Karol Ondriaš: Myšlienky Karla Marxa po 202 rokoch od jeho narodenia a súčasná pandémia koronavírusu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Myšlienky Karla Marxa po 202 rokoch od jeho narodenia a súčasná pandémia koronavírusu  

V utorok 5.5.2020 sme si pripomenuli 202 výročie Karla Marxa, proroka socializmu-komunizmu a sociálnych revolúcií.

Pridávam niekoľko myšlienok od Dr. Richard Shillcock z edinburskej univerzity a člena Komunistickej strany Británie, od autora článku Jasona Dunna (1) a niektoré moje modifikácie:  

– Po páde Sovietskeho zväzu a socialistického bloku začiatkom 90. rokov mnohí západní ekonómovia, historici a politici vyhlásili myšlienky Marxa za mŕtve. Podľa západných učencov Marxove recepty globálneho triedneho boja a nevyhnutný kolaps kapitalistického systému boli navždy pochované.

–  Zo súčasného stavu reakcií štátov na pandémiu koronavírusu vidieť, že neoliberalizmus a voľný trh, ako jediný vysnívaný model organizácie spoločnosti už skončil. Naproti tomu, reakcie štátov na pandémiu koronavírusu ukázali, že odkaz Marxa a Friedricha Engelsa je stále živý.

– Keby vlády sveta aj ďalej podporovali večne omielaný zákon kapitalizmu, že liberalizmus a trhová ekonomika vyrieši všetko a aj pandémiu vírusu, tak by dopadli veľmi zle.  Zaujímavé je, že vlády krajín sveta sa nesmeli riadiť ídeou trhových kapitalistických síl v boji s koronavírusom a museli do politického-ekonomického života zaviesť veľa socialistických prvkov, pretoža ináč by zahynuli.

– Takýto záver vyplýva zo súčasných protipandemických experimentov, napríklad, ako výborne zvládla pandémiu koronavírusu komunistická Čína oproti kapitalistickéj USA.  Len porovnanie počtu obetí koronavírusu (6.5.2020): USA 72271 obetí; Komunistická Čína 4643 obetí; 

Prepočítane na milión obyvateľov, pomer obetí je:  USA : Čína = 66 : 1

Povedané inými slovami, komunistická Čína, ktorej politika sa opiera hlavne o Karla Marxa priniesla v prípade pandémie koronavírusu 66-krát menej obetí, ako USA, kde je ideológia Karla Marxa v praxi zakázaná. 

Karol Ondriaš

200506

(1) https://sputniknews.com/world/202005051079204668-on-karl-marxs-202nd-birthday-coronavirus-shows-us-that-there-is-an-alternative/

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Karol Ondriaš: Myšlienky Karla Marxa po 202 rokoch od jeho narodenia a súčasná pandémia koronavírusu

  • 7. mája 2020 at 19:06
    Permalink

    Aj jaj jaáj…spojiť Karla Marxa s pandémiou koronavírusu a porovnávať výsledky Číny vraj držiacej sa učenia Marxa & Engelsa s kapitalizmom…jóój, na toto nemám…

    Reply
    • 7. mája 2020 at 20:03
      Permalink

      Fantastické myšlienky, ktoré by som rád natočil (po pandémii vírusu) na video a dal na internet. Ak odmietnete, budete v poradí už 1556, ktorý má smrteľný strach z pravdy.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *