Interpol varuje pred podvodnými predajcami vakcín a certifikátov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Francúzska pobočka Interpolu v Lyone dnes (24. 3.) vydala varovanie verejnosti pred čoraz rozšírenejším typom novej kriminality. Spočíva v elektronických ponukách predaja vakcín proti Covid-19 aj s dopravou. Typicky sa vyžaduje platba v bitcoinoch a vakcíny sú predražené, za cenu rádovo v stovkách eur. Tento obchod bol zaznamenaný už vo viacerých väčších krajinách, najmä v USA, Číne a Južnej Afrike. Je predpoklad, že rozsah pôsobenia podvodníkov sa bude časom rozširovať.

Jürgen Stock, generálny tajomník Interpolu, hovorí: „Od samotného začiatku pandémie sa kriminálnici snažili zneužiť strach ľudí na to, aby sa dostali ľahkým spôsobom k peniazom. Podvodné vakcíny sú najnovším z týchto spôsobov a preto aj vydávame toto upozornenie, aby ľudia boli veľmi opatrní.

Jürgen Stock dodáva, že vakcíny proti Covid-19 nie sú distribuované na voľnom trhu, jedine cez siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ak niekto na trhu ponúka vakcíny za peniaze, veľmi pravdepodobne ide o podvod. Ak aj nejaká zásielka bude za peniaze doručená, dodaný produkt nebude schopný chrániť proti vírusu. Takýmto podvodným spôsobom sa predávajú všetky najrozšírenejšie značky vakcín, najmä Pfitzer-Biontech, Moderna, aj Astra Zeneca.


Varovanie pred podvodným maloobchodným zásielkovým predajom vakcín je zverejnené aj na portále Kaspersky. Ponúkané vakcíny vyzerajú na nerozoznanie od originálnych. V článku je varovanie, že aj keby šlo o pravé vakcíny, po dodávke už nemusia byť účinné. Podmienky ich uchovávania (nízke teploty) sú také náročné, že ich bežné kuriérske služby nie sú schopné dodržať.
Okrem vakcín sa na čiernom trhu ponúkajú aj napríklad falšované európske certifikáty o zaočkovaní za cenu asi 200 eur.


Anglický portál zameraný na ochranu spotrebiteľov Which varuje, že ponuky týchto podvodných predajcov vakcín vyzerajú veľmi profesionálne. Aj ich telefonické vystupovanie na prvý dojem nevzbudzuje žiadne podozrenie. Je preto nutné byť opatrní a neposkytovať žiadne osobné, hlavne nie bankové informácie alebo čísla platobných kariet a podobne.


Kanadské noviny Global News vydali varovanie pred podvodnými telefonátmi seniorom, v ktorých predstierajú, že ich chcú objednať na očkovanie. Kanadské úrady to skutočne robia, aby seniorom uľahčili objednávanie, ale podvodníci popri tom vyžadujú nadbytočné osobné údaje. Napríklad číslo zdravotného poistenia, číslo vodičského preukazu, bankové informácie a podobne.


V USA polícia varuje aj pred podvodnými textovými alebo e-mailovými správami. Podvodníci imitujú správy, ktoré o objednaní na očkovanie alebo na testy rozosiela poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Ľudia by však mali byť opatrní a neotvárať takéto správy, ak ich dostanú neočakávane. Napríklad pozvanie na očkovanie, keď už je človek zaočkovaný. V žiadnom prípade by v takýchto podozrivých správach nemali klikať na vložené odkazy, ani spätne volať na tam uvedené telefónne čísla.


Marián Moravčík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *