Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ilustračné foto: @CanalCaribeCuba

Od 1. 1. na Kube prebieha menová reforma, ktorá spočíva v zrušení duálneho menového systému. Od roku 1994 Kuba používa dve meny. Jedna je konvertibilné peso (CUC), formálne má kurz k doláru 1 : 1 a smú ju používať len štátne podniky, hlavne pri exportných a importných transakciách. Na vnútornom trhu sa používa kubánske peso (CUP) s pevným výmenným kurzom oproti USD 1 : 24. Kubánska štátna banka však používala pri valutových obchodoch s obyvateľstvom pomerne široké rozpätie 2,75 %.

Systém dvoch paralelných mien teda od Nového roka končí. Zaniká CUC a do 1. 6. 2021 sa celkom stiahne z obehu. CUP sa stáva zameniteľným za USD za nezmenený kurz. Táto reforma nie je náhla a impulzívna, pripravovala sa veľmi dlho a už v priebehu roka 2019 a 2020 sa prijímali niektoré prípravné zmeny, napríklad zrušenie dane pri obchodovaní s cudzou menou a pre fyzické osoby možnosť vlastniť dolárový účet.

(zdroj)


Svetové médiá (Reuters alebo Financial Times) túto reformu komentujú ako „dolarizáciu“ vynútenú hlbokou krízou kubánskej ekonomiky. Píšu o nej ako o devalvácii a očakávajú v priebehu tohto roka trojcifernú infláciu. (Pozrite tiež tento článok Trendu.)

Pozn.: CUC aj CUP sú desaťročia naviazané pevným kurzom na USD, preto pojem dolarizácia znie zvláštne, no spočíva v odstránení bariér, ktoré sťažovali príliv a odliv dolárov z cudzieho prostredia do domácej ekonomiky.
Devalvácia je tiež len virtuálna, keď v styku so zahraničím CUC nahradí CUP, ktorý má formálne 24 x nižšiu hodnotu, no mení sa za zodpovedajúci pevný kurz.


Ako „zlomyseľny informačný šum“ vyvracia zmienky o dolarizácii aj podpredseda vlády Alejandro Gil. Hovorí, že ekonomika v žiadnom prípade neprechádza na používanie voľne zameniteľných cudzích mien (dolárov) na vnútornom trhu. Tento informačný šum je súčasťou zvyšovania medzinárodného tlaku na Kubu a so sprísňovaním sankcií zo strany USA.
Kubánska vláda je na menovú reformu dobre pripravená a chce sa vyhnúť akýmkoľvek prejavom „šokovej terapie“.
Ako súčasť monetárnej reformy je zrušenie väčšiny dotácií štátnym podnikom. Prioritou vlády však je, aby nikto z obyvateľov Kuby neutrpel žiadnu núdzu v súvislosti s touto nevyhnutnou reformou a vláda má pripravené dostatočné prostriedky na ich poskytnutie najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva.


Pozn.: Kontrolovali sme výmenné kurzy a k žiadnej devalvácii na Kube zatiaľ nedošlo. Naopak (twitter vpravo), štátna banka zúžila rozpätie pri nákupe a predaji valút z 2,75 % na 2,08 %, čo je pre obyvateľstvo výhodnejšie.
O inflácii po 1 týždni v novom režime zatiaľ nemá zmysel hovoriť. Budeme situáciu na Kube monitorovať a prinesieme správy v priebehu roka.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom