Dušan Deák: Čo sa stane, keď sa inštitúcie obrátia proti občianstvu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Pri udalostiach posledných dní som si spomenul na tento filozofický rozhovor z septembra minulého roku s docentom Hauserom. Od 27.minúty hovorí o atomizácií spoločnosti, trocha svojim spôsobom obšírne, ale neskutočne trefne. Prosím vás ja len toľko k tomu, desaťročia dominantná ideológia neoliberalizmu vytvorila atomizovanú, individualizovanú spoločnosť a preto výzvy ku spoločnej akcií vlád v boji s vírusom sú zúfalou snahou, jednoducho tí ľudia nechápu v akom stave tá spoločnosť je.

Podľa mňa takto dopadne aj ten nápad s celoplošným testovaním, očividne to má viacero našlapných mín (tá myšlienka už len samotná o sebe, ale to nechám bokom na odborníkov). Ale v takejto spoločnosti by ste museli byť ,,Bohom“, aby ste dokázali niečo také zorganizovať a previesť zmysluplne, teda mať autoritu nevídanú, aby Vám s tým spoločenstvo pomohlo a zúčastnilo sa toho.

Včera sa konal protest v Bratislave, bolo tam aj nemálo ,,profesionálnych búričov“, respektíve ľudí, ktorí ináč by boli na štadióne a teraz nemajú kde, ale určite tam bola veľká časť aj len ,,zúčastnených“.

V prvej vlne nič také prísť nemohlo, lebo tu ešte bola aká taká nádej, viera , dôvera, že inštitúcie sa neobrátia občianstvu chrbtom, ale presne k tomu došlo a po tejto skúsenosti bude moc musieť čeliť strachu, nedôvere a hnevu.

A toto všetko, ak sa nevyrieši koncepčne a vecne, tak prejde do beznádeje a zúfalstva a verte, že to je to posledné čomu by ste ,,držiaci moci“ chceli čeliť, pretože to je stav ak čelíte zúfalstvu, teda časti spoločnosti, ktorá už nemá čo stratiť. Je práve pravdepodobné, že tieto ,,pocity“ v spoločnosti budú viesť do fašizujúcej revolty, napokon príkladov sme mali v histórií už mnoho.

Ja som chcel povedať týmto len toľko, že nemožno si teraz postaviť barikádu a skrývať sa za ňou, pretože tu vidíme javy rozkladu legitimity vládnutia, ktorý už pretrváva roky, ale existujú deje, ktoré to urýchlia, respektíve obnažia.

Dušan Deák

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


7 thoughts on “Dušan Deák: Čo sa stane, keď sa inštitúcie obrátia proti občianstvu

 • 19. októbra 2020 at 12:25
  Permalink

  Kým sme hovorili o tom, ako ľavica „sa (samo)upratala“ so svojimi echt-ľavicovými témami z verejných besied, a prenechala tento priestor pravici, s jej ( z pohľadu ľavičiara zbytočným a zástupným ) vnútorným konfliktom konzervativizmus-liberalizmus, mohli sa podaktorí usmievať nad našim zbytočným, akademickým „žvanením“ o ničom.

  Nastal čas prechodu od slov k k činom, keď sa ten spomínaný vnútorný konflikt pravice začína pretavovať do konfliktu v skutku fyzického. Takéto rozdelenie spoločnosti, ako nastalo teraz, si za svoj život nepamätám. A nehovorím len o Slovensku, ale o celom „vyspelom a civilizovanom“ západe. Pravica ovládla ducha – pravica ovládla ulicu. A ľavica – rieši výbeh sliepok a farbu dúhy…

  Potom je naozaj zbytočné sa pýtať, kde v ozvene sporu otvoreného globálneho, a uzatvoreného národného „JA“, ostali tradičné ľavicové hodnoty ako sú spolupatričnosť, kolektivizmus, (sú)družnosť, disciplinovanosť a snaha o spoločný dobrý cieľ.

  Čo len sa to stalo medzi tohtoročnou jarou a jeseňou ?!
  A kde bola naša ľavica ?

  …aha, spomínam si…na protirúškovom zhromaždení kotliet…

  Reply
  • 19. októbra 2020 at 16:33
   Permalink

   Tá posledná veta s bodkami vpredu aj vzadu je zbytočná podpásovka. Nepoznám nikoho, komu by táto výčitka oprávnene smerovala a navyše je to už paranoická obsesia. Predsa sa nenecháme takto hlúpo manipulovať tou pravicou, čo ovládla médiá aj ulicu. Tak to neživte.

   A ešte k tomu, že kam sa „(samo) upratala ľavica“. Hej, zdá sa to neuveriteľné, že z miliónovej ľavice za 30 rokov už nie je nič. No vari sa to v dejinách nestáva? Pred 100 rokmi takmer VOSR preskočila až do Nemecka. A kde bola (samo)uprataná nemecká ľavica, keď na Elbruse viala svastika?
   Nie je namieste brať na plecia viac, než unesieme a je treba si priznať, že dnes možno tiež situácia dozrieva na inteligentný prechod do ilegality. ;-)

   Reply
   • 19. októbra 2020 at 18:03
    Permalink

    Myslím že práve Vy viete veľmi dobre, ku komu tá výčitka smeruje. A nie ako podpásovka, ale ako direkt. Tak načo toľká cudnosť.

    K tým čo v novembri horlia za revolúciu, a už v nasledujúcom februári sa zdebaklujú v politickom boji s tým, že voľby sú vraj zbytočné ako aj ich účasť v nich. Sami politiku nerobia, no ochotne priskočia na zhromaždenia náckov, ktorí , keby dostali plnú moc, by im ako prvým zakrútili krkom – možno politicky, možno doslovne.

    Toto, čo slovenská ľavica robí nie je vôbec toľko koľko by uniesla, robí ďaleko pod svoje možnosti.

    Pokiaľ tvrdíte, že „duch doby“ nepraje vedomému politickému úsiliu ( ľavice ), môžete o tom ideáli demokracie, o ktorom tak rád básnite, snívať naďalej v ilegalite. Len by ma potom zaujímalo, prakticky-za akých podmienok by mohla nastať tá oslavovaná vláda ľudu ? Okrajová podmienka : Ľud nemôžete vymeniť.

    Reply
    • 19. októbra 2020 at 19:34
     Permalink

     „…práve Vy viete veľmi dobre…“ – tak toto už podpásovka nie je? Buďte konkrétni – čo podľa vás viem „práve JA“ veľmi dobre o „protirúškovom zhromaždení kotliet“?

     Reply
     • 19. októbra 2020 at 20:35
      Permalink

      O pôsobení slovenskej para-ľavice ( napr. aj na pravicovo až náci zhromaždeniach ) by som sa mohol porozprávať s ľavičiarom…

      S Vami, kým sa stratíte v politickom podsvetí, sa môžem porozprávať o Vašich konceptoch lepšieho sveta. Zatiaľ však, to čo ste tu predstavil predpokladá lepšieho – teda pre lepší svet uspôsobeného – človeka. Alebo sa mýlim…

      …lebo ten pokus o lepšieho človeka tu už ( a možno neraz bol ), no vieme ako to dopadlo…

      Aspoň ten posledný , socialistický pokus skončil tak, že sa spoločnosť vrátila, doslova (z)vrhla, k svojmu nižšiemu stupňu. A nielen to – ale aj ten ideál ušľachtilejšieho človeka, sa stal predmetom, cynického výsmechu, a ustanovenia akejsi večnej pravdy o tom , že človek je len nízky, sebecký tvor, bezohľadne hľadiaci na svoje záujmy – a nikdy to iné nebude.

      Takže sa Vás pýtam – je ľud schopný vládnuť ( si ) ?

      ( k všeobecnému a udržateľnému blahu všetkých )

     • 19. októbra 2020 at 20:50
      Permalink

      O čom to točíte? Nenašiel som v tom nič, čo by odpovedalo na položenú otázku. Len kopa negatívnych emócií. Toto s vami riešiť nebudem.
      K vašej poslednej otázke – ÁNO. Keby som si to nemyslel, nepísal by som na portály ako tento. A dosť ma škrie, že to čítajú a ozývajú sa prevažne trolli ako vy a nie ľudia, kvôli ktorým to robím.

 • 19. októbra 2020 at 21:21
  Permalink

  Prosím Vás,

  ak sa má vec takto, zapamätajte si svoje predsavzatie dobre – a dlho

  Ďakujem

  derTrrrolll

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *