Iveta Hajdová: Mýtus slobodných a demokratických parlamentných volieb…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Myslíte si, že v súčasnosti sú parlamentné voľby v našom štáte slobodné a demokratické?

Terajšia predvolebná kampaň úplne rúca tvrdenie, že občania „slobodne a demokraticky“ volia svojich zástupcov do parlamentu.

Trestné oznámenia na nepohodlných predstaviteľov politických strán, vyvolávanie nenávisti a násilia, prenasledovanie a mediálne lynčovanie, zosmiešňovanie, hrubé útoky a osobné urážky nielen politických kandidátov, ale najmä voličov, presiahlo hranicu únosnosti.

Tí občania a voliči, ktorí úplne nepodľahli mediálnej manipulácii vidia, že výraz „slobodné voľby“ sa stali  mýtom. Mýtom, ktorý politici bezostyšne  zneužívajú, pretože mnohí ľudia sú náchylní viac veriť mýtom a senzáciám ako pravde, ktorú majú priamo pred očami.

Voliči veria, že si slobodne vyberajú svojich zástupcov. Ale je to tak?

Možno by to tak bolo, ak by si občania vyberali svojich zástupcov, ktorí by riadili štát z odborníkov,  majúcich vedomosti a schopnosti, ale aj morálne predpoklady riadiť štát a ktorých by poznali a mali k nim dôveru. Takto zvolení zástupcovia občanov  by niesli plnú zodpovednosť za svoje konanie  a v prípade zlyhania, by boli odvolateľní priamo svojimi voličmi.  Pri  takomto spôsobe volieb, by sa jednalo o formu priamej demokracie, keď by sa občan skutočne podieľal na správe štátu.

V našom štáte  však máme zastupiteľskú demokraciu, kde si ľudia volia svojich zástupcov z radov politických strán, ktoré ako máme možnosť vidieť, v súčasnosti  vznikajú na politickú a najmä mocenskú objednávku.

Takže v týchto dňoch namiesto predvolebnej kampane prebieha tvrdý mocenský boj o ovládnutie štátu. Prebieha boj moci peňazí a mediálnej nadvlády, v ktorom  občania ťahajú za veľmi krátky koniec povrazu mýtickej „slobody a demokracie“.

Pre mnohých politických predstaviteľov sa stali len nástrojom na zlegalizovanie moci a podľa toho sa k nim aj správajú. Je bežné, že množstvo voličov sa pre svoje názory , ktoré nie sú totožné s názormi politikov a ich prívržencov stáva skupinou  nepohodlných.  Stávajú sa „extrémistami, fašistami, komunistami, ovcami, ktoré žerú seno, lúzou, spodinou“ a pod. Stávajú sa obeťami rôznych útokov a urážania, znevažovania a dokonca už aj zastrašovania. Takže je len veľmi ťažké uveriť tomu, ako slobodné a demokratické voľby zmenia politickú kultúru a situáciu v našom štáte.

Mýtus „slobodných a demokratických volieb“, poukazuje aj na iné novodobé mýty, ktorým  ľudia na Slovensku veria. Sú to novodobé mýty „o slobode slova a prejavu“, či o „ľudských právach a politických právach“, ale aj o „slobode politického presvedčenia“  a množstvo iných mýtov, ktoré nezodpovedajú pravde a skutočnosti.

Ktovie, ako dopadnú nasledujúce parlamentné voľby. Jedno je však isté. Nebudú ani slobodné, ani demokratické…

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


11 thoughts on “Iveta Hajdová: Mýtus slobodných a demokratických parlamentných volieb…

 • 5. februára 2020 at 18:11
  Permalink

  Hoci to vypadá ako zlý sen, tak bohužiaľ je to krutá realita, ako nám ju autorka predostrela…

  Po prečítaní sa človeku v mysli vynoria dve zásadné otázky:
  1. Ako je možné, že naša „demokracia“ mohla až takto hlboko klesnúť?
  2. Čo musíme urobiť, aby sme sa z tohto marazmu dostali?

  Hľadaním odpovedí na tieto otázky sa zaoberám už desiatky rokov, a svoje úvahy aj s návrhmi riešení ponúkam v hlavnom dokumente na stránke http://www.demokracianahlas.sk/

  Reply
  • 5. februára 2020 at 23:35
   Permalink

   Dokument na http://www.demokracianahlas.sk/ obsahuje veľmi dobré analytické časti. Návrhy na riešenia by som chápal ako vklad do diskusie, ktorá by mala byť čo najširšia. Kybernetik mi bude rozumieť, že by sme sa mali pokúsiť postaviť nový politický systém, ktorý bude funkčný, decentralizovaný, konzistentný, nerozporný a samoopravný.

   Reply
 • 5. februára 2020 at 18:12
  Permalink

  Rozhovor belgického autora Christophe Buffina de Chosal vo francúzskej TV v októbri 2015.O demokracii povedal toto :cit.“Koncept parlamentnej demokracie bol už od svojho počiatku z dôb francúzskej revolúcie iba nástrojom na klamanie más,umožňujúci vládnutie skrytej parazitickej elite predstavovanej bankármi a nadnárodnými korporáciami.
  Ľud nikdy nemal získať skutočnú suverenitu a vládu nad vlastnou zemou.Vďaka predstieranej vláde ľudu,je súčasná pseudokracia vo svojej podstate totalitárny systém.“koniec cit.
  zdroj :Lajkit.cz
  Vrelo s výrokom súhlasím!

  Reply
 • 5. februára 2020 at 23:00
  Permalink

  Stotožňujem sa s Vašim tvrdením a plne súhlasím s Vami. Žiaľ, áno toto sa deje, silnejší od koryta (nechcem povedať isté domáce zvieratá, ktoých mäso potom používame a užívame) odtláčajú a potláčajú tie slabšie jedince a dľa môjho pozorovania, nedeje sa to iba v politike, zabieha to už aj do zdravotníctva, napr. keď odborný lekár, po prezretí si vašej dokumentácie, príde vám oznámiť, že to nie je na hospitalizáciu, či zasa iný, kde by malo ísťnapr o lymfodrenáž vám zadá otázku: a ste onkopacient? a sám si odpovedá – No ak nie ste, nemôžeme sa vám venovať, lebo máme mnoho… iný z tej istej skupiny vám povie, no, my na to nemáme odborníkov, máme tu jedného a ten robí iba klasiku je nevidiaci, ale choďte tam k tomu prvému oni majú na to všetko vybavenie…., Ide však o iné na posúdenie tieto nše zistenia a výpovede žiaľ nezdieľa celok nášho obyvateľstva, možno sme istá skupina v dave, ktorí si toto všetko uvedomujeme, no dľa môjho zistenia žiaľ, je tu dosť veľká skupina obyvateľstva, ktorí bezmyšlienkovite volili, volia a verte mi, budú voliť znova tých istých… Je to úplne na počudovanie, lebo iné nemôžete v tom robiť, iba sa čudovať a sú to dôchodcovia… Babky demokratky, ktorým je to jedno a obdivujú každého, kto sedí na politickom stolci ako premier, už menej sú to tí na nižších stupňoch vládnutia… po línii náboženskej sú to veriaci rkc a menej už ev a z evanjelikálnych zasa tí, ktorí tam majú svojich zástupcov, či zástupcov príbuznych evanjelikálnych cirkví. No, žiľ, naväčšiu skupinu takýchto voličov sú dôchodcovia rkc. Akoby nerozmýšľali, alebo im je to jedno? Poviem zo svojej skúsenosti, rozpráva mi jedna: „Ja by som toho premiera tak vyboškávala… A pritom má tak malý dôchodok… inde zasa pri volbách.. stojíme v rade do volebnej miestnosti a vychádzajúca o paličke zdraví sa so známou v rade – „taak koho budeš voliť? odpoveď: „No Ficka predsa! .Tá odchádzajúca sa oborí aj so zdvihnutou paličkou: Ty sprostá, kollára voľ, Kollára a odchádza hundrajúc že akí súdnes sprostí ľudia … Áno takýchto som stretla dosť veľa a aj z okolia, pritom sú to ľudia, ktorí majú pravidelne zapnuté správy, vedia o mnohých nečistých veciach v politike a viem, že zasa dajú hlas tým ktorí sú už možno zaregistrovaní v ich pamäti… Neviem, viem iba jedno, podobne jednali, keď som im hovorila o tom, čo sav správach hovorilo o tom a tom kňazovi, čo zneužilval… Tak na toto mali takú akože lakonickú odpoveˇ: To je ohováranie našej cirkvi, lebo my sme najväčšia a najsvätejšia cirkev a preto všetkú tú nečistotu na nás váľajú..“ Nepripustili žiadnu argumentáciu… Akoby sme boli v začarovanom kruhu… a na to podobne ako Mečiar vsadil aj Fico a myslím,že tak to bude aj naďalej až tá generácia neodíde, čo je pre nás dosť ťažké nielen na zmierenie sa ale aj na režitie a čakanie, či sa niečo pohne konečne k zlepšeniu alebo…
  Ďakujem, za možnosť vyjadriť svoj názor
  Pekný deň!

  Reply
 • 6. februára 2020 at 0:40
  Permalink

  Iveta, vidím, že už je ZLE! Ak múza, ktorá nás obohacuje poéziou a poetickými blogmi napíše takýto blog ako tu, to znamená, že nastala situácia „Inter Arma silent Musae“ ( Keď prehovoria zbrane mlčí múza).
  A zo srdca Vám ďakujem, že nemlčíte. Pre všetkých, skutočne všetkých bolo prekvapenie, keď som sa objavil na kandidátnej listine Ľudovej strany Naše Slovensko – Kotlebovci (pre mňa: Ľudovci) a verte, že s tým má každý problém. Okrem mňa. Pretože po prečítaní hospodárskych bodov programu ľudovcov (tak ich volám ja) a rozhovore s podpredsedom ľudovcov i pri prerokovávaní 15 Programových priorít dohodnutých piatimi (!) stranami ktoré podpísali Memorandum o 15 programových prioritách som zistil, že mám kde uplatniť národohospodársky pohľad a postupy, ktoré odmietli postupne ľavica, SSD, národne cítiaci ligisti a vlastenci – a teším sa na to, že konečne niekto chce vrátiť strategické podniky Slovenku, tvoriť štátne podniky,…atď – bez politickej agitky som TOTO potreboval uviesť k tomu, aby som súhlasil s Vami:
  Prejavila sa totálna MILITANTNOSŤ nielen ľudí orientovaných liberálnou ideológiou, ale aj (to je smutné!) totálne nepochopenie mnohých „včerajších priateľov“, ktorí vo mne zrazu vidia „hrubokrkého“ a „fašistu“ a „nacistu“ , alebo aspoň – zradcu. Nik si nevstúpi do svedomia a nespýta sa sám seba, čo urobil za ostatných dva – päť – desať rokov preto, aby Slovensko nepadlo do koloniálneho marazmu a nebolo v situácii, ktorú som tu kedysi v starších príspevkoch zdôrazňoval, že NIET KAM USTÚPIŤ („za nami Moskva!!!“) – spomínate si?
  Som už starší a vyspelý muž, mám toho za sebou, ustupoval som ako frontový vojak z podnikov zahraničného obchodu, od Slovenskej poisťovne (sprivatizovaná) cez Slov.plynárenský priemysel, Matador predaný Continentalu až po strojárskeho výrobcu v Trenčíne, ktorému EÚ prikázala v embargu stopnúť export strojov do Ruska…potom som bol nezamestnaný, ale nieže PES, žiadny politik SSD po mne „neštekol“, ba vyhnali ma i z webu Slova. A keď som začal propagovať Ekonomickú demokraciu v reláciách Slobodného vysielača B.Bystrica a pozval som Ľuboša Blahu v 2016 vysielať o tom, odvrkol mi, že „do fašistického rádia nepôjde“ (a už bol – núdza ho pritlačila v 2019).
  TAK PRETO MI NEVADÍ, že budem presadzovať NARODOHOSPODÁRSKY PROGRAM v Ľudovej strane Naše Slovensko – Kotlebovci (pre mňa – ľudovci). M.R.Štefánik pri aktivitách ku založeniu REPUBLIKY tiež nemal na výber, s kým spolupracovať. Aj keď Beneša „nemusel“. A Štefánik precestoval pol sveta aby sa dostal k československým legionárom na Sibíri a sformoval z nich ARMÁDU, ktorá tu bola skôr ako REPUBLIKA sama: a tiež tam našiel všelikoho: komunistu Haška, ale i bielych legionárov, našiel tam „hrubokrkých“ zabijakov čo sa neštítili robiť popravčie čaty popri železnici raz jedným, raz druhým: LEBO VEDEL, ŽE ARMÁDU MUSÍ SFORMOVAŤ! Nech sú akí sú vojaci – legionári.
  Moje heslo je tiež to jeho: JA SA PREBIJEM, LEBO SA PREBIŤ CHCEM!
  A vy, voliči?

  Reply
  • 6. februára 2020 at 7:34
   Permalink

   Re:Peter Zajac-Vanka :
   Ja osobne prajem ĽSNS,aby po voľbách mala v NR SR také zastúpenie,ktoré jej umožní byť tým povestným jazýčkom na váhach.Dnes je isté,že jej možnosti naplniť svoj program sú nulové,no bude užitočné a potrebné,aby v parlamente sedeli ľudia,ktorí budú nahlas zverejňovať zámery vládnucich strán.Nepíše sa mi to ľahko lebo pociťujem odpor k adorantom Tisa a „Slovákštátu“ako aj k postpubertálnym výčinom členov tejto strany.Som však toho názoru,že ak mi horí dom,tak sa nebudem pýtať hasiča na jeho politické názory a ideológiu ktorú vyznáva.No je už zrejmé,že ten dom horí!!!Dnes vôbec nejde o spor ľavica vs.pravica.Dnes ide o to zabrániť,aby sa Slováci zmenili na národ vykorenený zo svojich tradícií,kultúry a relígie – aby splynuli do jednej bezpohlavnej,rasovo,kultúrne aj nábožensky rovnorodej masy nie veľmi vzdelaných a preto aj ľahko ovládateľných konzumentov-Európanov.Mrzkú úlohu v týchto snahách o globalizáciu zohráva tzv.“reformovaná ľavica“ parazitujúca na všetkom,čo svetu priniesol tzv.reálny socializmus.Títo Novoľavičiari,demokratickí socialisti,sociálni demokrati a podobné pseudoľavicové zoskupenia predstavujú dnes pre budúcnosť našich potomkov ďaleko väčšiu hrozbu ako čokoľvek iné !
   Zamyslel sa už niekto nad tým,prečo vynakladali USA a spol.také nehorázne veľké sumy na tzv.“zadržiavanie komunizmu“?Prečo museli pri uplatňovaní tejto neľudskej doktríny zahynúť milióny ľudí v Kórei,Vietname,Latinskej Amerike aj na BV ?Odpoveď je,že USA pociťovali reálny socializmus ako najväčšiu hrozbu pre svoju existenciu a spôsob života! Báli sa ho,a robili všetko preto,aby ho zničili!A teraz si to porovnajme s dnešnými rádoby ľavičiarmi a pseudo socialistami,ktorých sa kapitalisti nielenže neboja,ale ich ešte aj výdatne podporujú !Len si spomeňte na bývalého predsedu Európskej komisia José Manuela Barrosa !V mladosti presvedčený komunista,neskôr sociálny demokrat a eurosocialista.Tak tento tiež ľavičiar dostal po ukončení svojej misie v štruktúrach EÚ výnosný flek od…….bankárov Goldman-Sachsu!!!Myslím,že z uvedeného je každému priemerne inteligentnému človeku jasné,komu a čomu slúžia dnešní „reformovaní“ľavičiari a pseudosocialisti!

   Reply
   • 6. februára 2020 at 16:25
    Permalink

    Dubník, v mnohých mojich článkoch píšem o tom, akým spôsobom sa kapitalistický systém snaží udržať a prečo.
    A stále budem, pretože mnohí ľudia sú tak zaslepení a oblbnutí, že nevidia to, čo majú priamo pred očami. Dokonca si myslia, že život v diktatúre a v novodobej forme nevoľníctva a otroctva je normálny. Tak normálny, že zavrhujú morálne zásady, etické princípy a všetky prejavy ľudskosti, vrátane lásky, obyčajnej, jednoduchej medziľudskej lásky, z ktorej kapitalistická propaganda urobila prostitútku na predaj.

    Reply
    • 6. februára 2020 at 22:46
     Permalink

     Re:Devana
     Možno sú dôvody toho „zaslepenia a oblbnutia“ľudí ukryté vo výrokoch poľsko-českého esejistu židovského pôvodu Gabriela Lauba.On totiž napísal nasledovné :
     1 – „Otrok netúži po slobode.Túži stať sa dozorcom otrokov.“
     2 – „Človek je otrokom preto,že sloboda je ťažká a otroctvo ľahké.“

     Reply
     • 6. februára 2020 at 22:55
      Permalink

      A priložím ešte výrok V.I.Lenina :
      „Sloboda v kapitalistickej spoločnosti zostáva vždy rovnaká ako v starogréckych republikách :
      slobodou pre majiteľov otrokov.“

    • 6. februára 2020 at 23:18
     Permalink

     Re:Devana
     Máte pravdu! Bohvie,čo sa to s tými ľuďmi deje!Ja to len bezmocne,z boku sledujem a bojím sa.Nie o seba,ale o svojich vnukov.
     Mimochodom,ten druhý výrok o otrokoch patrí Berďajevovi.Nie Laubovi.

     Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *