Historik Ivan Lulják komentuje spoločenské dianie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prinášame vám kolekciu facebookových komentárov I. Luljaka, spolupracovníka DAV DVA, k aktuálnej spoločenskej situácií.

Prezidentské voľby

Nemám rád, keď kandidáti nemajú rovnaké podmienky vo voľbách. Tieto prezidentské voľby nebudú vôbec demokratické,. Bude to nerovný boj tých, čo majú kapitál, čo majú veľkomonopoly za sebou, preto kandidátom, ktorí nie sú financovaní nikým . Bude to boj tých, za ktorými stoja zglajšchaltované média, proti tým, ktorých naopak média zaznávajú.

Pozrite si diskusie na FUn rádiu. Ako sa správal moderátor Sajfa. Ako kládol spoločenské príjemné otázky kandidátke Čaputovej, ako sa snažil zosmiešniť Daňa, Harabína a Chmelára. Súčasná žurnalistika dokázala, že dno stoky sa dá preraziť opakovane stále viac a viac.

Predstavte si olympijské hry, beh na krátku trať. Športovci zoradení na štartovej čiare. Vtom zaznie štartovný výstrel pre troch najrýchlejších kandidátov. Tí, keď budú v polovici trate, zaznie druhý výstrel odštartujúc ostatných bežcov. Prví bežci medzitým dostanú možnosť skratky, ostatní pretekári musia zabehnúť celú určenú trať. Je to nespravodlivé, unfér či vyložene nedemokratické? Správne, je to tak, ale takto možno definovať voľby. Diktatúru proletariátu vystriedala diktatúra kapitálu, v ktorej rozhodujú o všetkom nadnárodné spoločnosti, developer, mafia v bielych golierikoch. Občania sú dôležití len v časoch volieb. V sobotu je možné zmeniť budúcnosť a dať boháčom v pozadí STOPku Dokázať, že Slováci nechcú diktatúru kapitálu, developerov a inej chamrade riadiacej spoločnosť z pozadia. Voľte srdcom, hlavou a triezvym úsudkom. Nedajte sa opiť rožkom, mediálnymi hrami, im nejde o vás…

Komentuje davista Tomáš Klimek: Úplný súhlas Ivan, lenže tieto voľby sú špecifické, pretože ide o ústavný súd, takže hoci volba srdcom je šľachetná vec a demonštruje jasne určitý postoj, zväčša tento nie je nakoniec víťazný. A my si nemôžeme tentoraz dovoliť na 12 rokov prehrať, pretože kto ma US, má všetko. Nevyhrať znamená tentoraz nie len nemať dobrého prezidenta, ale na 12 rokov prísť o možnosť akejkoľvek ľavicovej politiky na Slovensku.

Hatespeech?

Ľuboš Blaha šíri nenávisť. Takýto hoax a takúto manipuláciu základnými faktami som dlho nevidel… Peter Bardy je reálnou ukážkou toho, ako nemá vyzerať nezávislá žurnalistika.

Čaputová a ochranka

Pani Čaputová má ochranku. Ochranku mala aj v čase, keď kravaťáci a hrubokrkí zmlátili nezávislého novinára Daňa, ktorý sa chcel dostať na jej tlačovku. Odôvodnila to tým, že Daňo je kandidátom na prezidenta, hoc v tom čase, v októbri ešte nespĺňal podmienky na to, aby tento titul /kandidáta na prezidenta/ mohol nosiť. Pani Čaputová má tú ochranku už veľmi dávno. Iróniou je prehlásenie kandidátky prezidenta, ktorým ochranu zdôvodnila. Vraj je za tým poslanec Ľuboš Blaha a jeho nenávistné prejavy. Opäť si to zhrňme na drobné. Kto rozpútal nenávisť? Kto ohrozil život chráneného svedka vynášaním informácií z trestného spisu? Kto šíri nenávistné hejty na stránke ZOMRI? Kto zneužíva mediálne prostitútky na volebnú kampaň, kto manipuluje verejnou mienkou falošnými volebnými prieskumami,v ktorých sa preferencie Čaputovej po niekoľkých týždňoch navýšili viac ako tisícnásobne? Vážená pani kandidátka – hovorili ste o slušnosti a o nevyhnutnom odstránení násilia zo slovenskej politiky. V tom čase gorily Vášho štábu zmlátili nezávislého novinára Daňa, na spôsob hitlerovských pochopov. Keby tak Smeráci zmlátili Todovú, to by bolo hurónskeho vresku o ohrození slobody tlače. Čaputová oficiálne priznala ochranku, je na čase povedať, NECHCEME ČAPUTOVÚ ZA PREZIDENTA. Ak teraz predvádza politiku Hitlerčikov, čo potom, keď bude prezidentkou?

MZV

To čo urobilo Ministerstvo zahraničných vecí s diplomatickou nótou ruskému veľvyslancovi je tragikomická fraška, čomu nasvedčuje aj situácia v celej pôsobnosti ZAMINI. Predstavitelia zahraničného ministerstva dokázali, že nevedia komunikovať nielen s poslancom Blahom a kandidátom na prezidenta Chmelárom, ale aj zástupcom cudzej krajiny pôsobiacej na našom území. Inak by neposlali ruskému veľvyslancovi takú nótu, akú mu poslali.

O čo konkrétne šlo. Generálny riaditeľ politickej sekcie ZAMINI Marian Jakubócy počas stretnutia s rukým veľvyslancom vyjadril, že spolupráca medzi SR a Ruskou federáciou vychádza z princípu partnerstva, suverenity a vzájomného rešpektovania sa a Slovensko má v tomto duchu záujem o rozvoj korektných vzťahov s Ruskom.

Zdôraznil však, “že je neprípustné, aby veľvyslanectvo verejne komentovalo a hodnotilo predstaviteľa prijímajúcej krajiny, v tomto prípade štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR”.

V súvislosti s diplomatickou nótou, ktorou Veľvyslanectvo Ruskej federácie reagovalo na štátneho tajomníka rezortu obrany Roberta Ondrejcsáka (Most-Híd), Jakubócy uviedol, že prezentované postoje a stanoviská neboli tlmočením oficiálnych pozícií vlády SR.

Rozoberme si túto pasáž podrobnejšie. Zahraničné ministerstvo sa riadi politikou partnerstva, priateľstva a spolupráce. Je potom však otázkou, že sa ministerstvo ani nepokúsilo napraviť ten trápny dojem pri vandalských útokoch proti pamätníkom ruských vojakov, pri primitívnych prehláseniach predstaviteľa štátu štátneho tajomníka Ondrejcsaka, ktorý slovne napadal Rusko, teda krajinu,s ktorou nás spájajú partnerské styky. Dve udalosti, na ktoré museli reagovať ruské diplomatické kruhy. Takto nejak si predstavujem činnosť krajiny, ktorá uznával zastupiteľské úrady dotyčnej krajiny len v rámci akéhosi trpenia.

Netradičná a zarážajúca je aj pasáž ohľadom štátneho tajomníka Ondrejcsáka. Podľa ministerstva zahraničia prezentované výroky neboli tlmočením oficiálnych vládnych miest Slovenskej republiky. Ak je Ondrejcsák štátnym tajomníkom silových zložiek Slovenskej republiky, potom koho postoje prezentuje? Slovenska, inej veľmoci? Ako to myslelo ZAMINI týmto koncom prípisu? Preboha, ak je niekto štátnym tajomníkom silového rezortu štát reprezentuje aj na domácej, aj zahraničnej pôde, jeho prehlásenia sú záväzné, z hľadiska vysokej štátnej funkcie sú aj brané vážne v zahraničí. Ministerstvo zahraničných vecí dalo ruským diplomatom nótu, ktorá je vypracovaná vyložene amatérsky a nerobí dobré meno slovenskej diplomacii…

O útokoch

História sa opakuje dvakrát> Najskôr ako tragédia, potom ako fraška. Dnes môžeme otvorene poukázať na fakt, že otvorene fašistický sa stavajú liberálne politické strany a ich novinárski tajtrlíci. Urážky akejsi liberálnej novinárky proti Gabriele Rothmayerovej, mediálny lynč všetkých nepohodlných, ktorí sa previnili len tým, že majú iný názor a pohľad na svet.Útoky na komunistov, nacionalistov, Harabina, Blahu, Chmelára. Priam fanatické pretláčanie dvoch kandidátov na prezidenta, stránka Zomri,urážlivá kniha Kapitán, útoky na súčasnú vládu, krikľúni, nezávislá tlač silno závislá od finančnej lobby, imaginárny boj proti ZLU zo strany ešte väčšieho ZLA predstavujúcu liberálnu progresívnu chamraď a ich kandidátku istú právničku tolerujúcu mlátenie novinárov, politika cukrátka skončila, začala politika biča. Vítajte v 30. rokoch 20. storočia. Už len čakať na novodobého Hitlera.

Mgr. Ivan Lulják, autor je historik

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *