukrajine a prezidentovi Kiskovi

  • 31. mája 2018 at 15:31
    Permalink

    Dušan Čaplovič sa mi vždy páčil, hlavne pre ten človečenský rozmer, ktorý jemu na rozdiel od spomínaných prezidentov, rozhodne nechýba.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *