Dušan Piršel: Žijeme zvláštnu dobu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Žijeme zvláštnu dobu, kedy sa niektoré zaužívané, možno že až bežné veci, na ktoré sme boli zvyknutí, menia. Neviem, či ešte existuje nejaký rozumný štandard na požiadavky na politikov, či iných „vodcov“. Samozrejme, so zmenou doby ide aj zmena komunikácie a vnímania sebahodnoty a hodnoty iného človeka, je to nevyhnutný posun, s ktorým treba rátať. Ale ak sa pohybujeme len smerom odstredivým od spoločnosti smerom k vysokému individualizmu, potom je len nevyhnutným dôsledkom, keď sa dostaneme do sebeckých narcistických vôd, ktoré končia len katastrofou. 

Potrebovali by sme silné osobnosti, ktoré budú ľudí motivovať k lepšiemu, ľudskejšiemu a zdieľnejšiemu konaniu a správaniu. Nazdávam sa, že máme len také osobnosti, aké sme si tu vychovali, aké nám tu vyrástli podľa štandardov, ktoré sme si v spoločnosti nastavili. Vždy, keď sa zo spoločnosti niečo vytráca, niečo je zatracované len tak, bezmyšlienkovito, bez kritického úsudku a bez pohľadu do minulosti a zároveň aj do budúcnosti, stratí sa niečo vzácne, čo sa len veľmi ťažko bude vracať späť.

Máme takú vládu a takých predstaviteľov, akí nám tu vyrástli a akých sme si zvolili.

To nie je zúfalstvo, čo zo mňa teraz vychádza, len konštatovanie. Snažím sa vidieť aj ich pozitívne snahy a dobré kroky, lebo kritizuje sa zo zálohy vždy dobre. Samozrejme, aj mňa rozčuľujú zbytočné hádky a detské hry na urazených a nadovšetko ma negatívne udivuje ich neschopnosť komunikovať. Aj preto je dôležité učiť našich  študentov, že to nie je prirodzený dar, to je umenie, ktorému je možné sa naučiť, pokiaľ človeku na tom skutočne záleží.

Milí čitatelia, pozitívne je, že je tu znova jar a život sa nezadržateľne znovu hlási na scénu – tak to bolo dávno pred nami a našťastie zostane aj dlho po nás.

Všetko dobré a krásnu jar 2021 Vám zo srdca želám.

Dušan Piršel

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Dušan Piršel: Žijeme zvláštnu dobu

  • 6. apríla 2021 at 17:38
    Permalink

    Výborne artikulovaný apel. Vodcov potrebujeme. Z histórie však vieme, že pasívne čakanie na vodcu je čakaním na Godota. Aj tí najvýraznejší (náboženskí) vodcovia potrebovali vyššiu moc, aby im pomohla sa presadiť, lebo „nikto nie je doma prorokom“.
    Musíme tým vodcom pomôcť. Musíme vytvoriť po nich „dopyt“. Úplne najlepší spôsob je ten, aby sme sa snažili hľadať a pestovať tie vodcovské kvality u seba. Tým sa vytvorí atmosféra, ktorá tých najlepších vodcov vynesie nahor.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *