Filozof Richard Sťahel o peniazoch a moci

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Peniaze znamenajú moc. Veľké peniaze znamenajú veľkú moc. Moc málokedy existuje bez toho aby bola vykonávaná, resp. držiteľ moci je v jej používaní a zneužívaní málokedy zdržanlivý sám od seba. Slovami klasika, moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Preto vznikla teória deľby moci, ktorej cieľom bolo a je zabrániť koncentrácii moci v rukách jedného subjektu.

Táto teória je síce jedným zo základných princípov aj nášho ústavného systému, nikdy však nebrala do úvahy potrebu deľby a kontroly ekonomickej moci. Tá má momentálne omnoho viac prostriedkov a teda aj reálnej moci, než ústavne zakotvené a regulované moci dohromady.

Politické rozhodnutia prijaté po roku 1989 fakticky umožnili ničím neobmedzené kumulovanie bohatstva a teda ekonomickej moci v rukách niekoľkých jednotlivcov. To vytvorilo súčasnú mocenskú situáciu, v ktorej dominujú neštátni držitelia moci. Ak má dôjsť k skutočnej zmene v spoločnosti, je nutné skoncipovať a do ústavných princípov, ale aj reálnych spoločenských vzťahov premietnuť koncept deľby a kontroly ekonomickej moci.

Pokúsila sa o to už prvá ČSR, keď prijala zákon, ktorý stanovoval hornú hranicu výmery pôdy, ktorú mohla vlastniť jedna osoba. V súčasnosti však už hlavným zdrojom bohatstva a z neho plynúcej moci nie je vlastníctvo pôdy, takže koncept deľby a kontroly ekonomickej moci funkčný v dnešných podmienkach by musel byť omnoho sofistikovanejší.

A samozrejme, musela by tu byť vôľa aspoň časti, najlepšie však väčšiny spoločnosti, takýto koncept ústavne zakotviť a dôsledne uplatňovať. Kým sa toto nepodarí, nebude ani reálne možné začať riešiť skutočnú hrozbu pre zachovanie súčasného politického a ústavného systému, ktorou sú klimatické zmeny.

doc. Mgr. Richard Sťahel, PhD.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Filozof Richard Sťahel o peniazoch a moci

 • 11. marca 2020 at 19:25
  Permalink

  Áno, teória deľby moci vznikla, píšu o nej študenti v referátoch, aj médiá o nej mudrujú, ale do praxe akosi stále nedorazila…

  Napr. výkonná moc má byť „teoreticky“ nezávislá od zákonodarnej, ale pozrite sa ako sú obe tieto moci natesno previazané cez stranícke štruktúry, jedno telo – jedna duša! Sami si robia zákony pre seba, sami si ich schvaľujú, sami seba kontrolujú, priam dokonalé prostredie na fungovanie korupcie! A potom sa môžeme diviť prečo sa deformovala ekonomika…

  Aj o týchto problémoch (a návrhoch ich riešení) píšem v dokumente na stránke http://www.demokracianahlas.sk/dokument/

  Reply
  • 11. marca 2020 at 20:36
   Permalink

   Presne! Formálne sú to iné osoby a NR formálne môže vládu odvolať, ale fakticky sú to predstavitelia toho istého združenia právnických osôb – koalície politických strán.
   V podstate by sme mali mať Národnú radu dvojkomorovú. Jedna by mala byť legislatívna a druhá zameraná ako výkonná zložka – na kontrolu vlády.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *