DAV DVA a oslavy 75. výročia oslobodenia Košíc. Kde boli liberálni antifašisti?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


KOŠICE, 19. január 2020 – Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) v spolupráci so Zväzom Rusov v Košiciach, o. z. DAV DVA a knižnicou DAVu si pripomínajú 75. výročie oslobodenia Košíc. Podujatie uvádza pred pamätníkom generála Petrova, Monika Gergeľová (OblV SZPB Košice). Pripomína dôležitosť hodnoty mieru v etických súvislostiach a v kontexte pohnutej doby morálnej a hodnotovej relativizácie. Následne vystupuje za Zväz Rusov Natália Dostovalová. Pietny akt pokračuje ocenením živých svedkov vojnových udalostí Petrom Nišponským a Lukášom Sisákom (KSS). Putovná medaila KSSZ je udelená účastníkovi oslobodenia Jozefovi Závadovi a pamätníkovi oslobodzovania Košíc, Jurajovi Kassayovi. Nasledovalo tradičné kladenie vencov. Na akcii ale ktosi chýba. Chýbajú tam tí, ktorí si dnes dávajú pózersky do profiloviek preškrtnuté hákové kríže a sami fanaticky nenávidia Rusko. Chýbajú tam tí, ktorí sa tak hlasno nedávno oháňali antifašizmom, no nie sú schopní nahlas povedať, že imperiálny pangermanizmus zastavila práve Červená armáda. Chýbajú tam tí, ktorí by za kosáky a kladivá posielali ľudí do basy. Chýbajú tam všetci pokrytci, ktorí si z antifašizmu urobili lacnú politickú kampaň v predvolebnom súboji.

Kde boli košickí, tzv. progresívni „antifašisti“

Je zaujímavé, že podujatia sa nezúčastnili tzv. progresívni „antifašisti.“ Čímže to je? Kde bol pán Truban, ktorý sa tak oháňa Košicami ako antifašistickým mestom? Neprišiel. A neprišiel ani ďalší antifašista Šimečka. Žeby to bolo tým, že pán Šimečka nedávno v Europarlamente démonizoval Rusko a jeho historickú úlohu v Druhej svetovej vojne aj v boji proti fašizmu? Internet nedávno zaplavili videá a fotografie zo stretnutia tzv. anti-fašistov, ktorí sa zhromaždili v uliciach Košíc. Medzi týmito tzv. antifašistami bolo „nenápadne“ veľa politicky angažovaných liberálov v tyrkysových vetrovkách. Zdanlivú „autenticitu“ popiera fakt, že dnešného podujatia, ktoré bolo zamerané na víťazstvo nad skutočným fašizmom, ktorý v podobe pangermanistického nacionalizmu drancoval národy, sa títo „bojovníci“ nezúčastnili. Falošní antifašisti totiž neuznávajú víťazstvo Červenej armády, a to ich pokrytectvo demaskuje.

Výročie oslávené filmom

Následne sa sprievod presunul do knižnice DAVu na Hlavnej ulici v Košiciach. Tu si pripomenuli význam Slovenského národného povstania a členov skupiny DAV (Husáka a Novomeského) a ďalších komunistov a občianskeho odboja (Šmidke, Svoboda, Golian) v povstaní, ale aj karpatsko-dukelskú operáciu. Po podujatí nasledovala priateľská diskusia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “DAV DVA a oslavy 75. výročia oslobodenia Košíc. Kde boli liberálni antifašisti?

 • 20. januára 2020 at 13:28
  Permalink

  Svojím príspevkom trochu odbočím od pointy. Nedá mi, aby som nevyjadril svoje sklamanie.
  Ja som sa zúčastnil kladenia vencov k pomníku padlým v druhej svetovej vojne vo Veľkom Šariši dňa 20.01.2020. Odišiel som odtiaľ slušne povedané sklamaný. Odzneli tam myšlienky o útrapách obyvateľstva, počte mŕtvych v koncentračnom tábore, extrémizme a fašizme, k čomu nemám absolútne výhrady, ale ani slovko o tom kto oslobodil Veľký Šariš a hrdinstve našich predkov v SNP. Príhovor mal primátor. Jemu som sa ani veľmi nečudoval, nakoľko tam stáli traja „naťackí generáli“ a jeden z nich bol jeho tútor (mimochodom hlási sa k SMERU, ani sa nečudujem že to tam tak vyzerá).
  Bol som sklamaný z predsedu Zväzu protifašistických bojovníkov, nielenže nemal príhovor, ale ani sa nenamáhal čo i len slovkom spomenúť, kto oslobodil Veľký Šariš a za akú cenu, ani slovko o padlých v SNP. Pritom kladenie vencov sa odohrávalo pod hlavičkou Mesta a SZPB a motom bolo „vzdajte česť a pamiatku tým, ktorí obetovali život za našu slobodu…“. Žiaľ obete nespomenuli!
  Aj zamlčovaním sa dajú prekrúcať dejiny, nakoľko tam stáli nastúpení žiaci základnej školy.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *