Dušan Deák: Čo sa stane, keď sa inštitúcie obrátia proti občianstvu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Pri udalostiach posledných dní som si spomenul na tento filozofický rozhovor z septembra minulého roku s docentom Hauserom. Od 27.minúty hovorí o atomizácií spoločnosti, trocha svojim spôsobom obšírne, ale neskutočne trefne. Prosím vás ja len toľko k tomu, desaťročia dominantná ideológia neoliberalizmu vytvorila atomizovanú, individualizovanú spoločnosť a preto výzvy ku spoločnej akcií vlád v boji s vírusom sú zúfalou snahou, jednoducho tí ľudia nechápu v akom stave tá spoločnosť je.

Podľa mňa takto dopadne aj ten nápad s celoplošným testovaním, očividne to má viacero našlapných mín (tá myšlienka už len samotná o sebe, ale to nechám bokom na odborníkov). Ale v takejto spoločnosti by ste museli byť ,,Bohom“, aby ste dokázali niečo také zorganizovať a previesť zmysluplne, teda mať autoritu nevídanú, aby Vám s tým spoločenstvo pomohlo a zúčastnilo sa toho.

Včera sa konal protest v Bratislave, bolo tam aj nemálo ,,profesionálnych búričov“, respektíve ľudí, ktorí ináč by boli na štadióne a teraz nemajú kde, ale určite tam bola veľká časť aj len ,,zúčastnených“.

V prvej vlne nič také prísť nemohlo, lebo tu ešte bola aká taká nádej, viera , dôvera, že inštitúcie sa neobrátia občianstvu chrbtom, ale presne k tomu došlo a po tejto skúsenosti bude moc musieť čeliť strachu, nedôvere a hnevu.

A toto všetko, ak sa nevyrieši koncepčne a vecne, tak prejde do beznádeje a zúfalstva a verte, že to je to posledné čomu by ste ,,držiaci moci“ chceli čeliť, pretože to je stav ak čelíte zúfalstvu, teda časti spoločnosti, ktorá už nemá čo stratiť. Je práve pravdepodobné, že tieto ,,pocity“ v spoločnosti budú viesť do fašizujúcej revolty, napokon príkladov sme mali v histórií už mnoho.

Ja som chcel povedať týmto len toľko, že nemožno si teraz postaviť barikádu a skrývať sa za ňou, pretože tu vidíme javy rozkladu legitimity vládnutia, ktorý už pretrváva roky, ale existujú deje, ktoré to urýchlia, respektíve obnažia.

Dušan Deák

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


7 thoughts on “Dušan Deák: Čo sa stane, keď sa inštitúcie obrátia proti občianstvu

 • 19. októbra 2020 at 12:25
  Permalink

  Kým sme hovorili o tom, ako ľavica „sa (samo)upratala“ so svojimi echt-ľavicovými témami z verejných besied, a prenechala tento priestor pravici, s jej ( z pohľadu ľavičiara zbytočným a zástupným ) vnútorným konfliktom konzervativizmus-liberalizmus, mohli sa podaktorí usmievať nad našim zbytočným, akademickým „žvanením“ o ničom.

  Nastal čas prechodu od slov k k činom, keď sa ten spomínaný vnútorný konflikt pravice začína pretavovať do konfliktu v skutku fyzického. Takéto rozdelenie spoločnosti, ako nastalo teraz, si za svoj život nepamätám. A nehovorím len o Slovensku, ale o celom „vyspelom a civilizovanom“ západe. Pravica ovládla ducha – pravica ovládla ulicu. A ľavica – rieši výbeh sliepok a farbu dúhy…

  Potom je naozaj zbytočné sa pýtať, kde v ozvene sporu otvoreného globálneho, a uzatvoreného národného „JA“, ostali tradičné ľavicové hodnoty ako sú spolupatričnosť, kolektivizmus, (sú)družnosť, disciplinovanosť a snaha o spoločný dobrý cieľ.

  Čo len sa to stalo medzi tohtoročnou jarou a jeseňou ?!
  A kde bola naša ľavica ?

  …aha, spomínam si…na protirúškovom zhromaždení kotliet…

  Reply
  • 19. októbra 2020 at 16:33
   Permalink

   Tá posledná veta s bodkami vpredu aj vzadu je zbytočná podpásovka. Nepoznám nikoho, komu by táto výčitka oprávnene smerovala a navyše je to už paranoická obsesia. Predsa sa nenecháme takto hlúpo manipulovať tou pravicou, čo ovládla médiá aj ulicu. Tak to neživte.

   A ešte k tomu, že kam sa „(samo) upratala ľavica“. Hej, zdá sa to neuveriteľné, že z miliónovej ľavice za 30 rokov už nie je nič. No vari sa to v dejinách nestáva? Pred 100 rokmi takmer VOSR preskočila až do Nemecka. A kde bola (samo)uprataná nemecká ľavica, keď na Elbruse viala svastika?
   Nie je namieste brať na plecia viac, než unesieme a je treba si priznať, že dnes možno tiež situácia dozrieva na inteligentný prechod do ilegality. ;-)

   Reply
   • 19. októbra 2020 at 18:03
    Permalink

    Myslím že práve Vy viete veľmi dobre, ku komu tá výčitka smeruje. A nie ako podpásovka, ale ako direkt. Tak načo toľká cudnosť.

    K tým čo v novembri horlia za revolúciu, a už v nasledujúcom februári sa zdebaklujú v politickom boji s tým, že voľby sú vraj zbytočné ako aj ich účasť v nich. Sami politiku nerobia, no ochotne priskočia na zhromaždenia náckov, ktorí , keby dostali plnú moc, by im ako prvým zakrútili krkom – možno politicky, možno doslovne.

    Toto, čo slovenská ľavica robí nie je vôbec toľko koľko by uniesla, robí ďaleko pod svoje možnosti.

    Pokiaľ tvrdíte, že „duch doby“ nepraje vedomému politickému úsiliu ( ľavice ), môžete o tom ideáli demokracie, o ktorom tak rád básnite, snívať naďalej v ilegalite. Len by ma potom zaujímalo, prakticky-za akých podmienok by mohla nastať tá oslavovaná vláda ľudu ? Okrajová podmienka : Ľud nemôžete vymeniť.

    Reply
    • 19. októbra 2020 at 19:34
     Permalink

     „…práve Vy viete veľmi dobre…“ – tak toto už podpásovka nie je? Buďte konkrétni – čo podľa vás viem „práve JA“ veľmi dobre o „protirúškovom zhromaždení kotliet“?

     Reply
     • 19. októbra 2020 at 20:35
      Permalink

      O pôsobení slovenskej para-ľavice ( napr. aj na pravicovo až náci zhromaždeniach ) by som sa mohol porozprávať s ľavičiarom…

      S Vami, kým sa stratíte v politickom podsvetí, sa môžem porozprávať o Vašich konceptoch lepšieho sveta. Zatiaľ však, to čo ste tu predstavil predpokladá lepšieho – teda pre lepší svet uspôsobeného – človeka. Alebo sa mýlim…

      …lebo ten pokus o lepšieho človeka tu už ( a možno neraz bol ), no vieme ako to dopadlo…

      Aspoň ten posledný , socialistický pokus skončil tak, že sa spoločnosť vrátila, doslova (z)vrhla, k svojmu nižšiemu stupňu. A nielen to – ale aj ten ideál ušľachtilejšieho človeka, sa stal predmetom, cynického výsmechu, a ustanovenia akejsi večnej pravdy o tom , že človek je len nízky, sebecký tvor, bezohľadne hľadiaci na svoje záujmy – a nikdy to iné nebude.

      Takže sa Vás pýtam – je ľud schopný vládnuť ( si ) ?

      ( k všeobecnému a udržateľnému blahu všetkých )

     • 19. októbra 2020 at 20:50
      Permalink

      O čom to točíte? Nenašiel som v tom nič, čo by odpovedalo na položenú otázku. Len kopa negatívnych emócií. Toto s vami riešiť nebudem.
      K vašej poslednej otázke – ÁNO. Keby som si to nemyslel, nepísal by som na portály ako tento. A dosť ma škrie, že to čítajú a ozývajú sa prevažne trolli ako vy a nie ľudia, kvôli ktorým to robím.

 • 19. októbra 2020 at 21:21
  Permalink

  Prosím Vás,

  ak sa má vec takto, zapamätajte si svoje predsavzatie dobre – a dlho

  Ďakujem

  derTrrrolll

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *