Jalal Suleiman: Kritizovať kapitalizmus nie je žiadne hrdinstvo!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ak chce Eduard Chmelár nám komunistom povedať, čo komunistické je a čo komunistické nie je, tak o čom budú rozprávať tí údajní komunisti na jeho kandidátke? Mám na mysli zástupcov strany Vzdor – strana práce, ktorí sú na jeho kandidátke niekde hlboko vzadu aby ich voliči nevideli? O vtáčej chrípke? Či o chorobe šialených kráv?

Aktér novembrového podvodného prevratu, antikomunista a súčasný slniečkár Eduard Chmelár sa snaží hodiť svoj očakávaný neúspech v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na komunistov, a konkrétne na ich bývalého podpredsedu KSS Jalala Suleimana.


Eduard Chmelár, ktorý si zvykol každý rok klásť kyticu kvetov a pokloniť sa pri pomníku tzv. zločinov komunizmu, nevie nájsť čo i len jedného pekného slova na socializmus v bývalom Československu, ako prvého pokusu o nastolenie sociálnejšej spoločnosti, dnes účelovo hlása odstránenie kapitalizmu.

Aká je to úbohá priehľadná hra k získaniu zopár hlasov od voličov KSS konkrétne a ľavicových voličov všeobecne. Chmelár išiel ďalej vo svojej deštrukčnej činnosti v sektore radikálnej ľavice. Ak antikomunista rozpráva, tak vedzte, že klame a zavádza pri každom slove. Pozrite si jeho výpovede (najmä od 46 min.) v rozhovore pre portál Nezávislí v projekte „Po kapitalizme“. Tvrdí, že „KSS ústami jej bývalého podpredsedu Jalala Suleimana obviňovala Chmelára z nedostatku národnej a kresťanskej kultúry, preto komunisti volia Harabina a nie Chmelára v prezidentských voľbách! Priatelia realita je taká, že Suleiman v Hlavných správach vyjadril nasledujúce slová: „Prezidentský kandidát Eduard Chmelár nie je voliteľný ani pre ľavicových voličov. Je to typický slniečkár, ktorý nevidí v ľavici sociálny program, ale akési vyššie hodnoty ako multikulturalizmus, či pohŕdanie vlastnými tradíciami, kresťanstvom a všetkým čo ide nad rámec tupého materializmu. Taktiež podporuje hospodársku kolonizačnú politiku Bruselu a propaguje práva sexuálnych menšín“ (zdroj: Hlavné správy).

V predvolebnej kampani sa snaží tento slniečkár a antikomunista podkopať jednotu KSS, kde vytvára dojem, že predseda KSS by aj chcel s Chmelárom spolupracovať, ale mu v tom bráni jeho bývalý podpredseda Jalal Suleiman, ktorého obviňuje z rozkladania KSS (to je mi novinka, keď antikomunista Chmelár sa obáva o osud Komunistickej strany Slovenska!). Opäť úbohá hra typického slniečkára, ktorý oddnes pripravuje odôvodnenie, prečo pohorel vo voľbách do NR SR 2020.

KSS je poučená zo spolupráce s osobou Eduarda Chmelára. Pre neinformovaných pár pikošiek. KSS išla v roku 2016 do volieb iba so 140 menami. Prečo? Lebo v poslednej chvíli Eduard Chmelár vypovedal volebnú spoluprácu s KSS a deň pred odovzdaním kandidátky stiahol svoje meno a mená členov svojej družiny. V prezidentských voľbách, kde triumfoval Andrej Kiska, mal byť Chmelár kandidátom s podporou KSS a opäť zlyhal – v poslednej chvíľke vycúval, že si to rozmyslel a KSS musela vyzbierať pre svojho náhradného kandidáta 17 tisíc podpisov počas 10 dní!

Chmelár v skratke: typický egocentrický slniečkár, ktorý v živote nikdy nič nedokončil a ani nedokončí, pretože ide o hodnotovo impotentného intelektuála, ktorý si chorobne myslí, že je nedocenený spoločnosťou. Prežíva ekonomicky z drobných podpôr jeho sledovateľov v predvolebných kampaniach.

Tento pán nie je voliteľná osoba ani z ľavicových pozícii, vážení priatelia. Ak chce Eduard Chmelár nám komunistom povedať, čo komunistické je a čo komunistické nie je, tak o čom budú rozprávať ti údajní komunisti na jeho kandidátke? Mám na mysli zástupcov strany Vzdor – strana práce, ktorí sú na jeho kandidátke niekde hlboko vzadu? O vtáčej chrípke? Či o chorobe šialených kráv?

Kritizovať kapitalizmus nie žiadne hrdinstvo. Robí to každý kto má v nose dve dierky. Podstatné je hovoriť o jeho alternatíve, o socializme. Toto sa snažia socialisti.sk opomenúť a tejto skutočnosti sa boja ako čert kríža. Mali by to pochopiť aj Vzdoráci, ak v ich žilách ešte tečie červená krv. Tento pán a jeho družina nechcú porozumieť, ale ani priznať, že základný zákon kapitalizmu, zákon zisku, má svoju odvrátenú tvár. Kde je zisk, tam je na druhej strane strata. Preto je kumulovanie bohatstva na jednej strane a bieda na druhej.
Toto Chmelár ignoruje, alebo sa to bojí povedať nahlas.

Nuž, priatelia. Ideme ďalej a nech žije socializmus!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
21 thoughts on “Jalal Suleiman: Kritizovať kapitalizmus nie je žiadne hrdinstvo!

 • 25. januára 2020 at 12:50
  Permalink

  Ja musím dať zapravdu termosolárnemu Egovi, vo výroku z 46:40 o rozklade KSS. Za posledných 15 rokov, urobila KSS toľko nepochopiteľných kotrmelcov, že aj mňa napadá, či to nie je schválnosť.

  Jednými z nich boli aj tu, po 1.krát verejne predstavené „pikošky“ o 140 uchádzačoch, alebo nenasadení prezidentského uchádzača. V oboch prípadoch išlo o kardinálne lapsusy, v oboch prípadoch som písomne vyjadroval výčitky a pýtal som sa na dôvody, no odpoveďou KSS bolo ticho.

  Pokladajú predstavitelia KSS svojich voličov za tupé ovce, ktorým netreba nič vysvetľovať, len ich ovládať príkazmi a „odporúčaniami“ vedenia ? Prečo sa dozvedáme o spomenutých dvoch „pikoškách“ až po rokoch a až potom čo Ego opodstatnene spochybnil spôsob vedenia aj samotné vedenie strany a dotkol sa Sáhibovej nomádskej cti. Prečo KSS nepredstavuje svoje zámery a nevysvetľuje svoje rozhodnutia členstvu a voličstvu ?

  Darmo sú plamenné červené reči vedenia na zriedkavých zhromaždeniach, keď skutky sú také, že isto vedú stranu „dokytek“. Darmo budem žiadať odstúpenie celého súčasného vedenia, ktoré tam roky vegetuje za podpory členstva strany. Strana a jej vedenie nebude iné, pokiaľ sa nezmení samotné členstvo. Alebo nevymrie….
  Toto je najdôležitejší dôvod, prečo bol nevyhnutný vznik novej KS V-SP, so síce takmer totožným programom, no iným spôsobom práce vrámci strany a prezentácie navonok.

  Spojenie V-SP s Egocentrom pokladám však za veľkú chybu ! Strany KSS a V-SP mali pokračovať spoločne, a pokiaľ hrozilo, že nezozbierajú prokapitalistické výpalné 17 000 €, mali s dostatočným časovým predstihom žiadať členstvo a voličstvo o zbierku na tento nemilý účel. Takáto zbierka môže byť prísne účelová a trvalá – trvať celé 4 roky.
  Pokiaľ ich Ego vyzval na spoluprácu tak, že sa mali spojiť s „jeho“ stranou, mali mu odpovedať, že ho radi privítajú na ich spoločnom zozname, s fťypným dôvetkom, že sa môže venovať zahraničnej politike, pretože takí Ego-centri ako on, nemôžu byť pripustenú k vedeniu čohokoľvek, pretože nie sú ochotní počúvať iný názor a rozbijú všetko.

  V takejto debaklovej situácii, preto vyzývam ľavicových voličov, aby volili hnutie Socialisti, a uplatnili svoje právo na prednostný hlas, KRÚŽKOVANÍM uchádzačov zo strany Vzdor-Strana práce. Zakrúžkovať môžeme najviac 4 uchádzačov, pričom uchádzačov zo V-SP je viac – sú až 18-ti

  Z členov vedenia VZDORu-strany práce kandiduje na mieste č. :

  14. Miroslav Pomajdik
  35. Peter Badida
  47. Martin Jágrik
  57. Jozef Vacula
  74. Slavomír Keleši
  81. Patrik Jankovič.
  86. Orokocký
  124. Štec
  125. Pásztor
  127. Červený
  128. Černák
  130. Dupkala
  131. Noga
  139. Nedelka
  140. Grega
  141. Šaffa
  144. Mikloš
  145. Marušic

  Aby nedošlo k rozptylu ľavicových hlasov, navrhujem krúžkovať prvých 4 nasadených uchádzačov, teda :
  14. Miroslav Pomajdik
  35. Peter Badida
  47. Martin Jágrik
  57. Jozef Vacula

  Reply
  • 26. januára 2020 at 13:19
   Permalink

   Podporiť vo voľbach krúžkovaním štyroch uvedených (14, 35, 47 a 57) Vzdorákov v Egovej strane je vždy oveľa lepšie ako voliť hnedočervených národosocialistich fickotov zo Smer alebo nacionalistických stredopravicových harabiňakov.

   Reply
   • 27. januára 2020 at 19:35
    Permalink

    Som sympatizantkou KSS a súhlasím s vyjadrením: „Tieto voľby nie sú o zásadnej zmene súčasného zločineckého ekonomicko-politického systému, ktorým je kapitalizmus. “
    Ale!!!
    Podľa môjho názoru nevoliť znamená voliť tých, ktorých nechceme, aby boli zvolení. Nevoliť znamená dať zelenú PS/Spolu, KDH, ZA ĽUDÍ,OĽANO, Sme rodina, ĽSNS; a to znamená dať zelenú ultrakapitalizmu a fašizmu. Cítim zodpovednosť a voliť pôjdem.

    Reply
   • 27. januára 2020 at 20:20
    Permalink

    Ako už niekoľkokrát, aj teraz mi na stránke KSS zmazali kritický komentár k uvedenému vyhláseniu

    ….zlaté… :)

    …snáď aby nenarúšalo jednotu strany…

    …len tak vedieť, či vôbec, a aká kritika je v strane ešte dovolená a aká už nie je…

    Reply
   • 28. januára 2020 at 21:51
    Permalink

    Medzitým to na stránke KSS žije – veď ako inak – nečudujme sa – nassss… mnohých

    Z besedy vyberám :

    ========================
    Zmeko Ján – člen Vzdor-Strana práce
    Vzdor – strana práce neporušila žiadne dohody. Vzdor dlhodobo deklaroval záujem aby mimoparlamentná ľavica a antifašisti išli do volieb na jednej kandidátnej listine. Je škoda, že sa k takémuto postupu nepridala KSS. Ale za to my nemôžeme. My sme sa nikam neotočili. My sme vo svojom vyhlásení ešte na konci septembra minulého roku vyzvali na spoločný postup a deklarovali sme, že pre nás nie je rozhodujúce na kandidátke ktorej strany to bude. A pre vyrokovanie takejto dohody sme urobili maximum.
    Čo sa týka vedenia KSS, to neposudzujem, to je vecou KSS. Ale osobne si pamätám, keď som sa zúčastnil akcie v Banskej bystrici 17teho novembra, že sme predsedu KSS oficialne informovali o tom, že sa nám podarilo uzatvoriť dohodu so stranou socialisti. A predseda KSS povedal, že to rešpektuje.
    Nepadlo ani jedno jediné slovo o tom, že by KSS považovala postup Vzdoru za nejakú zradu, alebo za porušenie nejakej dohody.

    ==================

    Jalal Suleiman – Člen PÚV KSS pre zahraničnú politiku
    zradili ste a škaredo! Mame dohodu o tom, že do volieb pôjdeme spolu! Zradili ste Janko a ihneď dvakrát. Raz keď ste nedodržali dohodu o vzniku socialistického frontu a druhý krát keď ste do volieb išli s antikomunistom, ktorý každý rok oslavuje novembrový podvod z roku 89. To s nedá obhajovať. Je to vaša vec.. ste spôsobilou stranou, tak nech sa darí, priatelia

    ==================

    Zmeko Ján – člen Vzdor-Strana práce
    Jalal neviem či po sebe aj čítaš to čo si napísal. Pretože si protirečíš. Tvrdíš, že bola dohoda, že KSS a Vzdor – strana práce pôjdu do volieb spolu. Z toho ale vyplýva, že budú kandidovať na jednej kandidátke. My sme verejne KSS vyzývali aby sa na spoločnú kandidátku pridala. KSS to odmietla, takže nie my, ale KSS nesie vinu na tom, že KSS a Vzdor nie su na spoločnej kandidátke. Dva z troch subjektov tvoriacich socialistický front sa na spoločnom postupe dohodnúť dokázali. KSS nie. Okrem toho KSS nekandiduje. Takže Vzdor nemohol kandidovať na kandidátke KSS. Nehovoriac o skutočnosti, že KSS tajila až do poslednej chvíle skutočnosť, že sa volieb nezúčastní. Tajila to nielen pred svojimi partnermi, ale tajila to aj pred vlastnou členskou základňou. Ktorá bola z toho v šoku, keď sa dozvedela , že KSS nebude kandidovať.
    Z tohoto jasne vyplýva, že my sme nič neporušili.
    Chcem zdôrazniť ešte jednu podstatnú skutočnosť. My vo Vzdore sme nikdy nechápali a nechápeme socialistický front ako väzenie, alebo ako tajný uzavretý klub. Chápali sme ho a chápeme ho aj naďalej ako základný kameň širšieho ľavicového bloku. Pretože po rozpade Smeru tu nastane taká situácia, že celú politickú scénu ovládne liberálna pravica a konzervatívna pravica a preto sa na túto situáciu treba pripraviť. Nepriateľ je niekde inde. Zbytočne mierite zbraňami na nás. My to opätovať nebudeme. Ale rozhodne musím zdôrazniť, že takouto politikou akú momentálne razí KSS voči našej strane, sa vytvára obrovská priepasť, ktorú bude po voľbách problém prekonať. Ono to rozhodne nefunguje tak, že pred voľbami na nás nakydáte a po voľbách si znova padneme do náručia. Čím viac sa toho do volieb rozbije, tým ťažšie sa to bude po voľbách naprávať. Na to nezabúdaj Jalal.

    Snaha o spoločný postup tu bola. A Vzdor robil všetko pre to, aby k tomu došlo. Urobili sme viacero veľkých ústupkov v záujme toho aby došlo k dohode. Ale tak Mičev ako aj KSS sa rozhodli tieto snahy ignorovať a isť si vlastnou cestou

    ==================

    Martin Jágrik – podpredseda Vzdor-Strana práce
    Súdruh Jalal. nepovazujem takuto formu komunikacie za vhodnu ale iste uznas ze ked sme niekde verejne oznaceni za zradcov, musime sa branit… to ze vzdor uprednostnuje sirsiu koaliciu viacerych lavicovych stran o tom si dobre ako aj cele vedenie kss vedel dost dlhu dobu… nakoniec taky bol aj povodny zamer pri zalozeni socialist. frontu.. jeho rozsirenie o dalsie lavicove antifasisticke a antikapitalisticke subjekty a skutocne zjetnocovanie a koordinovanie lavicovych sil v SR.. my sme spolocny postup presadzovali dlho pred uzatvorenim kandidatok… a ty o tom vies..boli ste o tom informovani aky postup preferujeme… naopak my sme neboli informovani o vasej financnej situacii… ani naznakom ste od nas nechceli podielanie sa na vyzbierani financii pre ucast vo volbach…nikto nas v tejto veci neoslovil… je pravda ze v tom case sme uz jednoznacne vyjadrovali nasu snahu o vytvorenie sirsej spolocnej kandidatky…ak ale bol situacia kss taka ze sa nakoniec nezucastni ani volieb je pre mna nepochopitelny jej postoj k odmietaniu spolocneho postupu vo volbach.. ale to nie je mojou vecou. len je to pre mna nepochopitelne… dnes mohlo byt mnohe inak..ze mas vyhrady k niektorym osobam v hnuti socialisti.sk je v poriadku… ale aj o tom je politicka schopnost spoluprace v lavicovom hnuti…s takymto postojom by bol od zaciatku odsudeni socialisticky front na zanik… spolupraca laviciarov musi byt zalozena na temach a hodnotach nie osobnej antipatii…napokon ked niekomu dnes vycitas jeho postoj k 89-emu, vyznieva to od teba mimoriadne nedoverihodne nakolko si velmi selektivny v pristupe k minulosti niektorych osobnosti… zvlastne ze ti jeho minulost nevadi na spolocnych mitingoch napr s Carnogurskym..ze ti casto krat nevadi antikomunizmus praviciara harabina atd atd..vies ze aj ja osobne som ti pisal vyhrady k “ vytvaraniu pronarodneho frontu s konzervativcami“.. osobne formou sms sme komunikovali… Ty si mi odpisal “ sudruh martin, dnes sa snazime vydobyt body pre koaliciu vo volbach a to burzoaznymi metodami… preto mam taky ton a taku retoriku.“ nech si teda nad ostrakizovanim inych osob od teba urobi kazdy komunista svoj nazor.. ja len dodam ze chmelar sa hlasi k lavici.. nikde netvrdi ze je priamo komunista… ale prosim, precitajte si program a som presvedceni ze programovo sa vatsina komunistou dokaze k tomuto programu ako sucasnej alternative v danej situacii priklonit… Naopak praviciar harabin a carnogursky, (ktory 89 nielen oslavuje ale sa na nom aktivne podielal) ani netaja ze su praviciari… zaverom pridam par odkazov aby kazdy kto si chce urobit vlastny nazor precital nase stanoviska..nech si kazdy spravi nazor sam…
    http://vzdor.org/?p=3621
    http://vzdor.org/?p=5311
    http://vzdor.org/?p=5363
    http://vzdor.org/?p=5393

    ==================

    Peter Nišponský – Člen PÚV KSS pre propagáciu a komunikáciu

    Celkom nechápem, čo vám vadí chlapci zo Vzdoru SP. Snáď to, že KSS zvolila iný postup vo voľbách ako si želáte vy? Snáď to, že ÚV KSS nenariadil svojim členom voliť Socialistov? Ale to je predsa každého osobná vec a osobné právo, ako sa vo voľbách zachová. ÚV KSS vydal len odporúčanie pre komunistov a sympatizantov KSS, lebo mnohí z nich o to žiadali. Nie pre vás, ani pre nikoho iného. Na to má snáď plné právo, alebo nie? A čo sa týka vzájomných útokov – vraj „len vašej obrany“ pred útokmi zo strany niektorých predstaviteľov KSS, to tiež nie je celkom tak. Vy to robíte okľukami „poza bučky“. Prosím, tu máte jeden príklad: Toto som obdržal pred štyrmi dňami na mojom profile od vášho kandidáta „Za socializmus“ :

    Vladimír Vladimírovič píše:
    „Vies co je na tebe pekne Peter? Mozem tykat, sme sudruhovia i ked vekovo inde… peter, strasne sa zabavam na tom co stvarate funkcionari KSS ( cest par jedincom). Ako neustale utocite a pri tom nekandidujete. Ked ste mali kandidatov na prezidenta, cakali a ziadali ste podporu celym spektrom lavice. Posledne roky ste tvrdili ako vam ide o jednotu lavice…. a teraz ked nekandiduje KSS a sorry, Peter… ja za to nemozem ze ste sa neregistrovali. A ja viem pre co. A to mam byt taka svina ze ti to mam pre vsetkych sis pozorovatelov napisat ako taky kreten? Mna zarazilo ze nekandidujete, necakal som to ani moji spolustranici. Vies ale je az trapne Peter co stvarate. Seriete si na hlavu doslova. Tym ako neustale tvrdite ze sme zradili a ze toto hento… jedine co robite je ze dokazujete ze nemate ani pojem o marxizme. Dokazujete ze nechcete spolupracovat. Ved o co ti ide? Bude ti lepsie po volbach ked jedina lavicova kandidatka bide mat 0,5 alebo 1 percento? A nie je to jedno v situacii v akej lavicove hnutie je? Namiesto toho, aby ste povedali ze mame rozdieli ale dosrali sme to a nedokazali sme ani podat kandidatku lebo z uctu hmmm na ucet hmmm hmmm a hmmm sme to posrali…. tak dajte hlas aspon Socialistom a podporte kandidatov komunistov zo Vzdoru…. radsej podporujete hajzla a polomafiana Blahu a polofasistu Harabina. Radsej podporujete fasistov ako komunistov. Je to krasne a Peter, ja by som sa s nacistom nefotil. Ja by som nespolupracoval s fasistami, nerobil akcie s Harabinom, Carnogurskym a podobnymi. Ale dokazem prekusnut to, ze sme tak v prdeli ze musime spajat to, co dava zmysel. Chmelar je svatba z rozumu. No podpora Harabina a Blahu je to za co ti asi bude smrdiet zemina pod svieckami…. Smrt fasizmu a nacizmu. Rozhodni sa ci si nacista alebo komunista a to plati pre celu KSS.“

    Chápem to ako odmenu za to, že som nikdy ani slovom verejne neodsúdil, ani neútočil na Vzdor SP, ani na jediného jej člena za vaše slobodné rozhodnutie kandidovať na Chmelárovej kandidátke. Toto je štýl, ktorým sa uchádzate o hlasy komunistov z KSS? Tak vedzte: Nepodporujeme fašistov, ani „hajzla a polomafiana Blahu“, ani „polofašistu Harabina“, ale znehodnotíme naše hlasy, aby neboli zneužité tými, ktorí si to nezaslúžia. Z princípu!!! Ďalej nekomentujem a nebudem sa vyjadrovať ani k téme. Je to zbytočné. Máme iné problémy na riešenie ako sú tieto špinavé oligarchické, nedemokratické voľby.

    ==================

    Zmeko Ján – člen Vzdor-Strana práce
    V najbližších dňoch bude zverejnené stanovisko Vzdoru – strany práce ku kroku ktorý KSS urobila. Teda bude to material, ktorý bude obsahovať postoje vedenia Vzdoru – strany práce. Teda aj Mirove, Stanove a ďalších

    =========================================================================
    =========================================================================
    =========================================================================

    Čo na to hovorím ?
    Z môjho pohľadu bolo veľkou chybou, keď maloďci zo V-SP a FĽM sa nepochopiteľne nechali zlákať do pochybného projektu veľkého Ega, a ešte aj prijať „jeho“ pravidlá, čiže akoby prisľúbiť poslušnosť. KS spoluoracovali už vo voľbách 2016, potom vznikol SF v 2017 ale Socialisti vznikli až v roku 2019. Preto nebol dôvod aby sa komunisti pripájali k socialistom, ale naopak, mali ste (spätne) vyzvať Ega, aby sa oni pridali k Vám, s tým, že Ego by nebol vedúcou osobnosťou spolupráce. Pokiaľ by takúto spoluprácu odmietli, mohli ste to komunikovať tak, že oni, spolu s Solidaritou-Hnutím pracujúcej chudoby rozbíjajú ľavicu. Toto rozhodnutie aj ja chápem, ak nie zradu, tak ako neuvážené rozhodnutie. Výkričníkom nech je, že Ego podľa prieskumov má asi takú podporu, akú majú aj KS.

    KSS urobila chybu v tom, že v takejto situácii sa nepripravila na voľby, a ešte sa do politiky strany dostávajú nejaké spory, alebo osobnostné traumy niektorých jej členov ( z blízkeho východu ) a aby do definitívne zabili, dávajú už totálne uletené stanoviská ako „nejdeme do volieb – nevoľte nikoho – nech žije socializmus“. Toto je parádny spôsob, ako zničiť medziľudské vzťahy a zmraziť úsilie o spoluprácu strán na ďalších niekoľko rokov.

    Rozhorčené reakcie voličov nech sú výstrahou pre KS , že nie je možné viesť stranu ako podnik – rozhodnutia tvoriť v úzkom uzavretom kruhu vedenia, často pod vplyvom nezvládaných emócií, a potom členstvo a voličstvo strán postaviť pred hotovú vec, s očakávaním ich jednotného súhlasu ako za starých dobrých čias.

    Reply
    • 29. januára 2020 at 7:33
     Permalink

     Fíha, zaujímavé informácie! Človek nevidí za oponu…

     Reply
     • 29. januára 2020 at 19:16
      Permalink

      To je smutné, že nenašli spoločnú reč.
      No ľudia sa niekedy rozídu, aby sa znovu zišli.

 • 25. januára 2020 at 15:34
  Permalink

  Dobré varovanie. Politikovi nestačí, že vie pekne rozprávať. Ak sa Eduard Chmelár spolieha len na to, mal radšej ostať vysokoškolským učiteľom a novinárom.
  Tie pikošky, čo uvádza Jalal Sulejman, sú veľmi dôležitým signálom o nedostatku osobnej integrity.

  Reply
  • 25. januára 2020 at 21:49
   Permalink

   Osobne súhlasím s J. Sulejmanom, značná časť ľavice bude mať problém mu dať hlas. Aj ja osobne, vadí mi jeho vyhranený antikomunizmus, všetky tie prejavy, ktoré spomínal aj J. Sulejman. Edo Chmelár je skvelý kritik, ale veľmi zlý tvorca, pretože ku všetkému sa stavia negatívne.

   Reply
 • 25. januára 2020 at 15:50
  Permalink

  Martin dovolím si s tebou kategorický nesúhlasiť, lebo Bekmatovci a Pomajdíkovi, či Ďuricovci z ex SDĽ (ex Marekovej Weissovej) sa dokazali zjednotiť aspoň na spoločnej kandidátke. Martin mne v ušiach rezonuje citát zakladateľa Davu2 T. Bóku, ktorý veľmi trefne povedal, že „značka a logo KSS je vhodná tak jedine na nalepenie na repelent na odpudzovanie voličov.“
  Zbytočné vypisovanie politických litánií a kontraaktualistického lamentovania, čo by bolo keby bolo? KSS nie phoenix, aby stal čistý z popola potom, čo urobila v rokoch 2002-2006 keď boli v parlamente. Stačilo si z diobovej tlače prečítať napr. programové priority tohoto súdruha: https://domov.sme.sk/c/1819065/ondrias-si-za-komoru-prostitutok-zasluzi-metal.html

  Reply
 • 27. januára 2020 at 8:47
  Permalink

  Je bolesté čítať tieto komentáre pre ľudí, ktorí vedia čo sa varí v kuchyni KSS. Všetko, čo napísal Jalal je pravda a členská základňa bola o spomenutých situáciách vždy informovaná. Že sa o tom nepíše na fb je prejavom serióznosti prístupu. Je toho ešte veľmi veľa o čom ľudia mimo strany nevedia a počúvajú len to, čo chcú počuť a zaráža aj fakt, že sú „zaručene zasvätení“. Čo chcú dosiahnuť ? Chcú navodiť atmosféru, že sa politika KSS nevarí vo vlastnej kuchyni, ale že sa prihadzujú „prísady“ zvonku. Nie je to prejavom seriozneho riešenia a aj samotnej úprimnej pomoci pri riešení problémov. Komunisti boli do volebného zápasu pripravení ísť na jednej kandidátke – komunistickej. So zjednoteným programom (ktorého podstata je u komunistických subjektov rovnaká), so spoločnou kandidátkou, ktorej čelní predstavitelia boli pripravení a dôkazom je aj pôvodná „prvotina“ a samozrejme, že v neposlednej miere sem patril aj spoločný ekonomický podiel. Takýto bol úmysel KSS. Ak niekto tvrdí niečo iné, potom aj úmysly boli iné a cielené na „dorazenie“ KSS a donútenie postaviť sa za antisocialistu a antikomunistu, prefíkanosťou ktorého tam dostal ľudí, poslúžiacich na dosiahnutie vrcholu svojho tridsaťročného egoistického snaženia. Pravda vždy vyjde na povrch, chce len čas. Fb nie je miestom na dokazovanie si svojej sily ale na urážky a klamstvá budeme reagovať.

  Reply
  • 27. januára 2020 at 12:22
   Permalink

   Pani Klimentová, nerobte si ťažkú hlavu z Martinovej kritiky. Dokáže viac kritizovať, ako pracovať. Martin nemá morálne právo kritizovať KSS, neviem, žeby niečím prispel do aktivít ľavice, okrem toho, že napísal zopár nápadov, aj to nedotiahnutých.
   Myslel som, že je to nádejný mladý ľavičiar, ale zatiaľ viac kritizuje, ako prikladá ruku k dielu.

   KSS nie je v ľahkej situácii. Komunistické strany nie sú stranami, ktoré majú zakonzervovať nejaký stav, ako sa to snaží väčšina pravicových strán, ale naopak, ako revolučne meniť spoločnosť. To je oveľa náročnejšie. Ako dynamicky sa mení výrobno-technologický spôsob (a ten sa za posledných 35 rokov dynamicky menil, vstúpili sme do digitálnej éry a silne pluralitnej éry), tak dynamicky by sa mala meniť aj spoločenská forma a zodpovedajúco tomu aj komunistická strana, ak sa chce pokladať za predvoj. Dnes už nestačí do programu zabudovať sociálny program, socializácia civilizácie (socializmus) bola objektívna, žiaden omyl, alebo len pokus, ako to prekvapivo nazval aj predseda KSS. Preto vidíme aj dnes vo volebnej kampani, ako sa aj pravicové strany predbiehajú, ktorá ponúkne viac sociálnych opatrení voličovi. Je jedno, že tu funguje kapitalistická forma, socialistický charakter doby sa nedá obísť. Vo V. Británii sa vo veľkom diskutuje o zavedení všeobecného základného príjmu, hoci ide už o komunistický prvok. KS musia ísť teda oveľa ďalej, dnes treba kardinálne, revolučne prepracovať celú stratégiu kom. hnutia na úroveň digitálnej éry a silne pluralitnej éry.

   Otázka stojí, či väčšina členov KSS chce takúto kardinálnu zmenu, dynamické prispôsobovanie sa vývoju? Myslím, že nie, svoj život spája skôr s konzervatívnym postojom. Ja osobne to nevidím ako negatívne, je to právo členov KSS. Lenže v tomto prípade KSS už ťažko môže byť predvojom pracujúcich, skôr záujmovým klubom pre svoje členstvo. Nevidím v tom problém, aj keď sa to niektorým nebude páčiť. Ale treba vedieť reflektovať skutočnosť a vyvodiť z nej závery. Taká je nakoniec realita, odrážajúca sa aj vo voličskej a finančnej podpore KSS.

   Ako určité východisko z tejto situácie vidím pripustiť rôzne platformy v KSS. Napríklad konzervatívnu a progresívnu, zelenú, a ďalšie. Aj keď možno dnes je to nepriechodné, o rok sa to môže javiť inak. My dvaja sme v minulosti diskutovali o spolupráci komunistických subjektov, vtedy sa to tiež zdalo nepriechodné, potom sa to stalo skutočnosťou, utvoril sa Socialistický front.
   Pre konzervatívne krídlo KSS sa zdá neprípustné vytvorenie progresívnej platformy. Lenže ak by sa postupovalo ako v prípade Socialistického frontu, medzi platformami by neexistovalo nepriateľstvo, ale plodná spolupráca v rámci deľby práce na rôznych smeroch, vznikol by z toho pozitívny efekt. Armáda tiež nemá len jeden druh vojska, ale špecializované útvary, používajúce rôznu taktiku, zbrane, metódy a cesty v záujme dosiahnutia spoločného cieľa. KSS by neprichádzala o členov, neodchádzali by kvôli nezhodám v programe, smerovaní, ale prešli by len do inej platformy. Naopak, aj tí, ktorí odišli, by sa mohli vrátiť. A pri existencii viacerých platforiem by pritiahla aj širšie spektrum voličov, vznikali by aj nové nápady pre komunistické hnutie ako celok.

   Reply
   • 27. januára 2020 at 13:37
    Permalink

    Milan,
    no nebudeš tomu veriť, ale platformy som strane navrhoval v čase, keď sa od strany odštiepila V-SP. Vyzýval som k väčšej pluralite a tolerancii vrámci strany a opustenie konceptu „jednoty“, ktorá sa zvrhla na uniformitu ( takú, akou napríklad členovia KSČ zvolili Havla za prezidenta ). Už som písal, že som odštiepenie V-SP pokladal za veľmi nešťastné, no časom, keď začali obe strany znovu spolupracovať som uznal, že až také nešťastie to nie je.

    Je to pekná predstava, aby znovu došlo k zjednoteniu, a zároveň k pluralizácii strany, kde by viaceré smery a náhľady na spoločnosť navzájom v dobrom súťažili o priazeň voličov. Bolo by politikou strany podnecovať a podporovať „krúžkovanie“ voličmi, čím by si sami poskladali praktické smerovanie strany v aktívnej politike. A nejedná sa iba o rôznorodosť politík, ale aj rôznorodosť v praktickej činnosti v strane. V-SP chcel byť aktívnejší, ako vtedajšia KSS, no chlapci dospeli a stratili sa v živote tak ako členovia KSS vtedy. Napokon ich činnosť sa dnes neodlišuje od aktivít KSS a ani ich program, takže znovuspojenie je na mieste.

    Uvedená rôznorodosť však nesie v sebe veľké riziko veľmi vážnych sporov, ktoré by mohli viesť k opätovnému deleniu. Preto by bolo potrebné jasne vytýčiť hranice, čo je ľavicové, socialistické, komunistické, sociálne, ekologické, … a zabezpečiť aby žiadna z platforiem tieto hranice ( ústavu strany ) neprekračovala, čo by mohlo viesť k štiepeniu, alebo „únosu“ strany.

    Už som to tu písal – Problémom ľavice je to, že nemá peniaze a členovia sú pracujúci ľudia. Preto to, čo pravica zabezpečuje peniazmi, ľavica musí zabezpečiť ľudskými silami – nasadením. Najdôležitejšia je deľba práce, – prácu rozdeliť na čo najmenšie čiastky, a poveriť nimi čo najviac členov. Preto v ľavici jednotlivec, alebo skupinka nemôže veľa – iba (z)organizovaná masa členov a ochotníkov. Preto ani ja sám nezmôžem veľa, ani tu na DAVe, lebo je tu malá návštevnosť. Ľavici chýba ústredné ľavicové fórum, kde by podstatne viac ľudí sa zapájalo do besedy..

    Ale, možno sa mýlim – možno mi chýbajú len dobré vzory ( menej kritiky-viac práce ), akým si ty Milan. Preto budem sledovať, ako svoje návrhy pluralizácie strany, prípadne jej revolučno-liberálneho krídla rozpracuješ a dotiahneš do úspešnej realizácie.

    Reply
 • 27. januára 2020 at 9:05
  Permalink

  No veď ani mne tiež nejde do hlavy, prečo V-SP nepokračoval v spolupráci s KSS, ale dal sa „do party“ s „antikomunistom“ Egom ?!

  Čo sa čudujete s. Klimentová, že voliči vidia čo sa deje, ale nevedia čo sa deje ? Takéto zatajovania a rôzne „taktické“ manévre ich len nahnevajú a znechutia. O všetkom je treba nahlas hovoriť. Teda napr. v roku 2016 ste mali jasne ozrejmiť, že „ideme do volieb len so 140 uchádzačmi, pretože 10 miest bolo vyhradených pre stranu Ega Chmelára, no tí napokon deň pred odovzdaním zoznamu odstúpili z tých a tých dôvodov. Tu nie je čo tajiť – alebo áno ? Rovnako tak aj v prezidentských voľbách, či v mnohých iných prípadoch, keď som Vám ja, alebo iní ľudia tieto prípady vytýkali , alebo sa pýtali na dôvody, no Vy KSS ste neodpovedali.

  Reply
 • 3. februára 2020 at 11:42
  Permalink

  V diskusii je legitímne prezentovať rozdielne názory, čo mi však vadí je „kádrovanie“. teda keď sa hodnotí nositeľ názoru a nie názor, čin, počin… Iste, hodnovernosť, politickú kompetentnosť je možno odvodiť z minulých rozhodnutí. Dôležitá však je kritika – diskusia- polemika ku konkrétnemu riešeniu. V tomto prípade, k pokusu E.CH. „reprezentovať“ komunistických voličov, kandidovať v parlamentných voľbách. Nemôžem opomenúť, že to je aj dôsledok politiky vedenia KSS, straty identity, neschopnosti reflektovať politickú situáciu a absencia programu ( budovanie kapitalizmu „s ľudskou tvárou“ je nielen oportunistické, ale aj nekompetentné – ľudia sa nebudú pri budovaní kapitalizmu spoliehať na vedenie KSS…). Nestačí proste iba kritika kapitalizmu a alibistický postoj k takým veciam ako je triedny boj, odstránenie súkromného vlastníctva a trhu, ovládaného bankami, korporáciami a vojensko-priemyselným komplexom, ale o ich strategické nahradenie racionálnym demokratickým a funkčným civilizačným modelom.
  Čo je však ešte horšie E.CH. zblbol Vzdor a Bekmatova! Pritom primárnym cieľom kandidatúry nie je „lepšie presadzovať“ ML, komunistické ideály a hodnoty, ale uľahčiť prevzatie moci extrémistickov pravice (Kisku, Trubana, Sulíka, Lipschitza a spol.). Prehĺbenie kolonializácie Slovenska, pauperizácie pracujúcich, antikomunizmu -cenzúry a politického prenasledovania. Podľa „peria poznáš ftáka“: chmelárovci iba uľahčujú odklon od smeráckeho „sociálneho štátu“ k liberálno-kolaborantskému drancovaniu krajiny a obyvateľov. Úprimne sa čudujem ako naivne sadli na lep…
  Čo očakávajú „komunisti“ od úspechu ECH?
  Okrem prípadneho chmelárovho „miništrovania“, nie je v ponuke žiaden „parlamentný“ efekt. Aj to je len chiméra, reálne je, že pripravia o pár mandátov parlamentnú konkurenciu pravice a uľahčia jej zostavenie vlády….

  Reply
 • 4. februára 2020 at 22:04
  Permalink

  Nebolo by od veci keby súdruhovia z DAV-u dali občas slovo aj súdruhom z V-SP.

  …alebo už nie sme súdruhovia…?

  Vyňadrenie podpredsedu V-SP s. Stanislava Pirošíka, k súčasnému stavu ľavice :

  https://bit.ly/2OrU2bj

  …z vyjadrenia vyplýva pre mňa ďalšia podstatná informácia, že veľký Ego bol proti zaradeniu s. Pirošíka ( ako jediného zo V-SP ) do zoznamu uchádzačov za Socialisti.sk.

  Slovami majstra športového slova Ivana Niňaja : „Priatelia – čo dodať … ? Nič !“

  Reply
  • 5. februára 2020 at 6:56
   Permalink

   Neschválili Pirošíka? Ejha! Veľavravné!

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *