Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ako vyzerá?

Naše mestečko má krásne, vynovené,  malé námestie.  Pred pár dňami som videla, aká pekná je rozsvietená  vianočná výzdoba.  Mali by sme mať radosť z toho, ako sa nám dobre žije.

Normálny život je už trošku iný. Dalo by sa povedať, že celkom adrenalínový. Cez mestečko prechádza cesta prvej triedy a často je plná kamiónov. V období,  keď sa topí sneh, alebo po daždi, je cesta po chodníku vedľa vozovky, ale aj čakanie pri prechode pre chodcov,  skúškou odvahy. Človek sa aj bez toho,  aby chcel,  stáva otužilcom. Dostať priamy zásah špinavej kalnej vody spod kolies kamióna je úplne bežné.  A zážitok z vody,  stekajúcej napriek teplej čiapke a šálu až  za golier kabáta, či do čižiem vedia oceniť len tí, ktorí ho zažili.

Dlhotrvajúce problémy s kanalizáciou, so stavom cesty a množstvo iných vecí, sa nedajú zakryť vynoveným námestím, či vianočnou výzdobou.

Je úplne bežné, že dnes v 21. storočí  ľudia v dedinke, ktorá už síce má obecný vodovod, vybudovaný v minulom režime, trpia nedostatkom vody, kvôli poruche vodovodu, ktorú  zodpovední nedokážu lokalizovať a opraviť  viac ako dva mesiace.  Ak ľudia nemajú vlastné studne, alebo latríny, tak život s obmedzenou dodávkou vody je „zaujímavý“.

Žijeme v dobe, keď sme úplne závislí vo všetkých oblastiach na dodávkach elektrickej energie.

Ale čo robiť, keď bežne vypadáva viackrát denne, alebo zistíte, že  jedna fáza nefunguje?

Môžete zabezpečiť svoje spotrebiče, ale to je tak všetko…

Môžete sa informovať, sťažovať, vždy sa dozviete, že na probléme sa pracuje a situácia sa rieši…

Kapitalizmus v praxi, to sú aj prastaré drevené telefónne  stĺpy, po ktorých sú vedené telekomunikačné káble  a keď príde k poruche, tak ste bez internetu pár týždňov…

Kapitalizmus v praxi sú bežné problémy, s ktorými sa ľudia museli naučiť žiť…

Často musíme platiť za niečo, čo je nekvalitné, ale občania si nemôžu dovoliť nezaplatiť , pretože im hrozia sankcie.

Nezodpovednosť zodpovedných, nevymožiteľnosť práva, zisk za každú cenu sú považované za niečo normálne. Chudoba, bezradnosť a bezmocnosť  obyčajných ľudí a na druhej strane veľkopanské  maniere tých, ktorí by mali  štát riadiť, sú vraj znakom vyspelosti spoločnosti.

Nedávno som len úchytkom v jednej z televízií zazrela reportáž o histórii výstavby termálneho kúpaliska vo Vrbove. Škoda, že sa mi reportáž nepodarilo dohľadať. Pamätníci rozprávali napríklad aj o tom, že keď prevádzka kúpaliska spôsobila nedostatok vody v studniach v okolitých obciach, „predseda povedal“, že je potrebné vystavať vodovod a za rok a pol bol tento problém vyriešený.

Žiaľ, v súčasnosti sa o podobných problémoch často len hovorí a náprava, alebo  realizácia projektov, ktoré by ľuďom uľahčili život a zlepšili jeho kvalitu je v nedohľadne.

Ale v týchto dňoch máme možnosť vidieť, aj inú tvár kapitalizmu.

Tú pravú, z ktorej začína človeka mraziť. Po nádielke vianočných rozprávok pre deti,  Slováci dostali povianočný bonus v rozprávke pre dospelých, ktorá by mohla mať názov  Ali Aya baba a 40 …, nuž neviem,  ako to napísať tak, aby som sa nedostala do rozporu so zákonom.

Pri sledovaní tejto „story“, vidíme, že aj tí naši politickí predstavitelia, novinári a iní, sa stávajú len obyčajnými chlapmi, ktorí premýšľajú všetkým možným , len nie tým, čo majú v hlave, keď zbadajú súčasnú „Matu Hari“, alebo „krstnú mamu“,  vylepšenú na kapitalistický obraz predajnej krásy.

Odolať vampírskemu pohľadu s umelými riasami, našpúlenej, namaľovanej,  botoxovej kačacej papuľke  a nadupanému dekoltu , dvihnutému push-upkou  až po krk je veľmi ťažké …

Prekrývanie existenčných problémov obyvateľstva takými  fraškami,  akými  sú   odhaľovanie   „zbojníkov a lúpežníkov“,  tehotný poslanec,  hľadanie najväčšieho Slováka, ale aj ukážka tvrdej reality  v podobe obrovskej kriminality, alebo to, ako vyzerá politická scéna na Slovensku ,nás má presvedčiť , že sme v „ Jadre Európy“.

Kapitalizmus v praxi však ukazuje niečo úplne iné. To, že sme niekde úplne inde, ako sa nám snažia nahovoriť.

Kde? To nech si  už doplní  každý sám…

Devana

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
10 thoughts on “Kapitalizmus v praxi…

 • 31. januára 2019 at 9:33
  Permalink

  Zaujímavé témy, Devanka. Kapitalizmus tie problémy s elektrinou a kanalizáciou nevyrieši. Keď som chodil po svete, tak relatívne dobre vyriešené som to našiel len v Nemecku a možno ešte v Rakúsku. A vďaka Tvojmu článku som si teraz uvedomil, že tí Nemci majú v povahe starať sa aj o svoje okolie a je to dokonca silnejšie ako kapitalizmus.

  Čo sa týka Maty Hari… prišiel mi na um taký starý vtip o Stalinovi a už si napamätám, koho druhého sa týkal – jedného z vysokých funkcionárov. Ohovorili ho, že si rád vypije a nahovorili Stalina, že ho treba odvolať. Stalin ho pozval k sebe a medzi rečou mu nalial. On s radosťou vypil, neskôr aj druhý pohárik, ale pri treťom povedal: „Nie, súdruh Stalin, poznám svoju mieru.“ A tým vyhral, lebo je dôležitejšie poznať mieru, ako nikdy nepodľahnúť.

  Mimochodom, tá chodiaca nafukovacia bábika tiež nepozná mieru a preto na mňa pôsobí skôr odpudivo. Tí nachytaní páni musia byť so svojimi sociálnymi kontaktmi na tom asi dosť biedne.

  Reply
  • 31. januára 2019 at 19:15
   Permalink

   Osobne mám pocit zo situácie tu u nás na Slovensku, že naši kompetentní predstavitelia sa namiesto toho, aby hľadali riešenia problémov zaoberajú najmä tým, že hľadajú zámienky, ako problémy neriešiť a vyhovárať sa na to, že sa to nedá, že nie sú na to peniaze a pod. Je to tým, že nik z nich nenesie žiadnu zodpovednosť za svoje konanie a rozhodnutia…
   A ani nepoznajú svoju mieru…Presne tak ako naša silikónová Mata Hari…

   Reply
   • 31. januára 2019 at 19:43
    Permalink

    Áno, vystihla si to. Na funkcionároch (aj v podniku) je veľmi vidno rozdiel, keď sa v niečom angažujú z vlastnej vôle a na niečom im záleží a keď sa len snažia nič nepokaziť, aby vydržali vo funkcii čo najdlhšie. Ak politici nie sú svojprávni, ale niekoho majú za chrbtom, tak to cítiť.
    Keď sa na to pozriem spätne, tak asi posledný slovenský svojprávny premiér bol „čierna diera“ Mečiar. A to ho, vzhľadom na privatizáciu, vôbec nemám v úmysle vynášať na piedestál.

    Reply
 • 31. januára 2019 at 9:52
  Permalink

  Áno, Devana,
  oslepiť ľudí čačkami, preplnenými vysvietenými výkladmi, vynovenými námestiami, kauzami a kauzičkami…zblbnúť ľudí do bezvedomia, len aby nevideli skutočnú podstatu kapitalizmu, tú jeho amorálnosť, prázdnotu, nezáujem o jednoduchého človeka…
  A ľudia nevidia!

  KAPITALIZMUS
  Svetlá, svetlá, svetlá!
  Preto nevidíš tmu.

  A potom je tu ešte iné lákadlo: možnosť zbohatnutia – kapitalistický sen: „Snívajte s nami!“

  VTÁČIK
  Otvorili klietku,
  lákajú ťa na zob
  a je po slobode
  len sa dobre zazob.

  Žijeme v klietkach bohatstva a chudoby!

  P.S. K tej vábničke:
  Nuž:
  Jozef Ignác Bajza
  O ŽENÁCH
  Tam, kde satan
  stráca svoju silu,
  deleguje ženu.
  Kásnu, milú.

  Čudujete sa mužom?

  Jozef Ignác Bajza
  O NEPOSLUŠNOSTI TELA
  Pánboh stvoril najprv telo,
  a až potom ducha,
  nuž a možno práve preto
  telo ducha neposlúcha.

  Reply
 • 31. januára 2019 at 10:58
  Permalink

  Farbisto opísaný stav v našej vlasti…ak ešte nejakú máme..
  Vďaka…

  Reply
 • 31. januára 2019 at 12:17
  Permalink

  K BURŽ. CHLEBU A HRÁM

  Článek je výborný. Co k tomu dodat. Že ten socialismus musel být opravdu neporazitelný, když všechno to, co se vybudovalo v letech 1948-1989, se doposud drží na nohou. A ještě se s tím vším naprosto skvěle kšeftuje. Na velkou kupónovku od pana Klause si už dnes asi nikdo nevzpomene, že? Češi, Moravané a Slováci doslova nenáviděli Husákovy „králíkárny“, smáli se jim, jak byly šedivé. No a dnes? Naši bratři a sestry oplácali tu šeď polystyrénem, nabarvili to ve strakatých barvách, aby prý celý svět viděl, co se vybudovalo po r. 1989. Naši bratři a sestry doslova zbožňují kšeftování s těmito obarvenými socialistickými zprivatizovanými králíkárnami, prý, mají to již v osobním vlastnictví. Opravdu, dojemné.

  Vzpomněl jsem si na jeden výrok předsedy KSRF Zjuganova. Když se ho novináři před lety na jedné z tiskovek ptali, kdy se v Rusku uskuteční nová revoluce, Zjuganov odvětil: „Až se sesype všechno to, co se vybudovalo v SSSR. Do té doby se lid bude slastně oddávat burž. chlebu a hrám.“

  Reply
 • 31. januára 2019 at 14:11
  Permalink

  JÓ, MÁLEM BYCH ZAPOMNĚL, JEŠTĚ K TÉ ELEKTRICE…

  Paní Devano, vítejte v posledním lednovém dni!

  Já Vám vřele děkuji za tato slova: „Žijeme v dobe, keď sme úplne závislí vo všetkých oblastiach na dodávkach elektrickej energie. Ale čo robiť, keď bežne vypadáva viackrát denne, alebo zistíte, že jedna fáza nefunguje?“ A proč Vám děkuji? Vysvětlím. )

  Podívejte. Něco Vám povím. Když jsem promoval na VŠB v Ostravě (jak to jen utíká, je to již skoro ⅓ století, bože), stále ještě v ČSSR, bylo mi nabídnuto pokračovat ve studiu skrze kandidátskou práci na téma „Nová ekonom. soustava řízení a jaderná energetika“. S poděkováním jsem to přijal. Pravda, v souvislosti s převratem se mi to těsně před cílem sesypalo, bohužel. ( Avšak vloženého úsilí dodnes nelituji, protože jsem se dostal k pramenům, o kterých dnes neví v tomto středoevropském prostoru skoro nikdo vůbec nic. Již jsem se zde na DAV-DVA o tom na jiném místě zmínil, tedy, co by se v 90. letech uskutečnilo, kdyby nedošlo k rozbití SSSR a ČSSR. V pol. 90. let, mj. díky Hustávu Husákovi, měla být dostavěna JE Temelín se 4 bloky o celk. el. výkonu přes 4 GW, zatímco o čtvrt století později se premiér Andrej Babiš a spol. do roztrhání těla hádají, kdo ty 2 dosud nepostavené bloky dostaví do r. 2050, inu, kapitalismus jako vyšitý. Na Moravě koncem 90. let měla být hotová jaderná teplárna Blahutovice o stejném výkonu jako JETE, tedy 4 GW. Měly být takto zásobeny teplem takřka všechny byty a skleníky na Moravě.

  Paní Devano, proč se zde o tom zmiňuji. S panem Milanem Antalem jsem na jiném místě polemizoval tzv. 5G internetovou síť. V průběhu diskuse již nedošlo k tomu, co řeknu právě nyní. A rovněž tak na jiném místě jsem polemizoval bezhotovostní bankovnictví. Realizace jak amer. projektu 5G sítě (Čína v tomto směru byla doslova odvalena jako nějaký šrot), tak bezhotovostního amer. bankovnictví, – bude znamenat mj. NAPROSTO NEVÍDANÝ NÁRŮST ENERGETICKÝCH POTŘEB. Jinak řečeno, i proto český premiér Babiš ODMÍTL RUSKOU NABÍDKU NA DOSTAVBU JETE se sovětskou technologií. Zcela v souladu s 5G celoplanetární sítí i dostavbou JETE + výstavba dalších JE bude probíhat PLNĚ V REŽII USA.

  Resumé, Paní Devano? Poněvadž již od mých dětských let mě tak trochu zajímá astronomie, vím, co se stane, až se to stane. A ono se to dříve či později stane. Mám na mysli sluneční erupci ve stylu toho, co se stalo 28. srpna až 2. září 1859, letos vzpomeneme tedy 160. výročí této mimořádné události. A jaký bude dopad na celý pozemský globalismus? Apokalyptický, protože se zhroutí úplně všechno, veškerým bankovnictvím počínaje, 5G sítěmi konče. Všechno se zablokuje na dlouhé týdny a měsíce, možná až několik let. Nebude fungovat zhola nic, nebude co jíst, nebude co pít, nebude jak vařit, nebude… Atd. Přečtěte si to:

  https://insmart.cz/slunce-svou-aktivitou-odpalilo-nebezpecne-zbrane/

  Reply
  • 31. januára 2019 at 16:39
   Permalink

   Áno, toto upozornenie sa nesmie brať na ľahkú váhu. Nemyslím, že je to víťazný tromf proti elektronizácii, ale je to veľmi dôležité upozornenie na to, aby sme mysleli na zadné vrátka.

   Reply
  • 31. januára 2019 at 19:18
   Permalink

   Pán Vašek a nemusí to byť len slnečná erupcia…
   Ľudstvo dlhodobo pracuje na tom, ako neprežiť a nie ako prežiť prírodné katastrofy, ktoré ho čakajú…

   Reply
   • 31. januára 2019 at 23:25
    Permalink

    Paní Devano, klidný pozdní večer!

    Ovšem, máte pravdu. Víte, mne trápí dlouhodobě cosi jiného. Proč slovanská rasa odmítá socialismus, když právě díky socialismu pod vedením komunistů Slované přežili vlastní holokaust ze strany fašistického Německa. Čirou náhodou se mi dostaly do rukou právě před chvílí tyto zprávy z ruského Yandexu, kde mám své mailové schránky.

    U šéfa „Ruské Pošty“ našli byt za miliardu rublů:
    https://lenta.ru/news/2019/01/18/pochta/

    Byly odhaleny podrobnosti o bytě šéfa „Gazpromu“ za miliardu:
    https://lenta.ru/news/2019/01/31/ego_ego/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

    Paní Devano, šéf GAZPROMu pan Miller vydělává denně 29 tisíc eur, jemu je to však málo, tak si pořídil byt o výměře 1396 m² za miliardu rublů, tj. za více než 13 miliónů €. Zato ruský učitel s VŠ vzděláním s mnohaletou praxí v Rostovské oblasti vydělá za měsíc sotva jen 110 €!? Co je to??? O tomto VRCHNÍ CAR VŠÍ RUSI neví??? Za tohle se v Číně staví rovnou ke zdi!!!

    Do prčic, SSSR porazil hitlerovské Německo za cenu 27 miliónů vlastních obětí (bezmála celá polovina všech obětí II. svět. války), aby zachránil celý svět před hnědým morem fašist. Německa, a v r. 2019 ruský učitel vydělá 30x méně než jeho německý kolega!!! Zato tzv. noví Rusové, tedy CARSKÁ ELITA odkojená bývalým Komsomolem a ÚV KSSS, vydělávají dnes až 100 tisíc krát více než současná ruská inteligence!!! Hitler na Onom světě se musí smíchy popadat za břicho, nakolik němečtí nadlidé porazili ruské podlidi, a slovanské podlidi vůbec – JEJICH VLASTNÍMA RUKAMA!!! Stačilo jim zamávat před rypákem amer. dolarem!!!

    POSTSKRIPTUM
    Paní Devano, víte co mi před nedávnem na tyhle úvahy napsal jeden z ruských komunistů? Tohle: „Vašku, Západ dobře chápe, že kdyby vyvolal horkou válku proti nám, tak by padl na hubu do jedné hodiny. Již proto, že Rusové se dali vždy do jednoho nerozborného šiku, když jim hrozilo smrtelné nebezpečí. Ale jakmile Rusovi, jakož i Slovanovi obecně, dáš očichat šustící amer. dolar, on se prostě podělá natolik, že zapomenu celou svou historii.“

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *