Igor Lacko, operný spevák a osvietený bojovník za právo na bývanie odišiel…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Žijeme život v troch etapách: pracovná, súkromná a pasívna (spánok). Jednu tretinu prespíme a pokiaľ máme spať, musíme mať tú hlavu kde skloniť. V spánku nič neprodukujeme, preto bývanie a bytová otázka musí byť oprostená od rentiérstva, od možnosti zarábať na niekom, kto si potrebuje oddýchnuť.“ – Igor Lacko, august 2019

Na sociálnych sieťach sa objavila smutná správa. Náš materiálny svet opustil operný spevák zo Štátnej opery v Banskej Bystrici, aktivista, autor a moderátor a taktiež náš spolupracovník, Igor Lacko.

Významný operný spevák

Pochádzal z Partizánskeho. Po dvojročnom štúdiu na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave ho záujem o spievanie priviedol za člena Slovenského filharmonického zboru v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1982 − 1986. V rokoch 1986 − 1989 bol členom operného zboru Slovenského národného divadla v Bratislave a súčasne študoval spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Dva roky bol sólistom Komornej opery v Bratislave a od roku 1990 je sólistom Štátnej opery v Banskej Bystrici. Ako operný sólista a koncertný umelec sa predstavil doma i v zahraničí (Ukrajina, Bulharsko, Česko, Rakúsko, Cyprus, Švajčiarsko atď.). Zúčastňuje taktiež koncertných turné sólistov Štátnej opery v Japonsku.

V Štátnej opere Banská Bystrica stvárnil postavy ako Monterone (G. Verdi: Rigoletto), Zareckij (P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin), barón (G. Verdi: La traviata) a mnohé ďalšie.

Relácia o bytovej otázke a účasť na konferencii DAVu

„Voľakedy museli mladí ľudia pracovať a čakať v poradovníku na pridelenie bytu niekoľko mesiacov až rokov. Dnes ak pracujú, môžu dostať hypotéku na byt už v priebehu niekoľkých hodín.“ – Igor Lacko

Igor Lacko však nebol iba spevák, ale pôsobil taktiež v rádiu Slobodný vysielač (venoval sa otázke bývania v relácii Bývam, bývaš, bývame a hosťoval tiež v relácii Vzdelávanie pre dospelých) a takmer od vzniku DAVu DVA patril k priaznivcom a spolupracovníkom. Zúčastnil sa tiež aktívne konferencie DAV DVA v Banskej Bystrici, kde publikum obohatil zaujímavými poznatkami a myšlienkami.

Informáciu o Igorovom odchode sprostredkovali jeho priatelia na sociálnej sieti Facebook. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 14. 10. 2020 o 13:00 v krematóriu Banská Bystrica – Kremnička.

Snáď sa raz naplní Igorov sen,
keď každý bude mať kde bývať,
a nebude viac bezdomovectva a biedy.


Nech poslucháči opery,
nikdy nezabudnú,
na Igorov spev.


Na večnú pamiatku tohto osvieteného človeka!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Igor Lacko, operný spevák a osvietený bojovník za právo na bývanie odišiel…

  • 11. októbra 2020 at 19:41
    Permalink

    Česť Tvojej pamiatke, Igor! A česť vám,v DaveDva, že ste to oznámili…bojoval v Slobodnom vysielači Banská Bystrica za všetkých, ktorí chceli bývať, bývali a chcel zásadne zmeniť pomery v bývaní na Slovensku. Bol aj našim Spolkárom, členom Spolku národohospodárov Slovenska. Ešte sme chystali nové relácie, ešte mal chuť hovoriť, len si musel šetriť hlasivky. Tvoje osvetové relácie by mali byť dedičstvom pre tých, čo chcú bývať … budeme Ťa počúvať….
    Spolok národohospodárov Slovenska

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *